Summer 2016

Haversham S C

After 9 Races - End of Series (Revision 1)

Bronze Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 15.00
Sum02
12/06 15:00
Sum03
19/06 15:00
Sum04
26/06 15:00
Sum05
10/07 15:00
Sum06
17/07 15:00
Sum07
24/07 15:00
Sum08
31/07 15:00
R9
   
Total Nett
1st Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 25.0 5.0
2nd Bronze Laser R 126334/171964 David Roder   1136 (14.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 (14.0 DNF) 66.0 10.0
3rd Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 (4.0) (4.0) 2.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0 (14.0 DNC) 2.0 40.0 14.0
DNQ Bronze Supernova 470 Allan Ford   1075 (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 103.0 47.0
DNQ Bronze Laser R 60/126334 Tracey Roder   1136 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 14.0 DNC 106.0 50.0
DNQ Bronze Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden 1101 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 108.0 52.0
DNQ Bronze Laser 4.7 0 David Roder   1195 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 113.0 57.0
DNQ Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 113.0 57.0
DNQ Bronze Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   1195 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 114.0 58.0
DNQ Bronze Lightning 56 Melanie Tanner   1164 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 114.0 58.0
DNQ Bronze 2000 2519 Christian Maxwell Julie Maxwell 1101 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 115.0 59.0
DNQ Bronze Supernova 562 Chris Martin   1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 115.0 59.0
DNQ Bronze Laser R 167602 Rebecca Perry   1136 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 126.0 70.0

Gold Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 15.00
Sum02
12/06 15:00
Sum03
19/06 15:00
Sum04
26/06 15:00
Sum05
10/07 15:00
Sum06
17/07 15:00
Sum07
24/07 15:00
Sum08
31/07 15:00
R9
   
Total Nett
1st Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 (18.0 DNC) (4.0) (18.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 3.0 (18.0 DNC) 1.0 68.0 10.0
2nd Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1096 6.0 (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 2.0 1.0 (18.0 DNC) 87.0 15.0
3rd Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 3.8 OOD (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 90.8 18.8
4th Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 7.0 (18.0 DNC) 3.0 4.0 (18.0 DNC) 5.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 92.0 20.0
5th Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 8.0 7.0 6.0 5.0 (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 104.0 32.0
DNQ Gold Supernova 1066 Phil East   1075 3.0 (18.0 DNC) 1.0 1.0 (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 96.0 24.0
DNQ Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 4.0 6.0 4.3 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 107.3 35.3
DNQ Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 2.0 5.0 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 120.0 48.0
DNQ Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 1.0 1.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 128.0 56.0
DNQ Gold Laser 210020 Alistair Goodwin   1096 (18.0 DNC) 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 57.0
DNQ Gold Laser R 161586 Janet Thompson   1136 3.0 OOD 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 132.0 60.0
DNQ Gold Supernova 1144 Paul Bates   1075 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 2.0 133.0 61.0
DNQ Gold Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 OOD 18.0 DNC 18.0 DNC 136.0 64.0
DNQ Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1096 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 147.0 75.0
DNQ Gold Solo 3416 Ash Farmer   1140 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 6.0 18.0 DNC 18.0 DNC 150.0 78.0
DNQ Gold Fireball 11048 Lester Merridale Louise VDG 964 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 151.0 79.0
DNQ Gold Xenon 4222 Mike Corboy Jenny Miles 1079 9.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 153.0 81.0

Silver Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 15.00
Sum02
12/06 15:00
Sum03
19/06 15:00
Sum04
26/06 15:00
Sum05
10/07 15:00
Sum06
17/07 15:00
Sum07
24/07 15:00
Total Nett
1st Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 (4.0) 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 1.0 29.0 7.0
DNQ Silver Laser 72661 Tristan Corboy   1096 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 OOD 47.0 20.0
DNQ Silver RS Feva 630 Roger Odell   1235 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 20.0
DNQ Silver Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNF) 9.0 DNC 9.0 DNC 52.0 25.0
DNQ Silver EPS 214 Andy Jones   1027 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 55.0 28.0
DNQ Silver Laser 158687 David Cowan   1096 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 56.0 29.0
DNQ Silver Supernova 412 Fiona Scott   1075 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 56.0 29.0
DNQ Silver Supernova none David Green   1075 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 30.0

