Spring 2017

Haversham S C

13:30 Final Results - Fast/Slow Handicap

Fast Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY SP01
26/03 13:30
SP02
02/04 13:30
SP03
09/04 13:30
SP04
16/04 13:30
SP05
23/04 13:30
SP06
07/05 13:30
SP07
14/05 13:30
SP08
21/05 13:30
SP09
04/06 13:30
Total Nett
1st D-Zero Fast 158 Phil East   1029 (16.0 DNC) 1.0 (9.0 DNF) (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) 49.0 5.0
2nd Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 4.0 2.0 (5.0) (6.0) 2.0 2.0 (5.0) 2.0 (16.0 DNC) 44.0 12.0
3rd RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 3.0 4.0 6.0 5.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 85.0 21.0
DNQ Supernova Fast 1124 Paul Earnshaw   1075 1.0 (16.0 DNC) 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 86.0 22.0
DNQ Laser EPS Fast 200 Richard Pakes   1030 2.0 (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 86.0 22.0
DNQ Supernova Fast 704 Jeff Tucker   1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 3.0 3.0 106.0 42.0
DNQ Laser EPS Fast 114 Geoff Birch   1030 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 SBC 108.0 44.0
DNQ Fireball Fast 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 959 (16.0 DNC) 5.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 DNF (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 110.0 46.0
DNQ Supernova Fast 1086 Dave Hall   1075 (16.0 DNC) 3.0 9.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 112.0 48.0
DNQ Supernova Fast 1135 Gordon Tweedle   1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 OOD 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 120.0 56.0
DNQ RS Aero 7 Fast 1603 Roger Odell   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 5.0 16.0 DNC 120.0 56.0
DNQ Supernova Fast 1038 Alisair Boyd   1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 130.0 66.0
DNQ Fireball Fast 11048 Lester Merridale Ellie Merridale 959 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 67.0
DNQ Phantom Fast 871/1334 Russell Perry   1047 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 133.0 69.0
DNQ RS Vareo Fast 650 Nigel Williams   1085 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 134.0 70.0

Slow Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY SP01
26/03 13:30
SP02
02/04 13:30
SP03
09/04 13:30
SP04
16/04 13:30
SP05
23/04 13:30
SP06
07/05 13:30
SP07
14/05 13:30
SP08
21/05 13:30
SP09
04/06 13:30
Total Nett
1st Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 1.0 (4.0) 1.0 1.5 (2.0) 2.0 2.0 (3.0) (4.0) 20.5 7.5
2nd Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 (2.0) 1.0 2.0 (4.0) (32.0 DNC) 1.0 (32.0 DNC) 2.0 2.0 78.0 8.0
3rd Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 (3.0) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0 DNF) 1.0 1.0 3.0 92.0 11.0
4th Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 (32.0 DNC) 2.0 5.0 (32.0 DNC) 6.0 4.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 148.0 20.0
5th Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 5.0 (32.0 DNC) 4.0 (32.0 DNC) 5.0 3.0 (32.0 DNC) 5.0 (32.0 DNC) 150.0 22.0
6th British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 (32.0 DNC) 3.0 (8.0) 8.0 (32.0 DNC) 5.0 (32.0 DNC) 7.0 6.0 133.0 29.0
7th Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (10.0) (8.0) 7.0 4.0 8.0 8.0 116.0 34.0
8th Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 (32.0 DNC) 7.0 7.3 OOD 7.3 ODY (32.0 DNC) 6.0 (32.0 DNC) 9.0 (32.0 DNC) 164.6 36.6
9th Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 9.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 (10.0) 6.0 6.0 10.0 144.0 38.0
10th Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 8.0 8.0 (32.0 DNC) (11.0) 9.0 11.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 11.0 154.0 47.0
DNQ Wayfarer Slow 10777 Russell Perry Lilly Gosling 1102 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 1.5 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 10.0 5.0 179.5 51.5
DNQ Gull s/h Slow 2869 Gillian Thompson   1295 8.7 SBC 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 9.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 12.0 194.7 66.7
DNQ Gull s/h Slow 2886 David Bailey   1295 (32.0 DNC) 6.0 10.0 DNF (32.0 DNC) 10.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 8.7 SBC 194.7 66.7
DNQ Laser R Slow 171964 David Roder   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 9.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 5.0 11.0 14.0 199.0 71.0
DNQ Laser Slow 165425 Barrie Lyman   1097 4.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 OOD 32.0 DNC 4.0 32.0 DNC 204.0 76.0
DNQ Laser R Slow 126334 Tracey Roder   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 7.0 12.0 15.0 226.0 98.0
DNQ Laser Slow 210020 Alistair Goodwin   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 1.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 1.0 226.0 98.0
DNQ Gull Slow 2882 Ann Miles Jennie Miles 1363 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 12.0 14.0 DNF 32.0 DNC 32.0 DNC 9.0 227.0 99.0
DNQ Laser R Slow 161586 Janet Thompson   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 4.0 OOD 232.0 104.0
DNQ Laser Slow 80934 Tristian Corboy   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 5.0 (32.0 DNC) 5.0 SBC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 234.0 106.0
DNQ Laser R Slow 192844 Jasmine Gosling   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 7.0 237.0 109.0
DNQ Laser Slow 161410 Bob Haynes   1097 (32.0 DNC) 11.0 OOD (32.0 DNC) (32.0 DNC) 11.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 246.0 118.0
DNQ RS Feva s/h Slow 630 Roger Odell   1178 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 262.0 134.0
DNQ Byte CII Slow 1433 Phil East   1147 6.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 262.0 134.0
DNQ Laser Slow 158368 Lester Merridale   1097 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 263.0 135.0
DNQ Wayfarer Slow 9402 J Ridley ? 1102 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 263.0 135.0
DNQ Wayfarer Slow 8593 Jill Bliss ? 1102 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 8.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 264.0 136.0
DNQ Topper Slow 13891 Harry Beach   1347 (32.0 DNC) 9.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 265.0 137.0
DNQ Topper Slow 19145 Lilly Gosling   1347 11.0 DNF (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 267.0 139.0
DNQ Byte CII Slow 1433a Harriett East   1147 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 13.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 269.0 141.0
DNQ Laser R Slow 85380 Thomas Eyeington   1139 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 13.0 269.0 141.0

