Autumn15.00

Haversham S.C

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn01
16/08 15.00
autumn02
23/08 15.00
autumn03
30/08 15.00
autumn04
06/09 15.00
autumn05
13/09 15.00
autumn06
20/09 15.00
autumn07
27/09 15.00
autumn08
04/10 15.00
autumn09
11/10 15.00
autumn10
18/10 15.00
Total Nett
DNQ Bronze Laser 63915 Jenny Miles   1091 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 4.0 DNF 2.0 12.0 DNC 6.2 OOD 12.0 DNC 85.2 37.2
DNQ Bronze Laser 4.7 195982 Jasmine Gosling   1195 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 1.0 2.0 12.0 DNC 88.0 40.0
DNQ Bronze Supernova 0 David Green   1071 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 98.0 50.0
DNQ Bronze Laser R 126334 David Roder   1135 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 100.0 52.0
DNQ Bronze Lightning 125 Jean Barr   1160 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 102.0 54.0
DNQ Bronze GP14 11376 John Horton Sandra Burgh 1136 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 109.0 61.0
DNQ Bronze Topper 26664 Lilly Gosling   1340 (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 109.0 61.0
DNQ Bronze Lightning 41     1160 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 62.0
DNQ Bronze Xenon 4222 Fraser Goodwin TRistan Corboy 1071 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 62.0
DNQ Bronze Solo 2025 Kevin Brackley   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 111.0 63.0
DNQ Bronze Supernova 470 Alan Ford   1071 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 111.0 63.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn01
16/08 15.00
autumn02
23/08 15.00
autumn03
30/08 15.00
autumn04
06/09 15.00
autumn05
13/09 15.00
autumn06
20/09 15.00
autumn07
27/09 15.00
autumn08
04/10 15.00
autumn09
11/10 15.00
autumn10
18/10 15.00
Total Nett
1st Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 (15.0 DNC) (5.0 RET) 2.0 (15.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 45.0 7.0
2nd Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 1.3 OOD 1.0 1.0 1.0 (3.0) (15.0 DNC) (2.0) (2.0) 2.0 1.3 OOD 29.6 7.6
3rd Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 2.0 (15.0 DNC) 2.8 OOD (15.0 DNC) 3.0 76.8 16.8
DNQ Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) 5.2 OOD 2.0 (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 91.2 31.2
DNQ Gold Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 120.0 60.0
DNQ Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1091 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 128.0 68.0
DNQ Gold Xenon 42222 Mike Corboy Julie Wilson 1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 131.0 71.0
DNQ Gold Streaker 970 Nick Vinden   1138 (15.0 DNC) 12.6 OOD (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 135.6 75.6
DNQ Gold Supernova 1066 Phil East   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 136.0 76.0
DNQ Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 78.0
DNQ Gold Fireball 11048 Lester Merridale Jasmine Gosling 970 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 78.0
DNQ Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 78.0
DNQ Gold RS 300 344 Dan Tate   980 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 139.0 79.0
DNQ Gold Supernova 1045 Adrian Lumb   1071 (15.0 DNC) 15.0 OOD (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 150.0 90.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn01
16/08 15.00
autumn02
23/08 15.00
autumn03
30/08 15.00
autumn04
06/09 15.00
autumn05
13/09 15.00
autumn06
20/09 15.00
autumn07
27/09 15.00
autumn08
04/10 15.00
autumn09
11/10 15.00
autumn10
18/10 15.00
Total Nett
1st Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 1.0 OOD (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) 30.0 6.0
DNQ Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 DNF (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 52.0 28.0
DNQ Silver Laser R FIN Hannah Craik   1135 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 55.0 31.0
DNQ Silver Laser 201940 Alastair Goodwin   1091 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 56.0 32.0
DNQ Silver Byte C11 3572 Angela Oakley   1150 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 57.0 33.0

