Wednesday Twilight 2016

Haversham S.C

Twilight Series - after 10 races (Series End)

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Twi01
13/07 19:00
Twi02
20/07 19:00
Twi03
27/07 19:00
Twi04
03/08 19:00
Twi05
10/08 19:00
Twi06
17/08 19:00
Twi07
24/08 19:00
Twi08
31/08 19:00
Twi09
07/09 19:00
Twi10
14/09 19:00
Total Nett
DNQ Supernova 402 Matt Trinder   Bronze 1075 1.0 2.0 (21.0 DNC) 1.0 DNS (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 131.0 47.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 8.0 DNF 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 OOD (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 142.0 58.0
DNQ Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 DNF 21.0 DNC 153.0 69.0
DNQ Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 5.0 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 155.0 71.0
DNQ Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden Bronze 1101 (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 DNF 159.0 75.0
DNQ GP14 s/h 11376 John Horton   Bronze 1080 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 6.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 177.0 93.0
DNQ Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 4.0 8.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 180.0 96.0
DNQ Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 6.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 180.0 96.0
DNQ RS Feva none1 Lilly Gosling Olli Bronze 1235 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 106.0
DNQ Laser Radial None 2 Gareth Lumsdaine   Bronze 1136 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 106.0
DNQ Laser None 3 Gareth Lumsdaine   Bronze 1095 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 106.0
DNQ Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   Bronze 1195 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 106.0
DNQ Laser Radial 157416 Steve Cook   Bronze 1136 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 191.0 107.0
DNQ Topper Topaz Omega 7445 David Bailey   Bronze 1075 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 192.0 108.0
DNQ Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 192.0 108.0
DNQ RS Feva 630a Andre Mastull Merryn Odell Bronze 1235 (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 193.0 109.0
DNQ RS Feva none2 J Alex   Bronze 1235 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 193.0 109.0
DNQ Supernova 1066a Harriet East   Bronze 1075 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 193.0 109.0
DNQ Laser Vago 175 Mike Cowan   Bronze 1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 DNF 193.0 109.0
DNQ Laser Fun None2 xxxxxx   Bronze 991 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 210.0 126.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Twi01
13/07 19:00
Twi02
20/07 19:00
Twi03
27/07 19:00
Twi04
03/08 19:00
Twi05
10/08 19:00
Twi06
17/08 19:00
Twi07
24/08 19:00
Twi08
31/08 19:00
Twi09
07/09 19:00
Twi10
14/09 19:00
Total Nett
1st RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 2.0 1.0 (3.0) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 1.5 SBC 1.0 88.5 7.5
2nd Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 (8.0) 3.0 1.0 (6.0 DNS) 2.0 (26.0 DNC) 1.0 (5.0) 1.0 4.0 57.0 12.0
3rd Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 5.0 8.0 8.0 (26.0 DNC) 6.3 SBC 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 (10.0 DNF) 122.3 34.3
4th Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 (26.0 DNC) 7.0 10.0 6.0 SBC (26.0 DNC) 1.0 2.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 140.0 36.0
5th Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 7.2 SBC 6.0 6.0 7.2 OOD 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (9.0) 6.0 (10.0 DNF) 109.4 38.4
6th Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 6.0 12.0 DNF 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.6 OOD 6.0 5.0 (26.0 DNC) 149.6 45.6
DNQ Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 2.3 OOD (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC 2.0 165.3 61.3
DNQ Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 1.0 4.0 4.0 (26.0 DNC) 1.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 166.0 62.0
DNQ Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 7.0 2.0 7.0 6.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 178.0 74.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 (26.0 DNC) 5.7 OOD 5.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC 178.7 74.7
DNQ Laser EPS 131/207 Geoff Birch   Gold 1027 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 2.0 26.0 DNC 189.0 85.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 3.5 OOD 26.0 DNC 3.0 192.5 88.5
DNQ Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin Gold 1107 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 26.0 DNC 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC 3.5 OOD 192.5 88.5
DNQ Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 (26.0 DNC) 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 2.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 194.0 90.0
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 964 (26.0 DNC) 9.0 6.5 OOD (26.0 DNC) (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 201.5 97.5
DNQ Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 SBC 26.0 DNC 26.0 DNC 212.0 108.0
DNQ RS400 1050 Julie Wilson Geoff Birch Gold 943 (26.0 DNC) 4.0 OOD (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 216.0 112.0
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 7.0 26.0 DNC 26.0 DNC 218.0 114.0
DNQ RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 973 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 3.0 10.0 DNF 221.0 117.0
DNQ RS300 344 Dan Tate   Gold 979 (26.0 DNC) 12.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 8.0 DNF (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 228.0 124.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   Gold 1027 (26.0 DNC) 11.0 OOD (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 11.0 26.0 DNC 26.0 DNC 230.0 126.0
DNQ Phantom 1334 Russ Perry   Gold 995 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0 239.0 135.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 9.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 243.0 139.0
DNQ Wanderer 1037 Axel Hagermann Gunter K Gold 1177 (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 10.0 DNF 244.0 140.0
DNQ Byte CII TBA Angela Oakley   Gold 1148 (26.0 DNC) 12.0 SBC (26.0 DNC) (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 246.0 142.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Twi01
13/07 19:00
Twi02
20/07 19:00
Twi03
27/07 19:00
Twi04
03/08 19:00
Twi05
10/08 19:00
Twi06
17/08 19:00
Twi07
24/08 19:00
Twi08
31/08 19:00
Twi09
07/09 19:00
Twi10
14/09 19:00
Total Nett
1st Supernova None David Green   Silver 1075 2.0 (11.0 DNC) 1.0 (3.0 DNS) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 35.0 7.0
2nd Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 1.0 (2.0) 1.3 SBC 1.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 42.3 7.3
3rd Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 (11.0 DNC) 1.0 3.0 (11.0 DNC) (7.0) 2.0 (11.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 54.0 14.0
4th Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 4.0 4.0 2.0 3.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) 3.0 66.0 22.0
DNQ Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 4.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 5.0 DNF 77.0 33.0
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 3.0 SBC 78.0 34.0
DNQ RS Feva 630 Roger Odell Merryn Odell Silver 1235 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 OOD 11.0 DNC 86.0 42.0
DNQ Laser Radial 165635 Axel HagerMann   Silver 1136 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 5.0 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 46.0
DNQ Wayfarer 5573 Roger Odell Merryn Odell Silver 1107 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 101.0 57.0
DNQ Supernova 612 Not Sure   Silver 1075 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 104.0 60.0