"Classic" Phantom PY (i.e. pre-999) = 1047
(Source Phantom Class Association)

RS Feva XL s/h club handicap = 1178

SP01 - Fast Fleet - 26/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Fast 1124 Paul Earnshaw   1075 62.05 6 0.57.45 0.00.00 1075 1.0
2 Laser EPS Fast 200 Richard Pakes   1030 59.31 6 0.57.47 0.00.02 1030.557 2.0
3 RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 62.30 6 1.02.00 0.04.17 1082.215 3.0
4 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 55.58 5 1.02.15 0.04.02 1162.905 4.0
5 Phantom Fast 871/1334 Russell Perry   1047 59.05 5 1.07.43 0.08.42 1227.664 5.0
6 RS Vareo Fast 650 Nigel Williams   1085 62.54 5 1.09.34 0.10.41 1306.969 6.0

SP02 - Fast Fleet - 02/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 59.48 5 0.58.07 0.00.00 1029 1.0
2 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 58.21 4 1.07.36 0.08.11 1255.062 2.0
3 Supernova Fast 1086 Dave Hall   1075 58.55 4 1.08.30 0.08.56 1267.25 3.0
4 RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 57.39 4 1.11.29 0.10.47 1240.005 4.0
5 Fireball Fast 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 959 70.02 5 1.13.02 0.14.18 1205.089 5.0

SP03 - Fast Fleet - 09/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Fast 1124 Paul Earnshaw   1075 56.36 6 0.52.39 0.00.00 1075 1.0
2 Laser EPS Fast 200 Richard Pakes   1030 56.07 6 0.54.29 0.01.53 1065.82 2.0
3 Fireball Fast 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 959 59.53 6 1.02.27 0.09.23 1137.36 3.0
4 Supernova Fast 1135 Gordon Tweedle   1075 57.39 5 1.04.21 0.10.29 1313.931 4.0
5 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 60.36 5 1.07.24 0.13.15 1381.166 5.0
6 RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 56.51 5 1.07.41 0.12.37 1295.698 6.0
7 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 DNF         9.0
7 Supernova Fast 1086 Dave Hall   1075 DNF         9.0

SP04 - Fast Fleet - 16/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS Fast 200 Richard Pakes   1030 57.38 6 0.55.57 0.00.00 1030 1.0
2 Supernova Fast 1124 Paul Earnshaw   1075 61.13 6 0.56.57 0.01.04 1094.04 2.0
3 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 59.10 6 0.57.30 0.01.35 1057.403 3.0
4 Laser EPS Fast 114 Geoff Birch   1030 60.38 6 0.58.52 0.03.00 1083.615 4.0
5 RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 62.03 6 1.01.33 0.05.39 1108.933 5.0
6 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 66.34 6 1.01.42 0.06.11 1189.653 6.0

