Spring 2018

Haversham S C

10:00 After 3 Races - General Handicap

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SP01
25/03 10:00
SP03
08/04 10:00
SP04
15/04 10:00
Total Nett
1st RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 1.0 2.0 (15.0 DNC) 18.0 3.0
2nd Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 3.0 SBC 1.0 (5.0) 9.0 4.0
3rd Solo 5579 Neil Roscoe   1143 (3.0 OOD) 3.0 3.0 9.0 6.0
4th Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 2.0 (15.0 DNC) 6.0 23.0 8.0
5th RS100 372 Nigel Tebutt   1028 (5.0) 5.0 4.0 14.0 9.0
6th Streaker 1329 Richard Blythe   1128 6.0 6.0 (8.0) 20.0 12.0
7th Laser 80934 Geoff Birch   1098 (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 31.0 16.0
8th Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 32.0 17.0
9th Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 33.0 18.0
10th Supernova 456 Marc Sandham   1075 (15.0 DNC) 4.0 15.0 DNC 34.0 19.0
11th Laser R 161586 Janet Thompson   1142 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 34.0 19.0
12th Laser 68965 Sean Muldoon   1098 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 37.0 22.0
13th Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 37.0 22.0
14th Gull 2931 David Bailey Julie Wilson 1363 (15.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 39.0 24.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

SP01 - 25/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 53.07 4 0.54.05 0.00.00 982 1.0
2 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 52.42 3 0.54.16 0.00.10 1299.062 2.0
3 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 SBC         3.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 OOD         3.0
3 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 58.37 4 0.54.32 0.00.28 1083.682 3.0
6 Laser R 161586 Janet Thompson   1142 63.04 4 0.55.13 0.01.18 1165.952 4.0
7 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 57.07 4 0.55.34 0.01.31 1055.95 5.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 63.50 4 0.56.35 0.02.49 1180.126 6.0
9 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 65.32 4 1.00.58 0.07.23 1211.554 7.0

SP03 - 08/04 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 52.26 3 1.03.37 0.00.00 1099 1.0
2 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 62.52 4 1.04.01 0.00.24 988.262 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 55.32 3 1.04.47 0.01.00 1163.976 3.0
4 Supernova 456 Marc Sandham   1075 57.50 3 1.11.44 0.06.33 1212.184 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 56.39 3 1.13.29 0.07.36 1187.381 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 63.13 3 1.14.43 0.09.24 1325.018 6.0

SP04 - 15/04 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 80934 Geoff Birch   1098 48.28 4 0.44.08 0.00.00 1098 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 47.41 4 0.44.21 0.00.14 1080.254 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 52.55 4 0.46.18 0.02.28 1198.814 3.0
4 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 47.48 4 0.46.30 0.02.25 1082.897 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy 1099 51.42 4 0.47.03 0.03.11 1171.25 5.0
6 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 47.31 3 0.48.55 0.04.39 1435.304 6.0
7 Laser 68965 Sean Muldoon   1098 54.02 4 0.49.13 0.05.34 1224.111 7.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1128 59.43 4 0.52.56 0.09.56 1352.866 8.0
9 Gull 2931 David Bailey Julie Wilson 1363 56.02 3 0.54.49 0.10.55 1692.561 9.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area15
OODRace officer/Race Assistant3
SBCSafety Boat Crew3



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com