Spring 15.00 2016

Haversham S.C

Spring 7 (Rev1)

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Spring01
27/03 15:00
Spring02
03/04 15:00
Spring03
10/04 15:00
Spring04
17/04 15.00
Spring05
24/04 15:00
Spring06
01/05 15:00
Spring07
08/05 15:00
spring08
15/05 15.00
spring09
22/05 15.00
Spring10
29/05 15.00
Total Nett
1st Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 (6.0 DNF) 2.0 1.0 49.0 13.0
DNQ Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Bronze 1136 1.3 OOD 1.0 (13.0 DNC) 2.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 83.3 31.3
DNQ Laser Radial 126334 David Roder   Bronze 1136 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 3.0 1.0 13.0 DNC 88.0 36.0
DNQ Buzz 401 Fraser Goodwin Alistair Goodwin Bronze 1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 94.0 42.0
DNQ Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1177 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 108.0 56.0
DNQ Supernova 1065 Doug Scott   Bronze 1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 118.0 66.0
DNQ Gull 2689a Helen Miles Gill Thompson Bronze 1363 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 118.0 66.0
DNQ Wayfarer 10585 Steve Swain Liz Bronze 1107 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 119.0 67.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 68.0
DNQ RS200 234 Rebecca Perry Lilly Gosling Bronze 1047 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 DNS (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 121.0 69.0
DNQ Laser 4.7 0 Sam Cohey   Bronze 1195 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 121.0 69.0
DNQ Supernova 562 Chris Martin   Bronze 1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 121.0 69.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Spring01
27/03 15:00
Spring02
03/04 15:00
Spring03
10/04 15:00
Spring04
17/04 15.00
Spring05
24/04 15:00
Spring06
01/05 15:00
Spring07
08/05 15:00
spring08
15/05 15.00
spring09
22/05 15.00
Spring10
29/05 15.00
Total Nett
1st Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 (22.0 DNC) 4.0 2.0 (8.0) 3.4 OOD 1.0 (22.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0) 71.4 14.4
2nd Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 (22.0 DNC) (8.0) 4.0 (10.0) 4.0 3.0 4.0 (8.0) 6.0 1.0 70.0 22.0
3rd Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 (22.0 DNC) 10.0 (22.0 DNC) 1.0 3.0 (22.0 DNC) 5.0 5.2 OOD 7.0 (22.0 DNC) 119.2 31.2
4th Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 (22.0 DNC) 6.0 3.0 6.0 (8.0) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 5.0 6.0 106.0 32.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) 3.0 1.0 (22.0 DNC) 1.0 5.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 121.0 33.0
DNQ Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 22.0 DNC 1.0 3.0 10.0 DNF 133.0 45.0
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 DNF 3.0 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 152.0 64.0
DNQ Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 3.0 160.0 72.0
DNQ Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 (22.0 DNC) 9.0 (22.0 DNC) 9.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 164.0 76.0
DNQ Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1095 (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 165.0 77.0
DNQ Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 172.0 84.0
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Roger Odell/Jasmine G Gold 964 (22.0 DNC) 12.0 (22.0 DNC) 8.0 OOD (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 178.0 90.0
DNQ Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 (22.0 DNC) 2.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 179.0 91.0
DNQ Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham Gold 964 (22.0 DNC) 11.0 (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) 9.0 OOD (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 181.0 93.0
DNQ Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 183.0 95.0
DNQ Laser 158687 Dave Cowan   Gold 1095 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 4.0 183.0 95.0
DNQ Supernova 1066 Phil East   Gold 1075 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 200.0 112.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry Lilly G Gold 1107 (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 201.0 113.0
DNQ Hartley 15 None Julie Wilson Barry Lyman Gold 1140 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 203.0 115.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 204.0 116.0
DNQ EPS 207 Geof Birch   Gold 1027 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 206.0 118.0