SP05 - Fast Fleet - 23/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 54.30 4 0.52.58 0.00.00 1029 1.0
2 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 61.53 4 0.57.21 0.04.44 1168.403 2.0
3 Fireball Fast 11048 Lester Merridale Ellie Merridale 959 62.27 4 1.05.07 0.11.39 1179.102 3.0

SP06 - Fast Fleet - 07/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 60.35 6 0.58.53 0.00.00 1029 1.0
2 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 56.22 5 1.02.41 0.03.26 1148.857 2.0
3 RS100 Fast 372 Nigel Tebbutt   1008 65.33 6 1.05.02 0.06.12 1113.358 3.0
4 Laser EPS Fast 114 Geoff Birch   1030 57.28 5 1.06.57 0.06.56 1171.277 4.0
4 Supernova Fast 1135 Gordon Tweedle   1075 OOD         4.0
6 Fireball Fast 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 959 DNF         6.0

SP07 - Fast Fleet - 14/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 56.34 6 0.54.58 0.00.00 1029 1.0
2 Supernova Fast 1124 Paul Earnshaw   1075 52.45 5 0.58.53 0.03.30 1151.486 2.0
3 RS Aero 7 Fast 1603 Roger Odell   1071 53.39 5 1.00.07 0.04.35 1171.132 3.0
4 Supernova Fast 704 Jeff Tucker   1075 54.49 5 1.01.11 0.05.34 1196.599 4.0
5 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 53.17 4 1.14.04 0.13.44 1453.91 5.0

SP08 - Fast Fleet - 21/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero Fast 158 Phil East   1029 53.49 5 0.52.18 0.00.00 1029 1.0
2 Xenon Fast 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 61.25 5 0.56.55 0.04.59 1174.316 2.0
3 Supernova Fast 704 Jeff Tucker   1075 61.13 5 0.56.57 0.05.00 1170.491 3.0
4 Supernova Fast 1086 Dave Hall   1075 64.07 5 0.59.39 0.07.54 1225.941 4.0
5 RS Aero 7 Fast 1603 Roger Odell   1071 65.10 5 1.00.51 0.09.09 1246.017 5.0

SP09 - Fast Fleet - 04/06 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS Fast 200 Richard Pakes   1030 60.13 7 0.58.28 0.00.00 1030 1.0
2 Supernova Fast 1038 Alisair Boyd   1075 59.38 6 1.04.43 0.05.46 1190.026 2.0
3 Supernova Fast 704 Jeff Tucker   1075 52.18 5 1.08.07 0.07.25 1252.421 3.0
4 Laser EPS Fast 114 Geoff Birch   1030 SBC         4.0

SP01 - Slow Fleet - 26/03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 52.18 5 0.47.41 0.00.00 1097 1.0
2 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 56.40 5 0.49.35 0.02.10 1188.591 2.0
3 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 54.58 5 0.50.06 0.02.40 1152.934 3.0
4 Laser Slow 165425 Barrie Lyman   1097 55.30 5 0.50.36 0.03.12 1164.12 4.0
5 Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 55.40 5 0.50.45 0.03.22 1167.616 5.0
6 Byte CII Slow 1433 Phil East   1147 61.54 5 0.53.58 0.07.13 1298.361 6.0
7 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 51.55 4 0.56.59 0.08.28 1361.199 7.0
8 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 52.39 4 0.57.47 0.09.12 1380.427 8.0
9 Gull s/h Slow 2869 Gillian Thompson   1295 SBC         8.7
10 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 63.42 4 1.01.29 0.14.18 1670.146 9.0
11 Topper Slow 19145 Lilly Gosling   1347 DNF         11.0

SP02 - Slow Fleet - 02/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 61.32 4 0.53.50 0.00.00 1143 1.0
2 Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 60.34 4 0.55.13 0.01.31 1125.044 2.0
3 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 64.45 4 0.56.04 0.02.34 1202.751 3.0
4 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 61.38 4 0.56.11 0.02.35 1144.858 4.0
5 Gull s/h Slow 2869 Gillian Thompson   1295 57.55 3 0.59.38 0.05.38 1434.426 5.0
6 Gull s/h Slow 2886 David Bailey   1295 57.56 3 0.59.39 0.05.39 1434.839 6.0
7 Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 51.52 3 1.02.45 0.07.22 1284.585 7.0
8 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 55.09 3 1.04.34 0.09.10 1365.904 8.0
9 Topper Slow 13891 Harry Beach   1347 70.23 3 1.09.40 0.16.00 1743.189 9.0
10 Laser Slow 161410 Bob Haynes   1097 OOD         11.0

