2013 WINTER SERIES

Haversham S.C., Milton Keynes

FINAL

General Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 74.4 6.4 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (2.0) 1.0 (22.0 DNC) 2.0 1.0 1.4 OOD 1.0
2nd Solo 4188 Neil Roscoe   1148 24.0 9.0 (5.0 DNF) (4.0) (3.0) (3.0) 2.0 1.0 3.0 1.0 2.0
3rd Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 66.2 13.2 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (4.0) 2.0 (5.0) 3.0 3.2 OOD 2.0 3.0
4th Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 55.0 16.0 2.0 3.0 (22.0 DNC) (5.0) 3.0 (6.0) 4.0 (6.0) 4.0
5th RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 91.2 19.2 (22.0 DNC) 2.0 4.2 OOD 4.0 (6.0) 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0
6th Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 113.0 25.0 (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 10.0 5.0 2.0 3.0 (22.0 DNC)
DNQ Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 135.0 47.0 (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 139.0 51.0 (22.0 DNC) 9.0 5.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0
DNQ RS 300 334 Dan Tate   995 146.0 58.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 6.0
DNQ Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 151.5 63.5 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 6.5 OOD
DNQ RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 153.0 65.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 OOD (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 7.0
DNQ Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 154.5 66.5 (22.0 DNC) 7.0 7.5 OOD (22.0 DNC) 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Solo 5017 Barry Mearing   1148 157.0 69.0 (22.0 DNC) 8.0 6.0 (22.0 DNC) 11.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ RS 100 - 8.4 413 Richard Pakes   1000 164.0 76.0 5.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 OOD 22.0 DNC
DNQ RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 166.0 78.0 (22.0 DNC) 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 SBC 22.0 DNC
DNQ Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 169.0 81.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 9.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Topper 19145 Olly Anderson   1313 170.0 82.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC 9.0 DNF 22.0 DNC
DNQ Fun Boat Tristan Corboy   1100 177.0 89.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 183.0 95.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Buzz 1100 Matt Trinder Oliver Hooton 1003 186.0 98.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ RS 100 - 8.4 413 Nigel Williams   1000 186.0 98.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Laser 201394 Stuart Craik   1087 36.0 9.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) (3.0) 2.0 (4.0) 3.0
2nd Laser 165425 Barrie Lyman   1087 49.0 9.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)
DNQ Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 64.0 24.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 2.0 1.0
DNQ Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 72.0 32.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC
DNQ Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 75.0 35.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 2.0
DNQ Laser 158368 Lester Merridale   1087 82.0 42.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Laser 4.7 195981 Alexander Cook   1180 83.0 43.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Laser 166285 Jamie Craik   1087 84.0 44.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0
DNQ Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 86.0 46.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 DNF 10.0 DNC

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett WIN 01 WIN 02 WIN 03 WIN 04 WIN 05 WIN 06 WIN 07 WIN 08 WIN 09
                27 Oct 13 10 Nov 13 17 Nov 13 24 Nov 13 01 Dec 13 08 Dec 13 15 Dec 13 22 Dec 13 29 Dec 13
                11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30 11h30
1st Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 36.0 5.0 (10.0 DNC) (1.0) (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 1.0 1.0
2nd Supernova 613 Mike Malcolm   1070 40.8 7.8 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (3.0) 1.0 1.8 SBC (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC)
3rd Supernova 1060 Paul Undrell   1070 50.0 10.0 (10.0 DNC) 2.0 OOD (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 2.0
4th Supernova 456 Marc Sandham   1070 57.0 17.0 (10.0 DNC) 4.0 2.0 5.0 (10.0 DNC) 3.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0
DNQ Supernova 1087 Paul Bates   1070 76.0 36.0 (10.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 SBC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Supernova 1017 David Machin   1070 82.0 42.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Supernova Adrian Lumb   1070 82.0 42.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 OOD 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Supernova 1034 Aloysius Bull   1070 83.0 43.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Supernova 464 Barry Winter   1070 84.0 44.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

