Wednesday Evening 2016

Haversham S.C

Wednesday Final Results (inc. Qualification) - Revision 1

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Wed01
04/05 19:00
Wed02
11/05 19:00
Wed03
18/05 19:00
Wed04
25/05 19:00
Wed05
01/06 19:00
Wed06
08/06 19:00
Wed07
15/06 19:00
Wed08
22/06 19:00
Wed09
29/06 19:00
Wed10
07/07 19:00
Total Nett
1st Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 SBC 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 38.0 6.0
2nd Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 2.0 (3.0) 3.0 (15.0 DNC) 2.0 3.0 (4.0) (15.0 DNC) 2.0 3.0 52.0 15.0
3rd Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 (7.0) 4.0 4.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 2.0 (15.0 DNC) 6.0 DNF 75.0 23.0
DNQ Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 15.0 DNC 2.0 84.0 24.0
DNQ Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 6.0 3.0 15.0 DNC 6.0 DNS 104.0 44.0
DNQ Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 3.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 113.0 53.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 125.0 65.0
DNQ Laser Fun s/h none Jenny Miles   Bronze 991 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 126.0 66.0
DNQ Wayfarer None Steve Swain Liz Bronze 1107 5.0 5.0 OOD (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 130.0 70.0
DNQ Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   Bronze 1195 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 79.0
DNQ Lightning 56 Melanie Tanner   Bronze 1164 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 139.0 79.0
DNQ Contender 233 Tim Garrett   Bronze 976 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 DNF 15.0 DNC 140.0 80.0
DNQ Laser 2000 21468 Shelley Maden Stephen Maden Bronze 1101 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 DNF 15.0 DNC 140.0 80.0
DNQ Laser Radial None Karlo Porter-Price   Bronze 1136 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 141.0 81.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Wed01
04/05 19:00
Wed02
11/05 19:00
Wed03
18/05 19:00
Wed04
25/05 19:00
Wed05
01/06 19:00
Wed06
08/06 19:00
Wed07
15/06 19:00
Wed08
22/06 19:00
Wed09
29/06 19:00
Wed10
07/07 19:00
Total Nett
1st RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 2.0 1.0 (3.0) (24.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (4.0) 3.0 (12.0 DNF) 53.0 10.0
2nd Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 2.5 OOD (3.0) (4.0) 1.0 (24.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 (4.0) 1.0 46.5 11.5
3rd Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 3.0 2.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (5.0) 2.8 OOD (24.0 DNC) 2.0 91.8 14.8
4th Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 (7.0) (6.0) (24.0 DNC) 4.7 OOD (24.0 DNC) 5.0 6.0 3.0 1.0 4.7 OOD 85.4 24.4
5th Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 4.5 4.0 (7.0) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 4.0 2.0 5.6 SBC (12.0 DNF) 93.1 26.1
6th Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 (8.0) 8.0 8.0 7.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.3 SBC (24.0 DNC) 4.0 116.3 36.3
7th Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 9.0 (11.0) 6.0 3.0 7.2 OOD 7.0 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 122.2 39.2
8th Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 7.9 SBC 10.0 (12.0) 2.0 7.0 (11.0) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 8.0 110.9 39.9
9th Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 10.0 (24.0 DNC) 7.2 OOD 4.0 (24.0 DNC) 9.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 139.2 43.2
10th Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 (24.0 DNC) 12.0 9.0 5.0 4.0 (24.0 DNC) 7.5 SBC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.5 OOD 141.0 45.0
11th Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.0 (12.0) 5.0 (24.0 DNC) 10.0 7.0 6.0 7.0 129.0 45.0
12th Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 (24.0 DNC) (13.0) 11.0 10.0 (24.0 DNC) 10.0 9.0 8.0 7.0 (24.0 DNC) 140.0 55.0
DNQ Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 1.0 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 150.0 54.0
DNQ Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 7.0 OOD 6.0 24.0 DNC 3.0 155.0 59.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 6.0 9.0 SBC (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 9.0 SBC 12.0 DNF 165.0 69.0
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 24.0 DNC 180.0 84.0
DNQ Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 4.5 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 4.8 SBC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 182.3 86.3
DNQ Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 (24.0 DNC) 7.0 (24.0 DNC) 6.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 187.0 91.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 12.0 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 195.0 99.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 13.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 216.0 120.0
DNQ Laser EPS 214 Andy Jones   Gold 1027 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 24.0 DNC 218.0 122.0
DNQ Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 224.0 128.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   Gold 1027 14.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 230.0 134.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Wed01
04/05 19:00
Wed02
11/05 19:00
Wed03
18/05 19:00
Wed04
25/05 19:00
Wed05
01/06 19:00
Wed06
08/06 19:00
Wed07
15/06 19:00
Wed08
22/06 19:00
Wed09
29/06 19:00
Wed10
07/07 19:00
Total Nett
1st Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 (2.0) (2.0) 1.5 SBC 1.0 1.5 OOD (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 34.0 8.0
2nd RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 (4.0) (11.0 DNC) 2.0 2.2 OOD 3.0 48.2 11.2
3rd Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 (4.0) 3.0 2.0 (4.0) 4.0 (6.0) 2.0 3.0 1.0 (6.0) 35.0 15.0
4th Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 (5.0) (11.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 5.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 59.0 21.0
DNQ Supernova None David Green   Silver 1075 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 71.0 27.0
DNQ Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 5.0 73.0 29.0
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 SBC 92.0 48.0
DNQ Laser 165635 Axel Haggermann   Silver 1095 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 95.0 51.0
DNQ Laser EPS 245 Steve Garrett   Silver 1027 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 11.0 DNC 102.0 58.0
DNQ Omega 0 Roger Odell cant read name Silver 1075 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 104.0 60.0

