2014 AUTUMN SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

Bronze Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
DNQ Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 SBC (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 SBC 48.0 21.0
DNQ Lightning 368 125 Jean Barr   1160 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 58.0 31.0
DNQ Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1185 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 64.0 37.0
DNQ Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 65.0 38.0
DNQ Fireball K37 Philip Barraclough not stated 975 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 39.0
DNQ Topper 22360 Jasmine Gosling   1322 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 DNF 67.0 40.0
DNQ Topper Lily Gosling   1322 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 DNS 67.0 40.0
DNQ Laser 16158 Scott Didntsignon   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 OCS 67.0 40.0

Silver Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 35.0 8.0
2nd Laser 146659 George Yeo   1088 1.0 3.0 2.0 (9.0 DNC) 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 41.0 14.0
3rd Supernova 1087 Paul Bates   1071 (9.0 DNC) 3.0 SBC 1.0 (9.0 DNC) 3.0 SBC 3.0 5.0 DNF (9.0 DNC) 42.0 15.0
DNQ Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 2.0 3.0 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 44.0 17.0
DNQ Laser 144636 Sean Muldoon   1088 (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 58.0 31.0
DNQ 2000 2882 Tim Day not stated 1100 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 3.0 SBC 60.0 33.0
DNQ Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 37.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 37.0

Gold Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00 15h00    
1st Supernova 1017 David Machin   1071 (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 3.0 (17.0 DNC) 58.0 7.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1146 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 3.0 (6.0) 2.0 1.0 2.0 50.0 10.0
3rd Laser 177494 Barry Yearsley   1088 (17.0 DNC) 3.0 (4.0) 2.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0 36.0 11.0
4th Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (17.0 DNC) (4.0) 3.8 OOD 4.0 3.0 4.0 (17.0 DNC) 4.0 DNF 56.8 18.8
DNQ Streaker 760 Nick Vinden   1146 (17.0 DNC) 5.0 7.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 OOD 6.0 SBC 92.0 41.0
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   1071 (17.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 103.0 52.0
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 6.0 17.0 DNC 104.0 53.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 OOD 17.0 DNC 108.0 57.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 4.0 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 110.0 59.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) 9.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 112.0 61.0
DNQ Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 SBC 116.0 65.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 121.0 70.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 121.0 70.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 124.0 73.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   1088 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 124.0 73.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 126.0 75.0

The following boats did not sign on and could not be identified:-

AUT 07: Laser 132374

AUT 01 - Bronze Fleet - 17 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

AUT 02 - Bronze Fleet - 24 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Lightning 368 125 Jean Barr   1160 61.27 4 0.52.58 0.00.00 1160 1.0

AUT 03 - Bronze Fleet - 31 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 59.54 3 0.46.15 0.00.00 1295 1.0

AUT 04 - Bronze Fleet - 07 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 SBC 1.0

AUT 05 - Bronze Fleet - 14 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Lightning 368 125 Jean Barr   1160 DNF 3.0
1 Fireball K37 Philip Barraclough not stated 975 DNF 3.0

AUT 06 - Bronze Fleet - 28 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

AUT 07 - Bronze Fleet - 12 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1185 54.47 3 0.46.14 0.00.00 1185 1.0
2 Gull 2603 Martin Green Ann Miles 1363 46.17 2 0.50.56 0.04.17 1501.709 2.0

AUT 08 - Bronze Fleet - 19 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 SBC 1.0
2 Topper 22360 Jasmine Gosling   1322 DNF 4.0
2 Topper Lily Gosling   1322 DNS 4.0
2 Laser 16158 Scott Didntsignon   1088 OCS 4.0

AUT 01 - Silver Fleet - 17 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 146659 George Yeo   1088 35.28 3 0.32.36 0.00.00 1088 1.0

AUT 02 - Silver Fleet - 24 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 56.57 4 0.51.55 0.00.00 1371 1.0
2 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 60.40 5 0.55.46 0.04.10 1168.379 2.0
3 Laser 146659 George Yeo   1088 61.14 5 0.56.17 0.04.44 1179.293 3.0
3 Supernova 1087 Paul Bates   1071 SBC         3.0

AUT 03 - Silver Fleet - 31 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1087 Paul Bates   1071 58.36 4 0.54.43 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 146659 George Yeo   1088 59.42 4 0.54.52 0.00.10 1091.104 2.0

AUT 04 - Silver Fleet - 07 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Byte CII 1433 Angie Oakley   1150 56.43 5 0.59.11 0.00.00 1150 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 71.20 5 1.02.26 0.03.43 1446.371 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 68.57 6 1.03.54 0.05.06 1165.038 3.0

AUT 05 - Silver Fleet - 14 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 50.27 7 0.47.06 0.00.00 1071 1.0
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 56.12 7 0.52.05 0.05.22 1193.066 2.0
3 Supernova 1087 Paul Bates   1071 SBC         3.0
3 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 54.38 5 0.55.47 0.08.30 1623.731 3.0
5 Laser 146659 George Yeo   1088 56.44 6 1.00.50 0.12.48 1405.12 4.0

