Mid Winter 2018

Haversham S C

10:00 Final Results - General Handicap

Overall

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY MW01
07/01 10:00
MW02
14/01 10:00
MW03
21/01 10:00
MW04
28/01 10:00
MW05
04/02 10:00
MW06
11/02 10:00
MW07
18/02 10:00
MW08
25/02 10:00
MW09
04/03 10:00
MW10
11/03 10:00
MW11
18/03 10:00
Total Nett
1st Laser 209086 Sean Muldoon   1097 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (20.0 DNC) (2.5) (20.0 DNC) 88.5 6.0
2nd Solo 5579 Neil Roscoe   1143 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (8.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 1.0 1.0 101.0 13.0
3rd Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 (20.0 DNC) 2.0 1.0 (4.0) 3.0 3.0 (4.0) (20.0 DNC) (4.0) 2.5 2.0 65.5 13.5
DNQ Laser 211110 Geoff Birch   1097 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 8.0 DNF 8.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 144.0 44.0
DNQ RS100 372 Nigel Tebutt   1028 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 6.0 5.3 OOD (20.0 DNC) 5.0 20.0 DNC 146.3 46.3
DNQ Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) 4.0 SBC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 156.0 56.0
DNQ Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 4.0 OOD 156.0 56.0
DNQ RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 157.0 57.0
DNQ Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.5 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 167.5 67.5
DNQ Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 3.0 SBC 3.0 (20.0 DNC) 3.0 SBC (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 169.0 69.0
DNQ Supernova 1218 Paul Bates   1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 SBC 184.0 84.0
DNQ Laser 153956 Gareth Lumsdaine   1097 (20.0 DNC) 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 188.0 88.0
DNQ Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 189.0 89.0
DNQ Gull s/h 2931 David Bailey   1295 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 190.0 90.0
DNQ Laser R 161586 Janet Thompson   1139 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 6.0 OOD 192.0 92.0
DNQ Laser 180981 Daren Haseldine   1097 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 9.0 20.0 DNC 196.0 96.0
DNQ Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 202.0 102.0
DNQ Gull 2931 David Bailey Ollie Anderson 1363 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 207.0 107.0
DNQ Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 208.0 108.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

MW01 - 07/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 52.14 6 0.47.37 0.00.00 1097 1.0
2 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 56.49 6 0.52.51 0.05.38 1193.259 2.0
3 Laser 211110 Geoff Birch   1097 58.51 6 0.53.39 0.06.37 1235.963 3.0
3 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 SBC         3.0
5 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 58.47 6 0.59.52 0.12.02 1234.563 4.0

MW02 - 14/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 34.24 1 0.26.34 0.00.00 1295 1.0
2 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 32.03 1 0.29.10 0.02.51 1206.533 2.0
3 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 32.39 1 0.30.22 0.04.06 1229.121 3.0
4 Laser 153956 Gareth Lumsdaine   1097 34.23 1 0.31.21 0.05.15 1294.373 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 33.25 1 0.32.30 0.06.07 1257.982 5.0

MW03 - 21/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 49.43 3 0.45.14 0.00.00 1099 1.0
2 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 41.39 2 0.48.15 0.02.36 1381.026 2.0
3 Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 52.09 3 0.48.31 0.03.31 1152.789 3.0
4 Laser 153956 Gareth Lumsdaine   1097 54.27 3 0.49.38 0.04.49 1203.632 4.0

MW04 - 28/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 46.50 5 0.42.42 0.00.00 1097 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 52.38 5 0.46.03 0.03.50 1232.856 2.0
3 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 50.06 5 0.51.01 0.08.11 1173.517 3.0
3 Omega 7445 David Bailey Gillian Thompson 1075 SBC         3.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 45.47 4 0.52.04 0.08.15 1340.507 4.0

