2014 TWILIGHT SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY TWI 01 TWI 02 TWI 03 TWI 04 TWI 05 TWI 06 TWI 07 TWI 08 TWI 09 TWI 10 Total Nett
            16 Jul 14 23 Jul 14 30 Jul 14 06 Aug 14 13 Aug 14 20 Aug 14 27 Aug 14 03 Sep 14 10 Sep 14 17 Sep 14    
            19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00    
1st Streaker 1329 Richard Blythe   1146 (3.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 (23.0 DNC) (3.0) (6.0) 1.0 1.0 44.0 9.0
DNQ Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 7.0 4.0 5.0 139.0 47.0
DNQ Lightning 368 56 Mel Tanner   1160 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 1.0 23.0 DNC 2.0 166.0 74.0
DNQ Gull (s/h) Gill Thompson   1295 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 166.0 74.0
DNQ Laser 164782 Rob Cummins   1088 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 7.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 23.0 DNC 174.0 82.0
DNQ Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge 1117 4.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 DNF 175.0 83.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   1071 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 186.0 94.0
DNQ Laser 146659 Tim Coffey   1088 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 3.0 191.0 99.0
DNQ Lightning 368 276 Alex Odell Lucy Tame 1160 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 208.0 116.0
DNQ Lightning 368 276 Roger Odell   1160 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 208.0 116.0
DNQ Wanderer Dan Steven Liz Steven 1160 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 208.0 116.0
DNQ Lightning 368 125 Jean Barr   1160 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 23.0 DNC 209.0 117.0
DNQ Byte CII 210 Dan Watt   1150 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 209.0 117.0
DNQ Solo 1699 Geoff Hill   1146 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 210.0 118.0
DNQ Topper Topaz Omega Roger Odell Alex Odell 1075 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 210.0 118.0
DNQ Lightning 368 47 Martin Green   1160 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 211.0 119.0
DNQ Laser Pico 2236 Sam Coffey Finn Slaney 1318 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 211.0 119.0
DNQ Laser Pico 2236 Sam Coffey   1318 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 212.0 120.0
DNQ Laser Pico Roger Odell   1318 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 212.0 120.0
DNQ Lightning 368 250 Raymond Watkin   1160 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 212.0 120.0
DNQ Laser Pico Karlo Porter-Price   1318 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 213.0 121.0
DNQ GP 14 (no spi) 210 Declan Begley Vaughn Watson 1136 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 DNF (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 214.0 122.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY TWI 01 TWI 02 TWI 03 TWI 04 TWI 05 TWI 06 TWI 07 TWI 08 TWI 09 TWI 10 Total Nett
            16 Jul 14 23 Jul 14 30 Jul 14 06 Aug 14 13 Aug 14 20 Aug 14 27 Aug 14 03 Sep 14 10 Sep 14 17 Sep 14    
            19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00    
1st Supernova 1087 Paul Bates   1071 1.0 1.0 1.0 (4.0) (11.0 DNC) (2.0) (11.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 35.0 7.0
2nd Laser 166285 Chris Blake   1088 (3.0) 3.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (4.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 40.0 11.0
3rd Laser 165635 Axel Hagermann   1088 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (5.0) 1.0 3.0 2.0 5.0 (11.0 DNC) 3.0 54.0 16.0
4th Solo 1433 Richard Howard   1146 (4.0) 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 4.0 3.0 (11.0 DNC) 53.0 16.0
5th Laser 138467 Jim Lunn   1088 5.0 5.0 (6.0) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (6.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 58.0 24.0
DNQ Laser 146659 George Yeo   1088 (11.0 DNC) 4.0 4.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 74.0 30.0
DNQ Topper Xenon 4222 Mike Corboy not stated 1079 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 95.0 51.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 100.0 56.0
DNQ Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 104.0 60.0
DNQ Buzz 835 Andy Curtis Ben Curtis 1007 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 107.0 63.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY TWI 01 TWI 02 TWI 03 TWI 04 TWI 05 TWI 06 TWI 07 TWI 08 TWI 09 TWI 10 Total Nett
            16 Jul 14 23 Jul 14 30 Jul 14 06 Aug 14 13 Aug 14 20 Aug 14 27 Aug 14 03 Sep 14 10 Sep 14 17 Sep 14    
            19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00 19h00    
1st Solo 4188 Neil Roscoe   1146 1.0 1.0 (19.0 DNC) 1.3 OOD (19.0 DNC) 1.3 OOD (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 2.0 83.6 7.6
2nd Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 2.0 (3.0) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 2.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 55.0 9.0
3rd Supernova 1086 David Hall   1071 (19.0 DNC) (7.0) (19.0 DNC) 2.0 3.8 OOD 4.0 2.0 5.0 3.0 (19.0 DNC) 83.8 19.8
4th Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 3.0 2.0 3.8 SBC (19.0 DNC) 4.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.8 SBC (19.0 DNC) 98.6 22.6
5th Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 4.0 4.0 (5.0) (7.0) (5.0) 4.6 OOD 4.0 4.0 (5.0) 3.0 45.6 23.6
6th Supernova 526 Marc Sandham   1071 (19.0 DNC) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 3.0 (19.0 DNC) 4.0 100.0 24.0
DNQ Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 5.0 6.0 6.0 4.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 118.0 42.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 3.0 (19.0 DNC) 1.0 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 121.0 45.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 8.0 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 6.0 128.0 52.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 4.7 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 5.0 132.7 56.7
DNQ Lightning 368 332 Robin Stubbs   1160 7.0 (19.0 DNC) 7.0 6.0 6.7 SBC (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 140.7 64.7
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) 1.0 SBC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 154.0 78.0
DNQ Phantom 1089 Anthony Walker   1002 (19.0 DNC) 9.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 162.0 86.0
DNQ Supernova Gordon Tweedle   1071 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 162.0 86.0
DNQ RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 OOD (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 164.0 88.0
DNQ Supernova 611 Neil Cullimore   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 173.0 97.0
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 175.0 99.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 176.0 100.0

