Mid Winter 2018

Haversham S C

11:30 Final Results - General Handicap

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY MW01
07/01 11:30
MW02
14/01 11:30
MW03
21/01 11:30
MW04
28/01 11:30
MW05
04/02 11:30
MW06
11/02 11:30
MW07
18/02 11:30
MW08
25/02 11:30
MW09
04/03 11:30
MW10
11/03 11:30
Total Nett
1st Laser 189641 Richard Pakes   1097 (2.0) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 1.3 OOD 1.0 1.0 1.0 2.0 (27.0 DNC) 90.3 7.3
2nd Laser 209086 Sean Muldoon   1097 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 (5.0) 2.0 (5.0) 2.0 74.0 10.0
3rd Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 5.0 1.0 4.0 (7.0) 4.0 5.0 DNF (13.0) (6.0) (6.0) 5.0 56.0 24.0
4th Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 4.0 (27.0 DNC) 2.0 6.0 3.0 (27.0 DNC) 8.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 135.0 27.0
DNQ Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 1.0 1.0 146.0 38.0
DNQ Solo 5579 Neil Roscoe   1143 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 4.0 9.0 DNF 4.0 3.0 160.0 52.0
DNQ RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) 11.0 7.0 OOD 27.0 DNC 7.0 170.0 62.0
DNQ Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNC 3.0 SBC 3.0 27.0 DNC 174.0 66.0
DNQ RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 203.0 95.0
DNQ Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 6.0 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 207.0 99.0
DNQ Laser 211110 Geoff Birch   1097 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 207.0 99.0
DNQ Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 DNF 213.0 105.0
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   1097 9.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 DNF 213.0 105.0
DNQ Laser 180981 Daren Haseldine   1097 9.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 12.0 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 216.0 108.0
DNQ Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) 3.0 SBC (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 222.0 114.0
DNQ D-Zero 159 Phil East   1029 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 9.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 227.0 119.0
DNQ Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 228.0 120.0
DNQ Wayfarer 6664 Clare East Steve Swain 1102 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 27.0 DNC 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 232.0 124.0
DNQ Gull s/h 2931 David Bailey   1295 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 233.0 125.0
DNQ Supernova 666 Richard Pakes   1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 244.0 136.0
DNQ Laser R 161586 Janet Thompson   1139 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 247.0 139.0
DNQ Classic Phantom 763 Dave Hall   1047 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 250.0 142.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   1075 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 252.0 144.0
DNQ Gull 2931 David Bailey Ollie Anderson 1363 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 252.0 144.0
DNQ Laser Bug 0181 Cyrus Goddard   1440 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 14.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 257.0 149.0
DNQ Hadron-H2 125 Dave Hall   1040 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 15.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 258.0 150.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

MW01 - 07/01 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 50.15 6 0.45.48 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 189641 Richard Pakes   1097 52.36 6 0.47.57 0.02.21 1148.302 2.0
3 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 51.38 6 0.48.02 0.02.23 1127.199 3.0
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 51.00 6 0.51.03 0.05.14 1113.373 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 56.40 6 0.51.34 0.06.20 1237.081 5.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 51.02 6 0.51.58 0.06.03 1114.101 6.0
7 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 DNF         9.0
7 Laser 180981 Daren Haseldine   1097 DNF         9.0

MW02 - 14/01 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 55.34 2 0.50.34 0.00.00 1099 1.0
2 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 53.35 2 0.52.07 0.01.36 1059.774 2.0
3 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 63.05 2 0.58.41 0.08.44 1247.665 3.0
4 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 49.41 1 1.16.44 0.16.57 1965.278 4.0

MW03 - 21/01 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 53.02 3 0.49.20 0.00.00 1075 1.0
2 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 51.57 3 0.52.00 0.02.40 1053.041 2.0
3 Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 56.47 3 0.52.49 0.03.45 1151.014 3.0
4 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 60.49 3 0.55.20 0.06.36 1232.77 4.0
5 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 49.08 2 0.56.55 0.06.33 1493.919 5.0

MW04 - 28/01 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 189641 Richard Pakes   1097 63.38 7 0.58.00 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 65.07 7 0.59.22 0.01.29 1122.572 2.0
3 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 62.37 7 1.03.46 0.05.39 1079.473 3.0
3 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 SBC         3.0
5 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 59.05 6 1.04.07 0.05.38 1188.321 4.0
6 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.32 6 1.04.51 0.06.42 1277.822 5.0
7 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 65.24 7 1.05.28 0.07.27 1127.456 6.0
8 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 67.52 6 1.12.03 0.13.13 1364.977 7.0
9 Supernova 1007 Steve Swain   1075 DNF         9.0

