2014 SUMMER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Solo 4188 Neil Roscoe   1146 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) 54.0 5.0
2nd RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 (3.0) 3.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) 1.0 66.0 11.0
3rd Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 (23.0 DNC) 2.0 4.0 3.0 3.0 (23.0 DNC) 1.0 (5.0) (23.0 DNC) 87.0 13.0
4th Streaker 760 Nick Vinden   1146 (4.0) (23.0 DNC) 3.6 SBC 4.0 (23.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 (23.0 DNC) 90.6 17.6
5th RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 5.0 4.0 2.0 113.0 21.0
6th Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.8 OOD (23.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 7.0 (23.0 DNC) 120.8 28.8
DNQ RS Feva (s/h) 3458 Ollie Anderson   1161 7.0 (23.0 DNC) 6.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 6.3 OOD 140.3 48.3
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 2.0 23.0 DNC 151.0 59.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 OOD 165.0 73.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1150 (23.0 DNC) 4.0 (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 170.0 78.0
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1146 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 171.0 79.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 8.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 175.0 83.0
DNQ Wayfarer 1370 Steve Cook Alexander Cook 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 185.0 93.0
DNQ Byte CII 2622 Chris Johnson   1150 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 186.0 94.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 186.0 94.0
DNQ Gull Martin Green Ann Miles 1363 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 SBC 187.0 95.0
DNQ Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 189.0 97.0
DNQ Lightning 368 125 Jean Barr   1160 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 190.0 98.0
DNQ Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 191.0 99.0
DNQ Wayfarer Chris Amphlett Ian Shepperdson 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 SBC (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 192.0 100.0
DNQ Wayfarer Ian Shepperdson Chris Amphlett 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 SBC (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 192.0 100.0
DNQ Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 SBC (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 192.0 100.0

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 1.7 OOD 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 86.7 22.7
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 1.0 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 DNF 16.0 DNC 102.0 38.0
DNQ Laser 158687 Dave Cowan   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 114.0 50.0
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 114.0 50.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 129.0 65.0
DNQ Laser Axel Hagermann   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 SBC 129.0 65.0
DNQ Laser 132374 Tristan Corboy   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 130.0 66.0
DNQ Laser Stuart Craik   1088 2.0 SBC (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 130.0 66.0
DNQ Laser 182596 Mark Gadd   1088 (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 130.0 66.0
DNQ Laser Radial Hannah Craik   1122 2.0 SBC (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 130.0 66.0
DNQ Laser Radial Flo Corboy   1122 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 OOD (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 67.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 OOD (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 67.0
DNQ Laser George Yeo   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 OOD (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 131.0 67.0
DNQ Laser Chris Wilgress   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 OOD 16.0 DNC 131.0 67.0
DNQ Laser Lester Merridale   1088 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 OOD 16.0 DNC 131.0 67.0

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SUM 01 SUM 02 SUM 03 SUM 04 SUM 05 SUM 06 SUM 07 SUM 08 SUM 09 Total Nett
            15 Jun 14 22 Jun 14 29 Jun 14 06 Jul 14 13 Jul 14 20 Jul 14 27 Jul 14 03 Aug 14 10 Aug 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Supernova 510 James Gardner   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) 52.0 8.0
2nd Supernova 1086 David Hall   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 3.0 (11.0 DNC) 3.5 OOD (11.0 DNC) 4.0 3.0 61.5 17.5
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 2.0 63.0 19.0
DNQ Supernova 402 Matt Trinder   1071 3.0 (11.0 DNC) 2.0 2.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 64.0 20.0
DNQ Supernova 1066 Phil East   1071 1.0 (11.0 DNC) 6.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 74.0 30.0
DNQ Supernova 1060 Paul Undrell   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 OOD 11.0 DNC 1.0 79.0 35.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 89.0 45.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 89.0 45.0
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 91.0 47.0
DNQ Supernova Gordon Tweedle   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 SBC 11.0 DNC 93.0 49.0

Helms of the following boats did not sign on and could not be identified:-

SUM 06 - Laser 144636
SUM 07 - Laser 144636
SUM 08 - Laser 144636 + Buzz 835

SUM 01 - General Handicap Fleet - 15 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 65.35 5 0.57.14 0.00.00 1146 1.0
2 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 59.06 5 0.57.43 0.00.30 1032.711 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 58.49 5 0.58.49 0.01.35 1027.76 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 58.25 4 1.03.43 0.05.57 1275.963 4.0
5 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 59.20 4 1.06.42 0.08.25 1295.985 5.0
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 65.00 5 1.08.43 0.10.52 1135.807 6.0
7 RS Feva (s/h) 3458 Ollie Anderson   1161 65.12 4 1.10.12 0.12.03 1424.127 7.0
8 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 66.45 4 1.17.54 0.17.43 1457.983 8.0

