2014 SPRING SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
1st Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 1.0 4.0 DNF 2.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.2 SBC 2.0 (36.0 DNC) 157.2 13.2
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1146 2.0 2.7 OOD (5.0) (3.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 1.0 93.7 13.7
3rd Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 4.0 (36.0 DNC) 3.0 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 DNF 1.0 (36.0 DNC) 2.0 160.0 16.0
4th RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 7.0 (36.0 DNC) 6.0 4.0 2.0 2.0 (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 172.0 28.0
DNQ Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 8.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 2.0 36.0 DNC 4.0 4.0 203.0 59.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 8.0 OOD 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 9.0 DNS 36.0 DNC 220.0 76.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 3.0 1.0 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 1.0 36.0 DNC 222.0 78.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 7.0 DNF 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 36.0 DNC 36.0 DNC 233.0 89.0
DNQ Gull 2711 Ann Miles Jennie Miles 1363 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 9.0 36.0 DNC 36.0 DNC 275.0 131.0
DNQ Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 1.0 36.0 DNC 1.0 OOD 36.0 DNC 36.0 DNC 290.0 146.0
DNQ RS Feva XL 3458 Julie Wilson Olly Anderson 1222 (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) 2.0 OOD (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 292.0 148.0
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 5.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 296.0 152.0
DNQ Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 4.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 297.0 153.0
DNQ Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 (36.0 DNC) 6.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 301.0 157.0
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 6.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 9.0 DNF 36.0 DNC 303.0 159.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1150 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 14.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 3.0 305.0 161.0
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1146 (36.0 DNC) 10.0 OOD 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 308.0 164.0
DNQ Streaker 1444 Geoff Birch   1146 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 325.0 181.0
DNQ Topper Xenon 5554 Tristan Corboy Fraser Goodwin 1079 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 3.0 36.0 DNC 36.0 DNC 327.0 183.0
DNQ Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 4.0 36.0 DNC 36.0 DNC 328.0 184.0
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 329.0 185.0
DNQ 2000 21909 Sophia Hannelly Richard Pakes 1100 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 329.0 185.0
DNQ Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 6.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 330.0 186.0
DNQ Wayfarer 10988 Alexander Cook Rebecca Perry 1112 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 6.0 36.0 DNC 36.0 DNC 330.0 186.0
DNQ Laser Bahia (s/h) 176 Nigel Williams   1036 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 7.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 331.0 187.0
DNQ 2000 21732 Ian Mitchell Ruby Mitchell 1100 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 332.0 188.0
DNQ GP 14 (no spi) 11376 Jon Horton Henry Horton 1136 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 332.0 188.0
DNQ Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 332.0 188.0
DNQ RS Vareo 283 Tristan Corboy   1071 9.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 333.0 189.0
DNQ Gull (s/h) Fraser Goodwin   1295 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 9.0 DNF 36.0 DNC 333.0 189.0
DNQ Wayfarer 8593 Dave Cheney Jill Bliss 1112 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 334.0 190.0
DNQ Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 11.0 36.0 DNC 36.0 DNC 335.0 191.0
DNQ 2000 21468 Stuart Craik Jamie Craik 1100 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 11.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 335.0 191.0
DNQ Laser Pico Lilly Gosling Harriet East 1318 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 12.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 336.0 192.0
DNQ Laser EPS 245 Tim Garrett   1024 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 13.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 337.0 193.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
1st Laser 177494 Barry Yearsley   1088 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.4 OOD 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 14.4 6.4
2nd Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 2.6 SBC 2.0 3.0 DNF 3.0 (13.0 DNC) 3.0 67.6 15.6
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 3.0 3.8 OOD 5.0 (13.0 DNC) 2.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 83.8 31.8
DNQ Laser 184087 Ruth Chapman   1088 2.0 (13.0 DNC) 6.0 (13.0 DNC) 4.0 DNF 4.0 4.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 85.0 33.0
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 (13.0 DNC) 2.0 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 4.0 90.0 38.0
DNQ Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 1.0 1.0 13.0 DNC 94.0 42.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 6.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 DNF 104.0 52.0
DNQ Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 109.0 57.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 68.0
DNQ Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 120.0 68.0
DNQ Laser 201394 Stuart Craik   1088 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 121.0 69.0
DNQ Laser Radial 16482 Rosalind Corboy   1122 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 124.0 72.0

