Spring PM 2018

Haversham S C

13:30/15:00 Bronze/Silver/Gold PM Series - After 6 races

Bronze Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
Total Nett
1st Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 14.0 8.0
2nd Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 1.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 15.0 9.0
3rd Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 16.0 10.0
4th Bronze Laser 2000 2519 Christian Maxwell ? 1127 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
5th Bronze Laser 180981 Daren Haseldine   1098 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0

Gold Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP03
08/04 13:30
SP03
08/04 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
Total Nett
1st Gold D-Zero 159 Phil East   1029 (4.0) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 13.0 6.0
2nd Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 3.3 OOD 3.3 OOD 3.0 1.0 (5.0) (4.0) 19.6 10.6
3rd Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 2.0 4.0 2.0 4.0 (8.0) (6.0) 26.0 12.0
4th Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 7.0 42.0 16.0
5th Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 5.0 5.0 5.0 5.0 (7.0) (8.0) 35.0 20.0
6th Gold Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 3.0 (13.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 OOD (13.0 DNC) 13.0 DNC 48.0 22.0
7th Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 6.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 9.0 9.0 53.0 27.0
8th Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 54.0 28.0
9th Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 2.0 55.0 29.0
10th Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 7.0 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 58.0 32.0
11th Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1098 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 5.0 61.0 35.0
12th Gold Supernova 1129 Ali Boyd   1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 68.0 42.0

Silver Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 13:30
SP01
25/03 15:00
SP03
08/04 13:30
SP03
08/04 15:00
SP04
15/04 13:30
SP04
15/04 15:00
Total Nett
1st Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 25.0 5.0
2nd Silver Laser R 171964 David Roder   1142 2.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 3.0 31.0 11.0
3rd Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 5.0 5.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 34.0 14.0
4th Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 5.0 35.0 15.0
5th Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 6.0 (10.0 DNC) 3.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 40.0 20.0
6th Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 4.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 45.0 25.0
7th Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0 45.0 25.0
8th Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 4.0 49.0 29.0
9th Silver Gull s/h 2882 Anne Miles   1295 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 51.0 31.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

SP01 - Bronze Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 48.13 2 0.44.51 0.00.00 1075 1.0
2 Bronze Laser 180981 Daren Haseldine   1098 55.12 2 0.50.16 0.05.57 1230.695 2.0

SP01 - Bronze Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 2000 2519 Christian Maxwell ? 1127 61.06 5 0.54.13 0.00.00 1127 1.0
2 Bronze Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 60.39 5 0.56.25 0.02.22 1118.7 2.0

SP03 - Bronze Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SP03 - Bronze Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SP04 - Bronze Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 65.01 4 0.50.12 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 71.41 3 1.10.23 0.20.33 1903.715 2.0

SP04 - Bronze Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Gull s/h 2931 David Bailey   1295 51.11 3 0.39.31 0.00.00 1295 1.0
2 Bronze Topper 31368 Lucy Roder   1358 63.31 3 0.46.46 0.09.51 1607.048 2.0

SP01 - Gold Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 64.04 3 0.59.36 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 67.30 3 1.01.25 0.02.00 1132.609 2.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 67.45 3 1.01.29 0.02.04 1136.804 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         3.3
5 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 64.16 3 1.02.27 0.02.56 1078.356 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 71.23 3 1.05.01 0.05.57 1197.769 5.0
7 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 66.29 3 1.06.33 0.06.57 1115.55 6.0
8 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 69.17 3 1.07.24 0.08.01 1162.533 7.0

SP01 - Gold Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 53.54 6 0.50.08 0.00.00 1075 1.0
2 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 54.11 6 0.52.39 0.02.35 1080.651 2.0
3 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 55.09 6 0.55.12 0.05.04 1099.93 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         3.3
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 60.42 6 0.55.14 0.05.36 1210.622 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 55.02 5 1.00.09 0.09.09 1317.124 5.0

SP03 - Gold Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 49.08 3 0.47.45 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 52.34 3 0.47.50 0.00.05 1100.904 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 55.19 3 0.48.24 0.00.44 1158.498 3.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 OOD         3.0
5 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 55.13 3 0.50.17 0.02.47 1156.403 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 57.10 3 0.52.04 0.04.44 1197.242 5.0
7 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 55.24 3 0.53.53 0.06.19 1160.243 6.0

