Autumn 2016

Haversham SC

Autumn 13:30 After 11 races (Revision 1)

G/h Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut01
14/08 13.30
Aut02
21/08 13:00
Aut03
28/08 13:30
Aut04
04/09 13:30
Aut05
11/09 13:30
Aut06
18/09 13:50
Aut07
25/09 13:30
Aut08
02/10 13:30
Aut09
09/10 13:30
Aut10
16/10 13:30
Aut11
23/10 13:30
Total Nett
1st G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 105.0 7.0
2nd G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 (6.0 DNF) 1.0 (24.0 DNC) 1.0 2.5 MKC (4.0) (24.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (3.0) 70.5 9.5
3rd G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 1.0 2.0 1.0 (4.0) 3.0 2.0 (4.0) 3.0 (24.0 DNC) (4.0) (24.0 DNC) 72.0 12.0
4th G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 2.0 3.0 3.6 OOD 2.0 (24.0 DNC) 3.0 (6.0) (5.0) (4.0) 3.0 (4.0) 59.6 16.6
5th G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 (24.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 4.8 SBC (8.0) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 7.0 (24.0 DNC) 129.8 25.8
DNQ G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 2.0 4.0 3.0 5.0 5.0 163.0 43.0
DNQ G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 7.0 (24.0 DNC) 6.0 6.0 6.0 24.0 DNC 173.0 53.0
DNQ G/h Laser EPS 207 Geoff Birch   1027 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 2.5 SBC (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 199.5 79.5
DNQ G/h Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1107 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 7.5 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 208.5 88.5
DNQ G/h Xenon 4222a Julie Wilson Unknown 1079 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 6.0 MKC (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 6.0 OOD 24.0 DNC 24.0 DNC 210.0 90.0
DNQ G/h Phantom 763 Russ Perry   1047 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 225.0 105.0
DNQ G/h RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 227.0 107.0
DNQ G/h Gull 2603 Helen Miles Anne Miles 1363 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 24.0 DNC 7.5 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 228.5 108.5
DNQ G/h D-Zero None Phil East   1033 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 241.0 121.0
DNQ G/h Gull 2869a Gill Thompson Ann Miles 1363 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 243.0 123.0
DNQ G/h Lightning 56 Melanie Tanner   1164 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 245.0 125.0
DNQ G/h Topper 19145 Jasmine Gosling   1341 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 245.0 125.0
DNQ G/h Xenon 4222 Tristian Corboy Unknown 1079 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 246.0 126.0
DNQ G/h Lightning 51 Linda   1164 6.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 246.0 126.0
DNQ G/h Lightning 115 Sarah Gordon   1164 (24.0 DNC) 6.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 246.0 126.0
DNQ G/h RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale 973 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 247.0 127.0
DNQ G/h Laser EPS 200 Richard Pakes   1027 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 DNF 24.0 DNC 249.0 129.0
DNQ G/h Wayfarer s/h 5573 Roger Odell   1052 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 249.0 129.0

Laser Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut01
14/08 13.30
Aut02
21/08 13:00
Aut03
28/08 13:30
Aut04
04/09 13:30
Aut05
11/09 13:30
Aut06
18/09 13:50
Aut07
25/09 13:30
Aut08
02/10 13:30
Aut09
09/10 13:30
Aut10
16/10 13:30
Aut11
23/10 13:30
Total Nett
1st Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (2.0) 1.6 OOD (17.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 63.6 8.6
2nd Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 (2.0) (2.0) (3.0) 2.0 1.9 MKC (17.0 DNC) 2.0 1.9 SBC 1.0 1.0 (17.0 DNC) 50.8 9.8
DNQ Laser Laser R 171964 David Roder   1136 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 17.0 DNC 4.0 3.0 5.0 123.0 38.0
DNQ Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 DNF 17.0 DNC 133.0 48.0
DNQ Laser Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) 1.0 MKC (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 139.0 54.0
DNQ Laser Laser R 200942 Alex Cook   1136 1.0 1.0 (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 139.0 54.0
DNQ Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 147.0 62.0
DNQ Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 5.0 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 DNF 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 151.0 66.0
DNQ Laser Laser R 126334 Tracey Roder   1136 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 4.0 6.0 151.0 66.0
DNQ Laser Laser R 157416 Steve Cook   1136 3.0 3.0 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 159.0 74.0
DNQ Laser Laser R 192844 Jasmine Gosling   1136 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 159.0 74.0
DNQ Laser Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC 160.0 75.0
DNQ Laser Laser 158687 Dave Cowan   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 160.0 75.0
DNQ Laser Laser 72661 Tristian Corboy   1095 (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 161.0 76.0
DNQ Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 OOD 17.0 DNC 163.0 78.0
DNQ Laser Laser R 157416a Jake Holmes   1136 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 176.0 91.0

