2014 SPRING SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 2.0 (27.0 DNC) 1.0 1.0 (27.0 DNC) 1.0 (27.0 DNC) 1.0 2.0 (27.0 DNC) 116.0 8.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1146 1.0 (2.2 OOD) 2.0 (4.0) 1.0 (3.0) 2.0 2.0 (4.0) 1.0 22.2 9.0
3rd RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 (7.0) (27.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 4.0 (27.0 DNC) 5.0 7.0 (27.0 DNC) 112.0 24.0
4th Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 1.0 7.0 5.0 2.0 133.0 25.0
5th RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 6.0 (27.0 DNC) 6.0 (7.0) 3.0 (7.0) 5.3 SBC 5.3 SBC (27.0 DNC) 3.0 96.6 28.6
DNQ Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 27.0 DNC 3.5 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 199.5 91.5
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 10.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 4.0 211.0 103.0
DNQ Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowan   1100 9.0 (27.0 DNC) 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 214.0 106.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 11.0 SBC 11.0 SBC 11.0 DNF 27.0 DNC 222.0 114.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 223.0 115.0
DNQ RS Vareo 283 Russell Perry   1071 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 225.0 117.0
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 229.0 121.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1150 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 229.0 121.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 27.0 DNC 244.0 136.0
DNQ 2000 21909 Richard Pakes Sophia Hannelly 1100 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 245.0 137.0
DNQ Wayfarer 10988 Alexander Cook Fraser Goodwin 1112 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 246.0 138.0
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 246.0 138.0
DNQ Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 248.0 140.0
DNQ Gull Alistair Goodwin Joelle Stephens 1363 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 249.0 141.0
DNQ Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 249.0 141.0
DNQ RS Feva XL 3458 Olly Anderson Tristan Corboy 1222 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 249.0 141.0
DNQ Lightning 368 160 Steve Clement   1160 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 251.0 143.0
DNQ Lightning 368 128 Jean Barr   1160 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 251.0 143.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 27.0 DNC 251.0 143.0
DNQ Topper 36960 Harriet East   1322 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 254.0 146.0
DNQ Wayfarer 10585 Steve Garrett Tim Garrett 1112 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 254.0 146.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 2.0 SBC 2.0 2.0 DNF 2.0 (9.0 DNC) 3.0 48.0 12.0
2nd Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 3.0 DNF 2.0 DNF 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 2.0 52.0 16.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 1.0 59.0 23.0
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 (9.0 DNC) 3.0 OOD 3.0 (9.0 DNC) 1.0 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 30.0
DNQ Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 74.0 38.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 83.0 47.0
DNQ Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 84.0 48.0
DNQ Laser Radial 165479 Fraser Goodwin   1122 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 84.0 48.0

Supernova Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY SPR 01 SPR 02 SPR 03 SPR 04 SPR 05 SPR 06 SPR 07 SPR 08 SPR 09 SPR 10 Total Nett
            30 Mar 14 06 Apr 14 13 Apr 14 20 Apr 14 27 Apr 14 04 May 14 11 May 14 18 May 14 25 May 14 01 Jun 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Supernova 613 Mike Malcolm   1071 1.0 1.6 SBC 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0 49.6 9.6
DNQ Supernova 1060 Paul Undrell   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.3 OOD 2.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 65.3 25.3
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 4.0 2.0 (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 71.0 31.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 OOD 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 33.0
DNQ Supernova 402 Matt Trinder   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 78.0 38.0
DNQ Supernova 510 James Gardner   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 1.0 83.0 43.0
DNQ Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 91.0 51.0
DNQ Supernova 1066 Phil East   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 91.0 51.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 (10.0 DNC) 3.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 93.0 53.0

SPR 01 - General Handicap Fleet - 30 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 58.51 6 0.51.21 0.00.00 1146 1.0
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 58.29 6 0.52.36 0.01.23 1138.86 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 62.02 6 0.55.47 0.04.56 1207.99 3.0
4 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 60.52 6 0.56.25 0.05.27 1185.271 4.0
5 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 64.00 6 0.57.33 0.06.54 1246.287 5.0
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 55.33 6 0.58.43 0.06.58 1081.738 6.0
7 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 62.29 6 1.02.29 0.11.08 1216.753 7.0
8 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 58.04 5 1.02.40 0.10.29 1356.895 8.0
9 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowan   1100 58.44 5 1.04.04 0.11.40 1372.474 9.0
10 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 58.27 5 1.05.29 0.12.37 1365.853 10.0

SPR 02 - General Handicap Fleet - 06 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 OOD 2.2