Fleet Rankings as at 2016 (as per website)

Only two Duties per series to score.

Race 10 - 1st lap used for score

Twi01 - Bronze Fleet - 13/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 402 Matt Trinder   Bronze 1075 54.21 4 0.50.33 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 56.26 4 0.52.30 0.02.05 1116.207 2.0
3 Topper 43999 Lilly Gosling   Bronze 1341 53.42 3 0.53.24 0.02.51 1416.191 3.0
4 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 55.23 4 0.53.56 0.03.28 1095.439 4.0
5 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 57.44 4 0.58.15 0.07.38 1141.92 5.0
6 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 52.41 3 1.04.34 0.11.26 1389.38 6.0
7 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 DNF         8.0

Twi02 - Bronze Fleet - 20/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   Bronze 1195 53.44 4 0.44.58 0.00.00 1195 1.0
2 Supernova 402 Matt Trinder   Bronze 1075 49.23 4 0.45.56 0.01.03 1098.258 2.0
3 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 54.57 4 0.51.07 0.06.37 1222.058 3.0
4 RS Feva 630a Andre Mastull Merryn Odell Bronze 1235 50.09 3 0.54.09 0.08.30 1487.078 4.0
5 Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden Bronze 1101 62.43 4 0.56.58 0.13.13 1394.784 5.0
6 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge Bronze 1088 48.53 3 0.59.54 0.12.12 1449.518 6.0
7 Laser EPS 142 Declan Begley   Bronze 1027 DNF         8.0

Twi03 - Bronze Fleet - 27/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 48.49 2 0.49.16 0.00.00 991 1.0
2 Topper Topaz Omega 7445 David Bailey   Bronze 1075 DNF         3.0

Twi04 - Bronze Fleet - 03/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points
1 Supernova 402 Matt Trinder   Bronze 1075 DNS 1.0

Twi05 - Bronze Fleet - 10/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Feva none1 Lilly Gosling Olli Bronze 1235 50.45 4 0.41.06 0.00.00 1235 1.0
2 Laser Radial 157416 Steve Cook   Bronze 1136 56.53 4 0.50.04 0.10.12 1384.255 2.0
3 GP14 s/h 11376 John Horton   Bronze 1080 55.48 4 0.51.40 0.11.25 1357.892 3.0
4 RS Feva none2 J Alex   Bronze 1235 56.27 3 1.00.57 0.18.23 1831.612 4.0

