Autumn 2017

Haversham S C

15:00 After 7 Races - Gold/Silver/Bronze

Bronze Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY AU02
03/09 15:00
AU03
10/09 15:00
AU04
17/09 15:00
AU05
24/09 15:00
AU06
01/10 15:00
AU07
08/10 15:00
Total Nett
1st Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 1.0 (7.0 DNC) 1.0 2.0 (4.0 DNF) 1.0 16.0 5.0
2nd Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 2.0 2.0 (3.0 DNF) 1.0 2.0 (7.0 DNC) 17.0 7.0
3rd Laser 4.7 195982 Lilly Gosling   Bronze 1200 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 36.0 22.0
4th Topper 47945 Bailey Coulson-Bland   Bronze 1347 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 36.0 22.0
5th Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 DNF 38.0 24.0
6th Aero 9 2107 David Coulson   Bronze 1024 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 38.0 24.0

Gold Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY AU01
27/08 15:00
AU02
03/09 15:00
AU03
10/09 15:00
AU04
17/09 15:00
AU05
24/09 15:00
AU06
01/10 15:00
AU07
08/10 15:00
Total Nett
1st Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.7 MKC (3.0) 1.7 OOD 1.0 1.0 22.4 5.4
2nd Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 (7.0 DNC) (2.0 OOD) 1.0 (4.0) 1.0 2.0 2.0 19.0 6.0
3rd Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 1.0 (7.0 DNC) 2.6 MKC 1.0 3.0 (4.0) (4.0) 22.6 7.6
4th Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 (7.0 DNC) 1.0 2.3 MKC 2.3 OOD 2.0 (3.0) (3.0) 20.6 7.6
5th Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 2.0 2.0 3.8 MKC 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (6.0 DNF) 32.8 12.8
6th Supernova 1124 Paul Earnshaw   Gold 1075 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 44.0 23.0

Silver Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY AU02
03/09 15:00
AU03
10/09 15:00
AU04
17/09 15:00
AU05
24/09 15:00
AU06
01/10 15:00
AU07
08/10 15:00
Total Nett
1st Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 3.0 2.0 DNS 3.0 5.0 (14.0 DNC) (6.0) 33.0 13.0
2nd Supernova 1135 Gordon Tweedle   Silver 1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 2.0 2.0 48.0 20.0
3rd Laser 146659 George Yeo   Silver 1097 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 5.3 OOD 10.0 49.3 21.3
4th Laser R 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 14.0 DNC 8.0 53.0 25.0
5th Supernova 1045 Mike Malcolm   Silver 1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 58.0 30.0
6th Streaker 1444 Gillian Thompson   Silver 1132 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 62.0 34.0
7th Classic Phantom 1334 Dave Hall   Silver 1047 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 63.0 35.0
8th Laser Vago 135 Jamie Craik Hannah Craik Silver 1100 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 71.0 43.0
9th Supernova 1086 Dave Hall   Silver 1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 73.0 45.0
10th Xenon 4222a Mike Corboy Tristian Corboy Silver 1099 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 73.0 45.0
11th Supernova 528 David Green   Silver 1075 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 74.0 46.0
12th Gull 2882 Ann Miles Jennie Miles Silver 1363 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 77.0 49.0
13th Streaker 1326 Martin Green   Silver 1132 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 79.0 51.0

"Classic" Phantom PY (i.e. pre-999) = 1047
(Source Phantom Class Association)

Revised handicaps for some 3 sail boats.

See club website for details.

AU01 - Bronze Fleet - 27/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

AU02 - Bronze Fleet - 03/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 49.11 3 0.43.11 0.00.00 1139 1.0
2 Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 50.04 3 0.43.57 0.00.53 1159.456 2.0

AU03 - Bronze Fleet - 10/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper 47945 Bailey Coulson-Bland   Bronze 1347 58.20 4 0.43.18 0.00.00 1347 1.0
2 Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 58.30 4 0.51.22 0.09.10 1350.849 2.0
3 Aero 9 2107 David Coulson   Bronze 1024 52.57 4 0.51.43 0.08.36 1222.691 3.0

AU04 - Bronze Fleet - 17/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 82.25 2 1.12.22 0.00.00 1139 1.0
2 Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 DNF         3.0

AU05 - Bronze Fleet - 24/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 51.21 6 0.45.05 0.00.00 1139 1.0
2 Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 52.08 6 0.45.46 0.00.47 1156.375 2.0

AU06 - Bronze Fleet - 01/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 4.7 195982 Lilly Gosling   Bronze 1200 52.07 4 0.43.26 0.00.00 1200 1.0
2 Laser R 126334 Tracey Roder   Bronze 1139 55.15 4 0.48.30 0.05.47 1272.146 2.0
3 Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 DNF 4       4.0

AU07 - Bronze Fleet - 08/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser R 180981 Daren Haseldine   Bronze 1139 50.29 3 0.44.19 0.00.00 1139 1.0
2 Supernova 470 Alan Ford   Bronze 1075 DNF         3.0

AU01 - Gold Fleet - 27/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 28.09 4 0.24.38 0.00.00 1143 1.0
2 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 32.11 4 0.29.17 0.05.07 1306.769 2.0