Sum01 - Bronze Fleet - 05/06 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 57.04 4 0.50.14 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Lightning 56 Melanie Tanner   1164 63.27 4 0.54.31 0.04.59 1263.07 2.0
3 Bronze 2000 2519 Christian Maxwell Julie Maxwell 1101 63.40 4 0.57.50 0.08.21 1267.383 3.0
4 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 64.36 4 0.58.44 0.09.21 1285.963 4.0

Sum02 - Bronze Fleet - 12/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 48.24 3 0.42.36 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Supernova 470 Allan Ford   1075 51.52 3 0.48.15 0.06.04 1217.366 2.0
3 Bronze Laser R 126334/171964 David Roder   1136 54.54 3 0.48.20 0.06.30 1288.562 3.0
4 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 57.31 3 0.52.17 0.10.39 1349.978 4.0

Sum03 - Bronze Fleet - 19/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 126334/171964 David Roder   1136 53.31 3 0.47.07 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 54.26 3 0.49.29 0.02.37 1155.458 2.0

Sum04 - Bronze Fleet - 26/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 55.06 4 0.48.30 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   1195 60.23 4 0.50.32 0.02.25 1244.927 2.0
3 Bronze Laser R 126334/171964 David Roder   1136 58.30 4 0.51.30 0.03.24 1206.098 3.0
4 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 58.55 4 0.53.34 0.05.34 1214.688 4.0
5 Bronze Laser 2000 21468 Shelly Maden Stephen Maden 1101 53.40 3 1.04.59 0.13.37 1475.265 5.0
6 Bronze Laser R 167602 Rebecca Perry   1136 DNF         14.0

Sum05 - Bronze Fleet - 10/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 4.7 0 David Roder   1195 46.55 3 0.39.16 0.00.00 1195 1.0
2 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 45.16 3 0.39.51 0.00.40 1152.973 2.0
3 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 46.28 2 1.03.22 0.17.41 1775.307 3.0

Sum06 - Bronze Fleet - 17/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 59.35 5 0.55.26 0.00.00 1075 1.0
2 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 64.48 5 0.57.03 0.01.50 1169.119 2.0
3 Bronze Supernova 562 Chris Martin   1075 50.25 4 0.58.37 0.02.45 1137.019 3.0
4 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 55.30 4 1.03.04 0.06.43 1251.661 4.0

Sum07 - Bronze Fleet - 24/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 58.35 5 0.51.34 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser R 126334/171964 David Roder   1136 59.06 5 0.52.01 0.00.31 1146.019 2.0
3 Bronze Vago 525 Andy Tilling Archie Tilling 1100 53.08 4 1.00.23 0.07.45 1287.898 3.0
4 Bronze Laser R 60/126334 Tracey Roder   1136 56.27 4 1.02.07 0.09.35 1368.29 4.0

Sum01 - Gold Fleet - 05/06 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 61.00 5 0.56.45 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 61.51 5 0.57.32 0.00.51 1089.98 2.0
3 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 61.52 5 0.57.33 0.00.52 1090.273 3.0
3 Gold Laser R 161586 Janet Thompson   1136 OOD         3.0
5 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 OOD         3.8
6 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 61.58 5 0.57.39 0.00.58 1092.036 4.0
7 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 66.17 5 0.59.53 0.03.28 1168.108 5.0
8 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1096 65.39 5 0.59.54 0.03.28 1156.947 6.0
9 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 56.35 4 1.02.03 0.04.50 1246.457 7.0
10 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 65.08 4 1.02.49 0.06.18 1434.802 8.0
11 Gold Xenon 4222 Mike Corboy Jenny Miles 1079 57.11 4 1.06.15 0.08.12 1259.674 9.0

Sum02 - Gold Fleet - 12/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 56.40 4 0.52.43 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 210020 Alistair Goodwin   1096 59.29 4 0.54.16 0.01.43 1128.434 2.0
3 Gold Laser R 161586 Janet Thompson   1136 46.41 3 0.54.48 0.01.46 1180.814 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 61.34 4 0.56.10 0.03.48 1167.956 4.0
5 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 60.27 4 0.56.14 0.03.47 1146.772 5.0
6 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 60.36 4 0.56.22 0.03.56 1149.618 6.0
7 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 57.37 3 0.59.17 0.06.23 1457.363 7.0