SP03 - Slow Fleet - 09/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 50.02 5 0.45.37 0.00.00 1097 1.0
2 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 53.12 5 0.46.33 0.01.04 1166.43 2.0
3 Wayfarer Slow 10777 Russell Perry Lilly Gosling 1102 51.38 5 0.46.51 0.01.22 1132.081 3.0
4 Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 53.43 5 0.48.58 0.03.41 1177.758 4.0
5 Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 54.23 5 0.49.34 0.04.21 1192.375 5.0
6 RS Feva s/h Slow 630 Roger Odell   1178 58.56 5 0.50.02 0.05.12 1292.136 6.0
7 Laser Slow 158368 Lester Merridale   1097 54.55 5 0.50.04 0.04.53 1204.069 7.0
8 Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 OOD         7.3
9 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 52.20 4 0.56.38 0.10.11 1434.285 8.0
10 Gull s/h Slow 2886 David Bailey   1295 DNF         10.0

SP04 - Slow Fleet - 16/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 49.46 5 0.45.22 0.00.00 1097 1.5
1 Wayfarer Slow 10777 Russell Perry Lilly Gosling 1102 50.00 5 0.45.22 0.00.00 1102.143 1.5
3 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 49.47 5 0.45.23 0.00.01 1097.367 3.0
4 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 53.01 5 0.46.23 0.01.10 1168.639 4.0
5 Laser Slow 80934 Tristian Corboy   1097 51.02 5 0.46.31 0.01.16 1124.921 5.0
6 Laser R Slow 192844 Jasmine Gosling   1139 53.03 5 0.46.35 0.01.23 1169.374 6.0
7 Wayfarer Slow 9402 J Ridley ? 1102 55.10 5 0.50.04 0.05.10 1216.031 7.0
8 Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 ODY         7.3
9 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 58.12 5 0.50.23 0.05.48 1282.895 8.0
10 Laser R Slow 171964 David Roder   1139 57.59 5 0.50.54 0.06.19 1278.119 9.0
11 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 59.30 5 0.52.14 0.07.50 1311.551 10.0
12 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 59.42 5 0.52.25 0.08.02 1315.959 11.0

SP05 - Slow Fleet - 23/04 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 210020 Alistair Goodwin   1097 59.11 4 0.53.57 0.00.00 1097 1.0
2 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 59.27 4 0.54.12 0.00.16 1101.943 2.0
3 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 48.11 3 0.58.34 0.03.48 1190.811 3.0
4 Laser R Slow 161586 Janet Thompson   1139 52.29 3 1.01.26 0.06.24 1297.082 4.0
5 Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 51.28 3 1.02.33 0.07.05 1271.956 5.0
6 Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 51.53 3 1.03.04 0.07.30 1282.253 6.0
7 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 61.28 3 1.03.17 0.09.04 1519.097 7.0
8 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 60.33 3 1.10.53 0.14.28 1496.443 8.0
9 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 60.41 3 1.11.02 0.14.36 1499.738 9.0
10 Gull s/h Slow 2886 David Bailey   1295 46.25 2 1.11.41 0.11.29 1720.724 10.0
11 Laser Slow 161410 Bob Haynes   1097 59.15 3 1.12.01 0.14.52 1464.314 11.0
12 Gull Slow 2882 Ann Miles Jennie Miles 1363 49.06 2 1.12.03 0.12.20 1820.198 12.0
13 Byte CII Slow 1433a Harriett East   1147 47.21 2 1.22.34 0.16.25 1755.324 13.0

SP06 - Slow Fleet - 07/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 58.45 5 0.51.24 0.00.00 1143 1.0
2 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 57.13 5 0.52.09 0.00.50 1113.169 2.0
3 Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 57.49 5 0.52.42 0.01.26 1124.842 3.0
4 Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 58.03 5 0.52.55 0.01.40 1129.381 4.0
4 Laser Slow 165425 Barrie Lyman   1097 OOD         4.0
6 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 61.49 5 0.53.31 0.02.27 1202.663 5.0
6 Laser Slow 80934 Tristian Corboy   1097 SBC         5.0
8 Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 60.05 5 0.54.31 0.03.26 1168.94 6.0
9 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 63.52 5 0.56.04 0.05.19 1242.546 7.0
10 Wayfarer Slow 8593 Jill Bliss ? 1102 62.59 5 0.57.09 0.06.20 1225.361 8.0
11 Gull s/h Slow 2869 Gillian Thompson   1295 59.23 4 0.57.19 0.06.08 1444.152 9.0
12 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 59.36 4 0.57.32 0.06.21 1449.421 10.0
13 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 65.56 5 0.57.53 0.07.23 1282.754 11.0
14 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 DNF 5       14.0
14 Gull Slow 2882 Ann Miles Jennie Miles 1363 DNF         14.0

