2014 AUTUMN SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
1st Solo 4188 Neil Roscoe   1146 (2.0) (19.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) 45.0 5.0
2nd Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 3.0 2.0 3.0 1.0 71.0 14.0
3rd RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 5.0 DNF 4.0 2.0 (19.0 DNC) 2.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 74.0 17.0
DNQ Streaker 760 Nick Vinden   1146 (19.0 DNC) 5.0 5.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.7 SBC 19.0 DNC 94.7 37.7
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 5.0 DNF (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 6.0 19.0 DNC 98.0 41.0
DNQ Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 (19.0 DNC) 1.0 3.0 (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 103.0 46.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 1.0 (19.0 DNC) 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 OOD 19.0 DNC 107.0 50.0
DNQ Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 4.0 SBC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 SBC 107.0 50.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 9.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 DNF 109.0 52.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 6.0 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 113.0 56.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 119.0 62.0
DNQ Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 19.0 DNC 119.0 62.0
DNQ 2000 2882 Tim Day not stated 1100 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 4.0 SBC 122.0 65.0
DNQ Byte CII 1433 Angela Oakley   1150 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 136.0 79.0
DNQ Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 138.0 81.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 139.0 82.0
DNQ Topper 43999 Jasmine Gosling   1322 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 139.0 82.0
DNQ RS Feva (s/h) 5741 Tristan Corboy   1161 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 140.0 83.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
1st Laser 177494 Barry Yearsley   1088 (9.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 18.0 5.0
2nd Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (9.0 DNC) 1.0 1.8 OOD 3.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 35.8 8.8
3rd Laser 144636 Sean Muldoon   1088 (9.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 44.0 17.0
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 5.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 49.0 22.0
DNQ Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1185 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 65.0 38.0
DNQ Laser 16158 Scott Didntsignon   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 65.0 38.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 39.0
DNQ Laser 146659 Roger Odell   1088 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 66.0 39.0

Supernova Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30 13h30    
DNQ Supernova 654 Giles Gifford   1071 (8.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 40.0 16.0
DNQ Supernova 1087 Paul Bates   1071 (8.0 DNC) 2.0 SBC (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 SBC 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 46.0 22.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1071 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 52.0 28.0
DNQ Supernova 1017 David Machin   1071 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 33.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 33.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 57.0 33.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 57.0 33.0

The following helms did not sign on and could not be identified:

AUT 04: Laser 161588
AUT 07: Laser 132374

AUT 01 - General Handicap Fleet - 17 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 45.15 5 0.40.42 0.00.00 1112 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 45.00 4 0.49.05 0.07.42 1382.32 2.0
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 DNF         5.0
3 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 DNF         5.0

AUT 02 - General Handicap Fleet - 24 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 57.23 5 0.51.36 0.00.00 1112 1.0
2 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 54.19 5 0.53.03 0.01.28 1052.573 2.0
3 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 58.17 4 0.53.08 0.01.41 1411.801 3.0
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 54.28 5 0.54.28 0.02.52 1055.48 4.0
5 Streaker 760 Nick Vinden   1146 51.56 4 0.56.39 0.04.37 1257.984 5.0

AUT 03 - General Handicap Fleet - 31 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 63.22 5 0.55.18 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 59.11 5 0.59.11 0.03.53 1070.344 2.0
3 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 66.57 5 1.00.12 0.05.28 1210.805 3.0
4 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 64.38 4 1.02.23 0.07.21 1461.135 4.0
5 Streaker 760 Nick Vinden   1146 58.36 4 1.03.55 0.07.54 1324.742 5.0
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 62.41 5 1.04.17 0.08.46 1133.642 6.0
7 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 65.12 4 1.13.17 0.16.01 1473.945 7.0

AUT 04 - General Handicap Fleet - 07 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 60.47 4 0.53.02 0.00.00 1146 1.0
2 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 59.19 4 0.57.56 0.05.00 1118.348 2.0
3 Byte CII 1433 Angela Oakley   1150 62.41 3 1.12.41 0.16.56 1575.763 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 63.10 3 1.13.30 0.17.35 1587.913 4.0
4 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 SBC         4.0
6 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 59.43 3 1.13.48 0.16.48 1501.186 5.0
7 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 59.32 3 1.17.31 0.18.48 1496.577 6.0
8 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 65.11 3 1.21.09 0.22.35 1638.609 7.0

AUT 05 - General Handicap Fleet - 14 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 57.59 6 0.59.02 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 61.19 7 1.01.19 0.02.17 1038.755 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 56.51 6 1.01.28 0.02.15 1123.6 3.0
4 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 61.51 6 1.04.53 0.05.35 1222.422 4.0
5 Gull 2603 Ann Miles Jennie Miles 1363 53.38 4 1.08.52 0.07.39 1590.038 5.0
6 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 52.50 5 1.09.04 0.07.41 1253.057 6.0
7 RS Feva (s/h) 5741 Tristan Corboy   1161 60.57 5 1.13.30 0.12.00 1445.561 7.0
8 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 DNF         9.0

