2013 WINTER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                13h30 13h30 13h30 13h30 11h30 13h30 13h30 13h30 13h30
1st Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 71.4 5.4 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (3.0) 1.0 (21.0 DNC) 1.0 1.0 1.4 OOD 1.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1148 60.0 8.0 (21.0 DNC) 2.0 1.0 (21.0 DNC) 1.0 3.0 (5.0 DNF) 1.0 (5.0)
3rd Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 71.2 15.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 2.0 (10.0) 2.0 (4.2 OOD) 3.0 4.0
4th RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 87.0 17.0 (21.0 DNC) 4.0 4.0 OOD 3.0 3.0 (7.0) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0
5th Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 74.7 20.7 (21.0 DNC) 3.0 4.7 OOD 4.0 4.0 (6.0) (21.0 DNC) 5.0 (6.0)
6th Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 106.0 22.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 DNF 2.0 (21.0 DNC)
7th Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 119.0 35.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 9.0 DNF 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 DNF 7.0
DNQ Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 131.0 47.0 (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 147.0 63.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 DNF 7.0 OOD
DNQ Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 149.0 65.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1148 150.0 66.0 (21.0 DNC) 7.0 6.0 (21.0 DNC) 11.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ RS 300 334 Dan Tate   995 156.0 72.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 161.0 77.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 9.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 163.0 79.0 (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 SBC 21.0 DNC
DNQ Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 170.0 86.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Streaker 1444 Geoff Birch   1153 172.0 88.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 21.0 DNC
DNQ Topper 19145 Olly Anderson   1313 173.0 89.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 173.0 89.0 (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Buzz (s/h) 1100 Tristan Corboy   953 176.0 92.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser EPS 131 Geoff Birch   1024 177.0 93.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                13h30 13h30 13h30 13h30 11h30 13h30 13h30 13h30 13h30
1st Laser 165425 Barrie Lyman   1087 52.0 8.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC)
2nd Laser 201394 Stuart Craik   1087 47.0 11.0 (11.0 DNC) 2.0 (3.0) 2.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 3.0 1.0
3rd Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 67.0 23.0 (11.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNF 5.0
DNQ Laser 177494 Barry Yearsley   1087 71.0 27.0 (11.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 74.0 30.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 3.0
DNQ Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 79.0 35.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 81.0 37.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 6.0 DNF 6.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   1087 85.0 41.0 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Laser 166285 Jamie Craik   1087 92.0 48.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0
DNQ Laser Radial 179587 Rebecca Perry   1117 95.0 51.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                13h30 13h30 13h30 13h30 11h30 13h30 13h30 13h30 13h30
1st Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 28.2 5.2 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (2.0) (7.0 DNC) 1.2 OOD 1.0 1.0 1.0
2nd Supernova 613 Mike Malcolm   1070 33.0 9.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 2.0 SBC 2.0 3.0 (7.0 DNC)
3rd Supernova 1060 Paul Undrell   1070 39.3 11.3 (7.0 DNC) 2.3 OOD (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 DNF 2.0 2.0
DNQ Supernova 1086 Dave Hall   1070 50.0 22.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1070 57.0 29.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNF (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0
DNQ Supernova 1017 David Machin   1070 58.0 30.0 (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC

WIN 01 - General Handicap Fleet - 27 Oct 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

WIN 02 - General Handicap Fleet - 10 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 1.0 65.03 4 0.59.05 0.00.00 1101
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 53.24 3 1.02.01 0.02.32 1205.091
3 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 3.0 67.49 4 1.02.51 0.04.04 1147.827
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 64.21 4 1.04.21 0.05.16 1089.152
5 Gull 2603 Ann Miles Martin Green 1363 5.0 66.34 3 1.05.07 0.06.10 1502.227
6 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 6.0 65.42 4 1.07.23 0.08.06 1112.002
7 Solo 5017 Barry Mearing   1148 7.0 58.32 3 1.07.59 0.07.40 1320.937
8 RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 8.0 56.11 3 1.11.08 0.09.31 1267.904

WIN 03 - General Handicap Fleet - 17 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 57.05 3 0.49.43 0.00.00 1148
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 2.0 54.53 3 0.49.51 0.00.08 1103.756
3 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 3.0 56.38 3 0.51.26 0.01.53 1138.95
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.0 61.26 3 0.55.48 0.06.41 1235.483
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 OOD        
6 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 4.7 OOD        
7 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 5.0 68.43 3 0.59.33 0.11.20 1381.957
8 Solo 5017 Barry Mearing   1148 6.0 59.01 2 1.17.07 0.20.58 1780.322

