Autumn 2017

Haversham S C

11:30 After 7 Races - General Handicap

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AU01
27/08 11:30
AU02
03/09 11:30
AU03
10/09 11:30
AU04
17/09 11:30
AU05
24/09 11:30
AU06
01/10 11:30
AU07
08/10 11:30
Total Nett
1st Laser 172314 Richard Pakes   1097 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.5 MKC (34.0 DNC) 1.5 OOD 1.0 2.0 108.0 6.0
2nd Laser 209086 Sean Muldoon   1097 (34.0 DNC) 1.0 (2.0 MKC) 2.0 OOD 2.0 2.0 (3.0) 46.0 7.0
3rd Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (34.0 DNC) 3.0 (34.0 DNC) 4.0 1.0 (34.0 DNC) 1.0 111.0 9.0
4th Solo 5579 Neil Roscoe   1143 2.0 (34.0 DNC) (3.0 MKC) 3.0 3.0 3.0 (4.0) 52.0 11.0
5th D-Zero 159 Phil East   1029 (34.0 DNC) 4.0 3.3 SBC 2.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 115.3 13.3
6th RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 3.0 (34.0 DNC) 1.0 5.0 (34.0 DNC) (6.0) 6.0 89.0 15.0
7th RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 (34.0 DNC) 5.0 5.3 MKC 5.3 OOD (34.0 DNC) 4.0 (7.0) 94.6 19.6
8th Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 (6.2 SBC) 6.0 6.2 SBC (8.0) (7.0) 5.0 5.0 43.4 22.2
9th Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 (34.0 DNC) 10.0 DNF 2.0 12.0 (34.0 DNC) 7.0 (34.0 DNC) 133.0 31.0
10th Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 8.0 OOD 8.0 8.0 MKC (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 134.0 32.0
11th Gull s/h 2886 David Bailey   1295 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (16.0) 9.0 9.0 DNF 10.0 117.0 33.0
12th Laser 165425 Barrie Lyman   1097 8.0 DNF 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 180.0 78.0
13th Supernova 456 Marc Sandham   1075 (34.0 DNC) 7.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 6.0 34.0 DNC 34.0 DNC 183.0 81.0
14th Laser R 171964 David Roder   1139 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 9.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 185.0 83.0
15th Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 8.0 34.0 DNC 8.0 OOD 186.0 84.0
16th Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 13.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 187.0 85.0
17th Phantom 1264 Russell Perry   999 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 9.0 MKC (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 9.0 188.0 86.0
18th RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 17.0 11.0 34.0 DNC 34.0 DNC 198.0 96.0
19th Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 205.0 103.0
20th Buzz 822 Fraser Goodwin Alistair Goodwin 1043 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 205.0 103.0
21st Laser 158687 Dave Cowan   1097 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 34.0 DNC 34.0 DNC 209.0 107.0
22nd Streaker 1444 Gill Thompson   1132 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 6.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 210.0 108.0
23rd Supernova 544 Tristian Corboy   1075 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 211.0 109.0
24th Laser R 180981 Daren Haseldine   1139 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 10.0 34.0 DNC 34.0 DNC 214.0 112.0
25th Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 10.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 214.0 112.0
26th Enterprise 10366 Paul Savage   1113 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 11.0 215.0 113.0
27th Streaker 1329 Richard Blythe   1132 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 11.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 215.0 113.0
28th Supernova 1086 David Hall   1075 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 12.0 216.0 114.0
29th RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 14.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 218.0 116.0
30th Laser R 126334 Peter Roder   1139 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 15.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 219.0 117.0
31st Streaker 1326 Martin Green   1132 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 18.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 222.0 120.0
32nd Lightning 368 115 Sarah Gordon   1170 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 19.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 223.0 121.0
33rd Topper 31368 Lucy Roder   1347 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 20.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 224.0 122.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

AU01 - 27/08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Buzz 822 Fraser Goodwin Alistair Goodwin 1043 49.32 2 0.47.29 0.00.00 1043 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.56 2 0.48.04 0.00.39 1156.705 2.0
3 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 57.05 2 0.55.32 0.08.16 1201.977 3.0
4 Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 40.28 1 0.59.23 0.08.06 1704.175 4.0
5 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 41.20 1 1.03.50 0.10.35 1740.673 5.0
6 Laser R 171964 David Roder   1139 80.49 2 1.10.57 0.26.43 1701.718 6.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 SBC         6.2
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 OOD         8.0
8 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 DNF         8.0

AU02 - 03/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 63.58 6 0.58.19 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1097 64.53 6 0.59.09 0.00.55 1112.72 2.0
3 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 64.31 6 1.00.01 0.01.50 1106.432 3.0
4 D-Zero 159 Phil East   1029 63.32 6 1.01.45 0.03.32 1089.569 4.0
5 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 61.26 6 1.02.34 0.04.10 1053.554 5.0
6 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 59.13 5 1.04.40 0.05.49 1218.648 6.0
7 Supernova 456 Marc Sandham   1075 58.38 5 1.05.27 0.06.24 1206.643 7.0
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 58.31 5 1.08.22 0.08.37 1204.242 8.0
9 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 DNF         10.0

