Evening Series

Haversham S.C

Results are final as of 08/07

Bronze Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Eve02
13/05 19.00
Eve 03
21/05 19.00
eve 04
03/06 19.00
eve 05
03/05 19.00
eve06
106/ 19.00
Eve 07
17/06 19.00
eve08
24/06 19.00
eve09
31/05 19.00
eve10
8/7 19.00
Total Nett
1st Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 1.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 60.0 9.0
2nd Bronze Supernova 402 Matt Trinder   1071 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 86.0 22.0
3rd Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 DNS 2.0 2.0 (16.0 DNC) 7.0 DNF 88.0 24.0
4th Bronze Snipe 20265 Andy Tilling Helen Wright 1117 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 16.0 DNC 4.0 95.0 31.0
5th Bronze GP14 11376 John Horson   1130 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 1.0 99.0 35.0
6th Bronze Laser 164787 Robert Cummins   1091 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 3.0 106.0 42.0
7th Bronze Laser 164782 Jenny Miles   1091 (16.0 DNC) 4.0 1.0 8.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 109.0 45.0
8th Bronze Supernova 1007 Steve Swain   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 DNF 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 DNF 110.0 46.0
9th Bronze Contender 233 Tim Garrett   976 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 8.0 DNF (16.0 DNC) 5.0 DNF (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 112.0 48.0
10th Bronze Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1195 3.0 DNF 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 117.0 53.0
11th Bronze Supernova 470 Allan Ford   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 2.0 16.0 DNC 119.0 55.0
12th Bronze RS 200 234 Kayleigh Garrett Rebecca Perry 1047 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 124.0 60.0
13th Bronze Lightning 56 MelTanner   1160 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 DNF (16.0 DNC) 7.0 DNS (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 125.0 61.0
14th Bronze Lark 2095 Allan Ford Mike Malcolm 1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 67.0
15th Bronze Pico 6846 Lilly Gosling   1330 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 133.0 69.0

Gold Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Eve02
13/05 19.00
Eve 03
21/05 19.00
eve 04
03/06 19.00
eve 05
03/05 19.00
eve06
106/ 19.00
Eve 07
17/06 19.00
eve08
24/06 19.00
eve09
31/05 19.00
eve10
8/7 19.00
Total Nett
1st Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 2.0 1.0 (19.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNF) (7.0 OOD) (19.0 DNC) 1.0 63.0 7.0
2nd Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 (6.0) (4.0 OOD) 2.0 2.0 1.0 (7.0) (7.0) 3.0 4.0 36.0 12.0
3rd Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 (3.8 OOD) (3.8 OOD) (6.0) 3.5 3.0 3.0 1.0 3.8 OOD (6.0) 33.9 14.3
4th Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 (7.0) 4.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 (8.0) 4.0 2.0 68.0 15.0
5th Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 (19.0 DNC) 5.0 1.0 (6.1 OOD) (6.0) 4.0 3.0 (6.0) 5.0 55.1 18.0
6th Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 (8.0) 3.0 (19.0 DNC) (9.0 DNF) (19.0 DNC) 8.0 2.0 2.0 8.0 DNF 78.0 23.0
7th Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 12.1 OOD (19.0 DNC) 8.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 6.0 1.0 (19.0 DNC) 109.1 33.1
8th Gold Supernova 1086 David Hall   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.5 (19.0 DNC) 5.0 5.0 7.0 19.0 DNC 115.5 39.5
9th Gold EPS 207 Geoff Birch   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 4.0 5.0 19.0 DNC 124.0 48.0
10th Gold Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 970 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 133.0 57.0
11th Gold V areo 650 Nigrl Williams   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 134.0 58.0
12th Gold Lightning 332 Robin Stubbs   1160 10.0 (19.0 DNC) 4.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 135.0 59.0
13th Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 1.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 136.0 60.0
14th Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 15.3 OOD 19.0 DNC 3.0 137.3 61.3
15th Gold Supernova 1135 Gordon Tweedle   1071 3.0 (19.0 DNC) 17.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 153.0 77.0
16th Gold Laser 144636 not signed on   1091 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 156.0 80.0
17th Gold Supernova 654 Giles Gifford   1071 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 156.0 80.0
18th Gold Laser 146659 George Yeo   1091 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 161.0 85.0