WIN 04 - General Handicap Fleet - 24 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 59.58 6 0.54.28 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 63.01 6 0.57.14 0.03.03 1156.999
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 3.0 59.20 6 0.59.20 0.04.52 1089.372
4 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 4.0 64.23 6 0.59.40 0.05.37 1182.091
5 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 5.0 58.39 5 1.03.55 0.08.41 1292.191
6 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 6.0 60.02 5 1.06.06 0.10.34 1322.669
7 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 7.0 60.55 5 1.07.04 0.11.27 1342.131
8 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 9.0 DNF        

WIN 05 - General Handicap Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 54.58 5 0.47.53 0.00.00 1148
2 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 2.0 58.02 5 0.52.43 0.05.19 1212.049
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 3.0 53.14 5 0.53.14 0.05.21 1111.799
4 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 4.0 58.21 5 0.54.05 0.06.41 1218.662
5 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 5.0 53.39 5 0.55.02 0.06.58 1120.501
6 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 6.0 63.51 5 0.55.20 0.08.36 1333.532
7 RS 300 334 Dan Tate   995 7.0 55.21 5 0.55.38 0.07.43 1156.006
8 Buzz (s/h) 1100 Tristan Corboy   953 8.0 53.10 5 0.55.47 0.07.32 1110.406
9 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 9.0 62.46 5 0.57.01 0.10.03 1310.906
10 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 10.0 63.10 5 0.57.22 0.10.27 1319.26
11 Solo 5017 Barry Mearing   1148 11.0 56.28 4 1.01.29 0.12.30 1474.16

WIN 06 - General Handicap Fleet - 08 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 56.43 6 0.51.31 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 59.08 6 0.53.43 0.02.25 1147.913
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 62.56 6 0.54.49 0.03.48 1221.68
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 4.0 54.55 6 0.56.19 0.04.41 1066.058
5 Topper 19145 Olly Anderson   1313 5.0 63.09 5 0.57.43 0.06.47 1471.063
6 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 6.0 62.23 6 0.57.49 0.06.48 1211.003
7 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 7.0 59.29 6 0.59.29 0.07.58 1154.707
8 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 8.0 61.52 5 1.08.07 0.15.04 1441.168

WIN 07 - General Handicap Fleet - 15 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 59.31 6 0.54.03 0.00.00 1101
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 2.0 61.42 5 1.08.37 0.13.06 1369.667
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.2 OOD        
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 5.0 DNF        
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 5.0 DNF        

WIN 08 - General Handicap Fleet - 22 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 54.14 6 0.55.07 0.00.00 1148
2 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.4 OOD        
3 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 2.0 54.48 7 0.56.12 0.01.04 994.281
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.0 54.00 6 0.57.13 0.01.59 1143.061
5 Streaker 1444 Geoff Birch   1153 4.0 52.11 5 1.03.22 0.06.48 1325.527
6 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 5.0 60.36 6 1.05.31 0.09.38 1282.768
7 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 8.0 DNF        
7 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 8.0 DNF        
7 RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 8.0 SBC        

WIN 09 - General Handicap Fleet - 29 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 59.18 5 0.53.52 0.00.00 1101
2 RS 300 334 Dan Tate   995 2.0 55.08 5 0.55.25 0.01.33 1023.639
3 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 3.0 57.10 5 0.57.10 0.03.18 1061.391
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.0 63.00 5 0.57.13 0.03.42 1169.696
5 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 5.0 53.57 4 0.58.45 0.04.29 1252.086
6 Topper Xenon 4222 Julie Wilson Mike Corboy 1079 6.0 63.33 5 0.58.54 0.05.26 1179.908
7 Lightning 368 114 Chris Hughes   1154 7.0 56.26 4 1.01.08 0.06.43 1309.72
7 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 7.0 OOD        
9 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 8.0 58.19 4 1.06.53 0.11.21 1353.429
10 Laser EPS 131 Geoff Birch   1024 9.0 59.37 4 1.12.46 0.15.30 1383.599

WIN 01 - Laser Fleet - 27 Oct 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

WIN 02 - Laser Fleet - 10 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 1.0 64.40 4 0.59.29 0.00.00 1087
2 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 53.58 3 1.06.12 0.05.28 1209.521
3 Laser 158368 Lester Merridale   1087 3.0 54.22 3 1.06.41 0.05.52 1218.486
4 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 4.0 56.30 3 1.07.27 0.06.40 1266.299

