2014 SUMMER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

Bronze Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (2.0) (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.5 SBC 28.5 6.5
DNQ Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 53.0 17.0
DNQ Supernova 1065 Doug Scott   1071 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 21.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1150 3.0 1.0 (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 61.0 25.0
DNQ Supernova 1017 Steve Cook   1071 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 73.0 37.0
DNQ Laser Ollie Anderson   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 OOD 73.0 37.0
DNQ Laser 16482 Rob Cummins   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 74.0 38.0
DNQ Laser Radial Flo Corboy   1122 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 75.0 39.0

Silver Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Laser 146659 George Yeo   1088 1.0 (4.0) (5.0) 2.7 OOD (3.0) 2.0 3.0 (17.0 DNC) 1.0 38.7 9.7
2nd Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 (17.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 80.0 12.0
3rd Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 (17.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 2.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 80.0 12.0
DNQ Supernova 1087 Paul Bates   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 5.0 DNF 17.0 DNC 94.0 26.0
DNQ Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 2.0 (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 125.0 57.0
DNQ Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 3.0 SBC (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 125.0 57.0
DNQ Laser 132374 Tristan Corboy   1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 137.0 69.0
DNQ Wayfarer 1370 Alexander Cook Steve Cook 1112 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 137.0 69.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 137.0 69.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 138.0 70.0
DNQ Laser Axel Hagermann   1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 SBC 138.0 70.0
DNQ Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 138.0 70.0
DNQ Supernova Paul Undrell   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 OOD 17.0 DNC 17.0 DNC 140.0 72.0
DNQ Laser Chris Wilgress   1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 OOD 17.0 DNC 141.0 73.0
DNQ Laser Vago Dave Cowan   1100 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 142.0 74.0
DNQ Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 SBC (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 142.0 74.0

Gold Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Solo 4188 Neil Roscoe   1146 (3.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 51.0 6.0
2nd Laser 177494 Barry Yearsley   1088 (4.0) 2.0 2.0 1.0 (6.0 DNF) (20.0 DNC) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 57.0 7.0
3rd Laser 201394 Stuart Craik   1088 2.8 SBC (3.0) 3.0 (4.0) 3.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 1.0 59.8 12.8
4th Streaker 760 Nick Vinden   1146 8.0 (20.0 DNC) 5.0 SBC 5.0 (20.0 DNC) 3.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 105.0 25.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 DNF 4.5 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 DNF 133.5 53.5
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 7.0 OOD 20.0 DNC 141.0 61.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 OOD 146.0 66.0
DNQ Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 SBC 20.0 DNC 150.0 70.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 161.0 81.0
DNQ Supernova 1066 Phil East   1071 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
DNQ Laser Jamie Craik   1088 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   1088 (20.0 DNC) 5.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 165.0 85.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 166.0 86.0
DNQ Laser Radial Janet Thompson   1122 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 OOD (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 166.0 86.0
DNQ Supernova 1017 Ben Kimbell   1071 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 167.0 87.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 167.0 87.0
DNQ Laser Bob Haynes   1088 10.0 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 170.0 90.0

The following boats did not sign on and could not be identified:-
SUM 05 - Laser EPS 245
SUM 06 - Buzz 835

SUM 01 - Bronze Fleet - 15 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1065 Doug Scott   1071 67.10 4 1.02.43 0.00.00 1071 1.0
2 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 62.45 3 1.04.36 0.01.50 1334.099 2.0
3 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 61.20 3 1.11.07 0.07.15 1303.98 3.0

SUM 02 - Bronze Fleet - 22 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 52.41 3 0.45.49 0.00.00 1150 1.0
2 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 49.33 2 0.57.24 0.10.00 1622.406 2.0

SUM 03 - Bronze Fleet - 29 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1065 Doug Scott   1071 57.48 4 0.53.58 0.00.00 1071 1.0
2 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 59.41 3 0.58.23 0.04.31 1474.529 2.0
3 Laser Radial Flo Corboy   1122 OOD         3.0