WIN 01 - General Handicap Fleet - 27 Oct 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Fun Boat Tristan Corboy   1100 1.0 40.53 3 0.37.10 0.00.00 1100
2 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 2.0 44.18 3 0.41.03 0.04.12 1191.928
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 5.0 DNF        
3 RS 100 - 8.4 413 Richard Pakes   1000 5.0 DNF        

WIN 02 - General Handicap Fleet - 10 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 1.0 50.11 4 0.45.35 0.00.00 1101
2 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 2.0 47.14 4 0.47.14 0.01.39 1036.278
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 3.0 52.16 4 0.48.26 0.03.05 1146.707
4 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 4.0 56.35 4 0.49.17 0.04.15 1241.413
5 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 5.0 52.26 4 0.53.47 0.08.00 1150.364
6 RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 6.0 45.52 3 0.58.05 0.09.52 1341.726
7 Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 7.0 49.22 3 1.00.23 0.12.06 1444.11
8 Solo 5017 Barry Mearing   1148 8.0 52.56 3 1.01.29 0.13.41 1548.445
9 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 9.0 57.32 3 1.18.41 0.24.12 1683.008

WIN 03 - General Handicap Fleet - 17 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 1.0 56.33 5 0.51.22 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 2.0 58.52 5 0.53.28 0.02.19 1146.104
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 62.14 5 0.54.13 0.03.16 1211.652
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 4.0 63.47 5 0.57.56 0.07.14 1241.829
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.2 OOD        
6 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 5.0 63.28 5 1.05.06 0.13.23 1235.664
7 Solo 5017 Barry Mearing   1148 6.0 60.59 4 1.06.24 0.13.49 1484.143
8 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 7.0 OOD        
9 Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 7.5 OOD        

WIN 04 - General Handicap Fleet - 24 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 61.51 7 0.56.11 0.00.00 1101
2 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 55.04 6 0.58.21 0.02.03 1143.624
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 57.55 6 0.58.52 0.02.38 1202.813
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 61.38 7 1.01.38 0.05.27 1097.143
5 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 5.0 57.10 6 1.01.49 0.05.13 1187.237
6 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 6.0 62.24 6 1.06.07 0.09.23 1295.922
7 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 7.0 61.56 6 1.14.06 0.14.59 1286.231
8 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 8.0 60.13 5 1.17.21 0.16.29 1500.695

WIN 05 - General Handicap Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 6664 Phil East Clare East 1101 1.0 64.48 10 0.58.51 0.00.00 1101
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 61.57 9 0.59.58 0.01.08 1169.529
3 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 3.0 60.30 9 1.02.18 0.03.21 1142.155
4 RS 300 334 Dan Tate   995 4.0 62.17 10 1.02.36 0.03.43 1058.24
5 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 5.0 65.05 9 1.05.41 0.06.46 1228.682
6 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 6.0 60.52 9 1.07.38 0.07.54 1149.078
7 Laser 2000 21909 Fiona Scott Sophia Hannelly 1090 7.0 68.05 9 1.09.24 0.10.21 1285.318
8 Laser Bahia 176 Nigel Williams Matt Trinder 1090 8.0 62.35 8 1.11.46 0.11.16 1329.171
9 Wayfarer 8948 Trevor Errington Jackie Amphlett 1101 9.0 64.06 8 1.12.46 0.12.16 1361.383
10 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 10.0 64.36 9 1.13.37 0.12.57 1219.558
11 Solo 5017 Barry Mearing   1148 11.0 60.15 7 1.14.59 0.12.57 1462.417

WIN 06 - General Handicap Fleet - 08 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 58.30 5 0.50.57 0.00.00 1148
2 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 2.0 56.15 5 0.51.05 0.00.09 1103.846
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.0 56.48 5 0.51.35 0.00.42 1114.639
4 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 4.0 52.13 5 0.52.13 0.01.16 1024.696
5 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 5.0 51.36 5 0.52.55 0.01.55 1012.595
6 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 6.0 60.36 5 0.56.10 0.05.37 1189.21
7 Topper 19145 Olly Anderson   1313 7.0 62.29 4 0.59.29 0.08.57 1532.711
8 Buzz 1100 Matt Trinder Oliver Hooton 1003 10.0 DNF        
8 RS 100 - 8.4 413 Nigel Williams   1000 10.0 DNF        

