Mid-Winter 2017

Haversham S C

10:00 Final Results - General Handicap

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY MW02
15/01 10:00
MW04
29/01 10:00
MW05
05/02 10:00
MW06
12/02 10:00
MW07
19/02 10:00
MW08
26/02 10:00
MW09
05/03 10:00
MW10
12/03 10:00
MW11
19/03 10:00
Total Nett
1st Supernova 666 Richard Pakes   1075 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 43.0 5.0
2nd Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (2.2 OOD) (18.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (18.0 DNC) 51.2 10.0
3rd Laser 209086 Sean Muldoon   1095 1.0 (3.1 SBC) (3.0) (5.0) (6.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 28.1 11.0
4th Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 (18.0 DNC) 1.0 (18.0 DNC) (4.0) (18.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 3.0 74.0 16.0
5th Laser 80934 Neil Roscoe   1095 3.0 5.0 4.0 (8.0) (8.0) (6.0) 5.4 OOD (18.0 DNC) 4.0 61.4 21.4
6th RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 4.0 3.0 5.0 OOD 7.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 6.0 (18.0 DNC) 97.0 25.0
7th RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 (6.0) 4.0 (6.5) 6.0 5.0 (8.0) 5.9 SBC 5.9 SBC (18.0 DNC) 65.3 26.8
8th Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 7.0 (18.0 DNC) (9.0) 9.0 (18.0 DNC) 9.0 (18.0 DNC) 7.0 6.0 DNF 101.0 38.0
DNQ EPS 114 Geoff Birch   1027 (18.0 DNC) 2.0 6.5 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 5.2 SBC (18.0 DNC) 18.0 DNC 110.7 38.7
DNQ Gull s/h 2886 David Bailey   1295 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 10.0 10.0 5.0 8.3 OOD 18.0 DNC 123.3 51.3
DNQ Laser R 161586 Janet Thompson   1136 (18.0 DNC) 7.0 OOD (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 7.0 OOD (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 129.0 57.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 131.0 59.0
DNQ Supernova 1144 Paul Bates   1075 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 4.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 135.0 63.0
DNQ Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 (18.0 DNC) 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 137.0 65.0
DNQ Xenon 4222 Mike Corboy Geoff Birch 1079 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 140.0 68.0
DNQ Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 143.0 71.0
DNQ Wayfarer 6664 Clare East Phil East 1107 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 149.0 77.0

MW01 - No wind
MW03 - Ice

"Classic" Phantom PY (i.e. pre-999) = 1047
(Source Phantom Class Association)

MW02 - 15/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 51.12 4 0.46.45 0.00.00 1095 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 50.43 4 0.47.11 0.00.27 1084.663 2.0
3 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 OOD         2.2
4 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 52.07 4 0.47.36 0.00.55 1114.604 3.0
5 RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 48.19 4 0.48.07 0.01.22 1033.335 4.0
6 Wayfarer 6664 Clare East Phil East 1107 53.18 4 0.48.09 0.01.32 1139.912 5.0
7 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 49.46 4 0.52.46 0.05.40 1064.346 6.0
8 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 46.35 3 0.54.41 0.06.45 1328.353 7.0

MW04 - 29/01 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 57.45 3 0.53.43 0.00.00 1075 1.0
2 EPS 114 Geoff Birch   1027 57.31 3 0.56.00 0.02.21 1070.657 2.0
3 RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 58.18 3 0.58.04 0.04.22 1085.238 3.0
4 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 SBC         3.1
5 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 56.55 3 1.00.21 0.06.15 1059.488 4.0
6 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 49.59 2 1.08.28 0.10.46 1395.639 5.0
7 Laser R 161586 Janet Thompson   1136 OOD         7.0

MW05 - 05/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 55.27 3 0.51.35 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 56.10 3 0.52.15 0.00.43 1088.894 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 62.00 3 0.56.37 0.05.31 1201.984 3.0
4 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 62.28 3 0.57.03 0.05.59 1211.031 4.0
5 RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 OOD         5.0
5 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 50.10 2 0.58.06 0.05.38 1458.859 5.0
7 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 55.45 3 0.59.07 0.07.07 1080.816 6.5
7 EPS 114 Geoff Birch   1027 60.43 3 0.59.07 0.07.45 1177.104 6.5
9 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 53.26 2 1.01.54 0.08.54 1553.855 8.0
10 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 52.04 2 1.08.45 0.13.00 1514.112 9.0