The helms of the following boats did not sign on and could not be identified:

TWI 05: Laser EPS 245
TWI 09: Lark 2095 - Supernova 1007

TWI 01 - Bronze Fleet - 16 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wanderer Dan Steven Liz Steven 1160 47.25 3 0.40.53 0.00.00 1160 1.0
2 Byte CII 210 Dan Watt   1150 52.19 3 0.45.30 0.05.19 1279.873 2.0
3 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 53.16 3 0.46.29 0.06.25 1303.114 3.0
4 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge 1117 57.48 3 0.51.45 0.12.08 1414.018 4.0
5 Lightning 368 250 Raymond Watkin   1160 44.14 2 0.57.12 0.12.37 1623.185 5.0
6 Laser Pico Karlo Porter-Price   1318 68.20 2 1.17.46 0.32.25 2507.557 6.0

TWI 02 - Bronze Fleet - 23 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Lightning 368 276 Alex Odell Lucy Tame 1160 59.31 4 0.51.18 0.00.00 1160 1.0
2 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 51.04 3 0.59.25 0.06.58 1327.076 2.0
3 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge 1117 50.00 3 0.59.41 0.07.01 1299.356 3.0
4 Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 58.34 3 1.07.19 0.13.56 1521.979 4.0
5 Laser Pico Roger Odell   1318 60.09 2 1.31.16 0.26.20 2344.688 5.0

TWI 03 - Bronze Fleet - 30 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Lightning 368 276 Roger Odell   1160 75.19 4 1.04.56 0.00.00 1160 1.0
2 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 65.20 3 1.16.01 0.09.32 1341.654 2.0
3 Laser 164782 Rob Cummins   1088 69.04 3 1.24.38 0.16.05 1418.32 3.0

TWI 04 - Bronze Fleet - 06 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull (s/h) Gill Thompson   1295 55.19 2 0.42.43 0.00.00 1295 1.0
2 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 55.57 2 0.48.49 0.07.00 1309.827 2.0
3 Topper Topaz Omega Roger Odell Alex Odell 1075 59.04 2 0.54.57 0.13.09 1382.79 3.0
4 Lightning 368 47 Martin Green   1160 36.00 1 1.02.04 0.11.13 1685.568 4.0
5 Laser 164782 Rob Cummins   1088 DNF         7.0
5 GP 14 (no spi) 210 Declan Begley Vaughn Watson 1136 DNF         7.0

TWI 05 - Bronze Fleet - 13 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 47.07 4 0.41.07 0.00.00 1146 1.0

TWI 06 - Bronze Fleet - 20 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1007 Steve Swain   1071 44.47 3 0.41.49 0.00.00 1071 1.0
2 Lightning 368 56 Mel Tanner   1160 51.30 3 0.44.24 0.03.00 1231.63 2.0

TWI 07 - Bronze Fleet - 27 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1007 Steve Swain   1071 42.57 3 0.40.06 0.00.00 1071 1.0
2 Gull (s/h) Gill Thompson   1295 54.54 3 0.42.24 0.02.58 1368.985 2.0
3 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 53.00 3 0.46.15 0.07.03 1321.607 3.0
4 Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 50.29 2 1.05.17 0.19.28 1888.276 4.0

