Autumn 2016

Haversham S C

Autumn 15:00 After 11 races (Revision 1)

Bronze Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut01
14/08 15.00
Aut02
21/08 15:00
Aut03
28/08 15:00
Aut04
04/09 15:00
Aut05
11/09 15:00
Aut06
18/09 15:00
Aut07
25/09 15:00
Aut08
02/10 15:00
Aut09
09/10 15:00
Aut10
16/10 15:00
Aut11
23/10 15:00
Total Nett
1st Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 2.0 1.0 (12.0 DNC) (5.0) 3.0 2.0 64.0 11.0
2nd Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 (12.0 DNC) 4.0 DNF 4.0 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 2.0 6.0 5.0 DNF (12.0 DNC) 84.0 24.0
DNQ Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 3.0 7.0 1.0 3.0 88.0 28.0
DNQ Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 89.0 29.0
DNQ Bronze Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 101.0 41.0
DNQ Bronze Xenon 4222b Jenny Miles Mike Corboy 1079 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 2.0 1.0 103.0 43.0
DNQ Bronze Laser R 157416 Steve Cook   1136 1.0 1.0 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 50.0
DNQ Bronze Laser R 192844 Jasmine Gosling   1136 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 121.0 61.0
DNQ Bronze Wafarer 10777 Steve Swain Liz 1107 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 122.0 62.0
DNQ Bronze Laser Fun None Jenny Miles   1101 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 122.0 62.0
DNQ Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 123.0 63.0

Gold Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut01
14/08 15.00
Aut02
21/08 15:00
Aut03
28/08 15:00
Aut04
04/09 15:00
Aut05
11/09 15:00
Aut06
18/09 15:00
Aut07
25/09 15:00
Aut08
02/10 15:00
Aut09
09/10 15:00
Aut10
16/10 15:00
Aut11
23/10 15:00
Total Nett
1st Gold Supernova 1066 Phil East   1075 1.0 (19.0 DNC) (4.0) 1.0 2.5 MKC 1.0 (8.0 DNF) 1.0 (3.0) 1.0 (19.0 DNC) 60.5 7.5
2nd Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 2.0 2.0 1.0 4.0 2.0 3.0 (5.0) (5.0) (19.0 DNC) (6.0) (19.0 DNC) 68.0 14.0
3rd Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 3.3 OOD (19.0 DNC) (4.0) 2.0 3.0 (6.0) 2.0 4.0 83.3 16.3
4th Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (5.0) 3.0 2.0 4.0 4.0 3.0 98.0 17.0
5th Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 2.0 (19.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 5.0 115.0 20.0
6th Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 3.0 5.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 5.0 (19.0 DNC) 127.0 32.0
7th Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 DNF 6.0 MKC (19.0 DNC) 4.0 6.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 131.0 36.0
DNQ Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 1.0 OOD 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 155.0 60.0
DNQ Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1095 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 163.0 68.0
DNQ Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 177.0 82.0
DNQ Gold Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 177.0 82.0
DNQ Gold Xenon 4222a Mike Corboy Unknown 1079 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 184.0 89.0
DNQ Gold Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 191.0 96.0
DNQ Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 192.0 97.0
DNQ Gold Laser R 161586 Janet Thompson   1136 3.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 193.0 98.0
DNQ Gold Supernova 1086 Dave Hall   1075 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 196.0 101.0
DNQ Gold Gull 2603a Helen Miles Ann Miles 1363 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 198.0 103.0
DNQ Gold RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale 973 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 199.0 104.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut02
21/08 15:00
Aut03
28/08 15:00
Aut04
04/09 15:00
Aut05
11/09 15:00
Aut06
18/09 15:00
Aut07
25/09 15:00
Aut08
02/10 15:00
Aut09
09/10 15:00
Aut10
16/10 15:00
Aut11
23/10 15:00
Total Nett
1st Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 (3.0) 1.0 2.0 1.8 SBC 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 3.0 DNF (8.0 DNC) 36.8 9.8
DNQ Silver RS Feva 630 Roger Odell   1173 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 2.0 1.0 8.0 DNC 53.0 21.0
DNQ Silver Xenon 4222a Alex Cook Unknown 1079 (8.0 DNC) 3.0 DNF 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 68.0 36.0
DNQ Silver Laser R 200942 Alex Cook   1136 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 73.0 41.0
DNQ Silver Gull 2869a Gill Thompson Ann Miles 1363 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 73.0 41.0
DNQ Silver Mirror s/h 68160 Gill Thompson   1369 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 DNF 74.0 42.0
DNQ Silver Laser 72661 Tristian Corboy   1095 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 74.0 42.0

"Classic" Phantom PY (i.e. pre-999) = 1047
(Source Phantom Class Association)

Aut01 - Bronze Fleet - 14/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 157416 Steve Cook   1136 44.48 4 0.39.26 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 59.01 3 1.09.16 0.25.25 1995.325 2.0

Aut02 - Bronze Fleet - 21/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 62.03 5 0.51.55 0.00.00 1195 1.0
1 Bronze Laser R 157416 Steve Cook   1136 OOD         1.0
3 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 53.52 4 0.59.16 0.06.41 1296.75 2.0
4 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 DNF 4       4.0

