Summer 2016

Haversham S C

After 9 Races - Series End

G/H Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 11.30
Sum02
12/06 11:30
Sum03
19/06 11:30
Sum04
26/06 11:30
Sum05
10/07 11:30
Sum06
17/07 11:30
Sum07
24/07 11:30
Sum08
31/07 11:30
Sum09
07/08 11:30
Total Nett
1st G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 1.8 OOD (19.0 DNC) 3.0 1.0 (19.0 DNC) 2.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 84.8 8.8
2nd G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 3.0 1.0 1.0 (5.0) 2.8 OOD (5.0) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 57.8 9.8
3rd G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 (5.0) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNF) 1.0 (19.0 DNC) 5.0 OOD 1.0 2.0 73.0 11.0
4th G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 2.0 3.0 (19.0 DNC) 3.0 1.0 87.0 11.0
5th G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 6.0 3.0 4.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 95.0 19.0
DNQ G/H EPS 131/207 Geoff Birch   1027 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 8.3 OOD (19.0 DNF) 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 128.3 52.3
DNQ G/H Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 135.0 59.0
DNQ G/H Solo 4188 David Aldridge   1140 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 140.0 64.0
DNQ G/H Wayfarer 8593 Jill Bliss J Amphlett 1107 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 5.0 19.0 DNC 141.0 65.0
DNQ G/H Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1107 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 153.0 77.0
DNQ G/H EPS 214 Andy Jones   1027 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 154.0 78.0
DNQ G/H Lightning 115 Sarah Gordon   1164 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 156.0 80.0
DNQ G/H Fireball 15105 Vic Hardingham Rachael Hardingham 964 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 157.0 81.0
DNQ G/H Byte CII 1433 Claire East   1148 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNF) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 158.0 82.0
DNQ G/H EPS 259 Russ Perry   1027 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 158.0 82.0
DNQ G/H EPS 142 Declan Begley   1027 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 159.0 83.0
DNQ G/H Wanderer 1347 Chris Lindsy Julia Lindsay 1177 (19.0 DNF) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 171.0 95.0
DNQ G/H Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin 1107 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNF 19.0 OOD 19.0 DNC 171.0 95.0

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 11.30
Sum02
12/06 11:30
Sum03
19/06 11:30
Sum04
26/06 11:30
Sum05
10/07 11:30
Sum06
17/07 11:30
Sum07
24/07 11:30
Sum08
31/07 11:30
Sum09
07/08 11:30
Total Nett
1st Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (3.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 31.0 5.0
DNQ Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 2.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 63.0 19.0
DNQ Laser Laser 158687 David Cowan   1095 3.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 72.0 28.0
DNQ Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 83.0 39.0
DNQ Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 89.0 45.0
DNQ Laser Laser 210200 Alistair Goodwin   1095 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 89.0 45.0
DNQ Laser Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   1195 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 46.0
DNQ Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 92.0 48.0
DNQ Laser Laser 201394 Stuart Craik   1095 (11.0 OOD) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 99.0 55.0
DNQ Laser Laser 4.7 174446 Olli   1195 (11.0 DNC) (11.0 DNF) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 99.0 55.0

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Sum01
05/06 11.30
Sum02
12/06 11:30
Sum03
19/06 11:30
Sum04
26/06 11:30
Sum05
10/07 11:30
Sum06
17/07 11:30
Sum07
24/07 11:30
Sum08
31/07 11:30
Sum09
07/08 11:30
Total Nett
1st Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 3.0 (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 55.0 7.0
DNQ Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 1.0 1.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 66.0 18.0
DNQ Supernova Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 12.0 DNC 1.0 68.0 20.0
DNQ Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNF) 5.0 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 82.0 34.0
DNQ Supernova Supernova 1144 Paul Bates   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 OOD 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 88.0 40.0
DNQ Supernova Supernova 456 Mark Sandham   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 90.0 42.0
DNQ Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 97.0 49.0
DNQ Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 98.0 50.0
DNQ Supernova Supernova 654 Giles Gifford   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 99.0 51.0
DNQ Supernova Supernova 464 Barry Winter   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNF 12.0 OOD 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 108.0 60.0
DNQ Supernova Supernova 1007 Russ Perry   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 108.0 60.0