AU03 - 10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 58.25 5 0.56.50 0.00.00 1028 1.0
2 Laser 172314 Richard Pakes   1097 MKC         1.5
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 MKC         2.0
3 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 57.10 4 1.08.15 0.09.34 1257.504 2.0
5 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 MKC         3.0
6 D-Zero 159 Phil East   1029 SBC         3.3
7 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 MKC         5.3
8 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 SBC         6.2
9 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 MKC         8.0
10 Phantom 1264 Russell Perry   999 MKC         9.0

AU04 - 17/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 58.24 4 0.53.14 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 OOD         2.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 55.24 4 0.53.50 0.00.37 1040.647 2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.04 4 0.55.11 0.02.13 1184.66 3.0
5 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 60.02 4 0.55.51 0.02.48 1127.681 4.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 58.40 4 0.57.04 0.03.56 1102.009 5.0
7 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 OOD         5.3
8 Streaker 1444 Gill Thompson   1132 65.51 4 0.58.10 0.05.35 1236.943 6.0
9 Supernova 544 Tristian Corboy   1075 62.45 4 0.58.22 0.05.31 1178.711 7.0
10 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 64.47 4 0.58.57 0.06.17 1216.906 8.0
11 Laser R 171964 David Roder   1139 68.05 4 0.59.46 0.07.27 1278.894 9.0
12 Laser Vago 525 Andy Tilling Billy Tilling 1100 67.02 4 1.00.56 0.08.28 1259.171 10.0
13 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 69.07 4 1.01.03 0.08.51 1298.305 11.0
14 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 64.08 4 1.01.15 0.08.24 1204.696 12.0
15 Gull 2882 Ann Miles Helen Miles 1363 62.48 3 1.01.26 0.08.23 1572.868 13.0
16 RS Tera Sport 3439 Grace Muldoon   1432 69.06 3 1.04.20 0.11.55 1730.655 14.0
17 Laser R 126334 Peter Roder   1139 55.49 3 1.05.20 0.10.20 1397.965 15.0
18 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 64.06 3 1.06.00 0.12.24 1605.427 16.0
19 RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 68.45 3 1.07.12 0.14.17 1721.889 17.0
20 Streaker 1326 Martin Green   1132 58.52 3 1.09.20 0.13.40 1474.355 18.0
21 Lightning 368 115 Sarah Gordon   1170 61.06 3 1.09.38 0.14.23 1530.29 19.0
22 Topper 31368 Lucy Roder   1347 73.03 3 1.12.19 0.19.16 1829.586 20.0

AU05 - 24/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 60.40 6 0.56.26 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 172314 Richard Pakes   1097 OOD         1.5
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 62.27 6 0.56.56 0.00.33 1106.6 2.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 54.35 5 0.57.18 0.00.50 1160.646 3.0
5 D-Zero 159 Phil East   1029 59.55 6 0.58.14 0.01.51 1061.71 4.0
6 Laser 158687 Dave Cowan   1097 54.07 5 0.59.12 0.02.32 1150.723 5.0
7 Supernova 456 Marc Sandham   1075 53.37 5 0.59.51 0.03.04 1140.091 6.0
8 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 56.10 5 1.01.20 0.04.29 1194.313 7.0
9 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 54.03 4 1.02.36 0.05.20 1436.631 8.0
10 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 56.28 4 1.05.24 0.07.45 1500.865 9.0
11 Laser R 180981 Daren Haseldine   1139 63.06 5 1.06.29 0.09.32 1341.742 10.0
12 RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 55.24 3 1.21.14 0.16.55 1963.352 11.0

AU06 - 01/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 172314 Richard Pakes   1097 63.35 5 0.57.58 0.00.00 1097 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 64.27 5 0.58.45 0.00.52 1111.953 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 55.25 4 1.00.36 0.02.25 1195.126 3.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 61.32 5 1.02.40 0.04.37 1061.631 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 57.00 4 1.04.50 0.06.02 1229.273 5.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 67.13 5 1.05.23 0.07.38 1159.686 6.0
7 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 59.06 4 1.10.34 0.10.33 1274.562 7.0
8 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 DNF 5       9.0

AU07 - 08/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 53.31 4 0.49.47 0.00.00 1075 1.0
2 Laser 172314 Richard Pakes   1097 54.47 4 0.49.56 0.00.10 1100.444 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 55.39 4 0.50.44 0.01.02 1117.853 3.0
4 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 58.28 4 0.51.09 0.01.34 1174.432 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy David/Tracey Roder 1099 57.45 4 0.52.33 0.03.02 1160.036 5.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 55.18 4 0.53.48 0.04.07 1110.822 6.0
7 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 53.22 4 0.54.21 0.04.29 1071.987 7.0
8 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 56.18 4 0.54.49 0.05.10 1130.909 8.0
8 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 OOD         8.0
10 Phantom 1264 Russell Perry   999 55.11 4 0.55.14 0.05.27 1108.479 9.0
11 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 55.40 3 0.57.19 0.07.19 1490.917 10.0
12 Enterprise 10366 Paul Savage   1113 64.55 4 0.58.20 0.09.30 1303.994 11.0
13 Supernova 1086 David Hall   1075 63.33 4 0.59.07 0.10.02 1276.542 12.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area34
DNFStarted but did not finishVaries
MKCMilton Keynes Cup CompetitorVaries
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat CrewVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com