Silver Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Eve02
13/05 19.00
Eve 03
21/05 19.00
eve 04
03/06 19.00
eve 05
03/05 19.00
eve06
106/ 19.00
Eve 07
17/06 19.00
eve08
24/06 19.00
eve09
31/05 19.00
eve10
8/7 19.00
Total Nett
1st Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 (2.0) 1.0 (2.0) (12.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 2.0 (12.0 DNC) 35.0 7.0
2nd Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 (3.0) 2.0 3.0 (12.0 DNC) 2.0 (5.0) 3.0 3.0 (12.0 DNC) 45.0 13.0
3rd Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 4.0 (12.0 DNC) 4.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 2.0 64.0 16.0
4th Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 (5.0) 3.0 (12.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 57.0 16.0
5th Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 (6.0) (5.0) 5.0 3.0 4.0 3.0 4.0 (6.0) (12.0 DNC) 48.0 19.0
6th Silver Laser Radial 200942 Alex Cook   1135 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 75.0 27.0
7th Silver EPS 214 Andy Jones   1024 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 86.0 38.0
8th Silver Wayfarer 1370 Alex Cook Staeve Cook 1112 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 97.0 49.0
9th Silver Gull S/H 2869 Gill Thompson   1295 (12.0 DNC) 4.0 11.0 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 99.0 51.0
10th Silver Laser 161410 Bob Haynes   1091 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 101.0 53.0
11th Silver EPS 245 Tim Garret   1024 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 102.0 54.0

Eve02 - Bronze Fleet - 13/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 51.59 3 0.44.24 0.00.00 1171 1.0
2 Bronze Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1195 DNF         3.0

Eve 03 - Bronze Fleet - 21/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 402 Matt Trinder   1071 56.20 5 0.52.36 0.00.00 1071 1.0
2 Bronze Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1195 54.09 4 0.56.39 0.03.52 1286.864 2.0
3 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 54.03 4 0.57.42 0.04.47 1284.487 3.0
4 Bronze Laser 164782 Jenny Miles   1091 50.52 4 0.58.17 0.04.58 1208.836 4.0
5 Bronze RS 200 234 Kayleigh Garrett Rebecca Perry 1047 50.02 4 0.59.44 0.05.59 1189.032 5.0
6 Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 51.07 3 1.03.35 0.08.50 1619.703 6.0

eve 04 - Bronze Fleet - 03/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 164782 Jenny Miles   1091 64.10 5 0.58.49 0.00.00 1091 1.0
2 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 55.56 4 0.59.42 0.00.50 1188.765 2.0
3 Bronze Contender 233 Tim Garrett   976 63.10 4 1.20.54 0.17.15 1342.497 3.0
4 Bronze Supernova 1007 Steve Swain   1071 DNF 5       6.0
4 Bronze Lightning 56 MelTanner   1160 DNF 5       6.0

eve 05 - Bronze Fleet - 03/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 1007 Steve Swain   1071 47.55 3 0.44.44 0.00.00 1071 1.0
2 Bronze Supernova 402 Matt Trinder   1071 52.26 3 0.48.57 0.04.31 1171.953 2.0
3 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 63.16 3 0.54.02 0.10.53 1414.093 3.0
4 Bronze Laser 164787 Robert Cummins   1091 47.20 2 1.05.05 0.14.48 1586.943 4.0
5 Bronze Pico 6846 Lilly Gosling   1330 43.47 1 1.38.46 0.23.57 2935.844 5.0
6 Bronze Laser 164782 Jenny Miles   1091 DNF         8.0
6 Bronze Contender 233 Tim Garrett   976 DNF 4       8.0

eve06 - Bronze Fleet - 106/ at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 402 Matt Trinder   1071 50.26 4 0.47.05 0.00.00 1071 1.0
2 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 44.10 3 0.50.17 0.02.49 1250.562 2.0
3 Bronze Lark 2095 Allan Ford Mike Malcolm 1071 47.09 3 0.58.42 0.09.19 1335.034 3.0
4 Bronze Snipe 20265 Andy Tilling Helen Wright 1117 51.27 3 1.01.25 0.12.00 1456.787 4.0
5 Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 DNS         7.0
5 Bronze Lightning 56 MelTanner   1160 DNS         7.0