TWI 08 - Bronze Fleet - 03 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Lightning 368 56 Mel Tanner   1160 48.51 3 0.42.07 0.00.00 1160 1.0
2 Gull (s/h) Gill Thompson   1295 55.27 3 0.42.49 0.00.55 1316.725 2.0
3 Solo 1699 Geoff Hill   1146 53.19 3 0.46.31 0.05.03 1266.066 3.0
4 Laser 146659 Tim Coffey   1088 59.00 3 0.54.14 0.13.11 1401.024 4.0
5 Laser Pico 2236 Sam Coffey   1318 52.21 2 0.59.35 0.15.21 1864.667 5.0
6 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 46.57 2 1.01.27 0.14.47 1672.323 6.0
7 Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 56.29 2 1.13.02 0.23.55 2011.894 7.0

TWI 09 - Bronze Fleet - 10 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 53.22 2 0.46.34 0.00.00 1146 1.0
2 Lightning 368 125 Jean Barr   1160 45.58 1 1.19.15 0.18.57 1974.184 2.0
3 Laser 164782 Rob Cummins   1088 44.35 1 1.21.57 0.19.15 1914.772 3.0
4 Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 62.39 1 1.48.01 0.35.38 2690.702 4.0

TWI 10 - Bronze Fleet - 17 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1329 Richard Blythe   1146 66.01 3 0.57.36 0.00.00 1146 1.0
2 Lightning 368 56 Mel Tanner   1160 71.55 3 1.02.00 0.05.06 1248.42 2.0
3 Laser 146659 Tim Coffey   1088 46.43 2 1.04.24 0.04.56 1216.45 3.0
4 Laser Pico 2236 Sam Coffey Finn Slaney 1318 72.00 2 1.21.57 0.21.23 1874.799 4.0
5 Wanderer 1037 Karlo Porter-Price Max Porter-Price 1160 64.00 2 1.22.46 0.19.27 1666.488 5.0
6 Snipe 20265 Andy Tilling Chris Hodge 1117 DNF         7.0

TWI 01 - Silver Fleet - 16 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 49.59 4 0.46.40 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 54.26 4 0.50.02 0.03.39 1166.351 2.0
3 Laser 166285 Chris Blake   1088 55.44 4 0.51.14 0.04.57 1194.206 3.0
4 Solo 1433 Richard Howard   1146 61.48 4 0.53.56 0.08.19 1324.197 4.0
5 Laser 138467 Jim Lunn   1088 60.27 4 0.55.34 0.09.40 1295.271 5.0

TWI 02 - Silver Fleet - 23 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 59.24 5 0.55.28 0.00.00 1071 1.0
2 Solo 1433 Richard Howard   1146 54.10 4 0.59.05 0.03.19 1220.802 2.0
3 Laser 166285 Chris Blake   1088 53.19 4 1.01.15 0.05.03 1201.645 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   1088 58.26 4 1.07.08 0.10.10 1316.963 4.0
5 Laser 138467 Jim Lunn   1088 60.30 4 1.09.30 0.12.14 1363.542 5.0

TWI 03 - Silver Fleet - 30 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 70.27 5 1.05.47 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 166285 Chris Blake   1088 57.21 4 1.05.53 0.00.06 1089.813 2.0
3 Solo 1433 Richard Howard   1146 63.32 4 1.09.18 0.03.14 1207.314 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   1088 68.56 4 1.19.12 0.11.41 1309.929 4.0
5 Topper Xenon 4222 Mike Corboy not stated 1079 69.52 4 1.20.56 0.13.05 1327.665 5.0
6 Laser 138467 Jim Lunn   1088 72.54 4 1.23.45 0.15.39 1385.307 6.0
7 Buzz 835 Andy Curtis Ben Curtis 1007 DNF         8.0

TWI 04 - Silver Fleet - 06 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 63.09 3 0.56.17 0.00.00 1122 1.0
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy not stated 1079 42.30 2 0.59.05 0.02.01 1132.66 2.0
3 Solo 1433 Richard Howard   1146 45.10 2 0.59.07 0.02.10 1203.729 3.0
4 Supernova 1087 Paul Bates   1071 44.16 2 1.02.00 0.04.05 1179.743 4.0
5 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 49.42 2 1.08.31 0.08.53 1324.546 5.0

TWI 05 - Silver Fleet - 13 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 62.00 6 0.56.59 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 146659 George Yeo   1088 65.16 6 0.59.59 0.03.16 1145.325 2.0