Twi06 - Bronze Fleet - 17/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial None 2 Gareth Lumsdaine   Bronze 1136 72.24 2 1.03.44 0.00.00 1136 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 35.24 1 1.05.52 0.01.09 1110.895 2.0
3 Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden Bronze 1101 40.15 1 1.13.07 0.05.10 1263.094 3.0
4 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 OOD         4.0
4 Supernova 1066a Harriet East   Bronze 1075 68.07 1 2.06.44 0.33.52 2137.584 4.0
6 GP14 s/h 11376 John Horton   Bronze 1080 DNF         6.0

Twi07 - Bronze Fleet - 24/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser None 3 Gareth Lumsdaine   Bronze 1095 57.11 7 0.52.13 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Fun s/h None2 Robert Cummins   Bronze 991 53.06 3 2.05.02 0.30.55 2372.553 2.0

Twi08 - Bronze Fleet - 31/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 402 Matt Trinder   Bronze 1075 51.07 3 0.47.33 0.00.00 1075 1.0

Twi09 - Bronze Fleet - 07/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points
1 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 DNF 2.0

Twi10 - Bronze Fleet - 14/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1007 Steve Swain   Bronze 1075 27.00 1 0.25.07 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden Bronze 1101 DNF         4.0
2 Laser Vago 175 Mike Cowan   Bronze 1100 DNF         4.0

Twi01 - Gold Fleet - 13/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 54.30 5 0.50.42 0.00.00 1075 1.0
2 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 54.05 5 0.52.37 0.01.58 1066.781 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 OOD         2.3
4 Laser EPS 131/207 Geoff Birch   Gold 1027 56.34 5 0.55.05 0.04.30 1115.765 3.0
5 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 59.32 5 0.55.23 0.05.02 1174.281 4.0
6 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 52.10 4 0.55.24 0.04.26 1286.219 5.0
7 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 59.52 5 0.55.41 0.05.22 1180.856 6.0
8 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 51.00 4 0.55.55 0.04.46 1257.454 7.0
9 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 SBC         7.2
10 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 61.16 5 0.55.57 0.05.45 1208.471 8.0
11 Laser 158368 Lester Merridale   Gold 1095 61.22 5 0.56.03 0.05.51 1210.443 9.0

Twi02 - Gold Fleet - 20/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 53.57 5 0.52.29 0.00.00 1028 1.0
2 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 63.59 5 0.56.08 0.04.09 1219.182 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 61.47 5 0.56.25 0.04.19 1177.262 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 61.19 5 0.57.02 0.04.54 1168.369 4.0
4 RS400 1050 Julie Wilson Geoff Birch Gold 943 OOD         4.0
6 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 62.14 5 0.57.53 0.05.49 1185.836 5.0
7 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 OOD         5.7
8 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 68.43 4 1.03.01 0.11.30 1636.718 6.0
9 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 59.42 4 1.07.25 0.13.13 1421.956 7.0
10 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 64.45 4 1.08.46 0.15.20 1542.238 8.0
11 Fireball 11048 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 964 54.42 3 1.34.34 0.24.21 1737.152 9.0
12 Laser EPS 131 Julie Wilson   Gold 1027 OOD         11.0
13 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 DNF         12.0
13 RS300 344 Dan Tate   Gold 979 DNF         12.0
13 Byte CII TBA Angela Oakley   Gold 1148 SBC         12.0

Twi03 - Gold Fleet - 27/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 49.09 3 0.44.53 0.00.00 1095 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 51.15 3 0.44.57 0.00.05 1141.785 2.0
3 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 47.11 3 0.45.54 0.01.02 1051.185 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 50.10 3 0.46.40 0.01.55 1117.65 4.0
5 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 53.41 3 0.47.15 0.02.42 1195.997 5.0
6 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 46.20 2 0.50.59 0.05.33 1548.372 6.0
7 Fireball 11048 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 964 OOD         6.5
8 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 58.47 3 0.51.34 0.07.37 1309.619 7.0
9 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 67.12 3 0.57.06 0.14.22 1497.131 8.0
10 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 63.13 3 0.58.48 0.14.58 1408.388 9.0
11 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 65.19 3 0.59.00 0.15.38 1455.173 10.0