Autumn01 - Bronze Fleet - 16/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

autumn02 - Bronze Fleet - 23/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Topper 26664 Lilly Gosling   1340 48.08 3 0.35.55 0.00.00 1340 1.0

autumn03 - Bronze Fleet - 30/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser R 126334 David Roder   1135 65.32 3 0.57.44 0.00.00 1135 1.0

autumn04 - Bronze Fleet - 06/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze GP14 11376 John Horton Sandra Burgh 1136 58.08 7 0.51.10 0.00.00 1136 1.0
2 Bronze Lightning 125 Jean Barr   1160 55.33 5 1.07.03 0.13.09 1519.726 2.0

autumn05 - Bronze Fleet - 13/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 63915 Jenny Miles   1091 59.59 3 0.54.59 0.00.00 1091 1.0

autumn06 - Bronze Fleet - 20/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 4.7 195982 Jasmine Gosling   1195 58.56 5 0.49.19 0.00.00 1195 1.0
2 Bronze Lightning 41     1160 63.03 4 1.07.57 0.17.17 1598.093 2.0
3 Bronze Laser 63915 Jenny Miles   1091 DNF 6       4.0

autumn07 - Bronze Fleet - 27/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 0 David Green   1071 50.55 4 0.47.32 0.00.00 1071 1.0
2 Bronze Laser 63915 Jenny Miles   1091 52.57 4 0.48.32 0.01.05 1113.77 2.0
3 Bronze Laser R 126334 David Roder   1135 52.18 3 1.01.26 0.11.50 1466.797 3.0

autumn08 - Bronze Fleet - 04/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Laser 4.7 195982 Jasmine Gosling   1195 54.47 4 0.45.51 0.00.00 1195 1.0
2 Bronze Xenon 4222 Fraser Goodwin TRistan Corboy 1071 53.08 4 0.49.37 0.04.02 1159.008 2.0
3 Bronze Solo 2025 Kevin Brackley   1140 54.13 2 1.35.07 0.28.05 2365.278 3.0

autumn09 - Bronze Fleet - 11/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Bronze Supernova 0 David Green   1071 55.31 5 0.51.50 0.00.00 1071 1.0
2 Bronze Laser 4.7 195982 Jasmine Gosling   1195 52.46 4 0.55.12 0.03.13 1272.435 2.0
3 Bronze Supernova 470 Alan Ford   1071 54.41 4 1.03.49 0.10.16 1318.655 3.0
4 Bronze Lightning 125 Jean Barr   1160 62.43 4 1.07.35 0.14.37 1512.374 4.0
5 Bronze Laser 63915 Jenny Miles   1091 OOD         6.2

autumn10 - Bronze Fleet - 18/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Autumn01 - Gold Fleet - 16/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 OOD 1.3

autumn02 - Gold Fleet - 23/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 56.46 5 0.49.48 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 55.15 5 0.50.38 0.00.55 1109.542 2.0
3 Gold Fireball 11048 Lester Merridale Jasmine Gosling 970 56.34 5 0.58.19 0.08.16 1135.984 3.0
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 RET         5.0
5 Gold Streaker 970 Nick Vinden   1138 OOD         12.6
6 Gold Supernova 1045 Adrian Lumb   1071 OOD         15.0

autumn03 - Gold Fleet - 30/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 57.58 4 0.50.51 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 59.28 4 0.54.30 0.03.59 1169.5 2.0
3 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 60.59 4 0.55.54 0.05.30 1199.327 3.0
4 Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1091 62.13 4 0.57.02 0.06.44 1223.583 4.0

autumn04 - Gold Fleet - 06/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 59.29 8 0.52.11 0.00.00 1140 1.0
2 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 58.13 8 0.53.22 0.01.17 1115.724 2.0
3 Gold Supernova 1144 Paul Bates   1071 58.56 8 0.55.02 0.03.03 1129.459 3.0
4 Gold Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 56.29 6 0.55.15 0.03.09 1443.34 4.0
5 Gold Xenon 42222 Mike Corboy Julie Wilson 1071 55.50 7 0.59.35 0.06.56 1222.912 5.0
6 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 OOD         5.2

