2014 SPRING SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

Bronze Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
DNQ Gull 2711 Jennie Miles Ann Miles 1363 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 1.5 SBC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 116.5 52.5
DNQ Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 118.0 54.0
DNQ Supernova 1065 Doug Scott   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 132.0 68.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 1.0 133.0 69.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1150 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 134.0 70.0
DNQ Supernova 1007 Steve Swain   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 145.0 81.0
DNQ Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 145.0 81.0
DNQ Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 145.0 81.0
DNQ Snipe 20265 Archie Tilling Andy Tilling (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 DNF 16.0 DNC 146.0 82.0
DNQ Laser Radial 16482 Flo Corboy   1122 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 147.0 83.0
DNQ 2000 21732 Ian Mitchell Ruby Mitchell 1100 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 147.0 83.0
DNQ Supernova 402 Matt Trinder   1071 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 148.0 84.0
DNQ Topper Xenon 5554 Fraser Goodwin Tristan Corboy 1079 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 149.0 85.0
DNQ Laser Pico Mel Gambrill   1318 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 150.0 86.0
DNQ Laser Pico 6845 Lilly Gosling Jasmine Gosling 1318 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 152.0 88.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 3.0 2.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) 1.0 4.0 DNF 73.0 13.0
DNQ Laser 184087 Ruth Chapman   1088 1.0 (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) 2.0 3.0 2.5 OOD (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 87.5 27.5
DNQ Supernova Paul Undrell   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 OOD (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 62.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 OOD 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 62.0
DNQ Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 122.0 62.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 123.0 63.0
DNQ Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 126.0 66.0
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 DNF 15.0 DNC 127.0 67.0
DNQ Laser EPS 245 Tim Garrett   1024 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 4.0 DNF 15.0 DNC 127.0 67.0
DNQ Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 128.0 68.0
DNQ Laser EPS 214 Andy Jones   1024 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 136.0 76.0
DNQ RS Vareo 283 Tristan Corboy   1071 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 77.0
DNQ Wayfarer 10988 Alexander Cook Rebecca Perry 1112 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 137.0 77.0
DNQ RS Venture Siggy Martin David Martin 1100 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 140.0 80.0

Gold Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 1.0 1.0 1.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 (21.0 DNC) 94.0 10.0
2nd Supernova 1066 Phil East   1071 1.8 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 1.0 3.0 (21.0 DNC) 94.8 10.8
3rd Laser 177494 Barry Yearsley   1088 (4.0) 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.9 OOD 1.0 (6.0) (4.0) 3.0 28.9 11.9
4th Solo 4188 Neil Roscoe   1146 3.0 3.3 OOD 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (5.0) 5.0 1.0 86.3 18.3
5th Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 2.0 (21.0 DNC) 3.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 (21.0 DNC) 2.0 103.0 19.0
6th Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) 5.0 SBC 3.0 5.0 DNF 8.0 (21.0 DNC) 4.0 114.0 30.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 8.0 DNF (21.0 DNC) 21.0 DNC 9.0 7.0 21.0 DNC 156.0 72.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 2.0 (21.0 DNC) 3.0 OOD 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 156.0 72.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.5 OOD 5.0 (21.0 DNC) 8.5 SBC 12.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 160.0 76.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 6.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 OOD 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 165.0 81.0
DNQ Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 172.0 88.0
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 7.0 7.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 182.0 98.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 190.0 106.0
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 193.0 109.0
DNQ Laser 201394 Stuart Craik   1088 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 194.0 110.0
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 195.0 111.0
DNQ Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 195.0 111.0
DNQ Gull 2711 Ann Miles Brenda Jones 1363 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 196.0 112.0
DNQ 2000 21468 Jamie Craik Stuart Craik 1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 196.0 112.0
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 21.0 DNC 21.0 DNC 199.0 115.0

The following helms did not sign on and could not be identified:
SPR 08: Laser 68965

SPR 01 - Bronze Fleet - 30 Mar 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2711 Jennie Miles Ann Miles 1363 61.09 3 0.44.52 0.00.00 1363 1.0

SPR 02 - Bronze Fleet - 06 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SPR 03 - Bronze Fleet - 13 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1007 Steve Swain   1071 56.28 3 0.52.43 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1065 Doug Scott   1071 57.01 3 0.53.14 0.00.33 1081.432 2.0
3 Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 54.33 2 1.00.02 0.06.39 1551.97 3.0
4 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 64.17 2 1.23.51 0.23.52 1828.887 4.0

SPR 04 - Bronze Fleet - 20 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SPR 05 - Bronze Fleet - 27 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 55.09 4 0.40.28 0.00.00 1363 1.0
2 Gull 2711 Jennie Miles Ann Miles 1363 59.09 4 0.43.24 0.04.00 1461.858 2.0