Twi04 - Gold Fleet - 03/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 46.37 5 0.45.21 0.00.00 1028 1.0
2 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 49.24 5 0.45.57 0.00.39 1089.379 2.0
3 Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 48.29 4 0.56.23 0.09.29 1336.455 3.0
4 RS400 1050 Julie Wilson Geoff Birch Gold 943 55.28 5 0.58.49 0.12.42 1223.162 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 DNS         6.0
5 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 SBC         6.0
5 Solo 4680 Richard Howard   Gold 1140 DNF         6.0
8 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 OOD         7.2

Twi05 - Gold Fleet - 10/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1045 Mike Malcolm   Gold 1075 48.26 4 0.45.03 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 49.35 4 0.45.17 0.00.15 1100.525 2.0
3 Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin Gold 1107 51.30 4 0.46.31 0.01.37 1143.066 3.0
4 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 54.42 4 0.48.09 0.03.31 1214.092 4.0
5 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 51.56 4 0.48.19 0.03.30 1152.684 5.0
6 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 57.25 3 0.56.10 0.11.22 1699.186 6.0
7 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 SBC         6.3
8 RS300 344 Dan Tate   Gold 979 DNF         8.0

Twi06 - Gold Fleet - 17/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 79.49 3 1.12.06 0.00.00 1107 1.0
2 Supernova 611 Neil Cullimore   Gold 1075 56.07 2 1.18.18 0.04.27 1167.447 2.0
3 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 33.57 1 1.26.32 0.05.40 1412.587 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 964 73.48 2 1.54.50 0.27.28 1535.33 4.0

Twi07 - Gold Fleet - 24/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 58.58 8 0.53.51 0.00.00 1095 1.0
2 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 52.26 6 1.03.09 0.07.43 1298.236 2.0
3 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 OOD         7.6

Twi08 - Gold Fleet - 31/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 53.10 4 0.51.43 0.00.00 1028 1.0
2 Laser EPS 131/207 Geoff Birch   Gold 1027 58.13 4 0.56.41 0.05.06 1125.644 2.0
2 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 SBC         2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 64.48 4 0.56.51 0.05.50 1252.935 3.0
5 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 OOD         3.5
6 Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin Gold 1107 63.07 4 0.57.01 0.05.52 1220.387 4.0
7 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 62.58 4 0.57.30 0.06.20 1217.487 5.0
8 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 64.59 4 1.00.27 0.09.23 1256.48 6.0
9 Supernova 456 Marc Sandham   Gold 1075 65.56 4 1.01.20 0.10.20 1274.849 7.0
10 Laser Radial 161586 Janet Thompson   Gold 1136 70.02 4 1.01.39 0.11.17 1354.124 8.0
11 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 65.21 3 1.03.56 0.12.29 1684.76 9.0
12 Wayfarer 7798 Richard Moore Melanie Gold 1107 74.37 4 1.07.24 0.17.22 1442.745 10.0
13 Laser EPS 131 Julie Wilson   Gold 1027 69.27 4 1.07.37 0.16.20 1342.845 11.0

Twi09 - Gold Fleet - 07/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 55.17 3 0.50.29 0.00.00 1095 1.0
2 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 SBC         1.5
3 Laser EPS 131/207 Geoff Birch   Gold 1027 52.59 3 0.51.35 0.01.08 1049.444 2.0
4 RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 973 56.30 3 0.58.04 0.07.23 1119.099 3.0
5 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 55.54 2 1.11.14 0.16.17 1660.822 4.0
6 Supernova 1086 Dave Hall   Gold 1075 58.18 2 1.21.21 0.22.07 1732.127 5.0
7 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 40.22 1 1.28.51 0.17.26 2398.634 6.0

Twi10 - Gold Fleet - 14/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 1116 Chris Blake   Gold 1028 22.22 1 0.21.45 0.00.00 1028 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1140 25.23 1 0.22.16 0.00.35 1166.65 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   Gold 1075 24.02 1 0.22.21 0.00.39 1104.602 3.0
4 Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin Gold 1107 OOD         3.5
5 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1095 29.49 1 0.27.14 0.06.00 1370.411 4.0
6 Phantom 1334 Russ Perry   Gold 995 50.50 1 0.51.05 0.29.11 2336.364 5.0
7 Wanderer 949 Robin Stubbs Annie Wallis Gold 1177 DNF         10.0
7 Gull 2603 Martin Green Ann Miles Gold 1363 DNF         10.0
7 RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale Gold 973 DNF         10.0
7 Wanderer 1037 Axel Hagermann Gunter K Gold 1177 DNF         10.0