Supernova Fleet

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Aut01
14/08 13.30
Aut02
21/08 13:00
Aut03
28/08 13:30
Aut04
04/09 13:30
Aut05
11/09 13:30
Aut06
18/09 13:50
Aut07
25/09 13:30
Aut08
02/10 13:30
Aut09
09/10 13:30
Aut10
16/10 13:30
Aut11
23/10 13:30
Total Nett
1st Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (1.4 MKC) 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 1.0 (8.0 DNC) 22.4 6.0
2nd Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 51.0 11.0
DNQ Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 4.0 DNF 3.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 63.0 23.0
DNQ Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 OOD 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNF 1.0 64.0 24.0
DNQ Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 OOD 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 67.0 27.0
DNQ Supernova Supernova 1044 Paul Bates   1075 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 SBC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 76.0 36.0
DNQ Supernova Supernova 1065 Doug Scott   1075 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 83.0 43.0

"Classic" Phantom PY (i.e. pre-999) = 1047
(Source Phantom Class Association)

Aut01 - G/h Fleet - 14/08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 47.59 2 0.55.32 0.00.00 1296 1.0
2 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 57.00 3 0.56.46 0.01.14 1026.356 2.0
3 G/h Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1107 70.23 3 1.03.35 0.08.54 1267.34 3.0
4 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 DNF         6.0
4 G/h Lightning 51 Linda   1164 DNF         6.0

Aut02 - G/h Fleet - 21/08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 58.33 5 0.52.53 0.00.00 1107 1.0
2 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 58.43 4 0.56.38 0.03.53 1387.689 2.0
3 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 58.58 5 0.58.44 0.05.52 1114.878 3.0
4 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 64.06 4 1.01.49 0.09.16 1514.917 4.0
5 G/h Lightning 115 Sarah Gordon   1164 DNF         6.0

Aut03 - G/h Fleet - 28/08 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 58.43 3 1.00.24 0.00.00 1296 1.0
2 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 60.12 3 1.01.56 0.01.29 1328.74 2.0
3 G/h Laser EPS 207 Geoff Birch   1027 63.42 4 1.02.02 0.01.40 1054.494 3.0
4 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 OOD         3.6
5 G/h Phantom 763 Russ Perry   1047 66.4 4 1.03.06 0.02.49 1093.672 4.0
6 G/h Lightning 56 Melanie Tanner   1164 55.29 3 1.03.33 0.02.45 1224.634 5.0
7 G/h Xenon 4222 Tristian Corboy Unknown 1079 58.02 3 1.11.43 0.09.09 1280.917 6.0

Aut04 - G/h Fleet - 04/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 65.18 5 0.58.59 0.00.00 1107 1.0
2 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 61.14 5 1.00.59 0.02.01 1038.06 2.0
3 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 63.19 4 1.01.04 0.02.09 1341.722 3.0
4 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 65.34 4 1.03.14 0.04.24 1389.401 4.0
5 G/h Topper 19145 Jasmine Gosling   1341 69.12 4 1.04.30 0.05.55 1466.394 5.0
6 G/h Xenon 4222a Julie Wilson Unknown 1079 59.18 4 1.08.42 0.08.23 1256.606 6.0

Aut05 - G/h Fleet - 11/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 58.58 5 0.51.44 0.00.00 1140 1.0
2 G/h Laser EPS 207 Geoff Birch   1027 53.50 5 0.52.25 0.00.43 1040.757 2.0
3 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 MKC         2.5
4 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 55.07 4 0.53.10 0.01.29 1331.96 3.0
5 G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 52.18 4 0.55.44 0.03.46 1263.892 4.0
6 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 SBC         4.8
7 G/h RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 52.03 4 1.00.45 0.07.44 1257.85 5.0
8 G/h Xenon 4222a Julie Wilson Unknown 1079 MKC         6.0