SPR 06 - Bronze Fleet - 04 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 63.00 4 0.56.09 0.00.00 1122 1.0
2 Supernova 1065 Doug Scott   1071 63.32 4 0.59.19 0.03.24 1131.498 2.0
3 2000 21732 Ian Mitchell Ruby Mitchell 1100 61.36 3 1.14.40 0.15.17 1462.756 3.0
4 Supernova 402 Matt Trinder   1071 63.00 3 1.18.26 0.17.54 1496 4.0

SPR 07 - Bronze Fleet - 11 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Gull 2711 Jennie Miles Ann Miles 1363 SBC 1.5

SPR 08 - Bronze Fleet - 18 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 57.43 5 0.51.54 0.00.00 1112 1.0
2 Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 46.13 3 0.56.31 0.03.46 1484.058 2.0
3 Laser Radial 16482 Flo Corboy   1122 51.42 4 0.57.36 0.05.07 1245.1 3.0
4 Supernova 1086 David Hall   1071 62.11 5 0.58.04 0.06.36 1198.057 4.0
5 Topper Xenon 5554 Fraser Goodwin Tristan Corboy 1079 51.19 4 0.59.27 0.06.31 1235.868 5.0
6 Laser Pico Mel Gambrill   1318 53.07 3 1.07.10 0.12.04 1705.623 6.0
7 Laser Pico 6845 Lilly Gosling Jasmine Gosling 1318 DNF         8.0

SPR 09 - Bronze Fleet - 25 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Snipe 20265 Archie Tilling Andy Tilling DNF 2.0

SPR 10 - Bronze Fleet - 01 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1086 David Hall   1071 47.37 4 0.44.28 0.00.00 1071 1.0
2 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 55.53 4 0.48.36 0.04.45 1256.935 2.0

SPR 01 - Silver Fleet - 30 Mar 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 59.06 4 0.54.19 0.00.00 1088 1.0
2 RS Vareo 283 Tristan Corboy   1071 59.40 4 0.55.43 0.01.29 1098.432 2.0
3 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 61.28 4 0.56.58 0.02.51 1131.569 3.0

SPR 02 - Silver Fleet - 06 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 DNF 2.0

SPR 03 - Silver Fleet - 13 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 214 Andy Jones   1024 68.23 4 1.06.47 0.00.00 1024 1.0
2 Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 58.25 3 1.07.09 0.00.19 1166.34 2.0
3 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 76.31 4 1.08.12 0.01.35 1145.792 3.0
4 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 61.02 3 1.14.48 0.06.32 1218.584 4.0
5 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 DNF         6.0

SPR 04 - Silver Fleet - 20 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Paul Undrell   1071 OOD         1.0
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 57.50 6 0.54.00 0.00.00 1071 1.0
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 52.32 5 0.56.11 0.02.03 1167.421 2.0

SPR 05 - Silver Fleet - 27 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 54.14 4 0.49.27 0.00.00 1371 1.0
2 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 56.26 5 0.51.52 0.02.38 1141.292 2.0

SPR 06 - Silver Fleet - 04 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 58.29 3 0.56.53 0.00.00 1371 1.0
2 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 66.37 4 1.01.44 0.05.15 1171.25 2.0
3 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 67.52 4 1.02.23 0.05.59 1193.227 3.0

SPR 07 - Silver Fleet - 11 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 52.46 5 0.48.54 0.00.00 1079 1.0
2 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 OOD         2.5

SPR 08 - Silver Fleet - 18 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova Paul Undrell   1071 57.08 5 0.53.21 0.00.00 1071 1.0
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 OOD         1.0
3 Wayfarer 10988 Alexander Cook Rebecca Perry 1112 60.09 5 0.54.06 0.00.50 1127.549 2.0
4 Laser EPS 245 Tim Garrett   1024 61.45 5 1.00.18 0.07.07 1157.542 3.0
5 Lightning 368 114 Chris Hughes   1160 57.20 4 1.01.47 0.07.50 1343.436 4.0
6 RS Venture Siggy Martin David Martin 1100 63.13 4 1.11.50 0.16.16 1481.295 5.0

SPR 09 - Silver Fleet - 25 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 53.42 5 0.49.46 0.00.00 1079 1.0
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 DNF         4.0
2 Laser EPS 245 Tim Garrett   1024 DNF         4.0

SPR 10 - Silver Fleet - 01 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 47.20 4 0.42.11 0.00.00 1122 1.0
2 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 49.03 4 0.43.43 0.01.43 1162.692 2.0
3 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 DNF         4.0

SPR 01 - Gold Fleet - 30 Mar 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 49.43 4 0.48.33 0.00.00 1024 1.0
2 Supernova 1066 Phil East   1071 OOD         1.8
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 54.57 4 0.49.25 0.00.58 1131.789 2.0
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 56.47 4 0.49.33 0.01.09 1169.55 3.0
5 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 55.04 4 0.50.37 0.02.15 1134.192 4.0
6 Laser 201394 Stuart Craik   1088 57.25 4 0.52.46 0.04.36 1182.595 5.0
7 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 OOD         6.0
7 RS 300 344 Dan Tate   990 54.25 4 0.54.58 0.06.21 1120.805 6.0
9 Laser 161410 Bob Haynes   1088 64.11 4 0.59.00 0.11.22 1321.966 7.0