Eve 07 - Bronze Fleet - 17/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze RS Feva XL 630 Roger Odell   1171 52.50 4 0.45.07 0.00.00 1171 1.0
2 Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 52.26 3 0.52.10 0.07.05 1549.513 2.0
3 Bronze Snipe 20265 Andy Tilling Helen Wright 1117 51.48 3 1.01.50 0.14.00 1530.796 3.0
4 Bronze Contender 233 Tim Garrett   976 DNF         5.0

eve08 - Bronze Fleet - 24/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze GP14 11376 John Horson   1130 67.22 5 0.59.37 0.00.00 1130 1.0
2 Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 58.34 3 1.12.51 0.10.38 1637.317 2.0
3 Bronze Laser 164787 Robert Cummins   1091 67.46 4 1.17.39 0.15.44 1420.887 3.0
4 Bronze Snipe 20265 Andy Tilling Helen Wright 1117 62.36 3 1.33.24 0.22.39 1750.074 4.0
5 Bronze Supernova 470 Allan Ford   1071 5302 4 1:43:08 0:37:17 1852.814 5.0
6 Bronze RS 200 234 Kayleigh Garrett Rebecca Perry 1047 DNF         7.0

eve09 - Bronze Fleet - 31/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze GP14 11376 John Horson   1130 56.33 3 0.50.03 0.00.00 1130 1.0
2 Bronze Supernova 470 Allan Ford   1071 61.04 3 0.57.01 0.07.28 1220.253 2.0

eve10 - Bronze Fleet - 8/7 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze GP14 11376 John Horson   1130 58.29 5 0.51.45 0.00.00 1130 1.0
2 Bronze Supernova 402 Matt Trinder   1071 61.21 5 0.57.17 0.05.55 1185.389 2.0
3 Bronze Laser 164787 Robert Cummins   1091 56.44 3 1.26.40 0.22.51 1826.978 3.0
4 Bronze Snipe 20265 Andy Tilling Helen Wright 1117 58.44 3 1.27.38 0.24.03 1891.384 4.0
5 Bronze Topper 28448 Lilley Gosling   1340 DNF 5       7.0
5 Bronze Supernova 1007 Steve Swain   1071 DNF         7.0

Eve02 - Gold Fleet - 13/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 57.18 4 1.02.50 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 67.45 5 1.03.16 0.00.28 1078.325 2.0
3 Gold Supernova 1135 Gordon Tweedle   1071 54.46 4 1.03.55 0.00.56 1089.599 3.0
4 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 OOD         3.8
5 Gold Supernova 654 Giles Gifford   1071 56.07 4 1.05.30 0.02.17 1116.457 4.0
6 Gold Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 970 65.39 5 1.07.41 0.04.42 1044.901 5.0
7 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 59.58 4 1.08.42 0.05.08 1193.054 6.0
8 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 56.37 3 1.09.14 0.05.14 1501.873 7.0
9 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 61.38 4 1.11.56 0.07.48 1226.213 8.0
10 Gold Laser 146659 George Yeo   1091 63.55 4 1.13.14 0.09.05 1271.64 9.0
11 Gold Lightning 332 Robin Stubbs   1160 51.26 3 1.13.54 0.07.42 1364.375 10.0
12 Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 OOD         12.1

Eve 03 - Gold Fleet - 21/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 48.49 5 0.45.35 0.00.00 1071 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 52.34 5 0.46.07 0.00.36 1153.272 2.0
3 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 51.01 5 0.47.38 0.02.12 1119.266 3.0
4 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 OOD         3.8
5 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 OOD         4.0
5 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 52.21 4 0.48.01 0.02.39 1435.648 4.0
7 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 52.42 4 1.04.20 0.15.22 1445.247 5.0

eve 04 - Gold Fleet - 03/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 61.03 6 0.59.37 0.00.00 1024 1.0
2 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 54.24 5 0.59.50 0.00.12 1094.95 2.0
3 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 55.02 4 1.00.34 0.00.52 1384.622 3.0
4 Gold Lightning 332 Robin Stubbs   1160 62.53 5 1.05.03 0.05.15 1265.701 4.0
5 Gold V areo 650 Nigrl Williams   1071 64.37 5 1.12.24 0.11.24 1300.589 5.0
6 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 58.43 4 1.22.14 0.16.09 1477.294 6.0
7 Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 DNF 5       8.0
8 Gold Supernova 1135 Gordon Tweedle   1071 OOD         17.0