Supernova Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
DNQ Supernova 1066 Phil East   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 SBC 11.0 DNC 11.0 DNC 70.0 26.0
DNQ Supernova 1060 Paul Undrell   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.7 OOD 2.0 2.0 (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 72.7 28.7
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 OOD 11.0 DNC 11.0 DNC 80.0 36.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 84.0 40.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (11.0 DNC) 1.0 SBC 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 46.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 11.0 DNC 2.0 93.0 49.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 (11.0 DNC) 3.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 OOD 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 94.0 50.0
DNQ Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 100.0 56.0
DNQ Supernova 510 James Gardner   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 100.0 56.0
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 103.0 59.0

SPR 01 - General Handicap Fleet - 30 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 65.22 4 0.58.47 0.00.00 1112 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 67.37 4 0.59.00 0.00.15 1150.276 2.0
3 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 61.14 4 0.59.48 0.01.02 1041.685 3.0
4 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 66.55 4 1.00.11 0.01.33 1138.368 4.0
5 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 67.41 4 1.00.52 0.02.19 1151.411 5.0
6 RS 300 344 Dan Tate   990 60.33 4 1.01.10 0.02.21 1030.06 6.0
7 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 61.27 4 1.01.27 0.02.40 1045.371 7.0
8 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 67.41 4 1.02.44 0.04.15 1151.411 8.0
9 RS Vareo 283 Tristan Corboy   1071 68.52 4 1.04.18 0.05.55 1171.541 9.0
10 Wayfarer 8593 Dave Cheney Jill Bliss 1112 71.36 4 1.04.23 0.06.14 1218.04 10.0
11 Gull 2711 Ann Miles Jennie Miles 1363 70.52 3 1.09.19 0.10.47 1607.419 11.0

SPR 02 - General Handicap Fleet - 06 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 52.38 6 0.51.24 0.00.00 1024 1.0
2 RS Feva XL 3458 Julie Wilson Olly Anderson 1222 61.24 5 1.00.18 0.09.03 1433.47 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 OOD         2.7
4 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 DNF         4.0
5 Solo 5017 Barry Mearing   1146 OOD         10.0

SPR 03 - General Handicap Fleet - 13 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 67.15 5 1.05.40 0.00.00 1024 1.0
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 60.01 4 1.07.28 0.01.36 1142.325 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 60.45 4 1.08.17 0.02.20 1156.283 3.0
4 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 71.34 5 1.09.53 0.04.19 1089.729 4.0
5 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 66.13 4 1.12.14 0.06.00 1260.332 5.0
6 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 72.37 5 1.12.37 0.06.57 1105.717 6.0
7 Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 59.30 3 1.12.45 0.05.48 1509.988 7.0
8 Wayfarer 10000 Richard Bland Sue Bland 1112 68.04 4 1.16.31 0.09.39 1295.544 8.0
9 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 64.43 4 1.19.00 0.10.55 1231.782 9.0
10 Solo 5017 Barry Mearing   1146 75.09 4 1.21.58 0.14.56 1430.364 10.0
11 2000 21468 Stuart Craik Jamie Craik 1100 76.31 4 1.26.57 0.18.43 1456.377 11.0
12 Laser Pico Lilly Gosling Harriet East 1318 62.13 2 1.58.01 0.27.36 2368.397 12.0
13 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 DNF         14.0

SPR 04 - General Handicap Fleet - 20 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 52.40 5 0.47.22 0.00.00 1112 1.0
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 52.59 5 0.47.39 0.00.19 1118.686 2.0
2 RS Feva XL 3458 Julie Wilson Olly Anderson 1222 OOD         2.0
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 55.57 5 0.48.49 0.01.40 1181.324 3.0
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 53.26 5 0.53.26 0.06.04 1128.187 4.0
6 2000 21909 Sophia Hannelly Richard Pakes 1100 56.20 4 1.04.01 0.14.39 1486.772 5.0
7 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 DNF         7.0
8 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 OOD         8.0

SPR 05 - General Handicap Fleet - 27 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 50.58 5 0.49.46 0.00.00 1024 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 49.56 5 0.49.56 0.00.10 1003.239 2.0
3 Gull 2711 Ann Miles Jennie Miles 1363 55.10 4 0.50.36 0.00.54 1385.481 3.0
4 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 53.25 5 0.52.10 0.02.27 1073.224 4.0
5 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 58.09 4 0.53.01 0.03.34 1460.405 5.0
6 Gull 2869 Gillian Thompson Jeff Thompson 1363 45.38 3 0.55.48 0.04.56 1528.075 6.0