Twi01 - Silver Fleet - 13/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 59.20 5 0.55.12 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova None David Green   Silver 1075 59.59 5 0.55.48 0.00.39 1086.777 2.0
3 RS Feva 630 Roger Odell Merryn Odell Silver 1235 55.37 4 0.56.18 0.01.05 1259.577 3.0
4 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 50.50 4 0.58.02 0.02.29 1151.246 4.0
5 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 54.28 4 0.59.53 0.04.16 1233.532 5.0

Twi02 - Silver Fleet - 20/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 57.02 4 0.55.03 0.00.00 1295 1.0
2 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 62.04 5 0.57.44 0.02.53 1127.43 2.0
3 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 62.24 5 0.58.03 0.03.13 1133.485 3.0
4 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 55.00 4 1.02.47 0.06.46 1248.831 4.0
5 Wayfarer 5573 Roger Odell Merryn Odell Silver 1107 58.04 4 1.05.34 0.09.19 1318.463 5.0

Twi03 - Silver Fleet - 27/07 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 49.16 3 0.45.50 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 SBC         1.3
3 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 57.48 3 0.52.47 0.07.37 1261.198 2.0
4 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 48.47 2 0.56.30 0.09.13 1596.68 3.0

Twi04 - Silver Fleet - 03/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 50.57 4 0.47.24 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova None David Green   Silver 1075 DNS         3.0
2 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 DNF         3.0

Twi05 - Silver Fleet - 10/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 45.10 4 0.42.01 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 49.06 4 0.45.40 0.03.56 1168.616 2.0
3 Laser Radial 165635 Axel HagerMann   Silver 1136 55.54 4 0.49.12 0.08.10 1330.461 3.0
4 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 54.36 4 0.50.47 0.09.26 1299.52 4.0
5 Supernova 612 Not Sure   Silver 1075 57.07 4 0.53.08 0.11.57 1359.419 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 45.55 3 0.53.51 0.10.05 1457.134 6.0
7 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 53.11 3 0.54.45 0.12.23 1687.737 7.0
8 Wayfarer 5573 Roger Odell Merryn Odell Silver 1107 46.00 3 0.55.24 0.11.07 1459.779 8.0

Twi06 - Silver Fleet - 17/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 56.07 2 0.52.12 0.00.00 1075 1.0
2 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 34.27 1 0.53.12 0.00.39 1319.884 2.0
3 RS Feva 630 Roger Odell Merryn Odell Silver 1235 85.21 2 1.09.07 0.20.53 1635.009 3.0
4 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 41.47 1 1.13.30 0.12.06 1600.846 4.0
5 Laser Radial 165635 Axel HagerMann   Silver 1136 83.58 2 1.13.55 0.24.40 1608.509 5.0

Twi07 - Silver Fleet - 24/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 58.22 8 0.54.18 0.00.00 1075 1.0
2 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 58.00 6 1.08.01 0.11.42 1424.329 2.0

Twi08 - Silver Fleet - 31/08 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1038 Alistair Boyd   Silver 1075 59.09 4 0.55.01 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 59.39 4 0.55.29 0.00.30 1084.087 2.0
3 Supernova None David Green   Silver 1075 61.47 4 0.57.28 0.02.38 1122.859 3.0
4 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 56.52 3 0.58.33 0.03.26 1378.003 4.0
5 Laser Radial 165635 Axel HagerMann   Silver 1136 68.24 4 1.00.13 0.05.54 1243.111 5.0
6 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 71.47 4 1.05.33 0.11.32 1304.6 6.0

Twi09 - Silver Fleet - 07/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 55.43 3 0.51.50 0.00.00 1075 1.0
2 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 60.52 2 1.10.30 0.16.07 1761.547 2.0
3 RS Feva 630 Roger Odell Merryn Odell Silver 1235 OOD         3.0

Twi10 - Silver Fleet - 14/09 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova None David Green   Silver 1075 23.54 1 0.22.14 0.00.00 1075 1.0
2 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Silver 1295 54.40 1 0.42.13 0.25.53 2458.856 2.0
3 Laser 138467 Jim Lunn   Silver 1095 55.16 1 0.50.28 0.30.55 2485.844 3.0
3 Supernova 654 Giles Gifford   Silver 1075 SBC         3.0
5 Streaker 1329 Richard Blythe   Silver 1137 DNF         5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
SBCRescue Boat - score as OOD



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com