Sum01 - G/H Fleet - 05/06 at 11.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 61.23 4 0.55.27 0.00.00 1107 1.0
2 G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 OOD         1.8
3 G/H EPS 214 Andy Jones   1027 57.40 4 0.56.09 0.00.43 1039.973 2.0
4 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 57.14 4 0.57.00 0.01.34 1032.158 3.0
5 G/H Solo 4188 David Aldridge   1140 66.55 4 0.58.42 0.03.42 1206.789 4.0
6 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 63.45 4 0.59.05 0.03.55 1149.681 5.0
7 G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 68.48 4 0.59.06 0.04.15 1240.754 6.0
8 G/H EPS 142 Declan Begley   1027 66.36 4 1.04.51 0.09.39 1201.078 7.0
9 G/H Wanderer 1347 Chris Lindsy Julia Lindsay 1177 DNF         19.0

Sum02 - G/H Fleet - 12/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 61.13 4 1.00.58 0.00.00 1004 1.0
2 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 49.35 3 1.01.16 0.00.14 1084.273 2.0
3 G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 55.03 3 1.03.04 0.01.49 1203.816 3.0

Sum03 - G/H Fleet - 19/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 56.40 5 0.56.26 0.00.00 1004 1.0
2 G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 54.33 5 0.57.51 0.01.20 966.498 2.0
3 G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 66.12 5 0.58.04 0.01.51 1172.908 3.0
4 G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 57.55 4 1.02.12 0.05.22 1282.684 4.0
5 G/H Fireball 15105 Vic Hardingham Rachael Hardingham 964 61.57 5 1.04.16 0.07.32 1097.608 5.0
6 G/H Byte CII 1433 Claire East   1148 DNF 5       19.0

Sum04 - G/H Fleet - 26/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 61.42 5 0.54.07 0.00.00 1140 1.0
2 G/H EPS 131/207 Geoff Birch   1027 58.47 5 0.57.14 0.03.12 1086.11 2.0
3 G/H Solo 4188 David Aldridge   1140 54.02 4 0.59.15 0.04.40 1247.934 3.0
4 G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 56.37 4 1.00.48 0.06.13 1307.597 4.0
5 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 61.43 5 1.01.28 0.07.23 1140.308 5.0
6 G/H EPS 259 Russ Perry   1027 66.00 5 1.04.16 0.10.25 1219.449 6.0
7 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 DNF         19.0

Sum05 - G/H Fleet - 10/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 52.53 4 1.01.16 0.00.00 1079 1.0
2 G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 58.24 5 1.01.56 0.00.38 953.247 2.0
3 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 OOD         2.8
4 G/H EPS 131/207 Geoff Birch   1027 OOD         8.3

Sum06 - G/H Fleet - 17/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1107 60.22 5 0.54.32 0.00.00 1107 1.0
2 G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 64.26 5 0.56.31 0.02.16 1181.574 2.0
3 G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 57.27 5 1.00.55 0.06.02 1053.514 3.0
4 G/H Lightning 115 Sarah Gordon   1164 57.22 4 1.01.36 0.06.35 1314.983 4.0
5 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 62.30 5 1.02.15 0.07.45 1146.121 5.0
6 G/H EPS 131/207 Geoff Birch   1027 DNF 5       19.0

Sum07 - G/H Fleet - 24/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Solo 5579 Neil Roscoe   1140 55.05 5 0.57.59 0.00.00 1140 1.0
1 G/H Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 OOD         1.0
3 G/H RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 63.34 6 1.03.19 0.05.21 1096.309 2.0
4 G/H Wayfarer 8593 Jill Bliss J Amphlett 1107 60.19 5 1.05.23 0.06.50 1248.309 3.0
5 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 OOD         5.0
6 G/H Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin 1107 DNF 6       19.0

Sum08 - G/H Fleet - 31/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 58.14 5 0.53.58 0.00.00 1079 1.0
2 G/H Lightning 56 Melanie Tanner   1164 52.36 4 0.56.29 0.02.21 1218.276 2.0
3 G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 55.56 5 0.59.19 0.05.02 1036.384 3.0
4 G/H EPS 131/207 Geoff Birch   1027 63.48 5 1.02.07 0.08.22 1182.144 4.0
5 G/H Wayfarer 8593 Jill Bliss J Amphlett 1107 55.41 4 1.02.53 0.07.53 1289.689 5.0
6 G/H Byte CII 1433 Claire East   1148 68.39 4 1.14.45 0.19.05 1590.012 6.0
7 G/H Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin 1107 OOD         19.0

Sum09 - G/H Fleet - 07/08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/H RS400 1050 Julie Wilson Ollie 943 58.52 5 1.02.25 0.00.00 943 1.0
2 G/H Xenon 4222 Tristan Corboy Mike Corboy 1079 59.31 4 1.08.57 0.05.38 1191.766 2.0