SP03 - Gold Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 56.20 3 0.49.17 0.00.00 1143 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 56.56 3 0.51.51 0.02.49 1155.174 2.0
3 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 53.34 3 0.52.03 0.02.51 1086.864 3.0
3 Gold Wayfarer 10777 Russ Perry ? 1102 OOD         3.0
5 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 57.59 3 0.52.46 0.03.49 1176.478 4.0
6 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 60.03 3 0.54.41 0.05.56 1218.411 5.0

SP04 - Gold Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 55.23 5 0.51.31 0.00.00 1075 1.0
2 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 54.08 5 0.52.36 0.01.07 1050.737 2.0
3 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 58.30 5 0.53.17 0.01.56 1135.495 3.0
4 Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1098 58.39 5 0.53.25 0.02.05 1138.407 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.03 5 0.55.10 0.04.10 1223.811 5.0
6 Gold RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 57.38 5 0.56.04 0.04.40 1118.673 6.0
7 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 62.36 5 0.57.01 0.06.02 1215.077 7.0
8 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 64.16 5 0.58.29 0.07.39 1247.427 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 58.53 5 0.58.57 0.07.25 1142.936 9.0

SP04 - Gold Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold D-Zero 159 Phil East   1029 55.02 5 0.53.29 0.00.00 1029 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 58.02 5 0.53.59 0.00.32 1085.093 2.0
3 Gold Supernova 1129 Ali Boyd   1075 58.51 5 0.54.45 0.01.21 1100.363 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.24 5 0.55.28 0.02.16 1185.438 4.0
5 Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1098 61.37 5 0.56.07 0.02.54 1152.094 5.0
6 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Tristian/Mike Corboy 1099 62.08 5 0.56.32 0.03.21 1161.754 6.0
7 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1098 62.45 5 0.57.09 0.04.02 1173.284 7.0
8 Gold Laser 201934 Stuart Craik   1098 53.51 4 1.01.18 0.06.52 1258.593 8.0
9 Gold Fireball 15015 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 61.53 5 1.01.57 0.08.27 1157.08 9.0

SP01 - Silver Fleet - 25/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 69.00 3 1.02.50 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 49.43 2 1.05.18 0.01.52 1186.715 2.0
3 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 78.26 3 1.08.41 0.06.40 1248.113 3.0
4 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 75.19 3 1.10.04 0.07.46 1198.517 4.0
5 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 49.30 2 1.11.36 0.06.03 1181.543 5.0
6 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 53.22 2 1.12.38 0.07.12 1273.839 6.0

SP01 - Silver Fleet - 25/03 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Supernova 1218 Paul Bates   1075 59.00 6 0.54.53 0.00.00 1075 1.0
2 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 61.00 6 0.55.33 0.00.44 1111.441 2.0
3 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.03 5 0.57.51 0.02.49 1203.636 3.0
4 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 56.04 5 0.58.55 0.03.50 1225.864 4.0
5 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 54.36 5 1.03.11 0.07.10 1193.797 5.0

SP03 - Silver Fleet - 08/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2882 Anne Miles   1295 65.35 3 0.50.39 0.00.00 1295 1.0
2 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 59.38 3 0.57.30 0.07.07 1177.512 2.0
3 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 64.18 3 0.58.21 0.08.29 1269.659 3.0

SP03 - Silver Fleet - 08/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Wayfarer 6624 Clare East Steve Swain 1102 46.14 2 0.41.57 0.00.00 1102 1.0
2 Silver Hadron-H2 125 Dave Hall   1037 43.32 2 0.41.59 0.00.02 1037.644 2.0

SP04 - Silver Fleet - 15/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 61.56 5 0.56.24 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 53.57 4 0.59.03 0.02.25 1195.582 2.0
3 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 64.30 4 0.59.09 0.03.00 1429.38 3.0
4 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.03 4 1.00.15 0.03.31 1219.959 4.0
5 Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 65.32 4 1.03.15 0.07.06 1452.279 5.0

SP04 - Silver Fleet - 15/04 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser 80934 Geoff Birch   1098 63.24 5 0.57.44 0.00.00 1098 1.0
2 Silver Gull 2882 Anne Miles Jenny Miles 1363 63.47 4 0.58.30 0.00.49 1380.799 2.0
3 Silver Laser R 171964 David Roder   1142 54.23 4 0.59.32 0.01.38 1177.305 3.0
4 Silver Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 62.45 4 1.00.34 0.02.56 1358.429 4.0
5 Silver Laser R 61281 Tracey Roder   1142 55.47 4 1.01.04 0.03.02 1207.612 5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OODRace officer/Race Assistant



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com