2014 MID WINTER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 49.0 5.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 1.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1148 35.0 8.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 (21.0 DNC) 3.0 1.0 2.0
3rd Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 40.8 11.8 (4.0) 2.0 2.8 SBC (21.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (4.0)
4th Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 85.0 22.0 5.0 5.0 2.0 (21.0 DNC) 4.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC)
5th RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 90.0 27.0 6.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 DNF 5.0 5.0 (21.0 DNC)
DNQ RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 123.0 60.0 6.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 5.0
DNQ Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 130.0 67.0 2.0 2.0 SBC (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1148 139.0 76.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC
DNQ Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 140.0 77.0 7.0 7.0 OOD (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Buzz (s/h) 1100 Tristan Corboy   953 142.0 79.0 8.0 SBC 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 142.0 79.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 DNF 6.0 21.0 DNC
DNQ RS 300 344 Dan Tate   995 150.0 87.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0
DNQ Streaker 1444 Geoff Birch   1153 150.0 87.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Wayfarer 8323 Siggy Martin Dave Martin 1101 151.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 151.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC
DNQ Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 153.0 90.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0
DNQ Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 154.0 91.0 (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Buzz 1100 Matt Trinder Oliver Hooton 1003 154.0 91.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 7.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser Bahia (s/h) 176 Nigel Williams   1036 155.0 92.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Byte CII 210 Daniel Watt   1146 156.0 93.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 DNF 21.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 34.0 10.0 2.0 (8.0 DNC) 4.0 DNF 1.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 47.5 23.5 2.5 SBC (8.0 DNC) 2.0 3.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 50.0 26.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Laser 165425 Barrie Lyman   1087 50.0 26.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Laser 201394 Stuart Craik   1087 52.0 28.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 SBC 8.0 DNC 2.0
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1087 56.0 32.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 OOD 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 DNF
DNQ Laser 4.7 8 Fraser Goodwin   1180 59.0 35.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC

Supernova Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett MW 02 MW 03 MW 04 MW 08 MW 09 MW 10 MW 11 MW 12
                12 Jan 14 19 Jan 14 26 Jan 14 23 Feb 14 02 Mar 14 09 Mar 14 16 Mar 14 23 Mar 14
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 25.2 5.2 (9.0 DNC) (2.0) 1.2 SBC (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1070 48.0 21.0 (9.0 DNC) 3.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 9.0 DNC 4.0
DNQ Supernova 1060 Paul Undrell   1070 50.0 23.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 2.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1070 54.0 27.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 OOD 3.0 9.0 DNC 3.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 57.0 30.0 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   1070 62.0 35.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Supernova 1066 Phil East   1070 65.0 38.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC
DNQ Supernova 612 Stephen Goddard   1070 66.0 39.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC

The following races were lost to flooding:-

MW 01 - 05 January 2014 - 11h30
MW 05 - 02 February 2014 - 11h30
MW 06 - 09 February 2014 - 11h30
MW 07 - 16 February 2014 - 11h30

The following helms did not sign on and could not be identified:

MW 10 - 11h30 - Pico

MW 02 - General Handicap Fleet - 12 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 53.44 5 0.48.48 0.00.00 1101
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 2.0 55.47 5 0.50.40 0.02.03 1143.005
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 59.30 5 0.51.50 0.03.28 1219.159
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.0 57.47 5 0.52.29 0.04.03 1183.985
5 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 5.0 57.51 5 0.53.37 0.05.11 1185.351
6 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 6.0 55.35 5 0.55.35 0.06.47 1138.907
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 6.0 OOD        
8 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 7.0 55.17 5 0.56.42 0.07.42 1132.76
9 Buzz (s/h) 1100 Tristan Corboy   953 8.0 SBC        

MW 03 - General Handicap Fleet - 19 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 50.44 5 0.55.18 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 52.10 5 0.56.51 0.01.26 1132.106
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 2.0 SBC        
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 55.35 5 0.58.06 0.02.41 1206.253
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 59.37 6 0.59.37 0.04.19 1078.153
6 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 5.0 53.49 5 0.59.51 0.04.06 1167.914
7 Solo 5017 Barry Mearing   1148 6.0 51.16 4 1.06.59 0.08.57 1390.718
8 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 7.0 OOD        
8 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 7.0 50.17 4 1.09.12 0.10.06 1364.043
10 Buzz (s/h) 1100 Tristan Corboy   953 8.0 55.44 5 1.10.11 0.11.49 1209.509

MW 04 - General Handicap Fleet - 26 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 41.45 3 0.36.22 0.00.00 1148
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 2.0 50.40 3 0.46.57 0.11.26 1393.182
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.8 SBC        

MW 08 - General Handicap Fleet - 23 Feb 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 52.58 4 0.46.08 0.00.00 1148

MW 09 - General Handicap Fleet - 02 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 57.02 6 0.51.48 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 49.58 5 0.54.28 0.02.26 1157.498
3 Streaker 1444 Geoff Birch   1153 3.0 54.42 5 0.56.56 0.04.56 1267.147
4 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 4.0 53.12 5 0.59.10 0.06.37 1232.399
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 7.0 DNF        
5 Buzz 1100 Matt Trinder Oliver Hooton 1003 7.0 DNF        

