Autumn 2017

Haversham S C

10:00 After 7 Races - General Handicap

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AU01
27/08 10:00
AU02
03/09 10:00
AU03
10/09 10:00
AU04
17/09 10:00
AU05
24/09 10:00
AU06
01/10 10:00
AU07
08/10 10:00
Total Nett
1st Solo 5579 Neil Roscoe   1143 (3.0) (25.0 DNC) (2.0 MKC) 2.0 1.0 2.0 2.0 37.0 7.0
2nd Laser 209086 Sean Muldoon   1097 (25.0 DNC) 2.0 2.4 MKC 2.4 OOD (3.5) 1.0 (3.0) 39.3 7.8
3rd D-Zero 159 Phil East   1029 (25.0 DNC) 1.0 2.0 SBC 3.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 83.0 8.0
4th Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 3.3 SBC 3.0 3.3 SBC (4.0) (25.0 DNC) (5.0) 1.0 44.6 10.6
5th RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 1.0 (25.0 DNC) 1.0 5.0 (25.0 DNC) 4.0 (6.0) 67.0 11.0
6th RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 2.0 (8.0) (4.3 MKC) 4.3 OOD (25.0 DNC) 3.0 4.0 50.6 13.3
7th Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 5.0 OOD 5.0 5.0 MKC (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 95.0 20.0
8th Streaker 1329 Richard Blythe   1132 (25.0 DNC) (11.0) 3.0 6.0 (8.0) 6.0 7.0 66.0 22.0
9th Gull s/h 2886 David Bailey   1295 6.0 (10.0) (25.0 DNC) 7.0 7.0 7.0 (8.0) 70.0 27.0
10th RS Tera 3439 Grace Muldoon   1432 (25.0 DNC) 9.0 5.0 (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 123.0 48.0
11th Laser R 171964 David Roder   1139 5.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 134.0 59.0
12th Supernova 456 Marc Sandham   1075 (25.0 DNC) 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.5 25.0 DNC 25.0 DNC 135.5 60.5
13th Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 6.0 OOD 137.0 62.0
14th Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 151.0 76.0
15th Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 152.0 77.0
16th Laser EPS 142 Declan Begley   1027 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 154.0 79.0
17th Lightning 56 Mel Tanner   1170 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 154.0 79.0
18th RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 155.0 80.0
19th Laser R 161586 Janet Thompson   1139 (25.0 DNC) 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 156.0 81.0
20th Laser R 126334 Tracey Roder   1139 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 157.0 82.0
21st Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 158.0 83.0
22nd Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 11.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 161.0 86.0
23rd Topper 31368 Lucy Roder   1347 (25.0 DNC) 12.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 162.0 87.0
24th Byte CII 1433 Harriet East   1147 (25.0 DNC) 13.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 163.0 88.0

New Club Handicaps for some 3 sail boats.

See Club Website for new PY figures.

AU01 - 27/08 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 55.15 3 0.53.45 0.00.00 1028 1.0
2 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 54.32 3 0.55.32 0.01.45 1014.665 2.0
3 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 66.47 3 0.58.26 0.05.21 1242.593 3.0
4 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 SBC         3.3
5 Lightning 56 Mel Tanner   1170 48.00 2 1.01.32 0.06.05 1339.656 4.0
6 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 OOD         5.0
6 Laser R 171964 David Roder   1139 51.22 2 1.07.39 0.10.33 1433.618 5.0
8 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 60.51 2 1.10.29 0.14.27 1698.293 6.0
9 Laser R 126334 Tracey Roder   1139 66.36 2 1.27.43 0.25.47 1858.773 7.0

AU02 - 03/09 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 D-Zero 159 Phil East   1029 58.44 7 0.57.05 0.00.00 1029 1.0
2 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 55.11 6 0.58.41 0.01.31 1127.939 2.0
3 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 56.19 6 0.59.47 0.02.33 1151.104 3.0
4 Laser R 171964 David Roder   1139 59.36 6 1.01.03 0.03.53 1218.215 4.0
5 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 54.20 6 1.01.43 0.04.05 1110.565 5.0
6 Laser R 161586 Janet Thompson   1139 60.22 6 1.01.50 0.04.39 1233.885 6.0
7 Supernova 456 Marc Sandham   1075 57.36 6 1.02.31 0.05.00 1177.335 7.0
8 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 53.04 6 1.03.03 0.05.01 1084.674 8.0
9 RS Tera 3439 Grace Muldoon   1432 55.38 4 1.07.59 0.08.56 1705.705 9.0
10 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 51.48 4 1.10.00 0.09.34 1588.176 10.0
11 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 57.26 5 1.11.02 0.11.17 1408.714 11.0
12 Topper 31368 Lucy Roder   1347 56.03 4 1.12.49 0.12.07 1718.48 12.0
13 Byte CII 1433 Harriet East   1147 51.01 4 1.17.50 0.13.36 1564.159 13.0