Aut03 - Bronze Fleet - 28/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 47.07 1 0.39.26 0.00.00 1195 1.0
2 Bronze Supernova 1065 Doug Scott   1075 DNF         3.0
3 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 OOD         4.0

Aut04 - Bronze Fleet - 04/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 53.11 4 0.46.49 0.00.00 1136 1.0

Aut05 - Bronze Fleet - 11/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 54.20 4 0.47.50 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser Fun None Jenny Miles   1101 52.32 3 1.03.37 0.13.02 1464.488 2.0

Aut06 - Bronze Fleet - 18/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 51.21 3 0.45.12 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 56.12 3 0.49.28 0.04.51 1243.295 2.0
3 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 53.32 3 0.49.48 0.04.56 1184.301 3.0

Aut07 - Bronze Fleet - 25/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 47.59 4 0.42.14 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 45.10 3 0.53.01 0.09.11 1425.754 2.0

Aut08 - Bronze Fleet - 02/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 192844 Jasmine Gosling   1136 44.05 2 0.38.48 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 42.25 2 0.39.27 0.00.42 1093.051 2.0
3 Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 40.16 1 1.10.54 0.18.13 2075.294 3.0

Aut09 - Bronze Fleet - 09/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 61.08 4 0.53.49 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Wafarer 10777 Steve Swain Liz 1107 59.41 4 0.53.55 0.00.07 1109.056 2.0
3 Bronze Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 65.31 4 0.54.50 0.01.12 1217.453 3.0
4 Bronze Xenon 4222b Jenny Miles Mike Corboy 1079 60.02 4 0.55.38 0.01.58 1115.559 4.0
5 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 64.32 4 0.56.48 0.03.24 1199.18 5.0
6 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 61.56 4 0.57.37 0.04.05 1150.866 6.0
7 Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 66.07 4 0.58.12 0.04.59 1228.602 7.0

Aut10 - Bronze Fleet - 16/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 56.10 4 0.49.27 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Xenon 4222b Jenny Miles Mike Corboy 1079 55.24 4 0.51.21 0.02.03 1120.494 2.0
3 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 59.26 4 0.52.19 0.03.16 1202.07 3.0
4 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1075 DNF         5.0

Aut11 - Bronze Fleet - 23/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Xenon 4222b Jenny Miles Mike Corboy 1079 60.26 4 0.56.01 0.00.00 1079 1.0
2 Bronze Laser R 171964 David Roder   1136 47.58 3 0.56.18 0.00.15 1141.887 2.0
3 Bronze Laser R 126334 Tracey Roder   1136 48.18 3 0.56.41 0.00.35 1149.822 3.0

Aut01 - Gold Fleet - 14/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 42.01 5 0.39.05 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 42.31 3 0.54.41 0.12.07 1812.988 2.0
3 Gold Laser R 161586 Janet Thompson   1136 OOD         3.0

Aut02 - Gold Fleet - 21/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 63.04 6 0.58.40 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 60.05 4 1.09.32 0.09.24 1536.222 2.0

Aut03 - Gold Fleet - 28/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 57.08 2 0.44.05 0.00.00 1296 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 49.50 2 0.45.31 0.01.34 1130.408 2.0
3 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1095 51.26 2 0.46.58 0.03.10 1166.702 3.0
4 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 50.48 2 0.47.15 0.03.25 1152.336 4.0
5 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 44.52 1 1.05.50 0.14.49 2035.491 5.0
6 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 DNF         7.0

Aut04 - Gold Fleet - 04/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 55.33 5 0.51.40 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1095 58.02 5 0.53.00 0.01.27 1123.057 2.0
3 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 62.46 4 0.57.34 0.06.25 1518.321 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 OOD         3.3
5 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 62.50 4 1.00.36 0.09.15 1519.933 4.0
6 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 DNF         6.0

Aut05 - Gold Fleet - 11/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 50.53 4 0.44.38 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 61.32 4 0.47.29 0.03.41 1378.605 2.0
3 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 MKC         2.5
4 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 51.15 4 0.47.30 0.03.05 1148.215 3.0
5 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 52.18 4 0.48.39 0.04.19 1171.739 4.0
6 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 52.18 3 0.51.10 0.06.40 1562.319 5.0
7 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 MKC         6.0
7 Gold Supernova 1086 Dave Hall   1075 56.25 4 0.52.29 0.08.26 1263.97 6.0

Aut06 - Gold Fleet - 18/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 49.30 4 0.46.03 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 55.36 4 0.51.43 0.06.06 1207.475 2.0
3 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 56.55 3 0.58.33 0.12.10 1648.092 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 48.53 3 0.59.31 0.11.04 1415.477 4.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 51.37 3 1.00.22 0.12.15 1494.624 5.0
6 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 55.22 2 1.21.15 0.23.59 2404.815 6.0

