Twilight Series

Haversham S.C

Bronze Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY twilight01
15/07 19.00
twilight02
  19.00
twilight03
30/07 19.00
twilight04
05/08 19.00
twilight05
12/08 19.00
twilight06
19/08 19.00
twilight07
26/08 19.00
twilight09
09/09 18.30
twilight10
16/09 18.30
Total Nett
1st David Green   Bronze Supernova 528 1071 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 2.0 (20.0 DNC) 32.0 6.0
2nd Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 (4.0) 2.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 74.0 10.0
3rd Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 8.0 (9.0) (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) 6.0 DNF 3.0 1.0 (20.0 DNC) 93.0 24.0
DNQ Declan Begley   Bronze EPS 300 1027 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 4.0 5.0 2.0 115.0 35.0
DNQ Matt Trinder   Bronze Supernova 402 1071 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 7.0 DNF 20.0 DNC 120.0 40.0
DNQ John Horton Sandra Bronze GP 14 11376 1130 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 126.0 46.0
DNQ John Horton   Bronze GP 14 s/h 11376 1073 (20.0 DNC) 3.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 145.0 65.0
DNQ Angela Oakley   Bronze Byte C11 3572 1150 6.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 16.4 OOD 147.4 67.4
DNQ Lilley Gosling   Bronze Topper 43999 1340 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 151.0 71.0
DNQ Jenny MIles Ann MIles Bronze Gull 2603 1363 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 161.0 81.0
DNQ Jasmin Gosling   Bronze Laser 4.7 195982 1195 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
DNQ Rob Cummins   Bronze Laser 63915 1091 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 163.0 83.0
DNQ Mel Tanner   Bronze Lightning 56 1160 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 163.0 83.0
DNQ Alan Ford   Bronze Supernova 470 1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 164.0 84.0
DNQ Roger O,Dell   Bronze Feva 630 1233 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 164.0 84.0
DNQ Jasmine Gosling Emily ? Bronze Pico 6854 1330 (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 166.0 86.0
DNQ Paul Savage   Bronze Enterprise s/h 10366 1059 (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 167.0 87.0
DNQ Steve Swain   Bronze Wayfarer Club 1112 (20.0 DNC) 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 168.0 88.0
DNQ Steve Swain   Bronze Supernova 1007 1071 10.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 170.0 90.0

Gold Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY twilight01
15/07 19.00
twilight02
  19.00
twilight03
30/07 19.00
twilight04
05/08 19.00
twilight05
12/08 19.00
twilight06
19/08 19.00
twilight07
26/08 19.00
twilight09
09/09 18.30
twilight10
16/09 18.30
Total Nett
1st Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 (5.4 OOD) 1.0 1.0 (16.0 DNC) 3.0 (4.0) (16.0 DNC) 1.0 1.0 48.4 7.0
2nd Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 (2.0) (5.3 OOD) 2.0 1.5 (16.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (16.0 DNC) 47.8 8.5
3rd Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) 1.5 1.0 2.0 (16.0 DNC) 9.1 OOD (16.0 DNC) 81.6 17.6
4th Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 4.0 (6.0) 4.0 (7.3 OOD) 4.0 3.0 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) 65.3 20.0
5th Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 5.0 8.0 (10.0 OOD) 10.0 OOD (16.0 DNC) 6.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 90.0 32.0
DNQ Janet Thompson   Gold Laser R 161586 1135 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.5 OOD (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 94.5 30.5
DNQ Marc Sandham   Gold Supernova 456 1071 3.0 11.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 2.0 99.0 35.0
DNQ Paul Bates   Gold Supernova 1144 1071 (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 104.0 40.0
DNQ David Hall   Gold Supernova 1089 1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 13.0 OOD 4.0 13.0 OOD 117.0 53.0
DNQ Geoff Birch   Gold EPS 207 1027 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 DNF (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 119.0 55.0
DNQ Lester Merridale Julie Wilson Gold Fireball 11048 970 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 121.0 57.0
DNQ Nigel williams   Gold Vareo 650 1071 6.0 9.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 127.0 63.0
DNQ Lester Merridale   Gold Laser 158368 1091 (16.0 DNC) 5.0 14.6 OOD (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.6 67.6
DNQ Julie Wilson Geof Birch Gold RS 400 1050 944 (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 14.9 OOD 16.0 DNC 133.9 69.9
DNQ Julie Wilson   Gold EPS 127 1027 (16.0 OOD) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 OOD 144.0 80.0