eve 05 - Gold Fleet - 03/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 52.32 4 0.49.03 0.00.00 1071 1.0
2 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 58.52 4 0.53.57 0.05.21 1200.118 2.0
3 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 58.43 4 0.54.49 0.06.11 1197.06 3.5
3 Gold Supernova 1086 David Hall   1071 44.02 3 0.54.49 0.04.38 1196.947 3.5
5 Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 59.26 4 0.55.30 0.06.54 1211.671 5.0
6 Gold V areo 650 Nigrl Williams   1071 60.41 4 0.56.40 0.08.09 1237.155 6.0
7 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 OOD         6.1
8 Gold Lightning 332 Robin Stubbs   1160 55.20 3 1.03.36 0.12.40 1504.112 7.0
9 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 DNF 4       9.0

eve06 - Gold Fleet - 106/ at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 46.38 4 0.53.26 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 57.19 5 0.53.31 0.00.06 1072.752 2.0
3 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 47.30 4 0.55.26 0.01.43 1111.276 3.0
4 Gold Laser 144636 not signed on   1091 49.05 4 0.56.14 0.02.27 1148.318 4.0
5 Gold Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 970 47.15 4 1.00.53 0.05.47 1105.427 5.0
6 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 49.59 4 1.01.01 0.06.13 1169.374 6.0

Eve 07 - Gold Fleet - 17/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold EPS 207 Geoff Birch   1024 60.15 6 0.58.50 0.00.00 1024 1.0
2 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 53.34 4 0.58.57 0.00.06 1365.617 2.0
3 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 53.50 5 1.00.19 0.01.19 1097.932 3.0
4 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 52.49 5 1.01.54 0.02.36 1077.197 4.0
5 Gold Supernova 1086 David Hall   1071 55.48 5 1.02.31 0.03.17 1138.042 5.0
6 Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 59.20 5 1.02.44 0.03.41 1210.105 6.0
7 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 58.08 5 1.03.56 0.04.38 1185.631 7.0
8 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 59.02 5 1.06.09 0.06.31 1203.986 8.0
9 Gold Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 970 57.10 5 1.10.43 0.09.36 1165.915 9.0
10 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 DNF         11.0

eve08 - Gold Fleet - 24/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 62.18 6 0.58.10 0.00.00 1071 1.0
2 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 55.30 5 1.02.11 0.03.35 1144.921 2.0
3 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 64.03 6 1.02.33 0.04.29 1101.084 3.0
4 Gold EPS 207 Geoff Birch   1024 54.24 5 1.03.45 0.04.46 1122.229 4.0
5 Gold Supernova 1086 David Hall   1071 56.57 5 1.03.49 0.05.02 1174.834 5.0
6 Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 60.50 5 1.04.19 0.05.49 1254.944 6.0
7 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 OOD         7.0
7 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 59.31 5 1.05.28 0.06.38 1227.782 7.0
9 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 62.26 4 1.08.43 0.09.35 1609.938 8.0
10 Gold V areo 650 Nigrl Williams   1071 64.39 5 1.12.26 0.12.44 1333.679 9.0
11 Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 OOD         15.3

eve09 - Gold Fleet - 31/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser Radial 161586 Janet Thompson   1135 65.48 4 0.57.58 0.00.00 1135 1.0
2 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 64.16 4 1.00.00 0.02.11 1108.551 2.0
3 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 67.56 4 1.02.16 0.04.41 1171.798 3.0
4 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 OOD         3.8
5 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 65.15 3 1.03.50 0.05.59 1500.684 4.0
6 Gold EPS 207 Geoff Birch   1024 66.20 4 1.04.47 0.06.58 1144.2 5.0
7 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 68.10 4 1.06.34 0.08.48 1175.823 6.0
8 Gold Supernova 1086 David Hall   1071 73.19 4 1.08.27 0.11.14 1264.657 7.0

eve10 - Gold Fleet - 8/7 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 60.10 6 0.56.11 0.00.00 1071 1.0
2 Gold Gull 2603 Ann Miles Jenny Miles 1363 66.06 5 0.58.12 0.02.17 1411.94 2.0
3 Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 63.36 6 0.59.23 0.03.26 1132.115 3.0
4 Gold Laser 158368 Lester Merridale   1091 65.37 6 1.00.09 0.04.20 1168.013 4.0
5 Gold EPS 131 Julie Wilson   1024 56.33 5 1.06.16 0.08.37 1207.946 5.0
6 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 60.10 5 1.07.25 0.10.02 1285.2 6.0
7 Gold Supernova 456 Marc Sandham   1071 DNF         8.0