Fleet Rankings as at 2016 (as per website)

Wed01 - Bronze Fleet - 04/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 65.04 5 1.00.32 0.00.00 1075 1.0
2 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 53.56 4 1.05.39 0.04.12 1113.826 2.0
3 Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 52.57 3 1.05.49 0.04.15 1458.024 3.0
4 Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   Bronze 1195 65.50 4 1.08.52 0.07.58 1359.583 4.0
5 Wayfarer None Steve Swain Liz Bronze 1107 61.25 4 1.09.21 0.07.49 1268.371 5.0
6 Laser Radial None Karlo Porter-Price   Bronze 1136 64.28 4 1.10.56 0.09.28 1331.359 6.0
7 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 68.20 4 1.26.12 0.20.21 1411.213 7.0
8 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 56.38 3 1.26.45 0.17.07 1559.448 8.0

Wed02 - Bronze Fleet - 11/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 57.44 4 0.53.42 0.00.00 1075 1.0
2 Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 57.24 3 0.57.04 0.03.23 1425.058 2.0
3 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 50.50 3 1.06.00 0.09.28 1262.028 3.0
4 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 60.39 3 1.21.36 0.20.44 1505.745 4.0
5 Wayfarer None Steve Swain Liz Bronze 1107 OOD         5.0

Wed03 - Bronze Fleet - 18/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 58.24 6 0.54.20 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 55.33 5 1.02.01 0.06.53 1227.046 2.0
3 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 57.07 4 1.23.25 0.19.55 1577.065 3.0
4 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 66.08 4 1.40.06 0.30.15 1826.027 4.0

Wed04 - Bronze Fleet - 25/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 SBC         1.0
1 Laser Fun s/h none Jenny Miles   Bronze 991 60.17 2 1.00.50 0.00.00 991 1.0
3 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 70.06 2 1.10.44 0.09.49 1152.377 2.0

Wed05 - Bronze Fleet - 01/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 49.18 4 0.45.52 0.00.00 1075 1.0
2 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 63.18 4 1.01.38 0.16.12 1380.274 2.0

Wed06 - Bronze Fleet - 08/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 57.36 4 0.53.35 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 68.34 4 1.03.47 0.10.58 1279.673 2.0
3 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 66.18 4 1.04.33 0.11.16 1237.37 3.0
4 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 56.25 3 1.09.58 0.13.13 1403.887 4.0
5 Laser Fun s/h none Jenny Miles   Bronze 991 70.59 4 1.11.38 0.17.53 1324.776 5.0
6 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 63.28 3 1.17.47 0.19.45 1579.321 6.0

Wed07 - Bronze Fleet - 15/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 54.55 3 0.51.05 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 57.23 3 0.53.23 0.02.28 1123.285 2.0
3 Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 52.07 2 0.58.18 0.06.27 1530.285 3.0
4 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 68.09 3 1.06.21 0.15.41 1334.044 4.0
5 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 45.10 2 1.08.22 0.11.25 1326.214 5.0
6 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 52.46 2 1.12.45 0.15.43 1549.37 6.0

Wed08 - Bronze Fleet - 22/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 56.43 5 0.52.46 0.00.00 1075 1.0
2 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 51.59 4 1.05.34 0.10.09 1231.606 2.0
3 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 59.47 3 1.31.35 0.25.21 1888.542 3.0