Silver Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY twilight01
15/07 19.00
twilight02
  19.00
twilight03
30/07 19.00
twilight04
05/08 19.00
twilight05
12/08 19.00
twilight06
19/08 19.00
twilight07
26/08 19.00
twilight09
09/09 18.30
twilight10
16/09 18.30
Total Nett
1st Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) 1.0 35.0 7.0
2nd Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 (3.0) (3.0) 2.0 1.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 31.0 11.0
3rd Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 (7.0 DNC) 4.0 1.0 2.0 4.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) 43.0 15.0
DNQ Giles Gifford   Silver Supernova 654 1071 1.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 45.0 17.0
DNQ Axel Hagerman   Silver Laser 165635 1091 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 1.0 2.0 7.0 DNC 47.0 19.0
DNQ Gill Thompson   Silver Gull S/h 2869 1295 (7.0 DNC) 2.0 3.0 (7.0 DNC) 5.9 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 52.9 24.9

twilight01 - Bronze Fleet - 15/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 David Green   Bronze Supernova 528 1071 50.27 4 0.47.06 0.00.00 1071 1.0
2 Jasmin Gosling   Bronze Laser 4.7 195982 1195 58.58 4 0.49.21 0.02.41 1251.8 2.0
3 John Horton Sandra Bronze GP 14 11376 1130 58.25 4 0.51.42 0.05.11 1240.124 3.0
4 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 58.32 4 0.54.39 0.08.05 1242.601 4.0
5 Matt Trinder   Bronze Supernova 402 1071 60.14 4 0.56.14 0.09.47 1278.69 5.0
6 Angela Oakley   Bronze Byte C11 3572 1150 49.26 3 0.57.19 0.08.48 1399.223 6.0
7 Lilley Gosling   Bronze Topper 43999 1340 58.48 3 0.58.30 0.11.28 1664.349 7.0
8 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 51.46 2 1.34.07 0.25.52 2197.903 8.0
9 Steve Swain   Bronze Supernova 1007 1071 DNF         10.0

twilight02 - Bronze Fleet at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 David Green   Bronze Supernova 528 1071 57.10 5 0.53.23 0.00.00 1071 1.0
2 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 59.29 5 0.55.32 0.02.19 1114.402 2.0
3 John Horton   Bronze GP 14 s/h 11376 1073 61.37 5 0.57.25 0.04.21 1154.369 3.0
4 Roger O,Dell   Bronze Feva 630 1233 60.51 4 1.01.41 0.08.12 1425.008 4.0
5 Angela Oakley   Bronze Byte C11 3572 1150 56.58 4 1.01.55 0.07.52 1334.066 5.0
6 Jasmine Gosling Emily ? Bronze Pico 6854 1330 66.42 3 1.23.35 0.24.06 2082.673 6.0
7 Paul Savage   Bronze Enterprise s/h 10366 1059 54.56 3 1.26.27 0.21.01 1715.265 7.0
8 Steve Swain   Bronze Wayfarer Club 1112 58.29 3 1.27.39 0.22.52 1826.112 8.0
9 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 6554 4 2:04:08 1:02:16 2558.066 9.0

twilight03 - Bronze Fleet - 30/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 David Green   Bronze Supernova 528 1071 59.17 5 0.55.21 0.00.00 1071 1.0
2 John Horton   Bronze GP 14 s/h 11376 1073 57.48 4 1.07.20 0.10.17 1305.253 2.0
3 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 59.23 4 1.09.18 0.11.57 1341.008 3.0

