Summer 2017

Haversham S C

15:00 After 3 races - Gold/Siver/Bronze

Bronze Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY SU01
11/06 15:00
SU03
25/06 15:00
Total Nett
1st Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1180 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd RS Aero 9 2107 David Coulson   Bronze 1024 1.0 5.0 DNC 6.0 6.0
3rd Laser 146659 George Yeo   Bronze 1097 2.0 5.0 DNC 7.0 7.0
4th Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   Bronze 1200 5.0 DNF 5.0 DNC 10.0 10.0

Gold Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY SU01
11/06 15:00
SU02
18/06 15:00
SU03
25/06 15:00
Total Nett
1st Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 1.0 (14.0 DNC) 1.0 16.0 2.0
2nd Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 3.0 1.0 (14.0 DNC) 18.0 4.0
3rd Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 2.0 (14.0 DNC) 4.0 20.0 6.0
4th Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 4.0 3.0 (14.0 DNC) 21.0 7.0
5th Gull s/h 2711 Robin Smith   Gold 1295 (14.0 DNC) 2.0 7.0 23.0 9.0
6th Gull s/h 2869 Gill Thompson   Gold 1295 (14.0 DNC) 5.0 DNF 8.0 27.0 13.0
7th Supernova 544 Alistair Goodwin   Gold 1075 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 30.0 16.0
8th Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 31.0 17.0
9th Solo 3416 Phil East   Gold 1143 (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 33.0 19.0
10th Classic Phantom 1264 Russ Perry   Gold 1047 (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 34.0 20.0
11th Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 37.0 23.0
12th Fireball 11048 Lester Merridale Jasmine Gosling Gold 959 (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 38.0 24.0
13th Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1097 (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 DNF 40.0 26.0

Silver Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY SU01
11/06 15:00
SU02
18/06 15:00
SU03
25/06 15:00
Total Nett
1st Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 1.0 1.0 (2.0) 4.0 2.0
2nd Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 7.0 4.0

SU01 - Bronze Fleet - 11/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS Aero 9 2107 David Coulson   Bronze 1024 54.51 5 0.53.34 0.00.00 1024 1.0
2 Laser 146659 George Yeo   Bronze 1097 50.52 4 0.57.58 0.03.52 1187.043 2.0
3 Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1180 47.16 3 1.06.46 0.09.21 1470.71 3.0
4 Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   Bronze 1200 DNF         5.0

SU02 - Bronze Fleet - 18/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

SU03 - Bronze Fleet - 25/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wanderer 1037 Richard Brown Carolyn Brown Bronze 1180 51.53 3 0.43.58 0.00.00 1180 1.0

SU01 - Gold Fleet - 11/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 51.40 6 0.48.04 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 54.57 6 0.50.05 0.02.14 1143.315 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 50.42 5 0.53.14 0.04.55 1265.865 3.0
4 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 57.18 6 0.53.18 0.05.38 1192.21 4.0

SU02 - Gold Fleet - 18/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 49.18 5 0.43.08 0.00.00 1143 1.0
2 Gull s/h 2711 Robin Smith   Gold 1295 56.08 5 0.43.21 0.00.17 1301.428 2.0
3 Supernova 1144 Paul Bates   Gold 1075 51.33 5 0.47.57 0.05.11 1195.165 3.0
4 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Gold 1295 DNF         5.0

SU03 - Gold Fleet - 25/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   Gold 1075 55.38 5 0.51.45 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 544 Alistair Goodwin   Gold 1075 55.51 5 0.51.57 0.00.13 1079.187 2.0
3 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 57.24 5 0.52.19 0.00.38 1109.137 3.0
4 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 57.29 5 0.52.24 0.00.43 1110.747 4.0
5 Solo 3416 Phil East   Gold 1143 61.47 5 0.54.03 0.02.38 1193.836 5.0
6 Classic Phantom 1264 Russ Perry   Gold 1047 59.47 5 0.57.06 0.05.36 1155.19 6.0
7 Gull s/h 2711 Robin Smith   Gold 1295 63.34 4 1.01.21 0.09.57 1535.369 7.0
8 Gull s/h 2869 Gill Thompson   Gold 1295 65.51 4 1.03.34 0.12.14 1590.52 8.0
9 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1079 55.21 4 1.04.07 0.10.41 1336.906 9.0
10 Fireball 11048 Lester Merridale Jasmine Gosling Gold 959 64.17 5 1.07.02 0.14.39 1242.143 10.0
11 Laser 165425 Barrie Lyman   Gold 1097 DNF 5       12.0

SU01 - Silver Fleet - 11/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 54.34 4 0.49.36 0.00.00 1100 1.0

SU02 - Silver Fleet - 18/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 47.12 4 0.42.55 0.00.00 1100 1.0

SU03 - Silver Fleet - 25/06 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 55.44 4 0.48.56 0.00.00 1139 1.0
2 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 60.28 4 0.54.58 0.06.39 1235.733 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com