Silver Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Spring02
03/04 15:00
Spring03
10/04 15:00
Spring04
17/04 15.00
Spring05
24/04 15:00
Spring06
01/05 15:00
Spring07
08/05 15:00
spring08
15/05 15.00
Spring10
29/05 15.00
Total Nett
DNQ Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 2.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 39.0 9.0
DNQ Supernova 1144 Paul Bates   Silver 1075 2.3 SBC 1.0 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 49.3 19.3
DNQ Supernova 464 Barry Winter   Silver 1075 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 54.0 24.0
DNQ Supernova 1124 Paul Earnshaw   Silver 1075 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 62.0 32.0
DNQ RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1235 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 63.0 33.0
DNQ Hartley 15 None Tristan Corboy Finn Silver 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 64.0 34.0
DNQ Xenon 4222a Tristan Corboy Jasmine Gosling Silver 1079 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 72.0 42.0
DNQ H15 0 Jennie Miles David Green Silver 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 73.0 43.0
DNQ Laser 72661 Tristan Corboy   Silver 1095 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 74.0 44.0

Fleet Rankings as at 2016 (as per website)

Spring01 - Bronze Fleet - 27/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points
1 Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Bronze 1136 OOD 1.3

Spring02 - Bronze Fleet - 03/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Bronze 1136 65.33 4 0.57.42 0.00.00 1136 1.0
2 Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1177 65.47 3 1.14.31 0.14.51 1520.058 2.0

Spring03 - Bronze Fleet - 10/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Buzz 401 Fraser Goodwin Alistair Goodwin Bronze 1015 57.45 6 0.56.54 0.00.00 1015 1.0
2 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 60.56 4 1.23.05 0.19.13 1606.424 2.0
3 Laser Radial 126334 David Roder   Bronze 1136 DNF         4.0
3 RS200 234 Rebecca Perry Lilly Gosling Bronze 1047 DNS         4.0

Spring04 - Bronze Fleet - 17/04 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1065 Doug Scott   Bronze 1075 51.03 2 0.47.29 0.00.00 1075 1.0
2 Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Bronze 1136 54.02 2 0.47.34 0.00.05 1137.822 2.0
3 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 51.47 2 0.48.10 0.00.44 1090.442 3.0
4 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 59.57 2 0.54.30 0.07.43 1262.414 4.0

Spring05 - Bronze Fleet - 24/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Bronze 1136 57.23 4 0.50.31 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 48.05 3 0.58.17 0.06.25 1269.188 2.0

Spring06 - Bronze Fleet - 01/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2689a Helen Miles Gill Thompson Bronze 1363 63.50 4 0.46.50 0.00.00 1363 1.0
2 Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1177 47.44 3 0.54.04 0.06.23 1358.967 2.0
3 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 47.49 3 0.57.58 0.09.11 1361.339 3.0

Spring07 - Bronze Fleet - 08/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Buzz 401 Fraser Goodwin Alistair Goodwin Bronze 1015 56.56 4 0.56.06 0.00.00 1015 1.0
2 Laser Radial 126334 David Roder   Bronze 1136 64.56 4 0.57.10 0.01.13 1157.623 2.0
3 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 63.56 4 0.58.07 0.02.14 1139.795 3.0
4 Supernova 562 Chris Martin   Bronze 1075 63.11 4 0.58.47 0.02.53 1126.424 4.0

spring08 - Bronze Fleet - 15/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Buzz 401 Fraser Goodwin Alistair Goodwin Bronze 1015 57.37 4 0.56.46 0.00.00 1015 1.0
2 Wayfarer 10585 Steve Swain Liz Bronze 1107 54.48 3 1.06.00 0.07.40 1287.174 2.0
3 Laser Radial 126334 David Roder   Bronze 1136 57.59 3 1.08.03 0.09.37 1361.946 3.0
4 Laser 4.7 0 Sam Cohey   Bronze 1195 66.12 1 3.41.35 0.49.14 4664.831 4.0
5 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 DNF         6.0

spring09 - Bronze Fleet - 22/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 126334 David Roder   Bronze 1136 49.57 3 0.58.38 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 73.44 4 1.07.02 0.09.15 1257.674 2.0

Spring10 - Bronze Fleet - 29/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Vago 525 AndyTilling   Bronze 1100 57.45 3 0.52.30 0.00.00 1100 1.0