twilight04 - Bronze Fleet - 05/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 David Green   Bronze Supernova 528 1071 63.08 4 0.58.57 0.00.00 1071 1.0
2 John Horton Sandra Bronze GP 14 11376 1130 67.36 4 0.59.49 0.00.59 1146.773 2.0
3 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 67.00 4 1.02.34 0.03.52 1136.595 3.0
4 Lilley Gosling   Bronze Topper 43999 1340 63.28 3 1.03.09 0.04.13 1435.54 4.0
5 Matt Trinder   Bronze Supernova 402 1071 69.10 4 1.04.35 0.06.02 1173.35 5.0
6 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 72.49 4 1.06.12 0.07.58 1235.269 6.0

twilight05 - Bronze Fleet - 12/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 John Horton Sandra Bronze GP 14 11376 1130 58.17 4 0.51.35 0.00.00 1130 1.0
2 David Green   Bronze Supernova 528 1071 55.26 4 0.51.46 0.00.12 1074.744 2.0
3 Mel Tanner   Bronze Lightning 56 1160 67.17 4 0.58.00 0.07.27 1304.492 3.0

twilight06 - Bronze Fleet - 19/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 62.01 5 0.57.54 0.00.00 1071 1.0
2 David Green   Bronze Supernova 528 1071 65.15 5 1.00.55 0.03.14 1126.838 2.0
3 Matt Trinder   Bronze Supernova 402 1071 68.25 5 1.03.53 0.06.24 1181.525 3.0
4 Declan Begley   Bronze EPS 300 1027 70.45 4 1.26.07 0.23.10 1527.276 4.0
5 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 DNF 5       6.0

twilight07 - Bronze Fleet - 26/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Ali Boyd   Bronze Supernova 1038 1071 49.20 5 0.46.04 0.00.00 1071 1.0
2 David Green   Bronze Supernova 528 1071 51.46 5 0.48.20 0.02.26 1123.826 2.0
3 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 50.47 4 0.57.43 0.10.15 1378.098 3.0
4 Declan Begley   Bronze EPS 300 1027 52.48 4 1.04.16 0.14.57 1432.824 4.0

twilight09 - Bronze Fleet - 09/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Andy Tilling Chris Hodge Bronze Vago 525 1100 66.52 3 1.00.47 0.00.00 1100 1.0
2 David Green   Bronze Supernova 528 1071 67.46 3 1.03.16 0.02.40 1114.806 2.0
3 Rob Cummins   Bronze Laser 63915 1091 49.03 2 1.07.26 0.04.50 1210.356 3.0
4 Alan Ford   Bronze Supernova 470 1071 49.23 2 1.09.10 0.05.59 1218.582 4.0
5 Declan Begley   Bronze EPS 300 1027 49.28 2 1.12.15 0.07.51 1220.638 5.0
6 Matt Trinder   Bronze Supernova 402 1071 DNF         7.0

twilight10 - Bronze Fleet - 16/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Jenny MIles Ann MIles Bronze Gull 2603 1363 43.10 3 0.42.14 0.00.00 1363 1.0
2 Declan Begley   Bronze EPS 300 1027 50.26 4 0.49.06 0.07.04 1194.335 2.0
3 Angela Oakley   Bronze Byte C11 3572 1150 OOD 4       16.4

twilight01 - Gold Fleet - 15/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Janet Thompson   Gold Laser R 161586 1135 58.53 5 0.51.53 0.00.00 1135 1.0
2 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 59.45 5 0.54.46 0.03.09 1151.705 2.0
3 Marc Sandham   Gold Supernova 456 1071 61.08 5 0.57.05 0.05.34 1178.37 3.0
4 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 48.51 3 0.59.44 0.06.25 1569.339 4.0
5 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 54.47 4 1.01.35 0.08.38 1319.964 5.0
6 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 OOD         5.4
7 Nigel williams   Gold Vareo 650 1071 54.15 4 1.03.19 0.09.48 1307.113 6.0
8 Julie Wilson   Gold EPS 127 1027 OOD         16.0