Aut06 - G/h Fleet - 18/09 at 13:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 55.34 4 0.48.45 0.00.00 1140 1.0
2 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 60.35 3 1.02.20 0.13.12 1657.229 2.0
3 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 48.08 3 1.03.55 0.11.26 1316.665 3.0
4 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 37.45 2 1.08.12 0.10.46 1548.95 4.0
5 G/h Gull 2603 Helen Miles Anne Miles 1363 46.40 2 1.08.29 0.13.27 1914.817 5.0
6 G/h Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1107 60.04 3 1.12.21 0.19.36 1643.095 6.0
7 G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 46.00 2 1.18.26 0.17.25 1887.463 7.0
8 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 62.17 2 1.36.07 0.30.42 2555.597 8.0
9 G/h Wayfarer s/h 5573 Roger Odell   1052 58.54 2 1.51.59 0.33.16 2416.773 9.0

Aut07 - G/h Fleet - 25/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 53.10 4 0.46.38 0.00.00 1140 1.0
2 G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 55.08 4 0.51.06 0.04.49 1182.169 2.0
3 G/h Laser EPS 207 Geoff Birch   1027 SBC         2.5
4 G/h Gull 2869a Gill Thompson Ann Miles 1363 53.19 3 0.52.09 0.05.38 1524.288 3.0
5 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 51.30 3 0.52.59 0.06.10 1472.351 4.0
6 G/h Phantom 763 Russ Perry   1047 56.01 4 0.53.30 0.07.11 1201.11 5.0
7 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 53.57 4 0.53.44 0.07.08 1156.796 6.0

Aut08 - G/h Fleet - 02/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 55.57 4 0.50.33 0.00.00 1107 1.0
2 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 59.51 4 0.52.30 0.02.14 1184.164 2.0
3 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 53.19 3 0.54.51 0.04.11 1406.531 3.0
4 G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 60.37 4 0.56.11 0.06.05 1199.332 4.0
5 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 56.40 4 0.56.26 0.05.55 1121.18 5.0
6 G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 49.48 3 0.56.36 0.05.20 1313.759 6.0
7 G/h Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1107 62.50 4 0.56.46 0.06.53 1243.19 7.5
7 G/h Gull 2603 Helen Miles Anne Miles 1363 58.02 3 0.56.46 0.06.22 1530.96 7.5

Aut09 - G/h Fleet - 09/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 60.38 4 0.53.11 0.00.00 1140 1.0
2 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 59.23 4 0.53.39 0.00.30 1116.498 2.0
3 G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 61.43 4 0.57.12 0.04.20 1160.368 3.0
4 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 57.40 4 0.57.26 0.04.16 1084.222 4.0
5 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 56.10 3 0.57.47 0.04.28 1408.026 5.0
6 G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 52.57 3 1.00.11 0.06.10 1327.389 6.0
6 G/h Xenon 4222a Julie Wilson Unknown 1079 OOD         6.0
8 G/h RS500 1002 Lester Merridale Ellie Merridale 973 59.52 4 1.01.32 0.08.07 1125.585 7.0

Aut10 - G/h Fleet - 16/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 54.02 5 0.47.24 0.00.00 1140 1.0
2 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 52.55 5 0.47.48 0.00.27 1116.44 2.0
3 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 51.54 5 0.51.42 0.04.19 1094.991 3.0
4 G/h Gull s/h 2711 Robin Smith   1296 54.20 4 0.52.24 0.05.11 1432.912 4.0
5 G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 56.49 5 0.52.39 0.05.40 1198.723 5.0
6 G/h RS Feva 630 Roger Odell   1173 62.39 5 0.53.25 0.07.03 1321.795 6.0
7 G/h Gull s/h 2869 Gill Thompson   1296 55.38 4 0.53.40 0.06.29 1467.196 7.0
8 G/h Laser EPS 200 Richard Pakes   1027 DNF         9.0