AU02 - Gold Fleet - 03/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 62.26 5 0.56.55 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 OOD         2.0
2 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 56.46 4 1.04.34 0.06.44 1246.791 2.0

AU03 - Gold Fleet - 10/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 53.26 5 0.48.43 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 MKC         1.7
3 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 MKC         2.3
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 MKC         2.6
5 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 MKC         3.8

AU04 - Gold Fleet - 17/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 48.37 2 0.42.32 0.00.00 1143 1.0
2 Supernova 1124 Paul Earnshaw   Gold 1075 45.46 2 0.42.34 0.00.03 1075.995 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 OOD         2.3
4 Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 46.46 2 0.42.38 0.00.06 1099.506 3.0
5 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 58.07 2 0.52.59 0.11.27 1366.349 4.0
6 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 64.40 2 0.58.50 0.17.55 1520.343 5.0

AU05 - Gold Fleet - 24/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 49.37 7 0.45.14 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 OOD         1.7
3 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 50.03 7 0.45.37 0.00.26 1106.581 2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 55.52 7 0.48.53 0.04.10 1235.184 3.0

AU06 - Gold Fleet - 01/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 55.04 5 0.50.12 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 56.49 5 0.51.48 0.01.45 1131.862 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 59.29 5 0.54.13 0.04.25 1184.986 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 52.00 4 0.56.52 0.06.06 1294.885 4.0

AU07 - Gold Fleet - 08/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 172314 Richard Pakes   Gold 1097 55.4 4 0.50.12 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209204 Barry Yearsley   Gold 1097 60.10 4 0.54.51 0.05.06 1198.599 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   Gold 1097 60.27 4 0.55.06 0.05.23 1204.243 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   Gold 1143 64.13 4 0.56.11 0.06.50 1279.28 4.0
5 Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy Gold 1099 DNF         6.0

AU01 - Silver Fleet - 27/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points

AU02 - Silver Fleet - 03/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Vago 135 Jamie Craik Hannah Craik Silver 1100 61.14 4 0.55.40 0.00.00 1100 1.0
2 Laser 146659 George Yeo   Silver 1097 61.13 4 0.55.48 0.00.09 1099.701 2.0
3 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 54.42 3 1.06.18 0.08.46 1310.18 3.0

AU03 - Silver Fleet - 10/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Place Points
1 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 DNS 2.0

AU04 - Silver Fleet - 17/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1444 Gillian Thompson   Silver 1132 81.41 2 1.12.10 0.00.00 1132 1.0
2 Laser R 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 82.35 2 1.12.30 0.00.24 1144.473 2.0
3 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 81.20 2 1.13.56 0.01.58 1127.15 3.0
4 Classic Phantom 1334 Dave Hall   Silver 1047 83.22 2 1.19.37 0.07.49 1155.328 4.0

AU05 - Silver Fleet - 24/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser R 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 49.53 6 0.51.06 0.00.00 1139 1.0
2 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Silver 1075 55.53 7 0.51.59 0.00.57 1093.714 2.0
3 Xenon 4222a Mike Corboy Tristian Corboy Silver 1099 57.22 7 0.52.12 0.01.13 1122.745 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   Silver 1097 50.05 6 0.53.16 0.02.02 1143.567 4.0
5 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 50.45 6 0.53.50 0.02.34 1158.789 5.0

AU06 - Silver Fleet - 01/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1045 Mike Malcolm   Silver 1075 59.25 5 0.55.16 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Silver 1075 52.14 4 1.00.44 0.04.42 1181.294 2.0
3 Classic Phantom 1334 Dave Hall   Silver 1047 54.54 4 1.05.33 0.08.36 1241.602 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   Silver 1097 OOD         5.3

AU07 - Silver Fleet - 08/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Fleet PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1045 Mike Malcolm   Silver 1075 59.39 4 0.55.29 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova 1135 Gordon Tweedle   Silver 1075 60.52 4 0.56.37 0.01.13 1096.927 2.0
3 Supernova 1086 Dave Hall   Silver 1075 61.54 4 0.57.35 0.02.15 1115.549 3.0
4 Supernova 528 David Green   Silver 1075 61.58 4 0.57.39 0.02.19 1116.75 4.0
5 Streaker 1444 Gillian Thompson   Silver 1132 67.25 4 0.59.33 0.04.36 1214.969 5.0
6 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling Silver 1100 66.05 4 1.00.05 0.05.03 1190.94 6.0
7 Gull 2882 Ann Miles Jennie Miles Silver 1363 62.11 3 1.00.50 0.05.28 1494.207 7.0
8 Laser R 184087 Ruth Chapman   Silver 1139 53.35 3 1.02.44 0.06.11 1287.557 8.0
9 Streaker 1326 Martin Green   Silver 1132 56.30 3 1.06.33 0.09.23 1357.642 9.0
10 Laser 146659 George Yeo   Silver 1097 56.46 3 1.09.00 0.11.07 1364.05 10.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area7, 14
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start2
MKCMK Cup CompetitorsVaries
OODRace officer/Race AssistantVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com