Wed09 - Bronze Fleet - 29/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 55.53 4 0.51.59 0.00.00 1075 1.0
2 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 64.54 4 1.03.12 0.11.31 1248.449 2.0
3 Contender 233 Tim Garrett   Bronze 976 DNF         5.0
3 Laser 2000 21468 Shelley Maden Stephen Maden Bronze 1101 DNF         5.0

Wed10 - Bronze Fleet - 07/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Bronze 1075 58.25 2 0.54.20 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 37.59 1 1.10.40 0.08.46 1397.96 2.0
3 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 39.01 1 1.15.59 0.11.07 1435.991 3.0
4 Lightning 56 Melanie Tanner   Bronze 1164 61.52 1 1.46.18 0.30.14 2276.976 4.0
5 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 DNF 2       6.0
5 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 DNS         6.0

Wed01 - Gold Fleet - 04/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 59.37 5 0.55.27 0.00.00 1075 1.0
2 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 59.13 5 0.57.36 0.02.12 1067.787 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 OOD         2.5
4 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 61.56 5 0.57.37 0.02.19 1116.774 3.0
5 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 69.06 5 1.00.37 0.05.53 1246.002 4.5
5 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 65.10 5 1.00.37 0.05.33 1175.077 4.5
7 Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 62.54 5 1.01.15 0.05.57 1134.205 6.0
8 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 67.49 5 1.01.56 0.07.05 1222.861 7.0
9 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 SBC         7.9
10 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 67.04 5 1.02.23 0.07.27 1209.337 8.0
11 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 67.25 5 1.02.43 0.07.48 1215.649 9.0
12 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 69.34 5 1.03.32 0.08.50 1254.417 10.0
13 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 68.43 5 1.03.55 0.09.06 1239.09 11.0
14 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 73.41 5 1.04.52 0.10.41 1328.648 12.0
15 RS Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 69.44 5 1.05.07 0.10.20 1257.422 13.0
16 Laser EPS 131 Julie Wilson   Gold 1027 68.14 5 1.06.26 0.11.17 1230.375 14.0

Wed02 - Gold Fleet - 11/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 64.51 5 1.03.05 0.00.00 1028 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 56.31 4 1.05.43 0.02.16 1119.875 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 59.57 4 1.05.44 0.02.25 1187.907 3.0
4 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 60.52 4 1.06.44 0.03.20 1206.07 4.0
5 Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 59.16 4 1.08.55 0.05.01 1174.366 5.0
6 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 60.25 4 1.08.58 0.05.09 1197.154 6.0
7 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 60.02 4 1.09.48 0.05.47 1189.558 7.0
8 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 61.13 4 1.11.11 0.06.58 1213.006 8.0
9 Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 SBC         9.0
9 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 66.28 4 1.13.08 0.09.08 1317.034 9.0
11 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 69.56 4 1.14.16 0.10.32 1385.726 10.0
12 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 64.18 4 1.14.46 0.10.03 1274.102 11.0
13 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 66.47 4 1.15.00 0.10.37 1323.309 12.0
14 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 67.18 4 1.16.00 0.11.26 1333.547 13.0

Wed03 - Gold Fleet - 18/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 59.36 7 0.55.27 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 60.17 7 0.56.05 0.00.41 1087.325 2.0
3 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 59.29 7 0.57.52 0.02.29 1072.896 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 57.00 6 0.58.20 0.02.50 1199.455 4.0
5 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 63.11 7 0.58.47 0.03.35 1139.632 5.0
6 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 63.56 7 0.59.28 0.04.20 1153.16 6.0
7 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 58.17 6 0.59.39 0.04.07 1226.46 7.0
8 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 OOD         7.2
9 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 64.43 7 1.00.12 0.05.07 1167.289 8.0
10 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 59.49 6 1.02.42 0.06.56 1258.726 9.0
11 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 62.33 5 1.04.15 0.08.34 1579.492 10.0
12 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 63.49 6 1.07.15 0.11.13 1342.898 11.0
13 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 56.40 5 1.07.24 0.10.03 1430.928 12.0

Wed04 - Gold Fleet - 25/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 60.23 3 0.52.58 0.00.00 1140 1.0
2 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 72.59 3 1.02.00 0.10.38 1377.88 2.0
3 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 66.46 3 1.02.07 0.09.50 1260.513 3.0
4 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 68.49 3 1.02.51 0.10.49 1299.216 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 OOD         4.7
6 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 71.34 3 1.04.18 0.12.37 1351.134 5.0
7 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 69.21 3 1.04.31 0.12.25 1309.285 6.0
8 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 70.20 3 1.05.26 0.13.24 1327.85 7.0
9 Laser 201394 Stuart Craik   Gold 1095 71.42 3 1.05.29 0.13.42 1353.652 8.0
10 Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 67.48 3 1.06.01 0.13.24 1280.022 9.0
11 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 74.27 3 1.07.15 0.15.49 1405.57 10.0
12 RS Vareo 650 Nigel Williams   Gold 1071 74.02 3 1.09.08 0.17.18 1397.704 11.0
13 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 63.05 2 1.09.25 0.14.57 1786.461 12.0