SUM 02 - General Handicap Fleet - 22 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 61.40 3 0.53.49 0.00.00 1146 1.0
2 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 43.35 2 1.00.35 0.04.53 1214.915 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 61.11 3 1.01.11 0.07.22 1137.018 3.0
4 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 54.47 2 1.11.27 0.13.32 1527.122 4.0

SUM 03 - General Handicap Fleet - 29 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 59.01 5 0.51.30 0.00.00 1146 1.0
2 Byte CII 2622 Chris Johnson   1150 61.54 5 0.53.50 0.02.41 1201.989 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 55.55 5 0.55.55 0.04.25 1085.803 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 SBC         3.6
5 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 52.38 4 1.00.58 0.08.11 1277.559 4.0
6 Solo 5017 Barry Mearing   1146 57.08 4 1.02.19 0.09.55 1386.786 5.0
7 Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 OOD         5.8
8 RS Feva (s/h) 3458 Ollie Anderson   1161 60.41 4 1.05.20 0.12.51 1472.955 6.0
9 RS 300 344 Dan Tate   990 DNF         8.0
9 Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 SBC         8.0

SUM 04 - General Handicap Fleet - 06 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.20 5 0.52.39 0.00.00 1146 1.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 52.50 4 0.59.23 0.06.00 1254.427 2.0
3 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 64.14 5 0.59.32 0.07.26 1220.078 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 61.08 4 1.06.41 0.12.52 1451.494 4.0
5 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 61.44 4 1.07.06 0.13.18 1465.74 5.0
6 RS Feva (s/h) 3458 Ollie Anderson   1161 52.13 3 1.14.58 0.15.33 1653.047 6.0
7 Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 48.07 2 1.31.00 0.20.17 2284.877 7.0
8 Wayfarer Chris Amphlett Ian Shepperdson 1112 SBC         8.0
8 Wayfarer Ian Shepperdson Chris Amphlett 1112 SBC         8.0

SUM 05 - General Handicap Fleet - 13 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 1370 Steve Cook Alexander Cook 1112 62.27 6 0.56.10 0.00.00 1112 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 64.25 6 0.56.13 0.00.03 1147.019 2.0
3 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 66.00 6 1.01.10 0.05.24 1175.212 3.0
4 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 65.36 6 1.09.21 0.12.28 1168.09 4.0
5 Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 67.59 5 1.14.10 0.16.30 1452.633 5.0
6 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 66.27 5 1.14.27 0.16.20 1419.87 6.0

SUM 06 - General Handicap Fleet - 20 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 56.52 5 0.49.37 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 56.11 5 0.56.11 0.06.34 1132.229 2.0
3 Streaker 760 Nick Vinden   1146 54.58 4 0.59.57 0.09.28 1384.638 3.0
4 Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 57.29 4 1.05.19 0.13.49 1448.034 4.0
5 Solo 5017 Barry Mearing   1146 62.36 4 1.08.17 0.17.06 1576.926 5.0

SUM 07 - General Handicap Fleet - 27 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 45.21 4 0.42.02 0.00.00 1079 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 43.24 4 0.43.24 0.01.22 1032.604 2.0
3 RS 300 344 Dan Tate   990 43.50 4 0.44.17 0.02.13 1042.914 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 52.18 4 0.45.38 0.04.08 1244.359 4.0
5 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 46.18 4 0.48.57 0.06.32 1101.603 5.0
6 Lightning 368 125 Jean Barr   1160 46.10 3 0.53.04 0.09.36 1464.574 6.0
7 Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 44.13 3 0.53.36 0.09.33 1402.713 7.0

SUM 08 - General Handicap Fleet - 03 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 51.26 5 0.53.51 0.00.00 1146 1.0
2 RS 300 344 Dan Tate   990 55.08 6 0.55.41 0.01.49 1023.701 2.0
3 Streaker 760 Nick Vinden   1146 57.27 5 1.00.09 0.06.01 1280.059 3.0
4 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 59.44 6 1.03.09 0.08.47 1109.112 4.0
5 Topper Zenon 4222 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 56.59 5 1.03.22 0.08.33 1269.661 5.0
6 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 52.49 5 1.03.23 0.07.56 1176.822 6.0
7 Laser Vago 175 Mike Cowan   1100 52.03 4 1.10.59 0.12.33 1449.675 7.0