TWI 06 - Silver Fleet - 20 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 1433 Richard Howard   1146 51.09 4 0.44.38 0.00.00 1146 1.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 52.47 4 0.49.17 0.04.59 1182.594 2.0
3 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 54.32 4 0.50.07 0.05.58 1221.803 3.0
4 Laser 166285 Chris Blake   1088 54.39 4 0.50.14 0.06.05 1224.416 4.0
5 Laser 146659 George Yeo   1088 56.30 4 0.51.56 0.07.56 1265.865 5.0
6 Laser 138467 Jim Lunn   1088 58.16 4 0.53.33 0.09.42 1305.447 6.0

TWI 07 - Silver Fleet - 27 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 166285 Chris Blake   1088 59.27 4 0.54.38 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 60.52 4 0.55.57 0.01.25 1113.927 2.0
3 Laser 138467 Jim Lunn   1088 46.43 3 0.57.15 0.02.08 1139.955 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   1088 48.23 3 0.59.18 0.03.48 1180.624 4.0
5 Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 41.31 2 1.12.12 0.10.06 1519.601 5.0

TWI 08 - Silver Fleet - 03 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 166285 Chris Blake   1088 51.03 4 0.46.55 0.00.00 1088 1.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 56.08 4 0.52.25 0.05.53 1196.338 2.0
3 Laser 138467 Jim Lunn   1088 60.15 4 0.55.23 0.09.12 1284.074 3.0
4 Solo 1433 Richard Howard   1146 49.21 3 0.57.25 0.09.01 1402.358 4.0
5 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 49.08 3 1.00.13 0.10.51 1396.202 5.0

TWI 09 - Silver Fleet - 10 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 59.33 3 0.55.36 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 166285 Chris Blake   1088 65.19 3 1.00.02 0.04.49 1174.713 2.0
3 Solo 1433 Richard Howard   1146 69.41 3 1.00.48 0.05.58 1253.247 3.0
4 Laser 138467 Jim Lunn   1088 59.54 2 1.22.35 0.19.34 1615.942 4.0

TWI 10 - Silver Fleet - 17 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 53.47 3 0.50.13 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 166285 Chris Blake   1088 55.28 3 0.50.59 0.00.50 1104.521 2.0
3 Laser 165635 Axel Hagermann   1088 59.05 3 0.54.18 0.04.27 1176.54 3.0
4 Laser 138467 Jim Lunn   1088 62.00 3 0.56.59 0.07.22 1234.62 4.0

TWI 01 - Gold Fleet - 16 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 50.51 4 0.55.28 0.00.00 1146 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 62.28 5 0.58.20 0.03.04 1126.243 2.0
3 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 50.24 3 1.01.38 0.05.02 1514.478 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 49.33 4 1.03.32 0.06.17 1116.702 4.0
5 Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 57.29 4 1.04.37 0.08.09 1295.495 5.0
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 62.04 5 1.05.37 0.09.36 1119.031 6.0
7 Lightning 368 332 Robin Stubbs   1160 63.24 4 1.08.19 0.11.56 1428.838 7.0
8 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 50.41 3 1.18.52 0.15.03 1522.992 8.0

TWI 02 - Gold Fleet - 23 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 59.14 5 0.51.41 0.00.00 1146 1.0
2 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 63.55 4 0.58.37 0.07.33 1545.762 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 63.10 5 0.58.59 0.07.49 1222.099 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 58.41 5 1.00.11 0.08.17 1135.359 4.0
5 Supernova Gordon Tweedle   1071 52.17 4 1.01.01 0.08.00 1264.421 5.0
6 Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 54.31 4 1.01.17 0.08.32 1318.432 6.0
7 Supernova 1086 David Hall   1071 53.25 4 1.02.21 0.09.08 1291.83 7.0
8 Supernova 526 Marc Sandham   1071 54.30 4 1.03.37 0.10.13 1318.029 8.0
9 Phantom 1089 Anthony Walker   1002 52.33 4 1.05.33 0.11.07 1270.87 9.0
10 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 58.30 4 1.08.17 0.14.13 1414.765 10.0

TWI 03 - Gold Fleet - 30 Jul 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Phantom 1089 Anthony Walker   1002 54.51 4 1.08.26 0.00.00 1002 1.0
2 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 72.26 5 1.10.44 0.02.22 1058.57 2.0
3 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 58.14 4 1.11.05 0.02.11 1063.807 3.0
4 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 SBC         3.8
5 RS 300 344 Dan Tate   990 73.27 5 1.14.12 0.05.43 1073.428 4.0
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 59.42 4 1.16.32 0.06.20 1090.6 5.0
7 Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 70.08 4 1.18.50 0.09.16 1281.196 6.0
8 Lightning 368 332 Robin Stubbs   1160 73.42 4 1.19.25 0.10.12 1346.352 7.0