MW05 - 04/02 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 59.11 6 0.53.57 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 189641 Richard Pakes   1097 OOD         1.3
3 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 59.54 6 0.55.43 0.01.54 1110.284 2.0
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 56.41 6 0.56.44 0.02.47 1050.661 3.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 63.09 6 0.57.28 0.03.52 1170.525 4.0
6 Laser 211110 Geoff Birch   1097 55.21 5 1.00.33 0.06.02 1231.136 5.0
7 Wayfarer 6664 Clare East Steve Swain 1102 58.47 5 1.04.01 0.09.14 1307.503 6.0
8 Classic Phantom 763 Dave Hall   1047 56.17 5 1.04.30 0.09.13 1251.896 7.0
9 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 56.28 5 1.05.55 0.10.15 1255.974 8.0
10 Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 59.57 5 1.06.55 0.11.37 1333.453 9.0

MW06 - 11/02 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 189641 Richard Pakes   1097 56.08 4 0.51.10 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 56.21 4 0.51.22 0.00.13 1101.234 2.0
3 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 64.01 4 0.59.33 0.09.01 1251.062 3.0
4 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 DNF         5.0

MW07 - 18/02 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 189641 Richard Pakes   1097 57.45 6 0.52.39 0.00.00 1097 1.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 54.55 6 0.53.22 0.00.45 1043.179 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 59.07 6 0.53.53 0.01.22 1122.961 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 51.49 5 0.54.24 0.01.40 1181.151 4.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 61.41 6 0.56.14 0.03.56 1171.716 5.0
6 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 OOD         6.0
6 Laser 211110 Geoff Birch   1097 62.14 6 0.56.44 0.04.29 1182.164 6.0
8 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 50.09 4 0.58.05 0.04.42 1428.949 7.0
9 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 58.37 6 0.58.41 0.06.02 1113.463 8.0
10 Gull s/h 2931 David Bailey   1295 51.09 4 0.59.15 0.05.42 1457.443 9.0
11 Wayfarer 6664 Clare East Steve Swain 1102 54.47 5 0.59.39 0.06.26 1248.775 10.0
12 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 61.36 6 0.59.55 0.07.29 1170.133 11.0
13 Laser 180981 Daren Haseldine   1097 55.18 5 1.00.30 0.07.10 1260.553 12.0
14 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 56.01 5 1.01.10 0.07.48 1276.889 13.0
15 Laser Bug 0181 Cyrus Goddard   1440 60.26 4 1.02.57 0.09.54 1721.958 14.0
16 Hadron-H2 125 Dave Hall   1040 61.56 5 1.11.28 0.16.19 1411.758 15.0

MW08 - 25/02 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 189641 Richard Pakes   1097 61.18 5 0.55.53 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 50.40 4 0.57.44 0.01.38 1133.388 2.0
3 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 62.28 5 0.58.07 0.02.24 1117.878 3.0
3 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 SBC         3.0
5 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 999 61.36 5 1.01.40 0.05.47 1102.369 4.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 51.27 4 1.05.29 0.07.33 1150.91 5.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 58.09 4 1.06.08 0.09.01 1300.786 6.0
8 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 OOD         7.0
9 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 DNF         9.0
9 D-Zero 159 Phil East   1029 DNF         9.0

MW09 - 04/03 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 61.25 4 0.57.08 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 189641 Richard Pakes   1097 63.13 4 0.57.38 0.00.33 1106.506 2.0
3 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 62.33 4 0.58.11 0.01.08 1094.837 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 66.54 4 0.58.32 0.01.36 1170.977 4.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 64.16 4 0.58.35 0.01.36 1124.885 5.0
6 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 66.41 4 1.00.41 0.03.54 1167.185 6.0
7 Laser 211110 Geoff Birch   1097 67.44 4 1.01.45 0.05.04 1185.563 7.0
8 Gull s/h 2931 David Bailey   1295 67.49 3 1.09.49 0.12.20 1582.696 8.0

MW10 - 11/03 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 54.22 5 0.50.34 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 57.47 5 0.52.40 0.02.18 1142.558 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 60.46 5 0.53.10 0.02.58 1201.548 3.0
4 Laser R 161586 Janet Thompson   1139 61.47 5 0.54.15 0.04.11 1221.651 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 60.31 5 0.55.04 0.04.56 1196.605 5.0
6 Laser 180981 Daren Haseldine   1097 61.22 5 0.55.56 0.05.53 1213.412 6.0
7 RS100 3712 Nigel Tebbutt   1028 59.22 5 0.57.45 0.07.23 1173.866 7.0
8 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 60.24 4 0.58.18 0.08.00 1492.872 8.0
9 Gull 2931 David Bailey Ollie Anderson 1363 63.47 4 0.58.30 0.08.38 1576.496 9.0
10 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 DNF         12.0
10 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 DNF         12.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finishVaries
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat Crew3



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com