SPR 03 - General Handicap Fleet - 13 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 53.43 3 0.48.18 0.00.00 1112 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 55.26 3 0.48.22 0.00.04 1147.537 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 51.40 3 0.51.40 0.03.22 1069.563 3.0
4 RS Vareo 283 Russell Perry   1071 58.10 3 0.54.19 0.06.26 1204.12 4.0
5 Topper 19582 Rosalind Corboy   1322 50.35 2 0.57.24 0.08.01 1570.704 5.0
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 54.43 3 0.57.50 0.09.01 1132.701 6.0
7 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowan   1100 51.25 2 1.10.07 0.16.00 1596.581 7.0
8 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 55.55 2 1.12.56 0.18.53 1736.314 8.0

SPR 04 - General Handicap Fleet - 20 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 56.08 5 0.50.29 0.00.00 1112 1.0
2 2000 21909 Richard Pakes Sophia Hannelly 1100 56.18 5 0.51.11 0.00.46 1115.302 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 52.10 5 0.52.10 0.01.41 1033.42 3.0
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.32 5 0.52.49 0.02.41 1199.164 4.0
5 RS Vareo 283 Russell Perry   1071 60.57 5 0.56.55 0.06.53 1207.418 5.0
6 RS Feva XL 3458 Olly Anderson Tristan Corboy 1222 56.07 4 0.57.24 0.06.46 1389.587 6.0
7 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 58.30 5 1.01.50 0.10.45 1158.884 7.0
8 Lightning 368 160 Steve Clement   1160 59.13 4 1.03.49 0.12.22 1466.351 8.0
9 Topper 36960 Harriet East   1322 DNF         11.0
9 Wayfarer 10585 Steve Garrett Tim Garrett 1112 DNF         11.0

SPR 05 - General Handicap Fleet - 27 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 49.20 5 0.43.03 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 46.23 5 0.46.23 0.03.20 1077.472 2.0
3 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 47.15 5 0.49.57 0.06.32 1097.605 3.0

SPR 06 - General Handicap Fleet - 04 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 56.46 4 0.51.03 0.00.00 1112 1.0
2 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 60.05 4 0.54.02 0.03.19 1176.97 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 63.08 4 0.55.05 0.04.38 1236.716 3.0
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 57.16 4 0.57.16 0.06.13 1121.794 4.0
5 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1112 64.57 4 0.58.24 0.08.11 1272.303 5.0
6 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 65.52 4 1.01.03 0.10.47 1290.26 6.0
7 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 58.40 4 1.02.01 0.10.22 1149.219 7.0
8 Lightning 368 128 Jean Barr   1160 53.04 2 1.31.30 0.23.27 2079.042 8.0

SPR 07 - General Handicap Fleet - 11 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 57.52 4 0.53.38 0.00.00 1079 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 62.34 4 0.54.36 0.01.06 1166.638 2.0
3 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 SBC         5.3
4 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 SBC         11.0

SPR 08 - General Handicap Fleet - 18 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 60.17 5 0.54.13 0.00.00 1112 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 65.21 5 0.57.01 0.03.13 1205.461 2.0
3 Wayfarer 10988 Alexander Cook Fraser Goodwin 1112 64.52 5 0.58.20 0.04.35 1196.545 3.0
4 Wayfarer 8593 Jill Bliss Dave Cheney 1112 OOD         3.5
5 Wayfarer 10777 Russell Perry Rebecca Perry 1112 65.28 5 0.58.52 0.05.11 1207.613 4.0
6 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 59.16 5 0.59.16 0.05.03 1093.246 5.0
7 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 SBC         5.3
8 Wayfarer 1370 Steve Cook Catherine Cook 1112 66.52 5 1.00.08 0.06.35 1233.438 6.0
9 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 65.38 5 1.00.50 0.07.08 1210.687 7.0
10 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 56.34 4 1.06.01 0.10.07 1304.302 8.0
11 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 SBC         11.0

SPR 09 - General Handicap Fleet - 25 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 52.00 4 0.50.47 0.00.00 1024 1.0
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1112 57.08 4 0.51.23 0.00.40 1125.087 2.0
3 RS 300 344 Dan Tate   990 52.09 4 0.52.41 0.01.53 1026.954 3.0
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 45.36 3 0.53.03 0.01.57 1197.292 4.0
5 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 45.50 3 0.56.38 0.04.44 1203.419 5.0
6 Gull Alistair Goodwin Joelle Stephens 1363 58.42 3 0.57.25 0.06.47 1541.251 6.0
7 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 46.36 3 1.02.08 0.08.31 1223.549 7.0
8 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 54.30 3 1.10.58 0.15.30 1430.974 8.0
9 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowan   1100 44.13 2 1.20.24 0.16.17 1741.456 9.0
10 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 DNF         11.0