Aut11 - G/h Fleet - 23/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 G/h D-Zero None Phil East   1033 57.09 4 0.55.19 0.00.00 1033 1.0
2 G/h Solo 5579 Neil Roscoe   1140 65.44 4 0.57.40 0.02.40 1188.146 2.0
3 G/h Wayfarer 10777 Russ Perry Lilly Gosling 1107 64.49 4 0.58.33 0.03.34 1171.577 3.0
4 G/h RS 100 372 Nigel Tebbutt   1004 58.50 4 0.58.36 0.03.17 1063.427 4.0
5 G/h Xenon 4222b Mike Corboy Unknown/Jenny 1079 65.42 4 1.00.53 0.06.00 1187.543 5.0
6 G/h RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 52.30 3 1.05.22 0.08.04 1265.267 6.0

Aut01 - Laser Fleet - 14/08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser R 200942 Alex Cook   1136 55.37 3 0.48.58 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 55.09 3 0.50.22 0.01.32 1126.468 2.0
3 Laser Laser R 157416 Steve Cook   1136 60.57 3 0.53.39 0.05.20 1244.936 3.0
4 Laser Laser R 192844 Jasmine Gosling   1136 68.22 3 1.00.11 0.12.45 1396.426 4.0
5 Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 OOD         5.0

Aut02 - Laser Fleet - 21/08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser R 200942 Alex Cook   1136 64.06 6 0.56.26 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 63.38 6 0.58.07 0.01.51 1127.73 2.0
3 Laser Laser R 157416 Steve Cook   1136 OOD         3.0
3 Laser Laser 72661 Tristian Corboy   1095 63.58 6 0.58.25 0.02.11 1133.637 3.0
5 Laser Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 63.32 5 1.03.48 0.07.21 1351.149 4.0
6 Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 63.44 5 1.07.19 0.10.19 1355.402 5.0
7 Laser Laser R 157416a Jake Holmes   1136 64.00 5 1.07.36 0.10.35 1361.073 6.0

Aut03 - Laser Fleet - 28/08 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 54.52 4 0.50.06 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 57.56 4 0.52.54 0.03.04 1156.203 2.0
3 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 59.21 4 0.54.12 0.04.29 1184.476 3.0
4 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 63.47 4 0.58.15 0.08.55 1272.954 4.0
5 Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 52.46 3 1.04.15 0.11.37 1404.119 5.0

Aut04 - Laser Fleet - 04/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser R 200942 Alex Cook   1136 65.06 5 0.57.18 0.00.00 1136 1.0
2 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 OOD         1.6
3 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 62.58 5 0.57.30 0.00.13 1098.773 2.0
4 Laser Laser 158687 Dave Cowan   1095 63.50 5 0.58.18 0.01.05 1113.897 3.0
5 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 64.04 5 0.58.31 0.01.19 1117.968 4.0
6 Laser Laser 72661 Tristian Corboy   1095 56.15 4 1.04.13 0.06.03 1226.959 5.0
7 Laser Laser R 171964 David Roder   1136 61.36 4 1.07.47 0.09.31 1343.656 6.0
8 Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 DNF         8.0

Aut05 - Laser Fleet - 11/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 50.05 4 0.44.05 0.00.00 1136 1.0
1 Laser Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 MKC         1.0
3 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 MKC         1.9
4 Laser Laser R 161586 Janet Thompson   1136 50.10 4 0.44.10 0.00.05 1137.89 2.0

Aut06 - Laser Fleet - 18/09 at 13:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 56.22 4 0.51.29 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 49.49 3 0.58.28 0.05.58 1290.343 2.0

Aut07 - Laser Fleet - 25/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 61.13 5 0.55.54 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 50.56 4 0.58.09 0.01.58 1138.824 2.0
3 Laser Laser R 171964 David Roder   1136 59.01 4 1.04.56 0.08.13 1319.56 3.0

Aut08 - Laser Fleet - 02/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 54.37 4 0.49.53 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 SBC         1.9
3 Laser Laser R 192844 Jasmine Gosling   1136 62.32 4 0.55.03 0.05.52 1253.72 2.0

Aut09 - Laser Fleet - 09/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 58.37 4 0.53.32 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 58.42 4 0.53.36 0.00.05 1096.557 2.0
3 Laser Laser 4.7 192844 Jasmine Gosling   1195 52.21 3 0.58.25 0.04.22 1303.912 3.0
4 Laser Laser R 171964 David Roder   1136 52.31 3 1.01.38 0.06.54 1308.064 4.0
5 Laser Laser R 126334 Tracey Roder   1136 54.21 3 1.03.47 0.08.44 1353.728 5.0