Sum03 - Gold Fleet - 19/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 55.02 4 0.51.12 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1096 58.34 4 0.53.26 0.02.27 1144.019 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 61.35 4 0.54.01 0.03.13 1202.945 3.0
4 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 59.34 4 0.54.21 0.03.27 1163.552 4.0
5 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 OOD         4.3
6 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 58.35 4 0.54.30 0.03.33 1144.344 5.0
7 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 56.12 3 0.57.49 0.06.26 1463.719 6.0

Sum04 - Gold Fleet - 26/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 58.57 5 0.54.50 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 60.10 5 0.54.54 0.00.04 1097.187 2.0
3 Gold Laser 209086 Sean Muldoon   1096 61.15 5 0.55.53 0.01.09 1116.942 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 64.23 5 0.56.29 0.01.52 1174.081 4.0
5 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 63.58 4 1.01.42 0.07.07 1458.104 5.0

Sum05 - Gold Fleet - 10/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 210020 Alistair Goodwin   1096 60.17 5 0.55.00 0.00.00 1096 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 60.55 5 0.55.35 0.00.38 1107.515 2.0
3 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 52.11 4 0.59.31 0.03.57 1185.919 3.0
4 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1096 53.19 4 1.00.48 0.05.05 1211.675 4.0

Sum06 - Gold Fleet - 17/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 61.5 6 0.56.49 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 64.16 6 0.58.38 0.01.59 1131.023 2.0
3 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 64.34 6 1.00.04 0.03.29 1136.303 3.0
4 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 55.25 5 1.00.41 0.03.31 1170.327 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 60.03 5 1.03.13 0.06.04 1268.177 5.0
6 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 56.06 4 1.04.56 0.07.00 1480.948 6.0

Sum07 - Gold Fleet - 24/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 61.31 6 0.53.58 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1096 60.01 6 0.54.46 0.00.52 1112.203 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1096 60.11 6 0.54.55 0.01.02 1115.291 3.0
4 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1096 61.36 6 0.56.12 0.02.27 1141.544 4.0
5 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1075 60.33 6 0.56.20 0.02.32 1122.086 5.0
5 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 OOD         5.0
7 Gold Solo 3416 Ash Farmer   1140 56.20 5 0.59.18 0.05.04 1252.734 6.0
8 Gold Fireball 11048 Lester Merridale Louise VDG 964 53.27 5 1.06.32 0.10.06 1188.614 7.0

Sum01 - Silver Fleet - 05/06 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver EPS 214 Andy Jones   1027 60.59 5 0.59.23 0.00.00 1027 1.0
2 Silver Laser 158687 David Cowan   1096 65.39 5 0.59.54 0.00.34 1105.59 2.0
3 Silver Supernova none David Green   1075 64.50 5 1.00.19 0.01.00 1091.837 3.0
4 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 67.20 4 1.04.57 0.05.46 1417.423 4.0
5 Silver Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 55.14 3 1.07.32 0.06.40 1550.277 5.0

Sum02 - Silver Fleet - 12/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 58.25 3 0.45.04 0.00.00 1296 1.0

Sum03 - Silver Fleet - 19/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1235 68.05 4 0.55.08 0.00.00 1235 1.0
2 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 59.06 3 1.00.48 0.05.31 1429.395 2.0

Sum04 - Silver Fleet - 26/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1235 58.39 4 0.47.29 0.00.00 1235 1.0
2 Silver Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 68.42 4 0.50.24 0.03.58 1446.624 2.0

Sum05 - Silver Fleet - 10/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Silver Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 DNF 9.0

Sum06 - Silver Fleet - 17/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 72661 Tristan Corboy   1096 58.51 5 0.53.42 0.00.00 1096 1.0
2 Silver Supernova 412 Fiona Scott   1075 59.10 5 0.55.02 0.01.27 1101.897 2.0
3 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 61.42 4 0.59.31 0.06.02 1436.347 3.0

Sum07 - Silver Fleet - 24/07 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 55.57 4 0.43.10 0.00.00 1296 1.0
1 Silver Laser 72661 Tristan Corboy   1096 OOD         1.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com