TWI 04 - Gold Fleet - 06 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 60.26 3 0.56.26 0.00.00 1071 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 OOD         1.3
3 Supernova 1086 David Hall   1071 62.31 3 0.58.22 0.02.05 1107.921 2.0
4 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 41.49 2 1.01.15 0.03.18 1111.613 3.0
5 Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 46.23 2 1.02.34 0.04.33 1233.009 4.0
6 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 OOD         4.7
7 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 43.37 2 1.03.53 0.05.06 1159.462 5.0
8 Lightning 368 332 Robin Stubbs   1160 58.23 2 1.15.30 0.14.45 1552.005 6.0
8 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 OOD         6.0
10 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 49.58 2 1.16.52 0.13.17 1328.264 7.0

TWI 05 - Gold Fleet - 13 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 52.56 6 0.49.25 0.00.00 1071 1.0
2 Wayfarer 7798 Richard Moore Mel Tanner 1112 63.43 6 0.57.18 0.08.45 1289.179 2.0
3 Supernova 526 Marc Sandham   1071 62.31 6 0.58.22 0.09.35 1264.9 3.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 OOD         3.8
5 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 55.19 4 1.00.53 0.10.24 1678.833 4.0
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 59.24 6 1.00.55 0.11.13 1201.84 5.0
7 Lightning 368 332 Robin Stubbs   1160 SBC         6.7

TWI 06 - Gold Fleet - 20 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 48.03 4 0.46.55 0.00.00 1024 1.0
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 SBC         1.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 OOD         1.3
4 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 50.47 4 0.47.25 0.00.32 1082.25 2.0
5 Supernova 526 Marc Sandham   1071 51.25 4 0.48.00 0.01.10 1095.747 3.0
6 Supernova 1086 David Hall   1071 54.36 4 0.50.59 0.04.21 1163.588 4.0
7 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 OOD         4.6
8 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 56.43 4 0.52.57 0.06.28 1208.696 5.0
9 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 57.59 3 0.56.43 0.10.01 1647.587 6.0

TWI 07 - Gold Fleet - 27 Aug 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 53.09 4 0.51.54 0.00.00 1024 1.0
2 Supernova 1086 David Hall   1071 57.05 4 0.53.18 0.01.30 1099.78 2.0
3 Supernova 526 Marc Sandham   1071 58.12 4 0.54.21 0.02.37 1121.294 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 56.35 4 0.58.02 0.05.59 1090.147 4.0
5 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 47.34 3 0.59.13 0.05.52 1221.907 5.0
5 Supernova Gordon Tweedle   1071 OOD         5.0

TWI 08 - Gold Fleet - 03 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 57.37 5 0.50.17 0.00.00 1146 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 55.18 5 0.51.38 0.01.27 1099.921 2.0
3 Supernova 526 Marc Sandham   1071 52.01 4 1.00.43 0.08.56 1293.269 3.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 49.28 4 1.03.25 0.10.15 1229.87 4.0
5 Supernova 1086 David Hall   1071 54.34 4 1.03.41 0.11.29 1356.669 5.0
6 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 57.10 4 1.09.47 0.15.59 1421.312 6.0

TWI 09 - Gold Fleet - 10 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 52.49 3 0.49.19 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 611 Neil Cullimore   1071 61.53 3 0.57.47 0.09.04 1254.851 2.0
3 Supernova 1086 David Hall   1071 65.19 3 1.00.59 0.12.30 1324.471 3.0
4 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 SBC         3.8
5 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 48.44 2 1.08.15 0.13.31 1482.299 4.0
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 67.50 3 1.09.34 0.19.45 1375.503 5.0

TWI 10 - Gold Fleet - 17 Sep 14 at 19h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 49.26 3 0.46.09 0.00.00 1071 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 53.51 3 0.46.59 0.00.57 1166.689 2.0
3 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 50.14 3 0.51.31 0.05.14 1088.332 3.0
4 Supernova 526 Marc Sandham   1071 55.27 3 0.51.46 0.06.01 1201.354 4.0
5 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 55.48 3 0.54.30 0.08.32 1208.937 5.0
6 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 66.26 3 1.02.02 0.17.00 1439.314 6.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com