WIN 03 - Laser Fleet - 17 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 55.39 3 0.51.12 0.00.00 1087
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 2.0 57.29 3 0.52.53 0.01.50 1122.81
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 3.0 59.48 3 0.55.01 0.04.09 1168.061
4 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 4.0 64.10 3 0.57.27 0.06.59 1253.354

WIN 04 - Laser Fleet - 24 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 64.36 6 0.59.26 0.00.00 1087
2 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 65.12 6 0.59.59 0.00.36 1097.096
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 3.0 56.40 5 1.00.53 0.01.21 1144.211
4 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 4.0 56.41 5 1.00.54 0.01.22 1144.547
5 Laser 158368 Lester Merridale   1087 5.0 58.09 5 1.04.12 0.04.19 1174.162
6 Laser Radial 179587 Rebecca Perry   1117 7.0 DNF        

WIN 05 - Laser Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 58.49 5 0.54.07 0.00.00 1087

WIN 06 - Laser Fleet - 08 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 1.0 54.18 6 0.49.57 0.00.00 1087
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 2.0 58.53 6 0.54.10 0.04.35 1178.751
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 3.0 61.42 6 0.56.46 0.07.24 1235.136

WIN 07 - Laser Fleet - 15 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 3.0 DNF
1 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 3.0 DNF

WIN 08 - Laser Fleet - 22 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 1.0 54.20 7 0.49.59 0.00.00 1087
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 59.02 6 1.01.39 0.11.11 1377.867
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 3.0 58.02 6 1.02.17 0.11.28 1354.526
4 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 6.0 DNF        
4 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 6.0 DNF        

WIN 09 - Laser Fleet - 29 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 201394 Stuart Craik   1087 1.0 61.55 5 0.56.58 0.00.00 1087
2 Laser 177494 Barry Yearsley   1087 2.0 64.13 5 0.59.05 0.02.18 1127.378
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 3.0 54.23 4 1.00.52 0.03.29 1193.432
4 Laser 166285 Jamie Craik   1087 4.0 53.22 4 1.01.22 0.03.50 1171.122
5 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 5.0 54.53 4 1.01.25 0.03.59 1204.405
6 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 6.0 55.58 4 1.02.38 0.05.04 1228.178

WIN 01 - Supernova Fleet - 27 Oct 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

WIN 02 - Supernova Fleet - 10 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 60.36 4 0.56.38 0.00.00 1070
2 Supernova 1017 David Machin   1070 2.0 66.43 4 1.02.21 0.06.07 1178.001
3 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.3 OOD        

WIN 03 - Supernova Fleet - 17 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 60.29 3 0.56.32 0.00.00 1070
2 Supernova 1086 Dave Hall   1070 2.0 60.59 3 0.57.00 0.00.30 1078.845

WIN 04 - Supernova Fleet - 24 Nov 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 1.0 58.08 6 0.54.20 0.00.00 1070
2 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 2.0 59.11 6 0.55.19 0.01.03 1089.326
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 61.38 6 0.57.36 0.03.30 1134.421
4 Supernova 464 Barry Winter   1070 5.0 DNF        

WIN 05 - Supernova Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 57.26 5 0.53.41 0.00.00 1070
2 Supernova 1086 Dave Hall   1070 2.0 59.06 5 0.55.14 0.01.40 1101.05

WIN 06 - Supernova Fleet - 08 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.2 OOD
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 2.0 SBC

WIN 07 - Supernova Fleet - 15 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 56.14 6 0.52.33 0.00.00 1070
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 2.0 59.00 5 1.06.10 0.12.08 1347.172
3 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 4.0 DNF        

WIN 08 - Supernova Fleet - 22 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 53.40 7 0.50.09 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 57.28 7 0.53.42 0.03.48 1145.764
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 54.23 6 0.59.18 0.08.23 1265.004

WIN 09 - Supernova Fleet - 29 Dec 13 at 13h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 55.32 5 0.51.54 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 55.43 5 0.52.04 0.00.11 1073.532
3 Supernova 464 Barry Winter   1070 3.0 60.03 5 0.56.07 0.04.31 1157.026
4 Supernova 1086 Dave Hall   1070 4.0 63.55 5 0.59.44 0.08.23 1231.528

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points
SBCSafety Boat Crew duty points


www.havershamsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com