SUM 04 - Bronze Fleet - 06 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1065 Doug Scott   1071 61.15 5 0.57.11 0.00.00 1071 1.0
2 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 48.48 3 0.59.40 0.02.02 1422.171 2.0
3 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 56.22 4 1.01.16 0.03.45 1232.014 3.0

SUM 05 - Bronze Fleet - 13 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 54.13 2 0.39.47 0.00.00 1363 1.0
2 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 54.59 2 0.42.27 0.03.28 1382.274 2.0

SUM 06 - Bronze Fleet - 20 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 Steve Cook   1071 57.56 6 0.54.06 0.00.00 1071 1.0
2 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 49.41 4 0.54.41 0.00.32 1377.726 2.0

SUM 07 - Bronze Fleet - 27 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 48.56 3 0.35.54 0.00.00 1363 1.0
2 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 51.12 3 0.39.32 0.04.42 1426.136 2.0

SUM 08 - Bronze Fleet - 03 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 56.18 3 0.41.18 0.00.00 1363 1.0
2 Laser 16482 Rob Cummins   1088 46.49 3 0.43.02 0.01.53 1133.412 2.0

SUM 09 - Bronze Fleet - 10 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Ollie Anderson   1088 OOD 1.0
2 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 SBC 1.5

SUM 01 - Silver Fleet - 15 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 146659 George Yeo   1088 72.15 4 1.06.24 0.00.00 1088 1.0
2 Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 60.34 3 1.09.37 0.02.48 1216.084 2.0
3 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 SBC         3.0

SUM 02 - Silver Fleet - 22 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 46.35 3 0.43.10 0.00.00 1079 1.0
2 Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 52.33 3 0.45.42 0.02.54 1217.205 2.0
3 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 43.26 2 0.47.31 0.03.58 1509.056 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   1088 44.30 2 1.01.21 0.13.11 1546.116 4.0

SUM 03 - Silver Fleet - 29 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 55.24 4 0.51.21 0.00.00 1079 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 55.42 3 0.54.10 0.02.54 1446.457 2.0
3 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 63.29 4 0.56.35 0.05.53 1236.435 3.0
4 Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 50.45 3 0.58.20 0.06.05 1317.912 4.0
5 Laser 146659 George Yeo   1088 64.02 4 0.58.51 0.08.10 1247.147 5.0
6 Laser Vago Dave Cowan   1100 OOD         6.0
6 Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 SBC         6.0

SUM 04 - Silver Fleet - 06 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 132374 Tristan Corboy   1088 60.20 5 0.55.27 0.00.00 1088 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 61.20 4 0.55.55 0.00.31 1382.541 2.0
3 Laser 146659 George Yeo   1088 OOD         2.7
4 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 62.05 5 0.57.32 0.02.15 1119.558 3.0

SUM 05 - Silver Fleet - 13 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 60.17 4 0.56.17 0.00.00 1071 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 58.26 3 0.56.50 0.00.33 1384.177 2.0
3 Laser 146659 George Yeo   1088 63.56 4 0.58.46 0.02.42 1135.846 3.0
4 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 64.34 4 0.59.50 0.03.50 1147.098 4.0

SUM 06 - Silver Fleet - 20 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 57.34 6 0.53.45 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 146659 George Yeo   1088 53.12 5 0.58.41 0.04.28 1187.712 2.0
3 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 53.52 4 0.58.56 0.04.44 1503.245 3.0

SUM 07 - Silver Fleet - 27 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 1370 Alexander Cook Steve Cook 1112 57.45 4 0.51.56 0.00.00 1112 1.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 56.17 4 0.52.33 0.00.40 1083.759 2.0
3 Laser 146659 George Yeo   1088 58.55 4 0.54.09 0.02.25 1134.465 3.0
4 Supernova Paul Undrell   1071 OOD         4.0

SUM 08 - Silver Fleet - 03 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 59.07 6 0.52.41 0.00.00 1122 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 57.48 6 0.53.58 0.01.22 1097.01 2.0
3 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 54.59 5 1.01.09 0.07.36 1252.262 3.0
4 Supernova 1087 Paul Bates   1071 DNF         5.0
4 Laser Chris Wilgress   1088 OOD         5.0