SPR 06 - General Handicap Fleet - 04 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 58.00 4 0.52.09 0.00.00 1112 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 53.05 4 0.53.05 0.00.56 1017.736 2.0
3 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 60.35 4 0.54.29 0.02.35 1161.529 3.0
4 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 58.16 3 0.56.40 0.04.38 1489.484 4.0
5 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 61.25 4 0.56.55 0.05.08 1177.506 5.0
6 Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 62.50 3 1.03.22 0.11.07 1606.222 6.0
7 Laser Bahia (s/h) 176 Nigel Williams   1036 55.33 3 1.11.30 0.15.01 1420.037 7.0
8 2000 21732 Ian Mitchell Ruby Mitchell 1100 59.20 3 1.11.55 0.16.18 1516.751 8.0

SPR 07 - General Handicap Fleet - 11 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 1444 Geoff Birch   1146 59.19 5 0.51.46 0.00.00 1146 1.0
2 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 54.49 4 1.03.30 0.10.08 1323.825 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 58.32 4 1.03.51 0.11.05 1413.582 3.0
4 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 DNF         5.0

SPR 08 - General Handicap Fleet - 18 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 55.24 4 0.49.49 0.00.00 1112 1.0
1 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 OOD         1.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 58.49 4 0.51.19 0.01.43 1180.58 2.0
4 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 SBC         2.2
5 Topper Xenon 5554 Tristan Corboy Fraser Goodwin 1079 56.21 4 0.52.13 0.02.36 1131.069 3.0
6 Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 58.12 4 0.52.20 0.02.48 1168.202 4.0
7 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 53.36 4 0.52.21 0.02.35 1075.87 5.0
8 Wayfarer 10988 Alexander Cook Rebecca Perry 1112 59.08 4 0.53.11 0.03.44 1186.936 6.0
9 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 54.02 4 0.54.02 0.04.13 1084.568 7.0
10 GP 14 (no spi) 11376 Jon Horton Henry Horton 1136 64.06 4 0.56.26 0.07.30 1286.628 8.0
11 Gull 2711 Ann Miles Jennie Miles 1363 57.43 3 0.56.28 0.06.47 1544.667 9.0
12 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 59.13 4 0.57.50 0.08.12 1188.609 10.0
13 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 61.19 3 1.03.08 0.12.56 1641.014 11.0
14 Laser EPS 245 Tim Garrett   1024 DNF         13.0

SPR 09 - General Handicap Fleet - 25 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 42.10 3 0.41.11 0.00.00 1024 1.0
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 47.46 3 0.42.57 0.01.59 1159.994 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 49.56 3 0.43.34 0.02.45 1212.61 3.0
4 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 39.38 2 0.55.06 0.10.01 1443.719 4.0
5 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 55.12 3 0.56.37 0.15.03 1340.509 5.0
6 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 DNS         9.0
6 RS 300 344 Dan Tate   990 DNF         9.0
6 Gull (s/h) Fraser Goodwin   1295 DNF         9.0

SPR 10 - General Handicap Fleet - 01 Jun 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 61.49 3 0.53.56 0.00.00 1146 1.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 65.17 3 0.58.42 0.05.18 1210.267 2.0
3 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 69.36 3 1.00.31 0.07.34 1290.293 3.0
4 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 69.29 3 1.04.24 0.11.17 1288.13 4.0

SPR 01 - Laser Fleet - 30 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 66.38 4 1.01.15 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 67.33 4 1.02.05 0.00.55 1102.967 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 67.46 4 1.02.17 0.01.08 1106.505 3.0
4 Laser 201394 Stuart Craik   1088 67.57 4 1.02.27 0.01.19 1109.499 4.0
5 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 DNF         6.0

SPR 02 - Laser Fleet - 06 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 50.48 5 0.46.41 0.00.00 1088 1.0
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 54.47 5 0.48.50 0.02.24 1173.312 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 OOD         3.8