SPR 02 - Gold Fleet - 06 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 36.45 4 0.35.53 0.00.00 1024 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 40.05 4 0.36.50 0.01.02 1116.88 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 OOD         3.3
4 Laser 161410 Bob Haynes   1088 OOD         7.0

SPR 03 - Gold Fleet - 13 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 64.36 4 1.03.05 0.00.00 1024 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 70.37 4 1.04.54 0.01.59 1119.373 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 73.40 4 1.06.15 0.03.31 1167.719 3.0
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 76.38 4 1.06.52 0.04.20 1214.745 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 73.50 4 1.07.52 0.05.12 1170.361 5.0
6 Supernova 464 Barry Winter   1071 73.13 4 1.08.22 0.05.39 1160.586 6.0
7 2000 21468 Jamie Craik Stuart Craik 1100 69.05 3 1.23.44 0.17.02 1460.089 7.0

SPR 04 - Gold Fleet - 20 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 58.48 6 0.54.03 0.00.00 1088 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 54.21 5 0.56.55 0.02.44 1206.792 2.0
3 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 59.08 6 0.57.45 0.03.48 1094.168 3.0
4 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 52.50 5 0.59.12 0.04.36 1173.116 4.0
5 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 55.35 5 0.59.59 0.05.30 1234.177 5.0
6 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 OOD         6.0
7 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 OOD         8.5

SPR 05 - Gold Fleet - 27 Apr 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 56.50 6 0.53.04 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 49.19 5 0.55.15 0.01.57 1115.222 2.0
3 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 50.14 5 0.55.24 0.02.07 1135.951 3.0
4 Supernova 654 Giles Gifford   1071 50.52 5 0.57.00 0.03.30 1150.273 4.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 SBC         5.0
5 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 51.34 5 1.00.26 0.06.17 1166.102 5.0
7 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 55.47 5 1.05.22 0.10.30 1261.456 6.0
8 Supernova 464 Barry Winter   1071 DNF         8.0

SPR 06 - Gold Fleet - 04 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 57.51 4 0.53.10 0.00.00 1088 1.0
2 Supernova 1066 Phil East   1071 57.40 4 0.53.51 0.00.43 1084.552 2.0
3 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 OOD         2.9
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 63.12 4 0.58.05 0.05.21 1188.619 3.0

SPR 07 - Gold Fleet - 11 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 49.41 6 0.45.40 0.00.00 1088 1.0
2 Supernova 1066 Phil East   1071 49.14 6 0.45.58 0.00.20 1078.146 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 55.02 6 0.49.29 0.04.15 1205.158 3.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 OOD         3.0
5 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 DNF         5.0
6 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 SBC         8.5

SPR 08 - Gold Fleet - 18 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 54.51 5 0.51.13 0.00.00 1071 1.0
2 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 52.58 5 0.51.44 0.00.31 1034.226 2.0
3 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 56.24 5 0.51.50 0.00.41 1101.265 3.0
4 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 60.16 5 0.54.12 0.03.19 1176.766 4.0
5 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 62.13 5 0.54.17 0.03.32 1214.841 5.0
6 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 59.05 5 0.54.18 0.03.22 1153.66 6.0
7 Gull 2711 Ann Miles Brenda Jones 1363 59.59 4 0.55.01 0.04.08 1464.042 7.0
8 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 59.58 5 0.55.07 0.04.15 1170.908 8.0
9 Supernova 464 Barry Winter   1071 58.34 4 1.08.21 0.14.41 1429.464 9.0
10 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 55.39 4 1.11.21 0.15.42 1358.276 10.0
11 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 DNF         12.0

SPR 09 - Gold Fleet - 25 May 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 60.32 7 0.53.57 0.00.00 1122 1.0
2 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 57.38 7 0.56.17 0.02.23 1068.248 2.0
3 Supernova 1066 Phil East   1071 53.04 6 0.57.48 0.03.32 1147.537 3.0
4 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 54.09 6 0.58.04 0.03.50 1170.964 4.0
5 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 61.08 6 1.02.14 0.08.08 1321.975 5.0
6 Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 58.07 6 1.03.18 0.08.35 1256.741 6.0
7 Supernova 464 Barry Winter   1071 58.30 6 1.03.44 0.08.58 1265.03 7.0

SPR 10 - Gold Fleet - 01 Jun 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 44.39 4 0.38.58 0.00.00 1146 1.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 43.52 4 0.39.27 0.00.32 1125.895 2.0
3 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 43.51 4 0.40.18 0.01.28 1125.467 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 45.27 4 0.41.46 0.03.04 1166.533 4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com