2014 AUTUMN SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Solo 4188 Neil Roscoe   1146 1.0 (21.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 30.0 5.0
2nd RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 (6.0 DNF) 1.0 2.0 (21.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (21.0 DNC) 58.0 10.0
3rd Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 2.0 3.0 79.0 16.0
4th Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 4.0 5.0 7.0 7.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 92.0 29.0
DNQ Streaker 760 Nick Vinden   1146 (21.0 DNC) 3.0 5.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 SBC 21.0 DNC 96.0 33.0
DNQ Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 2.0 (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.5 OOD 21.0 DNC 112.5 49.5
DNQ Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 3.0 4.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 116.0 53.0
DNQ RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC 6.0 DNF 121.0 58.0
DNQ RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 139.0 76.0
DNQ Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 148.0 85.0
DNQ Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 149.0 86.0
DNQ RS 300 344 Dan Tate   990 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 150.0 87.0
DNQ Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin 1112 (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 151.0 88.0
DNQ Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 151.0 88.0
DNQ Topper 43999 Jasmine Gosling   1322 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 152.0 89.0
DNQ Laser Pico 6845 Lilly Gosling   1318 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 153.0 90.0
DNQ Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 DNF 153.0 90.0
DNQ Byte CII 1433 Angela Oakley   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 153.0 90.0
DNQ 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 8.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 155.0 92.0
DNQ Byte CII 1479 M Clark   1150 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 10.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 157.0 94.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Laser 165425 Barrie Lyman   1088 (7.0 DNC) 1.0 1.4 OOD 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) (3.0 DNF) 22.4 5.4
2nd Laser 144636 Sean Muldoon   1088 (7.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 30.0 9.0
DNQ Laser 161410 Bob Haynes   1088 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 39.0 18.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 44.0 23.0
DNQ Laser 2374 Paul Earnshaw   1088 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 50.0 29.0
DNQ Laser 146659 Roger Odell   1088 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 51.0 30.0

Supernova Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY AUT 01 AUT 02 AUT 03 AUT 04 AUT 05 AUT 06 AUT 07 AUT 08 Total Nett
            17 Aug 14 24 Aug 14 31 Aug 14 07 Sep 14 14 Sep 14 28 Sep 14 12 Oct 14 19 Oct 14    
            11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30    
1st Supernova 510 James Gardner   1071 1.0 1.0 (10.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 37.0 7.0
DNQ Supernova 456 Marc Sandham   1071 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 2.0 5.0 (10.0 DNC) 1.0 10.0 DNC 50.0 20.0
DNQ Supernova 613 Mike Malcolm   1071 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 30.0
DNQ Supernova 402 Matt Trinder   1071 4.0 SBC (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 62.0 32.0
DNQ Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 62.0 32.0
DNQ Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 65.0 35.0
DNQ Supernova 1066 Phil East   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 71.0 41.0
DNQ Supernova 402 Tristan Corboy   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 72.0 42.0
DNQ Supernova 1086 David Hall   1071 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 43.0

The following boats did not sign on and could not be identified:-

AUT 07: Laser 132374

AUT 01 - General Handicap Fleet - 17 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 58.57 6 0.51.26 0.00.00 1146 1.0
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 57.58 6 0.52.08 0.00.46 1126.884 2.0
3 RS 300 344 Dan Tate   990 57.15 6 0.57.50 0.06.19 1112.952 3.0
4 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 57.58 4 1.19.03 0.20.15 1690.326 4.0
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 DNF         6.0

AUT 02 - General Handicap Fleet - 24 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 57.21 6 0.57.21 0.00.00 1000 1.0
2 Laser EPS 207 Geoff Birch   1024 61.07 6 0.59.41 0.02.23 1065.679 2.0
3 Streaker 760 Nick Vinden   1146 59.58 5 1.02.48 0.05.12 1254.752 3.0
4 Wayfarer 8323 Siggy Martin David Martin 1112 59.12 5 1.03.53 0.06.03 1238.71 4.0
5 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 67.50 5 1.14.00 0.15.16 1419.355 5.0