AUT 06 - General Handicap Fleet - 28 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 49.40 4 0.43.20 0.00.00 1146 1.0
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 52.00 4 0.48.12 0.05.14 1199.839 2.0
3 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 50.09 4 0.48.58 0.05.46 1157.152 3.0
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 49.08 4 0.49.08 0.05.48 1133.694 4.0
5 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 51.11 4 0.52.30 0.08.56 1180.995 5.0
6 Topper 43999 Jasmine Gosling   1322 47.22 2 1.11.40 0.18.43 2185.86 6.0

AUT 07 - General Handicap Fleet - 12 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 52.23 4 0.45.43 0.00.00 1146 1.0
2 Mirror (s/h) 55717 Robin Smith   1371 51.04 3 0.49.40 0.04.04 1489.593 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 53.55 4 0.49.58 0.04.36 1179.545 3.0
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 OOD         4.0
4 2000 2882 Tim Day not stated 1100 60.35 4 0.55.05 0.10.18 1325.393 4.0
6 Streaker 760 Nick Vinden   1146 SBC         4.7
7 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 59.15 4 0.55.19 0.10.18 1296.223 5.0
8 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 54.10 4 0.55.33 0.09.36 1185.014 6.0

AUT 08 - General Handicap Fleet - 19 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 36.08 4 0.33.29 0.00.00 1079 1.0
2 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 DNF         3.0
3 Gull (s/h) 2869 Gillian Thompson   1295 SBC         4.0
3 2000 2882 Tim Day not stated 1100 SBC         4.0

AUT 01 - Laser Fleet - 17 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

AUT 02 - Laser Fleet - 24 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 57.10 5 0.52.33 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 57.22 5 0.52.44 0.00.12 1091.806 2.0
3 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 58.48 5 0.54.03 0.01.38 1119.086 3.0

AUT 03 - Laser Fleet - 31 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 61.48 5 0.56.48 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 OOD         1.8
3 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 62.58 5 0.57.52 0.01.10 1108.539 2.0
4 Laser 161410 Bob Haynes   1088 56.41 4 1.05.07 0.07.15 1247.4 3.0

AUT 04 - Laser Fleet - 07 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 59.52 4 0.55.01 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 65.38 4 1.00.19 0.05.46 1192.802 2.0
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 56.20 3 1.09.02 0.11.26 1365.048 3.0
4 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 58.07 3 1.11.13 0.13.13 1408.261 4.0

AUT 05 - Laser Fleet - 14 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 52.36 6 0.48.21 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 52.50 6 0.48.34 0.00.14 1092.826 2.0
3 Laser 158368 Lester Merridale   1088 56.29 6 0.51.55 0.03.53 1168.324 3.0
4 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 57.09 6 0.52.32 0.04.33 1182.114 4.0
5 Laser 161410 Bob Haynes   1088 52.15 5 0.57.38 0.08.25 1296.913 5.0

AUT 06 - Laser Fleet - 28 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 48.47 4 0.44.50 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 50.24 4 0.46.19 0.01.37 1124.056 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 53.17 4 0.48.58 0.04.30 1188.362 3.0
4 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 54.30 4 0.50.06 0.05.43 1215.497 4.0

AUT 07 - Laser Fleet - 12 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 51.28 4 0.47.18 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 4.7 8 Jasmine Gosling   1185 46.43 3 0.52.34 0.04.41 1316.781 2.0
3 Laser 146659 Roger Odell   1088 47.11 3 0.57.49 0.08.35 1329.934 3.0

AUT 08 - Laser Fleet - 19 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1088 36.54 4 0.33.55 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 16158 Scott Didntsignon   1088 30.18 3 0.37.08 0.02.37 1191.198 2.0

AUT 01 - Supernova Fleet - 17 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Supernova 464 Barry Winter   1071 OOD 2.0

AUT 02 - Supernova Fleet - 24 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1017 David Machin   1071 55.18 5 0.51.38 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 654 Giles Gifford   1071 56.23 5 0.52.39 0.01.05 1091.981 2.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 SBC         2.0

AUT 03 - Supernova Fleet - 31 Aug 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1086 David Hall   1071 62.33 5 0.58.24 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 654 Giles Gifford   1071 62.36 5 0.58.27 0.00.03 1071.856 2.0

AUT 04 - Supernova Fleet - 07 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 654 Giles Gifford   1071 60.33 4 0.56.32 0.00.00 1071 1.0

AUT 05 - Supernova Fleet - 14 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 61.22 7 0.57.18 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 SBC         2.0
2 Supernova 464 Barry Winter   1071 55.16 6 1.00.12 0.02.40 1125.297 2.0

AUT 06 - Supernova Fleet - 28 Sep 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

AUT 07 - Supernova Fleet - 12 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 51.41 4 0.48.15 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1087 Paul Bates   1071 52.02 4 0.48.35 0.00.21 1078.253 2.0
3 Supernova 654 Giles Gifford   1071 52.48 4 0.49.18 0.01.07 1094.14 3.0

AUT 08 - Supernova Fleet - 19 Oct 14 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com