Wed05 - Gold Fleet - 01/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 64.15 6 1.02.30 0.00.00 1028 1.0
2 Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 56.30 5 1.03.04 0.00.31 1084.8 2.0
3 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 57.34 5 1.04.16 0.01.35 1105.28 3.0
4 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 63.43 5 1.08.42 0.05.45 1223.36 4.0
5 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 SBC         4.8
6 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 62.56 4 1.09.16 0.06.08 1510.4 5.0
7 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 63.55 5 1.11.21 0.07.56 1227.2 6.0
8 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 59.13 4 1.15.28 0.10.10 1421.2 7.0
9 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 OOD         7.2

Wed06 - Gold Fleet - 08/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 66.02 5 1.01.26 0.00.00 1075 1.0
2 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 63.21 5 1.01.37 0.00.12 1031.316 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 56.21 4 1.01.47 0.00.20 1146.698 3.0
4 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 67.15 5 1.02.33 0.01.13 1094.807 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 56.06 4 1.04.02 0.02.17 1141.611 5.0
6 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 58.55 4 1.04.36 0.02.54 1198.929 6.0
7 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 55.38 4 1.04.41 0.02.48 1132.114 7.0
8 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 57.42 4 1.07.06 0.04.52 1174.17 8.0
9 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 59.18 4 1.07.42 0.05.29 1206.73 9.0
10 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 62.31 4 1.10.36 0.08.07 1272.187 10.0
11 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 69.07 4 1.13.24 0.11.17 1406.495 11.0

Wed07 - Gold Fleet - 15/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 62.38 4 1.00.56 0.00.00 1028 1.0
2 Supernova 1083 Ash Farmer   Gold 1075 49.50 3 1.01.49 0.00.43 1090.552 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 53.46 3 1.02.53 0.01.40 1176.629 3.0
4 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 55.17 3 1.04.40 0.03.11 1209.819 4.0
5 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 53.32 3 1.06.24 0.04.25 1171.522 5.0
6 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 55.13 3 1.07.14 0.05.11 1208.36 6.0
7 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Gold 1075 54.17 3 1.07.20 0.05.10 1187.935 7.0
7 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 OOD         7.0
9 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 SBC         7.5
10 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 55.42 3 1.07.49 0.05.40 1218.938 8.0
11 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 60.13 3 1.12.32 0.09.38 1317.78 9.0
12 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 52.35 2 1.17.09 0.11.04 1726.099 10.0

Wed08 - Gold Fleet - 22/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 53.09 5 0.46.37 0.00.00 1140 1.0
2 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 55.39 5 0.48.49 0.02.30 1193.622 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 OOD         2.8
4 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 53.57 5 0.49.16 0.02.54 1157.159 3.0
5 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 51.14 5 0.49.50 0.03.18 1098.89 4.0
6 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 59.35 5 0.50.37 0.04.42 1277.987 5.0
7 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 54.48 5 0.50.59 0.04.41 1175.39 6.0
8 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 SBC         6.3
9 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 56.19 4 0.51.39 0.05.29 1509.901 7.0
10 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 58.12 5 0.52.34 0.06.35 1248.316 8.0

Wed09 - Gold Fleet - 29/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 58.37 5 0.53.32 0.00.00 1095 1.0
2 Laser EPS 214 Andy Jones   Gold 1027 56.04 5 0.54.36 0.01.05 1047.364 2.0
3 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 56.21 5 0.54.49 0.01.19 1052.657 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 51.10 4 0.56.06 0.02.21 1194.786 4.0
5 Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 51.23 4 0.59.45 0.05.21 1199.845 5.0
6 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 SBC         5.6
7 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 51.00 3 1.02.22 0.07.13 1587.859 6.0
8 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 55.38 4 1.02.49 0.08.14 1299.087 7.0
9 Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 SBC         9.0

