2014 MID WINTER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30
1st Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 35.0 9.0 (2.0) 2.0 2.0 SBC (21.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) 2.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1148 60.0 11.0 3.0 3.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 1.0 (7.0 DNF)
3rd Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 63.0 12.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (9.0 DNF) 8.0 DNF 1.0
4th Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 83.0 20.0 5.0 5.0 3.0 (21.0 DNC) 4.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC)
DNQ RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 99.0 36.0 4.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 2.0 21.0 DNC
DNQ Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 138.0 75.0 6.0 6.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 138.0 75.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 6.0 OOD 21.0 DNC
DNQ Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 143.0 80.0 9.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 DNF 21.0 DNC
DNQ Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 144.0 81.0 9.0 DNF 9.0 SBC (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Wayfarer 10585 Steve Garrett Tim Garrett 1101 148.0 85.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Streaker 1444 Geoff Birch   1153 150.0 87.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 150.0 87.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 151.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC
DNQ Wayfarer 8323 Siggy Martin Dave Martin 1101 151.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ RS 200 515 Steve Cook Catherine Cook 1053 151.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1146 152.0 89.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC
DNQ Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 153.0 90.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Gull 2603 Ann Miles Gillian Thompson 1363 154.0 91.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 DNF
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1148 154.0 91.0 (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 156.0 93.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30
DNQ Laser 177494 Barry Yearsley   1087 44.0 14.0 1.0 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 1.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 56.0 26.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 57.5 27.5 2.5 SBC 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 62.0 32.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   1087 62.0 32.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Laser 184087 Ruth Chapman   1087 64.0 34.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNC
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1087 70.0 40.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 OOD 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 DNF
DNQ Laser 201394 Stuart Craik   1087 70.0 40.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 SBC 10.0 DNC 5.0 DNF
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 73.0 43.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Supernova Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30
1st Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 23.2 5.2 (8.0 DNC) 1.0 1.2 SBC (8.0 DNC) (2.0 DNF) 1.0 1.0 1.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1070 42.0 18.0 (8.0 DNC) 3.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 3.0
DNQ Supernova 1060 Paul Undrell   1070 45.0 21.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 2.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1070 49.3 25.3 4.0 OCS 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.3 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 DNF
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 52.0 28.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Supernova 1086 Dave Hall   1070 54.0 30.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 OOD 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Supernova 1066 Phil East   1070 58.0 34.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC

The following races were lost to flooding:-

MW 01 - 05 January 2014 - 13h30
MW 05 - 02 February 2014 - 13h30
MW 06 - 09 February 2014 - 13h30
MW 07 - 16 February 2014 - 13h30

MW 02 - General Handicap Fleet - 12 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 57.14 5 0.51.59 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 59.12 5 0.53.46 0.01.58 1138.833
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 63.58 5 0.55.43 0.04.17 1230.529
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 58.51 5 0.58.51 0.06.52 1132.1
5 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 5.0 63.38 5 0.58.58 0.07.33 1224.117
6 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 6.0 58.52 5 1.00.23 0.08.11 1132.421
7 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 9.0 DNF        
7 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 9.0 DNF        

MW 03 - General Handicap Fleet - 19 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 60.10 5 0.54.39 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 61.21 5 0.55.43 0.01.11 1122.654
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 64.36 5 0.56.16 0.01.52 1182.126
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 59.20 5 0.59.20 0.04.41 1085.751
5 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 5.0 64.53 5 1.00.08 0.05.55 1187.311
6 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 6.0 OOD        
6 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 6.0 52.56 4 1.00.42 0.05.17 1210.795
8 Solo 5017 Barry Mearing   1148 7.0 66.52 4 1.12.48 0.16.41 1529.506
9 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 9.0 SBC        

MW 04 - General Handicap Fleet - 26 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10585 Steve Garrett Tim Garrett 1101 1.0 51.30 4 0.46.47 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 SBC        
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 53.45 4 0.46.49 0.00.03 1149.102
4 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 3.0 43.03 3 0.53.12 0.05.12 1227.134

MW 08 - General Handicap Fleet - 23 Feb 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

MW 09 - General Handicap Fleet - 02 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 62.05 7 0.56.23 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 56.46 6 1.00.09 0.03.33 1174.499
3 Streaker 1444 Geoff Birch   1153 3.0 63.19 6 1.04.04 0.07.35 1310.018
4 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 4.0 67.47 6 1.13.17 0.15.38 1402.433

MW 10 - General Handicap Fleet - 09 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 1.0 60.02 6 0.54.32 0.00.00 1101
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 64.27 6 0.56.08 0.01.51 1182.001
3 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 3.0 61.50 6 0.57.18 0.03.00 1134.012
4 Wayfarer 8323 Siggy Martin Dave Martin 1101 4.0 65.26 6 0.59.26 0.05.24 1200.035
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 5.0 59.39 6 0.59.39 0.05.07 1093.97
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 6.0 56.27 5 1.09.29 0.12.09 1242.339
7 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 9.0 DNF        
7 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 9.0 DNF        