SUM 09 - Silver Fleet - 10 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 146659 George Yeo   1088 47.21 5 0.43.31 0.00.00 1088 1.0
2 Laser Axel Hagermann   1088 SBC         2.0

SUM 01 - Gold Fleet - 15 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 57.13 4 0.55.53 0.00.00 1024 1.0
2 Supernova 1066 Phil East   1071 60.29 4 0.56.28 0.00.38 1082.463 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   1088 SBC         2.8
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 66.21 4 0.57.54 0.02.19 1187.458 3.0
5 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 64.53 4 0.59.38 0.04.05 1161.209 4.0
6 Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 65.55 4 1.01.33 0.06.04 1179.703 5.0
7 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 64.03 4 1.02.33 0.06.50 1146.295 6.0
8 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 66.20 4 1.04.47 0.09.07 1187.16 7.0
9 Streaker 760 Nick Vinden   1146 74.44 4 1.05.13 0.10.42 1337.494 8.0
10 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 71.56 4 1.13.47 0.17.27 1287.382 9.0
11 Laser Bob Haynes   1088 OOD         10.0

SUM 02 - Gold Fleet - 22 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 45.12 3 0.39.26 0.00.00 1146 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 45.45 3 0.42.03 0.02.50 1159.945 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   1088 51.49 3 0.47.38 0.08.54 1313.759 3.0
4 Laser 158368 Lester Merridale   1088 DNF         5.0

SUM 03 - Gold Fleet - 29 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 62.54 5 0.54.53 0.00.00 1146 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 61.27 5 0.56.29 0.01.44 1119.582 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   1088 58.25 4 1.07.07 0.10.39 1330.395 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 SBC         5.0

SUM 04 - Gold Fleet - 06 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 55.39 5 0.51.09 0.00.00 1088 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.36 5 0.52.53 0.01.59 1184.776 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 62.08 5 0.55.53 0.05.15 1214.754 3.0
4 Laser 201394 Stuart Craik   1088 61.24 5 0.56.26 0.05.45 1200.417 4.0
5 Streaker 760 Nick Vinden   1146 52.15 4 0.57.00 0.05.21 1276.909 5.0
6 Laser Radial Janet Thompson   1122 OOD         6.0

SUM 05 - Gold Fleet - 13 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 59.59 4 0.52.20 0.00.00 1146 1.0
2 Laser Jamie Craik   1088 59.58 4 0.55.07 0.03.01 1145.682 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   1088 61.33 4 0.56.34 0.04.36 1175.932 3.0
4 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 DNF         6.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 DNF         6.0

SUM 06 - Gold Fleet - 20 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 55.26 6 0.48.22 0.00.00 1146 1.0
2 Supernova 464 Barry Winter   1071 55.36 6 0.51.55 0.03.48 1149.446 2.0
3 Streaker 760 Nick Vinden   1146 55.34 5 0.58.11 0.09.22 1378.508 3.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 OOD         4.5

SUM 07 - Gold Fleet - 27 Jul 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 51.45 4 0.47.34 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 56.39 4 0.52.04 0.04.54 1191.018 2.0
3 Laser 201394 Stuart Craik   1088 57.41 4 0.53.01 0.05.56 1212.743 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 61.09 4 0.53.22 0.06.38 1285.627 4.0
5 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 52.19 4 0.53.39 0.05.56 1099.914 5.0
6 Supernova 1017 Ben Kimbell   1071 DNF         7.0

SUM 08 - Gold Fleet - 03 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 56.45 6 0.52.10 0.00.00 1088 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.20 6 0.52.39 0.00.33 1156.699 2.0
3 Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 SBC         5.0
4 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 OOD         7.0

SUM 09 - Gold Fleet - 10 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 201394 Stuart Craik   1088 45.53 6 0.42.10 0.00.00 1088 1.0
2 Supernova 1086 David Hall   1071 DNF         3.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 OOD         3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com