twilight02 - Gold Fleet at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 62.10 6 0.54.32 0.00.00 1140 1.0
2 Janet Thompson   Gold Laser R 161586 1135 62.30 6 0.55.04 0.00.36 1146.113 2.0
3 Paul Bates   Gold Supernova 1144 1071 60.58 6 0.56.55 0.02.34 1117.995 3.0
4 Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 61.23 6 0.57.19 0.02.59 1125.635 4.0
5 Lester Merridale   Gold Laser 158368 1091 64.07 6 0.58.46 0.04.37 1175.759 5.0
6 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 OOD         5.3
7 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 55.38 4 1.01.14 0.06.05 1530.29 6.0
8 Julie Wilson Geof Birch Gold RS 400 1050 944 61.17 6 1.04.55 0.09.48 1123.802 7.0
9 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 60.58 5 1.05.47 0.10.26 1341.594 8.0
10 Nigel williams   Gold Vareo 650 1071 62.36 5 1.10.08 0.13.56 1377.536 9.0
11 Marc Sandham   Gold Supernova 456 1071 DNF         11.0

twilight03 - Gold Fleet - 30/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 55.36 5 0.48.46 0.00.00 1140 1.0
2 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 54.36 5 0.50.03 0.01.23 1119.496 2.0
3 Paul Bates   Gold Supernova 1144 1071 54.07 5 0.50.32 0.01.53 1109.586 3.0
4 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 68.06 4 1.02.27 0.14.55 1745.369 4.0
5 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 OOD 5       10.0
6 Lester Merridale   Gold Laser 158368 1091 OOD 4       14.6

twilight04 - Gold Fleet - 05/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 66.18 5 1.00.46 0.00.00 1091.021 1.5
1 Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 65.05 5 1.00.46 0.00.00 1071 1.5
3 Geoff Birch   Gold EPS 207 1027 DNF         4.0
4 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 OOD         7.3
5 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 OOD         10.0

twilight05 - Gold Fleet - 12/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 52.23 5 0.48.55 0.00.00 1071 1.0
2 Paul Bates   Gold Supernova 1144 1071 56.16 5 0.52.32 0.03.53 1150.396 2.0
3 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 60.12 5 0.52.48 0.04.27 1230.815 3.0
4 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 62.16 4 0.57.06 0.08.56 1591.336 4.0
5 Janet Thompson   Gold Laser R 161586 1135 OOD         10.5

twilight06 - Gold Fleet - 19/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 56.45 5 0.52.01 0.00.00 1091 1.0
2 Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 56.10 5 0.52.27 0.00.27 1079.786 2.0
3 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 59.05 4 0.54.11 0.02.22 1419.822 3.0
4 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 63.31 5 0.55.43 0.04.13 1221.087 4.0
5 Lester Merridale Julie Wilson Gold Fireball 11048 970 58.34 5 1.00.23 0.08.07 1125.925 5.0
6 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 68.03 5 1.01.12 0.10.12 1308.239 6.0
7 David Hall   Gold Supernova 1089 1071 67.30 5 1.03.02 0.11.47 1297.665 7.0

twilight07 - Gold Fleet - 26/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Janet Thompson   Gold Laser R 161586 1135 51.19 5 0.45.13 0.00.00 1135 1.0
2 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 50.31 5 0.46.18 0.01.11 1117.306 2.0
3 Richard Moore Mel Tanner Gold Wayfarer 7758 1112 49.30 4 0.55.39 0.09.17 1368.525 3.0
4 Lester Merridale Julie Wilson Gold Fireball 11048 970 58.12 5 1.00.00 0.14.21 1287.243 4.0
5 David Hall   Gold Supernova 1089 1071 OOD         13.0