Spring01 - Gold Fleet - 27/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

Spring02 - Gold Fleet - 03/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 57.54 4 0.53.52 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 59.30 4 0.55.21 0.01.36 1104.706 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Lilly G Gold 1107 62.40 4 0.56.37 0.03.03 1163.5 3.0
4 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 62.35 4 0.57.09 0.03.36 1161.953 4.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1095 63.24 4 0.57.54 0.04.25 1177.116 5.0
6 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 63.40 4 0.58.09 0.04.41 1182.067 6.0
7 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 65.04 4 1.00.18 0.06.57 1208.06 7.0
8 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 62.39 3 1.01.17 0.07.35 1550.921 8.0
9 Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 65.45 4 1.01.23 0.08.04 1220.747 9.0
10 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 60.01 3 1.01.48 0.07.42 1485.732 10.0
11 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham Gold 964 61.42 4 1.04.00 0.09.47 1145.553 11.0
12 Fireball 11048 Lester Merridale Roger Odell/Jasmine G Gold 964 62.04 4 1.04.23 0.10.09 1152.36 12.0

Spring03 - Gold Fleet - 10/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 56.14 6 0.52.19 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 58.32 6 0.53.27 0.01.15 1118.969 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 62.39 6 0.57.13 0.05.22 1197.666 3.0
4 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 55.00 4 1.00.32 0.07.28 1577.134 4.0
5 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 DNF         7.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 DNF         7.0

Spring04 - Gold Fleet - 17/04 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 55.31 2 1.04.18 0.00.00 1295 1.0
2 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 70.53 3 1.05.56 0.01.45 1102.299 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 72.50 3 1.07.45 0.03.42 1132.623 3.0
4 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 50.15 2 1.09.51 0.04.00 1172.148 4.0
5 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 75.15 3 1.10.00 0.06.07 1170.204 5.0
6 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 51.41 2 1.10.48 0.04.44 1205.582 6.0
7 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham Gold 964 69.54 3 1.12.31 0.07.55 1087.007 7.0
8 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 79.58 3 1.13.02 0.09.33 1243.552 8.0
8 Fireball 11048 Lester Merridale Roger Odell/Jasmine G Gold 964 OOD         8.0
10 Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 54.09 2 1.15.50 0.08.14 1263.121 9.0
11 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 83.50 2 1.32.16 0.25.24 1955.524 10.0

Spring05 - Gold Fleet - 24/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 47.02 4 0.43.45 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 48.10 4 0.44.48 0.01.08 1100.904 2.0
3 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 46.36 3 0.47.59 0.04.06 1420.128 3.0
4 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 OOD         3.4
5 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 49.12 3 0.48.08 0.04.28 1499.362 4.0
6 Hartley 15 None Julie Wilson Barry Lyman Gold 1140 56.39 4 0.49.42 0.06.46 1294.8 5.0
7 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 54.40 4 0.49.55 0.06.45 1249.468 6.0
8 Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 57.27 4 0.53.38 0.10.36 1313.085 7.0
9 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 60.06 4 0.54.53 0.12.11 1373.653 8.0

Spring06 - Gold Fleet - 01/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 55.00 5 0.50.14 0.00.00 1095 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 61.18 5 0.53.46 0.04.02 1220.427 2.0
3 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 63.52 4 0.58.34 0.09.06 1589.409 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Roger Odell/Jasmine G Gold 964 57.03 5 0.59.11 0.08.38 1135.814 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 DNF         6.0
6 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham Gold 964 OOD         9.0

Spring07 - Gold Fleet - 08/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 66.49 5 1.02.09 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1095 55.16 4 1.03.05 0.00.49 1111.468 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 56.32 4 1.04.32 0.02.05 1136.942 3.0
4 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 56.59 3 1.09.41 0.06.09 1527.989 4.0
5 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 55.56 3 1.11.59 0.07.38 1499.834 5.0

spring08 - Gold Fleet - 15/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 66.39 4 0.58.28 0.00.00 1140 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 65.15 4 0.59.35 0.01.14 1116.054 2.0
3 Laser 158687 Dave Cowan   Gold 1095 66.14 4 1.00.29 0.02.13 1132.873 3.0
4 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1095 66.30 4 1.00.44 0.02.29 1137.434 4.0
5 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 65.26 4 1.00.52 0.02.35 1119.19 5.0
6 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 OOD         5.2
7 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 69.20 4 1.03.19 0.05.19 1185.896 6.0
8 Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 54.00 3 1.07.14 0.07.02 1231.508 7.0
9 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 72.44 3 1.11.09 0.12.58 1658.735 8.0