AU03 - 10/09 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 46.21 5 0.45.05 0.00.00 1028 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 MKC         2.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 SBC         2.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 51.18 5 0.47.43 0.02.50 1137.786 2.0
5 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 MKC         2.4
6 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 46.15 4 0.51.04 0.05.25 1282.228 3.0
7 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 SBC         3.3
8 Laser EPS 142 Declan Begley   1027 47.26 4 0.57.44 0.10.23 1315.034 4.0
9 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 MKC         4.3
10 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 MKC         5.0
10 RS Tera 3439 Grace Muldoon   1432 44.13 2 1.17.12 0.18.23 2451.712 5.0

AU04 - 17/09 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 210020 Alistair Goodwin   1097 45.33 3 0.41.31 0.00.00 1097 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 47.29 3 0.41.33 0.00.01 1143.561 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 OOD         2.4
4 D-Zero 159 Phil East   1029 45.01 3 0.43.45 0.02.17 1084.156 3.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 49.13 3 0.44.47 0.03.35 1185.306 4.0
6 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 OOD         4.3
7 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 46.22 3 0.45.06 0.03.41 1116.668 5.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 36.48 2 0.48.46 0.05.28 1329.405 6.0
9 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 43.13 2 0.50.03 0.07.22 1561.208 7.0
10 Classic Phantom 1334 Dave Hall   1047 39.13 2 0.56.11 0.10.14 1416.707 8.0

AU05 - 24/09 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 56.33 3 0.49.29 0.00.00 1143 1.0
2 D-Zero 159 Phil East   1029 53.05 3 0.51.35 0.02.10 1072.931 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 56.41 3 0.51.40 0.02.25 1145.695 3.5
3 Supernova 456 Marc Sandham   1075 55.33 3 0.51.40 0.02.22 1122.788 3.5
5 RS Tera Pro 598 Luke Anderson   1364 53.26 2 0.58.46 0.08.27 1620.008 5.0
6 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 52.51 2 1.01.13 0.10.08 1602.322 6.0
7 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 52.55 2 1.01.18 0.10.12 1604.344 7.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 53.06 2 1.10.22 0.15.46 1609.902 8.0
9 RS Tera 3439 Grace Muldoon   1432 43.00 1 1.30.05 0.19.23 2607.374 9.0
10 Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 DNF         11.0

AU06 - 01/10 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 52.45 4 0.48.05 0.00.00 1097 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 56.36 4 0.49.31 0.01.38 1177.065 2.0
3 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 49.50 4 0.50.45 0.02.37 1036.344 3.0
4 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 53.21 4 0.51.54 0.03.55 1109.478 4.0
5 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 57.48 4 0.52.36 0.04.57 1202.021 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 50.55 3 0.59.58 0.10.06 1411.831 6.0
7 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 48.04 2 1.14.14 0.16.56 1999.209 7.0

AU07 - 08/10 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Xenon 4222 Mike Corboy Tracey Roder/Tristian 1099 59.31 4 0.54.09 0.00.00 1099 1.0
2 Solo 5579 Neil Roscoe   1143 63.25 4 0.55.29 0.01.31 1171.015 2.0
3 Laser 209086 Sean Muldoon   1097 61.01 4 0.55.37 0.01.36 1126.698 3.0
4 RS400 1459 Julie Wilson Olly 982 54.50 4 0.55.50 0.01.39 1012.52 4.0
5 Laser EPS 114 Geoff Birch   1027 57.26 4 0.55.55 0.01.49 1060.53 5.0
6 RS100 372 Nigel Tebbutt   1028 58.16 4 0.56.41 0.02.36 1075.918 6.0
6 Gull s/h 2711 Robin Smith   1295 OOD         6.0
8 Streaker 1329 Richard Blythe   1132 52.08 3 1.01.24 0.06.09 1283.552 7.0
9 Gull s/h 2886 David Bailey   1295 62.06 3 1.03.56 0.09.30 1528.936 8.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area25
DNFStarted but did not finish11
MKCMillton Keynes Cup CompetitorVaries
OODRace officer/Race AssistantVaries
SBCSafety Boat CrewVaries



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com