MW06 - 12/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 52.37 6 0.48.57 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 54.45 6 0.50.56 0.02.08 1118.586 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 55.11 6 0.51.20 0.02.34 1127.439 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 55.51 6 0.51.57 0.03.14 1141.06 4.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 57.29 6 0.52.30 0.03.53 1174.43 5.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 51.55 6 0.55.03 0.05.46 1060.698 6.0
7 RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 56.57 6 0.56.43 0.07.49 1163.533 7.0
8 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 55.09 5 1.00.26 0.10.29 1352.11 8.0
9 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 49.55 4 1.05.55 0.12.51 1529.755 9.0

MW07 - 19/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 55.39 7 0.51.46 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 57.00 7 0.53.01 0.01.21 1101.078 2.0
3 Gull s/h 2869 Gillian Thompson   1295 52.39 5 0.56.55 0.04.46 1423.868 3.0
4 Supernova 1144 Paul Bates   1075 52.30 6 0.56.59 0.04.48 1183.176 4.0
5 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 54.38 7 0.57.56 0.05.49 1055.361 5.0
6 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 54.26 6 0.58.00 0.05.51 1226.747 6.0
7 Laser R 161586 Janet Thompson   1136 56.30 6 0.58.02 0.06.06 1273.323 7.0
8 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 55.03 6 0.58.39 0.06.28 1240.645 8.0
9 Xenon 4222 Mike Corboy Geoff Birch 1079 54.53 6 0.59.21 0.07.00 1236.889 9.0
10 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 56.02 5 1.00.35 0.08.09 1515.367 10.0

MW08 - 26/02 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 54.02 6 0.50.16 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 55.00 6 0.51.10 0.00.58 1094.232 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 56.41 6 0.51.46 0.01.39 1127.722 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 57.48 6 0.53.46 0.03.46 1149.938 4.0
5 Supernova 1144 Paul Bates   1075 49.55 5 0.55.43 0.04.53 1191.718 5.0
6 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 53.51 5 0.59.01 0.07.59 1285.623 6.0
7 EPS 114 Geoff Birch   1027 50.41 5 0.59.13 0.07.40 1210.022 7.0
7 Laser R 161586 Janet Thompson   1136 OOD         7.0
9 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 58.46 6 1.02.19 0.11.22 1169.17 8.0
10 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 50.33 4 1.06.45 0.12.29 1508.548 9.0
11 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 56.48 3 1.27.43 0.24.15 2260.086 10.0
12 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 DNF         12.0

MW09 - 05/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 38.42 4 0.36.00 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 39.52 4 0.36.24 0.00.27 1107.407 2.0
3 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 39.14 4 0.36.30 0.00.32 1089.815 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 40.42 4 0.37.52 0.02.00 1130.556 4.0
5 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 36.58 2 0.57.05 0.13.39 2053.704 5.0
6 EPS 114 Geoff Birch   1027 SBC         5.2
7 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 OOD         5.4
8 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 SBC         5.9

MW10 - 12/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 60.30 5 0.56.17 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 62.11 5 0.57.51 0.01.41 1104.91 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 54.49 4 1.02.35 0.05.31 1217.519 3.0
4 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 54.00 4 1.02.47 0.05.36 1199.38 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Geoff Birch 1079 56.49 4 1.05.49 0.08.14 1261.94 5.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 943 SBC         5.9
7 RS100 372 Nigel Tebbutt   1004 61.23 4 1.16.25 0.16.11 1363.369 6.0
8 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 56.19 3 1.22.37 0.17.57 1667.78 7.0
9 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 OOD         8.3

MW11 - 19/03 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 666 Richard Pakes   1075 52.04 6 0.48.26 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1095 53.40 6 0.49.01 0.00.38 1108.035 2.0
3 Supernova 1045 Mike Malcolm   1075 59.14 6 0.55.06 0.07.10 1222.967 3.0
4 Laser 80934 Neil Roscoe   1095 51.36 3 1.34.15 0.25.05 2130.73 4.0
5 Laser R 180981 Daren Haseldine   1136 DNF         6.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com