spring09 - Gold Fleet - 22/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 58.27 4 0.54.22 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 60.41 4 0.55.25 0.01.09 1116.075 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 64.40 4 0.56.44 0.02.41 1189.336 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 62.53 4 0.57.26 0.03.21 1156.537 4.0
5 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 68.20 4 1.02.24 0.08.48 1256.772 5.0
6 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 65.59 3 1.04.33 0.10.24 1618.069 6.0
7 Gull (S) 2711 Robin Smith   Gold 1295 64.26 3 1.06.20 0.11.37 1580.059 7.0

Spring10 - Gold Fleet - 29/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles/Martin Green Gold 1363 47.24 3 0.46.22 0.00.00 1363 1.0
2 Supernova 1066 Phil East   Gold 1075 52.55 4 0.49.13 0.03.04 1141.225 2.0
3 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 54.45 4 0.50.56 0.04.54 1180.763 3.0
4 Laser 158687 Dave Cowan   Gold 1095 57.58 4 0.52.56 0.07.12 1250.136 4.0
5 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1095 58.19 4 0.53.15 0.07.33 1257.684 5.0
6 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 47.42 3 0.58.05 0.09.37 1371.627 6.0
7 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 47.19 3 0.58.28 0.09.48 1360.604 7.0
8 EPS 207 Geof Birch   Gold 1027 47.31 3 1.01.41 0.11.48 1366.355 8.0
9 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 DNF         10.0

Spring01 - Silver Fleet - 27/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

Spring02 - Silver Fleet - 03/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 464 Barry Winter   Silver 1075 57.40 4 0.53.39 0.00.00 1075 1.0
2 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 61.14 3 1.03.03 0.09.08 1521.985 2.0
3 Supernova 1144 Paul Bates   Silver 1075 SBC         2.3

Spring03 - Silver Fleet - 10/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1144 Paul Bates   Silver 1075 60.37 6 0.56.23 0.00.00 1075 1.0
2 Xenon 4222a Tristan Corboy Jasmine Gosling Silver 1079 59.19 5 1.05.58 0.08.37 1262.334 2.0

Spring04 - Silver Fleet - 17/04 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1235 52.44 2 0.42.42 0.00.00 1235 1.0
2 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 60.44 2 0.46.54 0.05.26 1422.358 2.0
3 Supernova 1144 Paul Bates   Silver 1075 51.54 2 0.48.17 0.06.00 1215.484 3.0

Spring05 - Silver Fleet - 24/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 464 Barry Winter   Silver 1075 47.56 4 0.44.35 0.00.00 1075 1.0
2 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 47.30 3 0.48.54 0.04.12 1420.376 2.0
3 Supernova 1144 Paul Bates   Silver 1075 54.11 4 0.50.24 0.06.15 1215.169 3.0
4 Laser 72661 Tristan Corboy   Silver 1095 55.28 4 0.50.39 0.06.38 1243.95 4.0

Spring06 - Silver Fleet - 01/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1124 Paul Earnshaw   Silver 1075 53.26 5 0.49.42 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 464 Barry Winter   Silver 1075 56.30 5 0.52.33 0.03.04 1136.697 2.0
3 Hartley 15 None Tristan Corboy Finn Silver 1140 61.08 5 0.53.38 0.04.28 1229.913 3.0

Spring07 - Silver Fleet - 08/05 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Hartley 15 None Tristan Corboy Finn Silver 1140 64.43 4 0.56.46 0.00.00 1140 1.0

spring08 - Silver Fleet - 15/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1124 Paul Earnshaw   Silver 1075 57.00 4 0.53.01 0.00.00 1075 1.0
2 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 71.44 3 1.13.51 0.20.14 1803.821 2.0
3 H15 0 Jennie Miles David Green Silver 1140 70.02 3 1.21.55 0.24.42 1761.072 3.0

spring09 - Silver Fleet - 22/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

Spring10 - Silver Fleet - 29/05 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 48.04 3 0.37.07 0.00.00 1295 1.0
2 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1235 58.44 3 0.47.33 0.12.54 1582.379 2.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com