Aut07 - Gold Fleet - 25/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 47.07 5 0.43.50 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 50.21 5 0.45.59 0.02.21 1148.771 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 45.11 4 0.49.33 0.05.13 1288.612 3.0
4 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 52.59 5 0.50.36 0.07.06 1208.852 4.0
5 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 53.20 4 0.51.26 0.07.53 1521.047 5.0
6 Gold Xenon 4222a Mike Corboy Unknown 1079 45.33 4 0.52.46 0.07.43 1299.069 6.0
7 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 DNF         8.0

Aut08 - Gold Fleet - 02/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 53.22 3 0.49.39 0.00.00 1075 1.0
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 OOD         1.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 61.32 3 0.53.59 0.04.56 1239.507 2.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 39.58 2 0.54.45 0.03.44 1207.612 3.0
5 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 39.58 2 0.55.46 0.04.23 1207.612 4.0
6 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 53.16 2 1.01.39 0.10.22 1609.478 5.0
7 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 43.56 2 1.02.57 0.09.17 1327.467 6.0
8 Gold Xenon 4222a Mike Corboy Unknown 1079 53.26 2 1.14.17 0.17.43 1614.514 7.0
9 Gold Gull 2603a Helen Miles Ann Miles 1363 40.15 1 1.28.35 0.17.42 2432.347 8.0

Aut09 - Gold Fleet - 09/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 666 Richard Pakes   1075 56.42 5 0.52.45 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 58.55 5 0.54.48 0.02.13 1117.027 2.0
3 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 59.19 5 0.55.11 0.02.37 1124.611 3.0
3 Gold Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 OOD         3.0
5 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 51.29 4 0.56.27 0.03.23 1220.119 4.0
6 Gold Supernova 1033 Adrian Lumb   1075 60.51 5 0.56.36 0.04.09 1153.682 5.0
7 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 62.28 5 0.57.03 0.04.43 1184.333 6.0
8 Gold Phantom 1334 Russ Perry   1047 48.18 4 0.57.40 0.04.07 1144.676 7.0
9 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 49.14 3 1.00.12 0.06.06 1555.727 8.0
10 Gold RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale 973 55.34 4 1.11.23 0.14.31 1316.891 9.0

Aut10 - Gold Fleet - 16/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1075 55.08 6 0.51.17 0.00.00 1075 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 58.23 6 0.53.19 0.02.13 1138.369 2.0
3 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 58.04 6 0.54.01 0.02.56 1132.195 3.0
4 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 52.03 5 0.54.47 0.03.20 1217.857 4.0
5 Gold Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 55.08 4 1.00.40 0.08.32 1612.5 5.0
6 Gold Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 55.22 4 1.04.05 0.11.03 1619.324 6.0

Aut11 - Gold Fleet - 23/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 64.17 5 0.58.42 0.00.00 1095 1.0
2 Gold Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 64.04 5 0.59.36 0.00.57 1091.309 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 56.4 4 1.01.29 0.02.32 1193.797 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1095 53.54 4 1.01.32 0.02.28 1147.663 4.0
5 Gold Supernova 1083 Ash Farmer   1075 53.49 4 1.02.35 0.03.20 1145.889 5.0
6 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1095 55.25 4 1.03.16 0.03.59 1179.957 6.0

Aut01 - Silver Fleet - 14/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Aut02 - Silver Fleet - 21/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser R 200942 Alex Cook   1136 63.40 6 0.56.03 0.00.00 1136 1.0
2 Silver Laser 72661 Tristian Corboy   1095 65.03 6 0.59.24 0.03.41 1160.683 2.0
3 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 61.17 4 1.10.56 0.12.52 1640.212 3.0

Aut03 - Silver Fleet - 28/08 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 57.31 2 0.44.23 0.00.00 1296 1.0
2 Silver Xenon 4222a Alex Cook Unknown 1079 DNF         3.0

Aut04 - Silver Fleet - 04/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Xenon 4222a Alex Cook Unknown 1079 49.58 4 0.46.18 0.00.00 1079 1.0
2 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 62.54 4 0.48.32 0.02.53 1358.288 2.0

Aut05 - Silver Fleet - 11/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1173 57.59 4 0.49.26 0.00.00 1173 1.0
2 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 SBC         1.8

Aut06 - Silver Fleet - 18/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 56.36 3 0.43.40 0.00.00 1296 1.0

Aut07 - Silver Fleet - 25/09 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull 2869a Gill Thompson Ann Miles 1363 54.17 4 0.39.50 0.00.00 1363 1.0

Aut08 - Silver Fleet - 02/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1173 56.49 2 0.48.26 0.00.00 1173 1.0

Aut09 - Silver Fleet - 09/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 47.35 3 0.48.57 0.00.00 1296 1.0
2 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1173 62.09 4 0.52.59 0.04.44 1269.558 2.0

Aut10 - Silver Fleet - 16/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver RS Feva 630 Roger Odell   1173 58.00 5 0.49.27 0.00.00 1173 1.0
2 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 DNF         3.0

Aut11 - Silver Fleet - 23/10 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Silver Mirror s/h 68160 Gill Thompson   1369 DNF 2.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com