MW 11 - General Handicap Fleet - 16 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 56.31 4 1.01.32 0.00.00 1148
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 2.0 63.12 5 1.03.12 0.01.40 1027.005
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.0 56.13 4 1.03.49 0.02.01 1141.906
4 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 4.0 57.58 4 1.05.49 0.03.46 1177.453
5 Byte CII 210 Daniel Watt   1146 5.0 54.17 3 1.18.57 0.11.58 1470.18
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 6.0 OOD        
7 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 8.0 DNF        
7 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 8.0 DNF        

MW 12 - General Handicap Fleet - 23 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 66.31 6 1.00.25 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 70.03 6 1.03.37 0.03.32 1159.485
3 Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 3.0 66.58 5 1.13.43 0.12.05 1330.138
4 RS 200 515 Steve Cook Catherine Cook 1053 4.0 67.10 5 1.16.33 0.14.09 1334.111
5 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 7.0 DNF        
5 Gull 2603 Ann Miles Gillian Thompson 1363 7.0 DNF        

MW 02 - Laser Fleet - 12 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 1.0 OOD        
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 57.37 5 0.53.00 0.00.00 1087
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 60.06 5 0.53.48 0.00.54 1133.851
4 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 2.5 SBC        
5 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 3.0 60.24 5 0.54.04 0.01.12 1139.511

MW 03 - Laser Fleet - 19 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 63.53 5 0.58.46 0.00.00 1087
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 2.0 65.51 5 0.58.57 0.00.12 1120.464

MW 04 - Laser Fleet - 26 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 1.0 47.02 4 0.42.06 0.00.00 1117
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 53.26 4 0.47.50 0.06.24 1268.994

MW 08 - Laser Fleet - 23 Feb 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Laser 161410 Bob Haynes   1087 5.0 OOD

MW 09 - Laser Fleet - 02 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 1.0 60.50 7 0.54.28 0.00.00 1117

MW 10 - Laser Fleet - 09 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 1.0 60.18 6 0.55.28 0.00.00 1087
2 Laser 184087 Ruth Chapman   1087 2.0 61.50 6 0.56.53 0.01.32 1114.641
3 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 3.0 64.26 6 0.57.41 0.02.28 1161.51
4 Laser 201394 Stuart Craik   1087 5.0 SBC        

MW 11 - Laser Fleet - 16 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 1.0 55.09 4 0.50.44 0.00.00 1087
2 Laser 184087 Ruth Chapman   1087 2.0 56.42 4 0.52.10 0.01.33 1117.55

MW 12 - Laser Fleet - 23 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 1.0 64.51 6 0.59.40 0.00.00 1087
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 70.55 6 1.03.29 0.04.17 1188.688
3 Laser 161410 Bob Haynes   1087 5.0 DNF        
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 5.0 DNF        

MW 02 - Supernova Fleet - 12 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 1.0 52.23 5 0.48.57 0.00.00 1070
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 2.0 59.25 5 0.55.32 0.07.02 1213.665
3 Supernova 464 Barry Winter   1070 4.0 OCS        

MW 03 - Supernova Fleet - 19 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 60.33 5 0.56.35 0.00.00 1070
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 2.0 61.20 5 0.57.19 0.00.47 1083.843
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 62.38 5 0.58.32 0.02.05 1106.815
4 Supernova 464 Barry Winter   1070 4.0 63.37 5 0.59.27 0.03.04 1124.192

MW 04 - Supernova Fleet - 26 Jan 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 53.50 4 0.50.19 0.00.00 1070
2 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.2 SBC        
3 Supernova 1086 Dave Hall   1070 2.0 OOD        

MW 08 - Supernova Fleet - 23 Feb 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

MW 09 - Supernova Fleet - 02 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 2.0 DNF
2 Supernova 464 Barry Winter   1070 4.3 OOD

MW 10 - Supernova Fleet - 09 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 56.23 6 0.52.42 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 57.11 6 0.53.27 0.00.48 1085.182
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 63.58 6 0.59.47 0.07.35 1213.911
4 Supernova 1086 Dave Hall   1070 4.0 OOD        

MW 11 - Supernova Fleet - 16 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 59.21 5 0.55.28 0.00.00 1070
2 Supernova 1066 Phil East   1070 2.0 60.28 5 0.56.31 0.01.07 1090.132

MW 12 - Supernova Fleet - 23 Mar 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 61.25 6 0.57.24 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 65.44 6 1.01.26 0.04.19 1145.205
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 70.43 6 1.06.05 0.09.18 1232.024
4 Supernova 464 Barry Winter   1070 5.0 DNF        

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
OCSOn course side at start or broke rule 30.14
OODRace officer duty pointsVaries
SBCSafety Boat Crew duty pointsVaries


www.havershamsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com