Aut10 - Laser Fleet - 16/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 209086 Sean Muldoon   1095 60.31 6 0.55.16 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 52.33 5 0.57.35 0.02.07 1141.02 2.0
3 Laser Laser R 171964 David Roder   1136 60.34 5 1.03.59 0.08.15 1315.086 3.0
4 Laser Laser R 126334 Tracey Roder   1136 63.28 5 1.07.03 0.11.09 1378.053 4.0
5 Laser Laser 161410 Bob Haynes   1095 OOD         5.0
6 Laser Laser R 184087 Ruth Chapman   1136 DNF         6.0

Aut11 - Laser Fleet - 23/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Laser 210020 Alistair Goodwin   1095 60.00 4 0.54.48 0.00.00 1095 1.0
2 Laser Laser 209204 Barry Yearsley   1095 62.49 4 0.57.22 0.02.49 1146.404 2.0
3 Laser Laser 165425 Barrie Lyman   1095 63.22 4 0.57.52 0.03.22 1156.442 3.0
4 Laser Laser 158687 Dave Cowan   1095 63.43 4 0.58.11 0.03.43 1162.829 4.0
5 Laser Laser R 171964 David Roder   1136 54.25 3 1.03.52 0.07.44 1324.139 5.0
6 Laser Laser R 126334 Tracey Roder   1136 56.22 3 1.06.09 0.09.41 1371.589 6.0

Aut01 - Supernova Fleet - 14/08 at 13.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 65.24 4 1.00.50 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 57.39 3 1.11.30 0.08.36 1263.481 2.0

Aut02 - Supernova Fleet - 21/08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 60.25 6 0.56.12 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 62.58 6 0.58.34 0.02.33 1120.372 2.0

Aut03 - Supernova Fleet - 28/08 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 56.00 4 0.52.06 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1044 Paul Bates   1075 68.18 4 1.03.32 0.12.18 1311.116 2.0
3 Supernova Supernova 1065 Doug Scott   1075 69.05 4 1.04.16 0.13.05 1326.153 3.0

Aut04 - Supernova Fleet - 04/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 60.58 5 0.56.43 0.00.00 1075 1.0

Aut05 - Supernova Fleet - 11/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 54.44 5 0.50.55 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 MKC         1.4
3 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 60.52 5 0.56.37 0.06.08 1195.463 2.0

Aut06 - Supernova Fleet - 18/09 at 13:50

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 55.14 4 0.51.23 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 55.23 4 0.51.31 0.00.09 1077.919 2.0

Aut07 - Supernova Fleet - 25/09 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 56.38 5 0.52.41 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 59.14 5 0.55.06 0.02.36 1124.353 2.0
2 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 OOD         2.0
2 Supernova Supernova 1044 Paul Bates   1075 SBC         2.0
5 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 DNF         4.0

Aut08 - Supernova Fleet - 02/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 52.01 4 0.48.23 0.00.00 1075 1.0
1 Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 OOD         1.0
3 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 52.23 4 0.48.44 0.00.22 1082.578 2.0
4 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 55.36 4 0.51.43 0.03.35 1149.055 3.0

Aut09 - Supernova Fleet - 09/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 666 Richard Pakes   1075 54.30 4 0.50.42 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 55.20 4 0.51.28 0.00.50 1091.437 2.0
3 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 55.44 4 0.51.51 0.01.14 1099.327 3.0
4 Supernova Supernova 1086 Dave Hall   1075 61.55 4 0.57.36 0.07.25 1221.292 4.0

Aut10 - Supernova Fleet - 16/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1066 Phil East   1075 58.49 6 0.54.43 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 51.53 5 0.57.55 0.02.52 1137.934 2.0
3 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 DNF         4.0

Aut11 - Supernova Fleet - 23/10 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Supernova 1124 Paul Earnshaw   1075 59.51 4 0.55.40 0.00.00 1075 1.0
2 Supernova Supernova 1083 Ash Farmer   1075 61.55 4 0.57.36 0.02.04 1112.121 2.0



Sailwave Scoring Software 2.4.9
www.sailwave.com