autumn05 - Gold Fleet - 13/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 51.28 3 0.47.10 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 51.58 3 0.47.38 0.00.30 1101.599 2.0
3 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 55.18 3 0.48.31 0.01.31 1172.26 3.0
4 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 61.14 3 0.56.08 0.09.46 1298.036 4.0

autumn06 - Gold Fleet - 20/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 60.22 6 0.55.20 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 60.44 6 0.55.40 0.00.22 1097.627 2.0

autumn07 - Gold Fleet - 27/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 52.25 5 0.48.03 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 55.54 5 0.49.02 0.01.08 1163.502 2.0
3 Gold Supernova 613 Mike Malcolm   1071 53.13 5 0.49.41 0.01.46 1107.651 3.0
4 Gold Laser 68965 Sean Muldoon   1091 54.32 5 0.49.59 0.02.07 1135.056 4.0
5 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 55.50 5 0.51.11 0.03.25 1162.114 5.0
6 Gold Xenon 42222 Mike Corboy Julie Wilson 1071 56.53 5 0.53.07 0.05.26 1183.969 6.0
7 Gold Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 61.21 4 0.56.16 0.08.58 1596.173 7.0

autumn08 - Gold Fleet - 04/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Supernova 1066 Phil East   1071 45.02 4 0.42.03 0.00.00 1071 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 50.04 4 0.43.55 0.02.08 1190.705 2.0
3 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 OOD         2.8
4 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 50.07 4 0.45.56 0.04.15 1191.894 3.0
5 Gold RS 300 344 Dan Tate   980 48.58 4 0.49.58 0.07.46 1164.544 4.0

autumn09 - Gold Fleet - 11/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 56.38 5 0.51.55 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 61.42 5 0.54.07 0.02.31 1188.606 2.0
3 Gold Streaker 970 Nick Vinden   1138 55.02 4 1.00.27 0.07.46 1325.221 3.0
4 Gold Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 68.14 4 1.02.35 0.11.38 1643.082 4.0

autumn10 - Gold Fleet - 18/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gold Laser 209204 Barry Yearsley   1091 55.04 5 0.50.28 0.00.00 1091 1.0
2 Gold Solo 5579 Neil Roscoe   1140 OOD         1.3
3 Gold Laser 165425 Barrie Lyman   1091 56.01 5 0.51.21 0.00.57 1109.822 2.0
4 Gold Laser 201394 Stuart Craik   1091 56.13 5 0.51.32 0.01.09 1113.784 3.0

Autumn01 - Silver Fleet - 16/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 OOD 1.0

autumn02 - Silver Fleet - 23/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

autumn03 - Silver Fleet - 30/08 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Laser R FIN Hannah Craik   1135 64.34 4 0.56.53 0.00.00 1135 1.0

autumn04 - Silver Fleet - 06/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 DNF 2.0

autumn05 - Silver Fleet - 13/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 46.12 2 0.33.42 0.00.00 1371 1.0

autumn06 - Silver Fleet - 20/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 54.33 5 0.39.47 0.00.00 1371 1.0
2 Silver Gull s/h 2869 Gill Thompson   1295 54.45 5 0.42.17 0.03.13 1376.027 2.0
3 Silver Byte C11 3572 Angela Oakley   1150 65.24 5 0.56.52 0.19.39 1643.692 3.0

autumn07 - Silver Fleet - 27/09 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 58.08 4 0.42.24 0.00.00 1371 1.0

autumn08 - Silver Fleet - 04/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 44.10 3 0.42.57 0.00.00 1371 1.0
2 Silver Laser 201940 Alastair Goodwin   1091 47.58 4 0.43.58 0.01.06 1116.718 2.0

autumn09 - Silver Fleet - 11/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Silver Mirror s/h 55717 Robin Smith   1371 60.58 4 0.44.28 0.00.00 1371 1.0

autumn10 - Silver Fleet - 18/10 at 15.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com