AUT 06 - Silver Fleet - 28 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 66.42 3 1.01.49 0.00.00 1079 1.0
2 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 67.22 3 1.01.55 0.00.07 1089.785 2.0
3 Supernova 1087 Paul Bates   1071 67.16 3 1.02.48 0.01.04 1088.167 3.0
4 Laser 146659 George Yeo   1088 58.52 2 1.21.09 0.14.02 1428.421 4.0

AUT 07 - Silver Fleet - 12 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 59.34 4 0.55.12 0.00.00 1079 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 60.53 3 0.59.13 0.04.07 1470.467 2.0
3 2000 2882 Tim Day not stated 1100 51.44 3 1.02.42 0.06.11 1249.474 3.0
4 Supernova 1087 Paul Bates   1071 DNF         5.0

AUT 08 - Silver Fleet - 19 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 52.48 6 0.48.56 0.00.00 1079 1.0
2 2000 2882 Tim Day not stated 1100 SBC         3.0

AUT 01 - Gold Fleet - 17 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Supernova 464 Barry Winter   1071 OOD 4.0

AUT 02 - Gold Fleet - 24 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 David Machin   1071 64.15 6 0.59.59 0.00.00 1071 1.0
2 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 62.17 6 1.00.49 0.00.51 1038.217 2.0
3 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 66.23 6 1.01.01 0.01.07 1106.561 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 66.45 6 1.01.21 0.01.29 1112.673 4.0
5 Streaker 760 Nick Vinden   1146 64.30 5 1.07.32 0.07.13 1290.201 5.0
6 Supernova 654 Giles Gifford   1071 DNF         7.0

AUT 03 - Gold Fleet - 31 Aug 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 59.53 5 0.58.29 0.00.00 1024 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 67.02 5 0.58.30 0.00.01 1146.264 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 67.47 5 1.00.57 0.02.45 1159.089 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 OOD         3.8
5 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 66.48 5 1.01.24 0.03.10 1142.274 4.0
6 Supernova 1086 David Hall   1071 67.14 5 1.02.47 0.04.36 1149.684 5.0
7 Supernova 654 Giles Gifford   1071 58.42 4 1.08.31 0.08.36 1254.706 6.0
8 Streaker 760 Nick Vinden   1146 63.26 4 1.09.11 0.09.49 1355.881 7.0
9 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 69.14 5 1.11.01 0.12.13 1183.884 8.0

AUT 04 - Gold Fleet - 07 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 David Machin   1071 63.25 7 0.59.13 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 65.55 7 1.00.35 0.01.30 1113.221 2.0
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 65.45 6 1.06.56 0.07.35 1295.474 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 63.20 6 1.07.55 0.08.07 1247.858 4.0

AUT 05 - Gold Fleet - 14 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 David Machin   1071 52.54 7 0.49.24 0.00.00 1071 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 54.46 7 0.50.20 0.01.02 1108.792 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 55.56 7 0.51.25 0.02.12 1132.412 3.0
4 Supernova 464 Barry Winter   1071 55.19 7 0.51.39 0.02.25 1119.927 4.0
5 Laser 158368 Lester Merridale   1088 56.50 7 0.52.14 0.03.06 1150.633 5.0
6 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 52.05 6 0.53.01 0.03.34 1230.21 6.0
7 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 53.21 5 0.54.48 0.05.16 1512.155 7.0
8 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 DNF         9.0

AUT 06 - Gold Fleet - 28 Sep 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 David Machin   1071 57.54 3 0.54.04 0.00.00 1071 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 64.44 3 0.56.29 0.02.47 1197.399 2.0
3 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 64.59 3 0.59.44 0.06.10 1202.023 3.0
4 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 67.36 3 1.02.08 0.08.47 1250.425 4.0
5 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 65.36 3 1.07.17 0.12.53 1213.43 5.0

AUT 07 - Gold Fleet - 12 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.44 4 0.53.00 0.00.00 1146 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 57.27 4 0.53.38 0.00.41 1084.046 2.0
3 Supernova 1017 David Machin   1071 57.38 4 0.53.49 0.00.52 1087.505 3.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry David Machin 1112 OOD         3.0
5 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 59.13 4 0.54.26 0.01.33 1117.381 4.0
6 Supernova 654 Giles Gifford   1071 59.48 4 0.55.50 0.03.02 1128.389 5.0
7 Streaker 760 Nick Vinden   1146 OOD         6.0
7 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 62.20 4 1.03.56 0.10.40 1176.191 6.0
9 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 58.34 3 1.12.55 0.16.00 1473.488 7.0

AUT 08 - Gold Fleet - 19 Oct 14 at 15h00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 51.46 7 0.47.35 0.00.00 1088 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 52.01 6 0.52.57 0.05.17 1275.463 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 DNF         4.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 SBC         6.0
5 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 SBC         7.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finishVaries
DNSCame to the start area but did not start4
OCSOn course side at start or broke rule 30.14
OODRace Officer DutyVaries
SBCSafety Boat DutyVaries



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com