WIN 07 - General Handicap Fleet - 15 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 54.39 6 0.57.55 0.00.00 1101
2 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 2.0 57.44 7 0.59.13 0.01.16 996.958
3 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 3.0 58.25 6 0.59.22 0.01.26 1176.885
4 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.2 OOD        
5 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 4.0 59.10 5 1.16.46 0.14.32 1430.393

WIN 08 - General Handicap Fleet - 22 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 1.0 59.29 6 0.51.49 0.00.00 1148
2 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.4 OOD        
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 2.0 58.29 6 0.53.07 0.01.26 1128.7
4 Fireball 15105 Vic Hardingham Rachel Hardingham 975 3.0 53.15 6 0.54.37 0.02.44 1027.7
5 RS 300 334 Dan Tate   995 4.0 54.48 6 0.55.05 0.03.15 1057.614
6 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 5.0 54.19 5 0.59.48 0.07.15 1257.943
6 RS 100 - 8.4 413 Richard Pakes   1000 5.0 OOD        
8 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 6.0 55.06 5 1.01.17 0.08.31 1276.085
8 RS 200 515 Gordon Tweedle Angela Oakley 1053 6.0 SBC        
10 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 7.0 60.17 6 1.03.39 0.11.13 1163.44
11 Topper 19145 Olly Anderson   1313 9.0 DNF        

WIN 09 - General Handicap Fleet - 29 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Wayfarer 10666 Richard Pakes Doug Scott 1101 1.0 57.14 5 0.51.59 0.00.00 1101
2 Solo 4188 Neil Roscoe   1148 2.0 60.21 5 0.52.34 0.00.40 1160.955
3 Wayfarer 10777 Russell Perry Steve Swain 1101 3.0 58.18 5 0.52.57 0.01.04 1121.52
4 Topper Xenon 4222 Mike Corboy Julie Wilson 1079 4.0 57.48 5 0.53.34 0.01.43 1111.901
5 RS 100 - 8.4 372 Nigel Tebbutt   1000 5.0 53.53 5 0.53.53 0.01.54 1036.556
6 RS 300 334 Dan Tate   995 6.0 54.30 5 0.54.46 0.02.47 1048.419
7 Laser 2000 21468 Steve Cook Catherine Cook 1090 6.5 OOD        
8 RS 400 1050 Julie Wilson Geoff Birch 947 7.0 54.20 5 0.57.22 0.05.06 1045.213
9 Fireball 11048 Lester Merridale Janet Thompson 975 8.0 51.08 4 1.05.33 0.10.35 1229.568

WIN 01 - Laser Fleet - 27 Oct 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place

WIN 02 - Laser Fleet - 10 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 201394 Stuart Craik   1087 1.0 55.53 3 0.51.25 0.00.00 1087

WIN 03 - Laser Fleet - 17 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 201394 Stuart Craik   1087 1.0 62.58 5 0.57.56 0.00.00 1087
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 2.0 63.42 5 0.58.36 0.00.44 1099.66

WIN 04 - Laser Fleet - 24 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 55.57 6 0.51.28 0.00.00 1087
2 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 56.26 6 0.51.55 0.00.29 1096.39
3 Laser 4.7 195981 Alexander Cook   1180 3.0 62.38 6 0.53.05 0.01.54 1216.844

WIN 05 - Laser Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 1.0 65.34 9 1.00.19 0.00.00 1087
2 Laser 158368 Lester Merridale   1087 2.0 65.55 9 1.00.38 0.00.21 1092.802

WIN 06 - Laser Fleet - 08 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 1.0 51.14 5 0.47.08 0.00.00 1087
2 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 2.0 54.49 5 0.50.26 0.03.35 1163.026
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 3.0 57.09 5 0.52.35 0.05.55 1212.532