MW05 - 04/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 53.38 5 0.48.53 0.00.00 1097 1.0
2 Supernova 1218 Paul Bates   1075 54.39 5 0.50.50 0.02.06 1117.795 2.0
3 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 56.41 5 0.51.35 0.02.57 1159.384 3.0
4 Laser 211110 Geoff Birch   1097 56.56 5 0.51.54 0.03.18 1164.497 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 53.30 5 0.52.03 0.03.14 1094.273 5.0
6 Omega 7445a Julie Wilson David Bailey 1075 62.22 5 0.58.01 0.09.49 1275.629 6.0
7 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 DNF         8.0

MW06 - 11/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 58.33 4 0.53.22 0.00.00 1097 1.0
2 Supernova 1221 Adrian Lumb   1075 59.29 4 0.55.20 0.02.06 1114.487 2.0
3 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 63.24 4 0.57.41 0.04.45 1187.87 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 DNF         8.0
4 Laser 211110 Geoff Birch   1097 DNF         8.0
4 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 DNF         8.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 DNF         8.0

MW07 - 18/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 63.20 4 0.57.44 0.00.00 1097 1.0
2 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 60.40 3 1.02.28 0.04.36 1401.081 2.0
3 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 OOD         2.5
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 57.12 3 1.06.43 0.07.42 1321.019 3.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 55.36 3 1.07.27 0.08.01 1284.067 4.0
6 Gull s/h 2931 David Bailey   1295 65.34 3 1.07.30 0.09.30 1514.245 5.0
7 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 55.23 3 1.11.50 0.10.52 1279.064 6.0
8 Laser 180981 Daren Haseldine   1097 59.11 3 1.11.56 0.11.41 1366.824 7.0
9 Laser 211110 Geoff Birch   1097 61.16 3 1.14.28 0.13.46 1414.938 8.0

MW08 - 25/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 50.23 6 0.45.56 0.00.00 1097 1.0
2 RS400 1459 Julie Wilson Olly Anderson 982 49.21 6 0.50.15 0.04.15 1074.501 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 47.18 4 1.02.04 0.12.18 1544.8 3.0
4 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 SBC         4.0
5 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 OOD         5.3

MW09 - 04/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 211110 Geoff Birch   1097 50.28 4 0.46.00 0.00.00 1097 1.0
2 Supernova 1215 Mike Malcolm   1075 49.36 4 0.46.08 0.00.09 1078.161 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.00 4 0.47.15 0.01.25 1173.804 3.0
4 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 52.17 4 0.47.34 0.01.43 1136.489 4.0
5 Gull s/h 2931 David Bailey   1295 49.19 3 0.50.47 0.04.38 1429.336 5.0

MW10 - 11/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.44 4 0.47.53 0.00.00 1143 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 52.55 4 0.48.14 0.00.23 1105.062 2.5
2 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 53.01 4 0.48.14 0.00.23 1107.151 2.5
4 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 47.59 3 0.49.24 0.01.28 1336.052 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebutt   1028 50.55 4 0.49.32 0.01.41 1063.296 5.0
6 Laser R 161586 Janet Thompson   1139 57.08 4 0.50.10 0.02.35 1193.119 6.0
7 Gull 2931 David Bailey Ollie Anderson 1363 54.22 3 0.53.11 0.05.25 1513.79 7.0
8 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 51.50 3 0.53.22 0.05.19 1443.252 8.0
9 Laser 180981 Daren Haseldine   1097 58.56 4 0.53.43 0.06.24 1230.709 9.0

MW11 - 18/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 31.31 4 0.27.34 0.00.00 1143 1.0
2 Xenon 4222 Mike Corboy Tristian Corboy/Tracey Roder 1099 32.52 4 0.29.54 0.02.34 1191.96 2.0
2 Supernova 1218 Paul Bates   1075 SBC         2.0
4 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 OOD         4.0
5 Laser R 161586 Janet Thompson   1139 OOD         6.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area20
DNFStarted but did not finish8
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat CrewVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com