twilight09 - Gold Fleet - 09/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 51.03 3 0.44.47 0.00.00 1140 1.0
2 Barrrie Lyman   Gold Laser 165425 1091 49.47 3 0.45.38 0.00.56 1111.714 2.0
3 Marc Sandham   Gold Supernova 456 1071 50.54 3 0.47.32 0.02.56 1136.65 3.0
4 David Hall   Gold Supernova 1089 1071 57.08 3 0.53.21 0.09.10 1275.847 4.0
5 Ann Miles Martin Green Gold Gull 2603 1363 52.50 2 0.58.09 0.12.09 1769.736 5.0
6 Adrian Lumb   Gold Supernova 1033 1071 OOD         9.1
7 Julie Wilson Geof Birch Gold RS 400 1050 944 OOD         14.9

twilight10 - Gold Fleet - 16/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Neil Roscoe   Gold Solo 4188 1140 41.36 4 0.36.29 0.00.00 1140 1.0
2 Marc Sandham   Gold Supernova 456 1071 46.12 4 0.43.08 0.07.07 1266.058 2.0
3 Geoff Birch   Gold EPS 207 1027 45.06 4 0.43.55 0.07.37 1235.913 3.0
4 David Hall   Gold Supernova 1089 1071 OOD         13.0
5 Julie Wilson   Gold EPS 127 1027 OOD         16.0

twilight01 - Silver Fleet - 15/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Giles Gifford   Silver Supernova 654 1071 52.14 5 0.48.46 0.00.00 1071 1.0
2 Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 58.42 5 0.51.29 0.03.06 1203.593 2.0
3 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 49.32 4 0.56.45 0.06.58 1269.549 3.0

twilight02 - Silver Fleet at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Giles Gifford   Silver Supernova 654 1071 59.34 6 0.55.37 0.00.00 1071 1.0
2 Gill Thompson   Silver Gull S/h 2869 1295 55.27 4 1.04.14 0.07.26 1495.474 2.0
3 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 58.35 5 1.04.26 0.08.01 1263.984 3.0
4 Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 57.20 4 1.15.03 0.14.50 1546.267 4.0

twilight03 - Silver Fleet - 30/07 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 63.22 5 0.55.18 0.00.00 1146 1.0
2 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 62.27 5 0.57.14 0.02.07 1129.422 2.0
3 Gill Thompson   Silver Gull S/h 2869 1295 59.41 4 0.57.37 0.02.24 1349.233 3.0

twilight04 - Silver Fleet - 05/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 64.50 4 0.59.26 0.00.00 1091 1.0
2 Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 77.29 4 1.07.37 0.09.23 1303.871 2.0

twilight05 - Silver Fleet - 12/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 62.23 5 0.54.43 0.00.00 1140 1.0
2 Axel Hagerman   Silver Laser 165635 1091 60.28 5 0.55.25 0.00.46 1104.975 2.0
3 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 55.09 4 1.03.11 0.07.23 1259.772 3.0
4 Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 54.04 3 1.18.38 0.16.26 1646.701 4.0
5 Gill Thompson   Silver Gull S/h 2869 1295 OOD         5.9

twilight06 - Silver Fleet - 19/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 63.11 5 0.55.25 0.00.00 1140 1.0
2 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 57.40 4 1.06.04 0.09.18 1300.58 2.0

twilight07 - Silver Fleet - 26/08 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Axel Hagerman   Silver Laser 165635 1091 50.00 5 0.45.50 0.00.00 1091 1.0
2 Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 53.12 5 0.46.40 0.00.57 1160.824 2.0

twilight09 - Silver Fleet - 09/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Giles Gifford   Silver Supernova 654 1071 52.16 3 0.48.48 0.00.00 1071 1.0
2 Axel Hagerman   Silver Laser 165635 1091 56.08 3 0.51.27 0.02.53 1150.232 2.0
3 Jim Lunn   Silver Laser 138467 1091 68.55 3 1.03.10 0.15.40 1412.176 3.0
4 Richard Blythe   Silver Streaker 1329 1146 50.14 2 1.05.45 0.12.57 1544.002 4.0

twilight10 - Silver Fleet - 16/09 at 18.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName CrewName Fleet Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Richard Howard   Silver Solo 4680 1140 43.25 4 0.38.05 0.00.00 1140 1.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com