WIN 07 - Laser Fleet - 15 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 1.0 55.56 6 0.50.04 0.00.00 1117
2 Laser 201394 Stuart Craik   1087 2.0 58.32 6 0.53.51 0.04.06 1168.923
3 Laser 165425 Barrie Lyman   1087 3.0 59.24 6 0.54.39 0.04.58 1186.23

WIN 08 - Laser Fleet - 22 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser 1705 Alistair Goodwin   1087 1.0 60.02 7 0.55.14 0.00.00 1087
2 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 2.0 59.30 6 1.02.09 0.06.37 1256.9
3 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 3.0 62.53 6 1.05.41 0.10.00 1328.371
4 Laser 201394 Stuart Craik   1087 4.0 61.48 6 1.06.20 0.10.21 1305.486
5 Laser Radial 161586 Janet Thompson   1117 6.0 DNF        

WIN 09 - Laser Fleet - 29 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Laser Radial 16482 Tristan Corboy   1117 1.0 57.43 5 0.51.40 0.00.00 1117
2 Laser Radial 157416 Alexander Cook   1117 2.0 59.20 5 0.53.07 0.01.37 1148.288
3 Laser 201394 Stuart Craik   1087 3.0 58.10 5 0.53.31 0.02.00 1125.709
4 Laser 166285 Jamie Craik   1087 4.0 60.42 5 0.55.51 0.04.32 1174.737

WIN 01 - Supernova Fleet - 27 Oct 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 46.35 3 0.43.32 0.00.00 1070

WIN 02 - Supernova Fleet - 10 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 49.10 4 0.45.57 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 OOD        
2 Supernova 1017 David Machin   1070 2.0 54.14 4 0.50.41 0.05.04 1180.264
4 Supernova 1087 Paul Bates   1070 3.0 55.09 4 0.51.33 0.05.59 1200.214
5 Supernova 456 Marc Sandham   1070 4.0 59.23 4 0.55.30 0.10.13 1292.342

WIN 03 - Supernova Fleet - 17 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 62.06 5 0.58.02 0.00.00 1070
2 Supernova 456 Marc Sandham   1070 2.0 64.34 5 1.00.21 0.02.28 1112.501

WIN 04 - Supernova Fleet - 24 Nov 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 59.23 7 0.55.30 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 59.30 7 0.55.36 0.00.07 1072.102
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 62.47 7 0.58.41 0.03.24 1131.263
4 Supernova 464 Barry Winter   1070 4.0 55.00 6 0.59.58 0.04.06 1156.189
5 Supernova 456 Marc Sandham   1070 5.0 58.32 6 1.03.49 0.07.38 1230.465

WIN 05 - Supernova Fleet - 01 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.0 60.47 9 0.56.48 0.00.00 1070
2 Supernova Adrian Lumb   1070 2.0 OOD        

WIN 06 - Supernova Fleet - 08 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 OOD
2 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 1.8 SBC
3 Supernova 456 Marc Sandham   1070 3.0 DNF
3 Supernova 1034 Aloysius Bull   1070 3.0 DNF

WIN 07 - Supernova Fleet - 15 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 59.47 7 0.55.52 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 60.55 7 0.56.56 0.01.08 1090.284
3 Supernova 1087 Paul Bates   1070 3.0 SBC        

WIN 08 - Supernova Fleet - 22 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 59.49 7 0.55.54 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 61.17 7 0.57.16 0.01.28 1096.236
3 Supernova 613 Mike Malcolm   1070 3.0 58.44 6 1.04.02 0.07.28 1225.725

WIN 09 - Supernova Fleet - 29 Dec 13 at 11h30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Points Elapsed Laps Corrected BCE BCR
1 Supernova 1034 Paul Earnshaw   1070 1.0 52.33 5 0.49.07 0.00.00 1070
2 Supernova 1060 Paul Undrell   1070 2.0 55.22 5 0.51.45 0.02.49 1127.352
3 Supernova 456 Marc Sandham   1070 3.0 58.37 5 0.54.47 0.06.04 1193.527

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points
SBCSafety Boat Crew duty points


www.havershamsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com