AUT 03 - General Handicap Fleet - 31 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 59.43 5 1.02.32 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 63.33 6 1.03.33 0.01.01 1016.303 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 59.57 5 1.04.42 0.02.00 1150.478 3.0
4 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 60.38 5 1.05.26 0.02.41 1163.591 4.0
5 Streaker 760 Nick Vinden   1146 64.39 5 1.07.42 0.04.56 1240.674 5.0
6 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 64.32 6 1.08.13 0.05.23 1032.029 6.0
7 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 63.52 4 1.27.05 0.18.01 1532.051 7.0

AUT 04 - General Handicap Fleet - 07 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Streaker 760 Nick Vinden   1146 51.36 4 0.56.17 0.00.00 1146 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 65.48 5 0.57.25 0.01.18 1169.098 2.0
3 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 64.58 5 0.58.25 0.02.23 1154.291 3.0
4 Laser EPS 131 Julie Wilson   1024 61.16 5 0.59.50 0.03.38 1088.552 4.0
5 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 65.08 5 1.00.22 0.04.24 1157.253 5.0
6 Byte CII 1433 Angela Oakley   1150 62.00 4 1.07.23 0.10.13 1376.977 6.0
7 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 62.58 4 1.11.33 0.13.26 1398.446 7.0
8 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 63.00 4 1.13.32 0.14.47 1399.186 8.0
9 Byte CII 1479 M Clark   1150 DNF         10.0

AUT 05 - General Handicap Fleet - 14 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 59.44 6 0.52.07 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 54.28 6 0.54.28 0.02.21 1044.958 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 59.20 6 0.54.59 0.03.06 1138.326 3.0
4 Wayfarer 8593 Jill Bliss Jacqui Amphlett 1112 52.21 5 0.56.30 0.04.03 1205.219 4.0
5 RS Vareo 650 Nigel Williams   1071 52.29 5 0.58.48 0.05.58 1208.288 5.0
6 Laser Vago (s/h) 175 Mike Cowen   1100 51.49 4 1.10.40 0.13.36 1491.175 6.0
7 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1100 DNF         8.0

AUT 06 - General Handicap Fleet - 28 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 56.32 4 0.49.20 0.00.00 1146 1.0
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 56.08 4 0.56.08 0.06.48 1137.892 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 60.35 4 0.56.09 0.07.21 1228.098 3.0
4 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 54.06 4 0.57.11 0.07.26 1096.673 4.0
5 Topper 43999 Jasmine Gosling   1322 51.27 2 1.17.50 0.18.51 2085.909 5.0
6 Laser Pico 6845 Lilly Gosling   1318 51.23 2 1.17.58 0.18.52 2083.206 6.0

AUT 07 - General Handicap Fleet - 12 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 53.24 3 0.46.36 0.00.00 1146 1.0
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 54.18 3 0.50.19 0.04.01 1165.315 2.0
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1112 OOD         2.5
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 53.48 3 0.53.48 0.07.12 1154.584 3.0
4 Streaker 760 Nick Vinden   1146 SBC         3.0

AUT 08 - General Handicap Fleet - 19 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser EPS 200 Richard Pakes   1024 45.39 7 0.44.35 0.00.00 1024 1.0
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1146 45.09 5 0.55.09 0.08.39 1417.898 2.0
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy John Domingue 1079 45.29 5 0.59.01 0.11.07 1428.366 3.0
4 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 946 DNF         6.0
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 DNF         6.0

AUT 01 - Laser Fleet - 17 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 2374 Paul Earnshaw   1088 59.46 6 0.54.56 0.00.00 1088 1.0

AUT 02 - Laser Fleet - 24 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 60.43 6 0.55.48 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 64.16 6 0.59.04 0.03.33 1151.614 2.0