SP07 - Slow Fleet - 14/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 49.42 5 0.45.18 0.00.00 1097 1.0
2 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 50.10 5 0.45.44 0.00.28 1107.3 2.0
3 Laser Slow 158687 Dave Cowan   1097 51.49 5 0.47.14 0.02.07 1143.72 3.0
4 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 56.29 5 0.49.35 0.04.53 1246.725 4.0
5 Laser R Slow 171964 David Roder   1139 46.28 4 0.51.00 0.05.11 1282.041 5.0
6 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 53.19 4 0.51.28 0.06.23 1471.036 6.0
7 Laser R Slow 126334 Tracey Roder   1139 45.34 3 1.06.41 0.14.36 1676.279 7.0

SP08 - Slow Fleet - 21/05 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 58.06 5 0.52.58 0.00.00 1097 1.0
2 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 61.23 5 0.53.42 0.00.51 1158.993 2.0
3 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 58.59 5 0.53.46 0.00.53 1113.678 3.0
4 Laser Slow 165425 Barrie Lyman   1097 49.22 4 0.56.15 0.02.53 1165.13 4.0
5 Laser Slow 201394 Stuart Craik   1097 49.35 4 0.56.30 0.03.06 1170.243 5.0
6 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 59.32 4 0.57.28 0.04.40 1405.079 6.0
7 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 53.17 4 0.57.40 0.04.21 1257.569 7.0
8 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 52.34 4 0.57.41 0.04.18 1240.655 8.0
9 Wayfarer Slow 6664 Clare East Steve Swain 1102 51.06 4 0.57.58 0.04.24 1206.039 9.0
10 Wayfarer Slow 10777 Russell Perry Lilly Gosling 1102 52.09 4 0.59.09 0.05.27 1230.821 10.0
11 Laser R Slow 171964 David Roder   1139 56.30 4 1.02.00 0.08.14 1333.488 11.0
12 Laser R Slow 126334 Tracey Roder   1139 58.38 4 1.04.21 0.10.22 1383.837 12.0

SP09 - Slow Fleet - 04/06 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Fleet SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Slow 210020 Alistair Goodwin   1097 54.15 6 0.49.27 0.00.00 1097 1.0
2 Solo Slow 5579 Neil Roscoe   1143 59.13 6 0.51.48 0.02.42 1197.432 2.0
3 Laser Slow 209086 Sean Muldoon   1097 57.37 6 0.52.31 0.03.22 1165.078 3.0
4 Laser Slow 209204 Barrie Yearsley   1097 57.50 6 0.52.43 0.03.35 1169.459 4.0
4 Laser R Slow 161586 Janet Thompson   1139 OOD         4.0
6 Wayfarer Slow 10777 Russell Perry Lilly Gosling 1102 60.50 6 0.55.12 0.06.20 1230.123 5.0
7 British Moth Slow 786 Ash Farmer   1155 53.10 5 0.55.14 0.05.34 1290.112 6.0
8 Laser R Slow 192844 Jasmine Gosling   1139 53.05 5 0.55.56 0.06.09 1288.09 7.0
9 Laser R Slow 184087 Ruth Chapman   1139 55.04 5 0.58.01 0.08.08 1336.217 8.0
10 Gull s/h Slow 2886 David Bailey   1295 SBC         8.7
11 Gull Slow 2882 Ann Miles Jennie Miles 1363 54.45 4 1.00.15 0.09.49 1660.666 9.0
12 Gull s/h Slow 2711 Robin Smith   1295 52.11 4 1.00.27 0.09.29 1582.814 10.0
13 Laser R Slow 180981 Daren Haseldine   1139 57.25 5 1.00.29 0.10.29 1393.241 11.0
14 Gull s/h Slow 2869 Gillian Thompson   1295 52.17 4 1.00.34 0.09.35 1585.847 12.0
15 Laser R Slow 85380 Thomas Eyeington   1139 58.18 5 1.01.25 0.11.22 1414.675 13.0
16 Laser R Slow 171964 David Roder   1139 58.28 5 1.01.36 0.11.32 1418.719 14.0
17 Laser R Slow 126334 Tracey Roder   1139 61.49 5 1.05.08 0.14.53 1500.008 15.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com