Sum01 - Laser Fleet - 05/06 at 11.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 66.35 4 0.58.37 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 65.09 4 0.59.30 0.00.58 1111.545 2.0
3 Laser Laser 158687 David Cowan   1095 65.42 4 1.00.00 0.01.31 1120.929 3.0
4 Laser Laser 201394 Stuart Craik   1095 OOD         11.0

Sum02 - Laser Fleet - 12/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 210200 Alistair Goodwin   1095 60.38 4 0.55.22 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 4.7 174446 Olli   1195 DNF         11.0

Sum03 - Laser Fleet - 19/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 158687 David Cowan   1095 61.58 5 0.56.35 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 62.37 5 0.57.11 0.00.39 1106.486 2.0
3 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 63.31 5 0.58.00 0.01.33 1122.39 3.0
4 Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 54.45 4 1.00.15 0.03.19 1209.345 4.0

Sum04 - Laser Fleet - 26/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 64.33 5 0.58.57 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 4.7 166588 Jasmine Gosling   1195 57.38 4 1.00.17 0.01.17 1222.086 2.0
3 Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 66.12 5 1.00.27 0.01.39 1122.99 3.0

Sum05 - Laser Fleet - 10/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 61.27 5 0.56.07 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 50.14 4 0.57.21 0.01.04 1118.908 2.0

Sum06 - Laser Fleet - 17/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 61.36 5 0.56.15 0.00.00 1095 1.0

Sum07 - Laser Fleet - 24/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 62.46 6 0.57.19 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 63.15 6 0.57.46 0.00.29 1103.432 2.0
3 Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 60.06 5 1.05.52 0.07.48 1258.174 3.0

Sum08 - Laser Fleet - 31/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 55.42 5 0.50.52 0.00.00 1095 1.0

Sum09 - Laser Fleet - 07/08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 68965 Sean Muldoon   1095 55.25 5 0.50.37 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 158687 David Cowan   1095 56.09 5 0.51.17 0.00.44 1109.49 2.0

Sum01 - Supernova Fleet - 05/06 at 11.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 56.51 4 0.52.53 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 57.20 4 0.53.20 0.00.29 1084.14 2.0
3 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 57.23 4 0.53.23 0.00.32 1085.085 3.0

Sum02 - Supernova Fleet - 12/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 59.50 4 0.55.40 0.00.00 1075 1.0

Sum03 - Supernova Fleet - 19/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 57.41 5 0.53.40 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1144 Paul Bates   1075 63.05 5 0.58.41 0.05.24 1175.636 2.0
3 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 64.10 5 0.59.41 0.06.29 1195.825 3.0

Sum04 - Supernova Fleet - 26/06 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 58.24 5 0.54.20 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 58.36 5 0.54.31 0.00.12 1078.682 2.0
3 Supernova Supernova 456 Mark Sandham   1075 64.34 5 1.00.04 0.06.10 1188.513 3.0

Sum05 - Supernova Fleet - 10/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 58.55 5 0.54.48 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 61.06 5 0.56.50 0.02.11 1114.837 2.0
3 Supernova Supernova 456 Mark Sandham   1075 52.52 4 1.01.28 0.05.44 1205.764 3.0
4 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 DNF         12.0
4 Supernova Supernova 464 Barry Winter   1075 DNF         12.0

Sum06 - Supernova Fleet - 17/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 53.24 5 0.49.40 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 54.56 5 0.51.06 0.01.32 1105.868 2.0
2 Supernova Supernova 1144 Paul Bates   1075 OOD         2.0
4 Supernova Supernova 654 Giles Gifford   1075 58.15 5 0.54.11 0.04.51 1172.636 3.0
5 Supernova Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 62.48 5 0.58.25 0.09.24 1264.232 4.0
6 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 56.16 4 1.05.26 0.13.33 1415.886 5.0
7 Supernova Supernova 464 Barry Winter   1075 OOD         12.0
7 Supernova Supernova 1007 Russ Perry   1075 DNF 5       12.0

Sum07 - Supernova Fleet - 24/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 55.16 5 0.51.25 0.00.00 1075 1.0

Sum08 - Supernova Fleet - 31/07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 60.16 6 0.56.04 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 56.39 5 1.03.14 0.06.26 1212.586 2.0

Sum09 - Supernova Fleet - 07/08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 58.32 5 0.54.27 0.00.00 1075 1.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com