Wed10 - Gold Fleet - 07/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 48.52 2 0.42.52 0.00.00 1140 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 51.03 2 0.47.29 0.04.58 1190.935 2.0
3 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 58.44 2 0.54.38 0.12.39 1370.177 3.0
4 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 59.10 2 0.55.02 0.13.05 1380.286 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 OOD         4.7
6 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 60.24 2 0.55.10 0.13.28 1409.059 5.0
7 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 65.23 2 0.57.33 0.16.41 1525.314 6.0
8 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 43.04 1 1.03.12 0.13.51 2009.386 7.0
9 Enterprise 23120 Julie Wilson Rebecca Wilson Gold 1113 OOD         7.5
10 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 68.21 1 1.56.09 0.43.07 3189.045 8.0
11 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 DNF         12.0
11 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 DNF         12.0
11 Laser EPS 207 Geoff Birch   Gold 1027 DNF         12.0

Wed01 - Silver Fleet - 04/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 69.33 5 1.04.42 0.00.00 1075 1.0
2 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 74.31 5 1.04.55 0.00.15 1151.767 2.0
3 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 71.56 5 1.05.42 0.01.05 1111.838 3.0
4 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 61.22 4 1.07.28 0.02.31 1185.643 4.0
5 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 71.08 4 1.08.40 0.04.06 1374.341 5.0

Wed02 - Silver Fleet - 11/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 68.18 4 0.58.14 0.00.00 1173 1.0
2 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 67.48 4 0.59.04 0.00.57 1164.413 2.0
3 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 70.15 4 1.01.47 0.04.03 1206.49 3.0
4 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 67.59 4 1.02.05 0.04.14 1167.561 4.0

Wed03 - Silver Fleet - 18/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 63.70 6 0.54.42 0.00.00 1173 1.0
2 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 SBC         1.5
3 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 55.20 5 0.58.24 0.03.30 1213.826 2.0
4 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 60.58 4 1.10.37 0.13.44 1671.754 3.0

Wed04 - Silver Fleet - 25/05 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 71.05 3 1.01.55 0.00.00 1148 1.0
2 Supernova None David Green   Silver 1075 67.15 3 1.02.33 0.00.41 1086.091 2.0
3 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 55.37 2 1.04.25 0.02.10 1347.319 3.0
4 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 58.30 2 1.17.11 0.11.34 1417.168 4.0
5 Omega 0 Roger Odell cant read name Silver 1075 59.19 2 1.22.46 0.14.56 1436.951 5.0

Wed05 - Silver Fleet - 01/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 63.05 5 0.57.37 0.00.00 1095 1.0
2 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 OOD         1.5
3 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 55.54 4 0.59.34 0.01.50 1212.89 2.0
4 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 62.34 4 1.00.24 0.02.53 1357.54 3.0
5 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 59.59 4 1.05.57 0.07.35 1301.488 4.0

Wed06 - Silver Fleet - 08/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 54.33 4 1.03.26 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 68.14 5 1.03.28 0.00.03 1075.723 2.0
3 Laser 165635 Axel Haggermann   Silver 1095 60.01 4 1.08.31 0.04.27 1182.73 3.0
4 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 67.38 4 1.12.04 0.08.07 1332.829 4.0
5 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 56.11 3 1.12.18 0.06.54 1476.25 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 70.42 4 1.17.44 0.13.00 1393.263 6.0

Wed07 - Silver Fleet - 15/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 55.30 3 0.48.21 0.00.00 1148 1.0
2 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 58.59 3 0.51.53 0.04.01 1220.052 2.0
3 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 69.38 3 0.53.46 0.07.02 1440.344 3.0

Wed08 - Silver Fleet - 22/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 55.34 5 0.48.24 0.00.00 1148 1.0
2 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 59.31 5 0.50.44 0.02.44 1229.606 2.0
3 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 58.46 5 0.51.41 0.03.44 1214.112 3.0
4 Laser 165635 Axel Haggermann   Silver 1095 57.23 5 0.52.24 0.04.23 1185.532 4.0
5 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 57.24 5 0.52.25 0.04.24 1185.876 5.0

Wed09 - Silver Fleet - 29/06 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 64.58 4 0.57.08 0.00.00 1137 1.0
2 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 OOD         2.2
3 Laser EPS 245 Steve Garrett   Silver 1027 DNF         3.0

Wed10 - Silver Fleet - 07/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 53.59 2 0.50.13 0.00.00 1075 1.0
2 Byte CII 3572 Angela Oakley   Silver 1148 60.07 2 0.52.22 0.02.28 1197.136 2.0
2 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 SBC         2.0
4 RS Feva 630 Roger Odell   Silver 1173 69.39 2 0.59.23 0.10.45 1386.979 3.0
5 Gull (S) 2869 Gill Thompson   Silver 1295 41.1 1 1.03.21 0.08.30 1633.575 4.0
6 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 72.2 2 1.05.47 0.17.03 1434.44 5.0
7 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 68.02 1 1.59.40 0.39.29 2709.571 6.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com