Eve02 - Silver Fleet - 13/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser Radial 200942 Alex Cook   1135 57.43 4 0.50.51 0.00.00 1135 1.0
2 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 57.17 4 0.52.30 0.01.48 1126.478 2.0
3 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 61.13 4 0.53.42 0.03.15 1203.828 3.0
4 Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 60.57 4 0.55.52 0.05.28 1198.584 4.0
5 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 61.51 4 0.56.41 0.06.22 1216.282 5.0
6 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 52.03 3 1.00.59 0.08.39 1364.753 6.0

Eve 03 - Silver Fleet - 21/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 51.56 5 0.47.36 0.00.00 1091 1.0
2 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 54.51 5 0.48.07 0.00.35 1152.272 2.0
3 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 53.13 5 0.48.47 0.01.17 1117.96 3.0
4 Silver Gull S/H 2869 Gill Thompson   1295 50.40 4 0.48.54 0.01.21 1330.488 4.0
5 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 48.16 4 0.53.01 0.04.56 1267.465 5.0

eve 04 - Silver Fleet - 03/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver EPS 214 Andy Jones   1024 57.16 6 0.55.55 0.00.00 1024 1.0
2 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 62.02 6 0.56.52 0.01.01 1109.234 2.0
3 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 58.51 5 1.01.57 0.05.43 1262.774 3.0
4 Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 58.12 4 1.20.01 0.17.31 1561.034 4.0
5 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 53.01 3 1.33.11 0.21.12 1896.009 5.0
6 Silver Gull S/H 2869 Gill Thompson   1295 OOD         11.0

eve 05 - Silver Fleet - 03/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Wayfarer 1370 Alex Cook Staeve Cook 1112 57.12 4 0.51.26 0.00.00 1112 1.0
2 Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 46.06 3 0.56.20 0.04.01 1194.946 2.0
3 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 57.04 3 1.06.52 0.13.10 1479.211 3.0
4 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 58.41 3 1.11.43 0.16.36 1521.116 4.0

eve06 - Silver Fleet - 106/ at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 45.08 4 0.41.22 0.00.00 1091 1.0
2 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 48.25 4 0.42.28 0.01.15 1170.367 2.0
3 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 50.05 4 0.45.54 0.04.57 1210.655 3.0
4 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 45.38 3 0.53.28 0.10.20 1470.782 4.0

Eve 07 - Silver Fleet - 17/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver EPS 214 Andy Jones   1024 57.53 6 0.56.32 0.00.00 1024 1.0
2 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 53.43 5 0.59.05 0.02.19 1140.346 2.0
3 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 57.03 5 1.00.09 0.03.27 1211.109 3.0
4 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 59.41 5 1.05.39 0.08.17 1267.012 4.0
5 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 59.39 4 1.18.29 0.16.41 1582.881 5.0

eve08 - Silver Fleet - 24/06 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 53.12 5 0.48.46 0.00.00 1091 1.0
2 Silver Laser 165635 Axel Hagermann   1091 55.38 5 0.51.00 0.02.26 1140.902 2.0
3 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 59.38 5 0.52.19 0.04.03 1222.932 3.0
4 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 50.18 4 0.55.15 0.05.54 1289.41 4.0
5 Silver EPS 245 Tim Garret   1024 DNF 5       6.0

eve09 - Silver Fleet - 31/05 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser Radial 200942 Alex Cook   1135 62.28 4 0.55.02 0.00.00 1135 1.0
2 Silver Laser 166285 Chris Blake   1091 61.52 4 0.56.42 0.01.49 1124.098 2.0
3 Silver Solo 4680 Richard Howard   1140 67.07 4 0.58.52 0.04.22 1219.489 3.0
4 Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 68.08 4 1.02.27 0.08.05 1237.962 4.0
5 Silver Laser 161410 Bob Haynes   1091 74.58 4 1.08.43 0.14.55 1362.121 5.0
6 Silver Streaker 1329 Richard Blythe   1138 61.57 3 1.12.35 0.14.59 1500.816 6.0

eve10 - Silver Fleet - 8/7 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser Radial 200942 Alex Cook   1135 55.30 6 0.48.54 0.00.00 1135 1.0
2 Silver Laser 138467 Jim Lunn   1091 66.02 5 1.12.38 0.21.35 1620.494 2.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com