MW 10 - General Handicap Fleet - 09 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 56.40 6 0.51.28 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 57.40 6 0.52.23 0.01.00 1120.429
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 62.17 6 0.54.15 0.03.12 1210.129
4 Wayfarer 8323 Siggy Martin Dave Martin 1101 4.0 63.04 6 0.57.17 0.06.24 1225.348
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 5.0 57.57 6 0.57.57 0.06.29 1125.934
6 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 6.0 64.46 6 1.00.01 0.09.14 1258.378
7 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 7.0 57.41 6 1.00.55 0.08.57 1120.753
8 Laser Bahia (s/h) 176 Nigel Williams   1036 8.0 59.59 5 1.09.29 0.15.33 1398.529
9 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 10.0 DNF        

MW 11 - General Handicap Fleet - 16 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 61.59 4 0.54.00 0.00.00 1148
2 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 2.0 60.14 4 0.54.42 0.00.47 1115.588
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.0 61.31 4 0.55.52 0.02.04 1139.357
4 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 4.0 63.45 4 0.57.54 0.04.18 1180.721
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 5.0 58.45 4 0.58.45 0.04.45 1088.115
6 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 6.0 56.11 3 1.08.06 0.11.38 1387.437
7 Solo 5017 Barry Mearing   1148 7.0 64.15 3 1.14.37 0.17.46 1586.642
8 Byte CII 210 Daniel Watt   1146 9.0 DNF        

MW 12 - General Handicap Fleet - 23 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 57.38 5 0.52.21 0.00.00 1101
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 61.42 5 0.53.45 0.01.36 1178.688
3 RS 300 344 Dan Tate   995 3.0 54.42 5 0.54.58 0.02.37 1044.963
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.0 60.43 5 0.55.09 0.03.05 1159.903
5 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 5.0 58.36 5 1.01.53 0.09.02 1119.467
6 Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 6.0 54.52 4 1.02.55 0.09.13 1310.184

MW 02 - Laser Fleet - 12 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 55.31 5 0.51.04 0.00.00 1087
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 57.40 5 0.51.38 0.00.37 1129.096
3 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 2.5 SBC        

MW 03 - Laser Fleet - 19 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 54.10 5 0.49.50 0.00.00 1087

MW 04 - Laser Fleet - 26 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 1.0 46.30 4 0.41.38 0.00.00 1117
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 2.0 44.57 3 0.53.39 0.10.04 1439.689
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 4.0 DNF        

MW 08 - Laser Fleet - 23 Feb 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 1.0 53.29 5 0.47.53 0.00.00 1117
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 3.0 DNF        
3 Laser 161410 Bob Haynes   1087 4.0 OOD        

MW 09 - Laser Fleet - 02 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 201940 Alistair Goodwin   1117 1.0 53.46 6 0.48.08 0.00.00 1117
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 52.02 5 0.55.54 0.07.14 1297.188
3 Laser 4.7 8 Fraser Goodwin   1180 3.0 60.13 5 1.01.14 0.12.53 1501.198

MW 10 - Laser Fleet - 09 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 SBC

MW 11 - Laser Fleet - 16 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

MW 12 - Laser Fleet - 23 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 1.0 59.17 5 0.53.04 0.00.00 1117
2 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 60.03 5 0.55.15 0.02.22 1131.445
3 Laser 161410 Bob Haynes   1087 4.0 DNF        

MW 02 - Supernova Fleet - 12 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 1.0 54.50 5 0.51.15 0.00.00 1070
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 2.0 59.20 5 0.55.27 0.04.30 1157.812
3 Supernova 456 Marc Sandham   1070 3.0 61.27 5 0.57.26 0.06.37 1199.116

MW 03 - Supernova Fleet - 19 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1033 Adrian Lumb   1070 1.0 57.32 6 0.53.46 0.00.00 1070
2 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 2.0 58.04 6 0.54.16 0.00.32 1079.919
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 53.05 5 0.59.32 0.05.08 1184.687

MW 04 - Supernova Fleet - 26 Jan 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 50.12 3 0.46.55 0.00.00 1070
2 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.2 SBC        

MW 08 - Supernova Fleet - 23 Feb 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

MW 09 - Supernova Fleet - 02 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 54.48 6 0.51.13 0.00.00 1070
2 Supernova 464 Barry Winter   1070 3.0 OOD        

MW 10 - Supernova Fleet - 09 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 55.02 6 0.51.26 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 55.09 6 0.51.33 0.00.07 1072.268
3 Supernova 464 Barry Winter   1070 3.0 59.08 6 0.55.16 0.04.06 1149.715
4 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 4.0 60.28 6 0.56.31 0.05.26 1175.639
5 Supernova 456 Marc Sandham   1070 5.0 63.57 6 0.59.46 0.08.55 1243.365

MW 11 - Supernova Fleet - 16 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 56.27 4 0.52.45 0.00.00 1070
2 Supernova 1066 Phil East   1070 2.0 56.47 4 0.53.04 0.00.20 1076.318
3 Supernova 612 Stephen Goddard   1070 3.0 61.40 4 0.57.38 0.05.13 1168.881

MW 12 - Supernova Fleet - 23 Mar 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 54.27 5 0.50.53 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 56.37 5 0.52.55 0.02.10 1112.577
3 Supernova 464 Barry Winter   1070 3.0 57.01 5 0.53.17 0.02.34 1120.438
4 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 4.0 59.57 5 0.56.02 0.05.30 1178.081

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points
SBCSafety Boat Crew duty points


www.havershamsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com