SUM 09 - General Handicap Fleet - 10 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 61.03 6 1.01.03 0.00.00 1000 1.0
2 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 64.45 6 1.08.27 0.07.00 1060.606 2.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 OOD         2.0
4 Gull Martin Green Ann Miles 1363 SBC         3.0
5 RS Feva (s/h) 3458 Ollie Anderson   1161 OOD         6.3

SUM 01 - Laser Fleet - 15 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 66.44 5 0.59.29 0.00.00 1122 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 OOD         1.7
3 Laser Stuart Craik   1088 SBC         2.0
3 Laser Radial Hannah Craik   1122 SBC         2.0

SUM 02 - Laser Fleet - 22 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 161410 Bob Haynes   1088 61.36 3 0.56.37 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 182596 Mark Gadd   1088 61.50 3 0.56.50 0.00.14 1092.121 2.0

SUM 03 - Laser Fleet - 29 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 158687 Dave Cowan   1088 57.27 5 0.52.48 0.00.00 1088 1.0
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 64.55 5 0.57.51 0.05.40 1229.405 2.0
3 Laser Radial Flo Corboy   1122 OOD         3.0

SUM 04 - Laser Fleet - 06 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 58.46 5 0.54.01 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 132374 Tristan Corboy   1088 60.45 5 0.55.50 0.01.59 1124.719 2.0
3 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 OOD         3.0
3 Laser George Yeo   1088 OOD         3.0

SUM 05 - Laser Fleet - 13 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SUM 06 - Laser Fleet - 20 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 158687 Dave Cowan   1088 56.02 5 0.51.30 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 50.54 4 0.58.29 0.06.04 1235.407 2.0

SUM 07 - Laser Fleet - 27 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 48.56 4 0.44.59 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 50.27 4 0.46.22 0.01.31 1121.722 2.0

SUM 08 - Laser Fleet - 03 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 59.00 6 0.52.35 0.00.00 1122 1.0
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 DNF         3.0
2 Laser Chris Wilgress   1088 OOD         3.0
2 Laser Lester Merridale   1088 OOD         3.0

SUM 09 - Laser Fleet - 10 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Axel Hagermann   1088 SBC 1.0

SUM 01 - Supernova Fleet - 15 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 60.07 5 0.56.08 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 64.04 5 0.59.49 0.03.57 1141.371 2.0
3 Supernova 402 Matt Trinder   1071 66.05 5 1.01.42 0.05.58 1177.298 3.0

SUM 02 - Supernova Fleet - 22 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SUM 03 - Supernova Fleet - 29 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 54.00 5 0.50.25 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 402 Matt Trinder   1071 52.25 4 1.01.11 0.09.13 1299.497 2.0
3 Supernova 456 Marc Sandham   1071 66.00 5 1.01.37 0.12.00 1309 3.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 56.01 4 1.05.23 0.12.49 1388.747 4.0
5 Supernova 1066 Phil East   1071 DNF         6.0

SUM 04 - Supernova Fleet - 06 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 60.35 5 0.56.34 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 402 Matt Trinder   1071 62.08 5 0.58.01 0.01.33 1098.401 2.0
3 Supernova 1086 David Hall   1071 52.41 4 1.01.29 0.04.13 1164.178 3.0

SUM 05 - Supernova Fleet - 13 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 63.06 6 0.58.55 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 510 James Gardner   1071 63.19 6 0.59.07 0.00.13 1074.677 2.0

SUM 06 - Supernova Fleet - 20 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 57.17 5 0.53.29 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 402 Matt Trinder   1071 50.36 4 0.59.03 0.04.46 1182.556 2.0
3 Supernova 1086 David Hall   1071 OOD         3.5

SUM 07 - Supernova Fleet - 27 Jul 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 OOD         1.0
1 Supernova 464 Barry Winter   1071 43.08 4 0.40.16 0.00.00 1071 1.0
3 Supernova 510 James Gardner   1071 44.36 4 0.41.39 0.01.28 1107.417 2.0

SUM 08 - Supernova Fleet - 03 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 53.38 6 0.50.05 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 510 James Gardner   1071 56.20 6 0.52.36 0.02.42 1124.916 2.0
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 58.10 6 0.54.19 0.04.32 1161.526 3.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 56.46 5 1.03.36 0.12.04 1360.283 4.0
5 Supernova Gordon Tweedle   1071 SBC         5.0

SUM 09 - Supernova Fleet - 10 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 60.23 6 0.56.23 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 64.24 6 1.00.08 0.04.01 1142.242 2.0
3 Supernova 1086 David Hall   1071 59.16 5 1.06.24 0.08.57 1261.433 3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com