SPR 10 - General Handicap Fleet - 01 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 50.37 4 0.44.10 0.00.00 1146 1.0
2 Topper Xenon 5554 Mike Corboy Rosalind Corboy 1079 54.42 4 0.50.42 0.07.03 1238.45 2.0
3 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 51.09 4 0.54.04 0.09.22 1158.075 3.0
4 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 47.23 3 0.58.59 0.11.54 1430.393 4.0
5 Byte CII 210 Daniel Watt   1150 47.23 2 1.22.24 0.21.59 2145.59 5.0

SPR 01 - Laser Fleet - 30 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 62.59 6 0.56.08 0.00.00 1122 1.0
2 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 DNF         3.0

SPR 02 - Laser Fleet - 06 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 DNF 2.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 OOD 3.0

SPR 03 - Laser Fleet - 13 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 54.06 3 0.49.43 0.00.00 1088 1.0
2 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 56.55 3 0.50.44 0.01.08 1144.646 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 55.58 3 0.51.26 0.01.52 1125.54 3.0
4 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 61.55 3 0.55.11 0.06.08 1245.2 4.0

SPR 04 - Laser Fleet - 20 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 56.46 5 0.50.36 0.00.00 1122 1.0

SPR 05 - Laser Fleet - 27 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 161410 Bob Haynes   1088 49.52 5 0.45.50 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 SBC         2.0

SPR 06 - Laser Fleet - 04 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 55.24 4 0.50.55 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 60.17 4 0.55.24 0.04.53 1183.904 2.0
3 Laser Radial 16175 Fraser Goodwin   1122 51.25 3 1.01.06 0.08.34 1346.362 3.0
4 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 53.18 3 1.03.20 0.10.27 1395.677 4.0
5 Laser 161410 Bob Haynes   1088 52.44 3 1.04.37 0.11.11 1380.839 5.0

SPR 07 - Laser Fleet - 11 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 DNF 2.0

SPR 08 - Laser Fleet - 18 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1088 59.00 5 0.54.14 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 61.36 5 0.56.37 0.02.36 1135.946 2.0

SPR 09 - Laser Fleet - 25 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 56.13 4 0.50.06 0.00.00 1122 1.0
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 57.04 4 0.50.52 0.00.51 1138.965 2.0
3 Laser Radial 165479 Fraser Goodwin   1122 48.35 3 0.57.44 0.06.25 1292.867 3.0

SPR 10 - Laser Fleet - 01 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1122 54.01 4 0.48.09 0.00.00 1122 1.0
2 Laser Radial 16842 Tristan Corboy   1122 55.30 4 0.49.28 0.01.29 1152.811 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 54.07 4 0.49.44 0.01.44 1124.077 3.0

SPR 01 - Supernova Fleet - 30 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 61.46 6 0.57.40 0.00.00 1071 1.0

SPR 02 - Supernova Fleet - 06 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 42.00 5 0.39.13 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 SBC         1.6
3 Supernova 464 Barry Winter   1071 DNF         3.0

SPR 03 - Supernova Fleet - 13 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 54.23 3 0.50.47 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 456 Marc Sandham   1071 54.56 3 0.51.17 0.00.33 1081.831 2.0
3 Supernova 402 Matt Trinder   1071 62.06 3 0.57.59 0.07.43 1222.968 3.0

SPR 04 - Supernova Fleet - 20 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 50.23 5 0.47.03 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 OOD         1.3

SPR 05 - Supernova Fleet - 27 Apr 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 45.35 5 0.42.34 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 45.50 5 0.42.48 0.00.15 1076.874 2.0
3 Supernova 402 Matt Trinder   1071 48.56 5 0.45.41 0.03.21 1149.71 3.0
4 Supernova 456 Marc Sandham   1071 49.42 5 0.46.24 0.04.07 1167.723 4.0

SPR 06 - Supernova Fleet - 04 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 54.33 4 0.50.56 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 456 Marc Sandham   1071 66.19 4 1.01.55 0.11.46 1302.019 2.0

SPR 07 - Supernova Fleet - 11 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 50.53 4 0.47.31 0.00.00 1071 1.0

SPR 08 - Supernova Fleet - 18 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1071 54.55 5 0.51.17 0.00.00 1071 1.0
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 OOD         1.0
3 Supernova 402 Matt Trinder   1071 54.12 4 1.03.16 0.10.16 1321.279 2.0
4 Supernova 456 Marc Sandham   1071 54.35 4 1.03.42 0.10.39 1330.624 3.0

SPR 09 - Supernova Fleet - 25 May 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 691 Gordon Tweedle   1071 56.41 4 0.52.56 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 510 James Gardner   1071 56.55 4 0.53.09 0.00.14 1075.409 2.0
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 44.37 3 0.55.33 0.02.06 1124.009 3.0

SPR 10 - Supernova Fleet - 01 Jun 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 54.12 5 0.50.36 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 54.13 5 0.50.37 0.00.01 1071.329 2.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com