SPR 03 - Laser Fleet - 13 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 73.03 5 1.07.08 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 73.22 5 1.07.26 0.00.19 1092.716 2.0
3 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 66.32 4 1.14.07 0.06.16 1238.677 3.0
4 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 67.09 4 1.14.49 0.06.53 1250.157 4.0
5 Laser 161410 Bob Haynes   1088 67.19 4 1.17.20 0.08.53 1253.26 5.0
6 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 67.20 4 1.17.22 0.08.54 1253.571 6.0
7 Laser Radial 16482 Rosalind Corboy   1122 74.33 4 1.23.03 0.14.17 1387.926 7.0

SPR 04 - Laser Fleet - 20 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 52.03 5 0.46.23 0.00.00 1122 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 51.35 5 0.47.25 0.01.07 1111.94 2.0
3 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 55.55 5 0.49.50 0.03.52 1205.351 3.0

SPR 05 - Laser Fleet - 27 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 51.05 5 0.46.57 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 55.35 5 0.51.05 0.04.30 1183.843 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 SBC         2.6
4 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 DNF         4.0

SPR 06 - Laser Fleet - 04 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 55.57 4 0.51.25 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 OOD         1.4
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 56.51 4 0.52.15 0.00.54 1105.501 2.0
4 Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 61.33 4 0.54.51 0.03.51 1196.897 3.0
5 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 61.52 4 0.56.52 0.05.55 1203.055 4.0
6 Laser 161410 Bob Haynes   1088 49.22 3 1.00.30 0.07.24 1279.975 5.0

SPR 07 - Laser Fleet - 11 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 52.02 5 0.47.49 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 DNF         3.0
3 Laser 184087 Ruth Chapman   1088 OOD         4.0

SPR 08 - Laser Fleet - 18 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 64.23 5 0.59.11 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 54.32 4 1.02.39 0.03.02 1151.934 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 55.48 4 1.04.07 0.04.18 1178.69 3.0

SPR 09 - Laser Fleet - 25 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 42.52 3 0.39.24 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 44.19 3 0.40.44 0.01.27 1124.802 2.0
3 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 46.45 3 0.41.40 0.02.33 1186.563 3.0

SPR 10 - Laser Fleet - 01 Jun 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial FIN Hannah Craik   1122 62.02 3 0.55.17 0.00.00 1122 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 61.12 3 0.56.15 0.01.03 1106.927 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 65.48 3 1.00.29 0.05.39 1190.128 3.0
4 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1122 71.05 3 1.03.21 0.09.03 1285.688 4.0
5 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 DNF         6.0

SPR 01 - Supernova Fleet - 30 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

SPR 02 - Supernova Fleet - 06 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 53.42 6 0.50.08 0.00.00 1071 1.0
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 SBC         1.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 DNF         3.0

SPR 03 - Supernova Fleet - 13 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 60.16 4 0.56.16 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 464 Barry Winter   1071 60.45 4 0.56.43 0.00.29 1079.589 2.0

SPR 04 - Supernova Fleet - 20 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 58.40 6 0.54.47 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 OOD         1.7

SPR 05 - Supernova Fleet - 27 Apr 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 46.11 5 0.43.07 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 46.34 5 0.43.29 0.00.23 1079.89 2.0
3 Supernova 464 Barry Winter   1071 50.51 5 0.47.29 0.04.40 1179.221 3.0
4 Supernova 654 Giles Gifford   1071 54.00 5 0.50.25 0.07.49 1252.27 4.0

SPR 06 - Supernova Fleet - 04 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 52.04 4 0.48.37 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 56.19 4 0.52.35 0.04.15 1158.422 2.0

SPR 07 - Supernova Fleet - 11 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 55.34 5 0.51.53 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 OOD         3.0

SPR 08 - Supernova Fleet - 18 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 SBC         1.0
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 63.30 5 0.59.17 0.00.00 1071 1.0
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 OOD         1.0
4 Supernova 464 Barry Winter   1071 55.39 4 1.04.57 0.04.51 1173.251 2.0
5 Supernova 1086 David Hall   1071 58.50 4 1.08.40 0.08.02 1240.364 3.0

SPR 09 - Supernova Fleet - 25 May 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 47.02 3 0.43.55 0.00.00 1071 1.0

SPR 10 - Supernova Fleet - 01 Jun 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 61.20 3 0.57.16 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1086 David Hall   1071 64.02 3 0.59.47 0.02.42 1118.147 2.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start9
OODRace Officer DutyVaries
SBCSafety Boat DutyVaries



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com