AUT 03 - Laser Fleet - 31 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 56.08 5 0.50.02 0.00.00 1122 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 OOD         1.4
3 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 57.52 5 0.53.11 0.03.26 1156.646 2.0
4 Laser 161410 Bob Haynes   1088 58.38 5 0.53.53 0.04.12 1171.97 3.0

AUT 04 - Laser Fleet - 07 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 62.36 5 0.57.32 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 64.47 5 0.59.33 0.02.11 1125.947 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 65.21 5 1.00.04 0.02.45 1135.796 3.0

AUT 05 - Laser Fleet - 14 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 56.17 6 0.51.44 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 51.23 5 0.56.40 0.04.29 1191.935 2.0
3 Laser 161410 Bob Haynes   1088 53.04 5 0.58.32 0.06.10 1230.983 3.0

AUT 06 - Laser Fleet - 28 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 60.55 4 0.55.59 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 161410 Bob Haynes   1088 64.52 4 0.59.37 0.03.57 1158.549 2.0

AUT 07 - Laser Fleet - 12 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1122 57.38 3 0.51.22 0.00.00 1122 1.0
2 Laser 146659 Roger Odell   1088 60.14 3 0.55.22 0.04.21 1172.617 2.0

AUT 08 - Laser Fleet - 19 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Laser 144636 Sean Muldoon   1088 49.38 6 0.45.37 0.00.00 1088 1.0
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1088 DNF         3.0

AUT 01 - Supernova Fleet - 17 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 55.38 6 0.51.57 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 57.30 6 0.53.41 0.01.52 1106.935 2.0
3 Supernova 402 Matt Trinder   1071 SBC         4.0

AUT 02 - Supernova Fleet - 24 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 60.10 6 0.56.11 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 456 Marc Sandham   1071 64.29 6 1.00.13 0.04.19 1147.839 2.0

AUT 03 - Supernova Fleet - 31 Aug 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1066 Phil East   1071 64.09 6 0.59.54 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 64.37 6 1.00.20 0.00.28 1078.791 2.0
3 Supernova 1086 David Hall   1071 60.23 5 1.07.39 0.06.55 1209.737 3.0
4 Supernova 402 Matt Trinder   1071 60.33 5 1.07.51 0.07.05 1213.077 4.0

AUT 04 - Supernova Fleet - 07 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 63.52 5 0.59.38 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 456 Marc Sandham   1071 65.58 5 1.01.36 0.02.06 1106.216 2.0

AUT 05 - Supernova Fleet - 14 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 54.09 6 0.50.34 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 54.35 6 0.50.58 0.00.26 1079.571 2.0
3 Supernova 510 James Gardner   1071 55.37 6 0.51.56 0.01.28 1100.008 3.0
4 Supernova 402 Matt Trinder   1071 56.05 6 0.52.22 0.01.56 1109.238 4.0
5 Supernova 456 Marc Sandham   1071 57.05 6 0.53.18 0.02.56 1129.017 5.0
6 Supernova 613 Mike Malcolm   1071 51.44 5 0.57.58 0.06.36 1227.843 6.0

AUT 06 - Supernova Fleet - 28 Sep 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 510 James Gardner   1071 58.24 4 0.54.32 0.00.00 1071 1.0

AUT 07 - Supernova Fleet - 12 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 456 Marc Sandham   1071 55.01 3 0.51.22 0.00.00 1071 1.0

AUT 08 - Supernova Fleet - 19 Oct 14 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1071 43.25 6 0.40.32 0.00.00 1071 1.0
2 Supernova 402 Tristan Corboy   1071 50.46 6 0.47.24 0.07.21 1252.309 2.0
3 Supernova 1033 Adrian Lumb   1071 45.15 5 0.50.42 0.09.04 1339.469 3.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace Officer Duty
SBCSafety Boat Duty



Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com